Şimdi Ara

Linux Dual Boot Kuramıyorum Lütfen Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar eski bir diske "Manjaro KDE" kurdum ve bilgisayarımda çalışıyordu. Fakat disk eski olduğundan yavaş çalıyordu (4 Dakikada anca açılıyordu bilgisayar). Bunun üzerine eski diski söktüm ve aktif olarak kullandığım "Windows 10" kurulu diskime dual boot olarak windows yanına "Manjaro kurmak istedim. 3 gündür uğraşıyorum her yolu denedim ama bir türlü dual boot yapamadım.

Boot ekranı çıkıyor Manjaro USB üzerinden açılıyor kur diyorum boş bıraktığım yerlere bölüştürmeler yapıyorum. 30 gb root için 100 gb home için 8 gb swap için (bir yöntemde iste 512mb /boot FAT32 için ayırmıştım). Tüm kurulumlar bitiyor tekrar başlat diyorum ve tekrar başlatınca flash bellek üzerinden kurulum ekranı tekrar çıkıyor.

Ve bazı videolarda Windows başlatıcısı var 100 mb FAT32 onun üzerine "/boot/efi" şeklinde kuruyorlar ama bende sadece /boot gözüküyor "/boot/efi" olarak kendim yazıyorum sonuç olarak kurup yeniden başlat diyince "Welcome to Manjaro" ekranına geliyorum.

"Welcome to Manjaro" ekranına gelip bilgisayarı düğmesinden kapatıp flash belleği çekince ise direkt Windows açılıyor.

Bios modu : UFEİ

Windows 64 bit

Format USB'si : GPT UFEI FAT32

Secure boot kapalı ve sata ACHI'de.

Tüm bu işlemler olduktan sonra Windows açılınca disk yöneticisine bakıyorum Manjaro kurarken diskleri nasıl bölüştürmüşsem aynı şekilde bölünmüş oluyor fakat hepsi %100 boş gözüküyor.

Dediğim gibi kurulumların hepsini yaptıktan sonra bu ekran tekrar çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barisbozk -- 24 Kasım 2020; 17:54:48 >

• Aynı disk üzerinde Windows yanına kurulum tavsiye etmiyorum. Bunun yerine disk boyutunu bölüp farklı bir partition üzerine kurulum yapmayı dene. Zaten disk bölümleme resminde fat32 içindeki dosyaları buraya koyuyorum demen neden olmadığını anlatıyor. Kurulumda sen bir şey yapmazsın doğru ayarlar sonrası da kurulumu sistem kendisi yapar.
  • İngilizce kurulum denermisiniz öncelikle?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • uisik34 kullanıcısına yanıt
    Hocam farklı partotion derken manuel ayrıştırmadan mı bahsediyorsunuz. Windowsta 150 gb ayrılmamış alan oluşturup o ayrılmamış alan üzerinden bölüştürmeler taparak linux u kurmaya çalışıyordum farklı bir yöntemden mi bahsediyorsunuz acemiyim bu konularda.
  • Barış, diiskin misal 500gb ise mesela 400gb C olarak 100gb da D olarak linux ayırıp kurmayı dene
  • UEFI'den "Secure Boot"u kapat.

UEFI Boot bölümünde işletim sistemlerinin sırası varsa yerlerini değiştir. (Windows'u aşağıya al)

GRUB'u Manjaro'nun kendi yüklemesi gerekiyor. Elle kurma.

Yine de kendin elle düzenleyebilirsin ancak biraz ileri seviye bir iş, uğraşman gerekecek.

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.