Şimdi Ara

Linux çalıştıracak laptop seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Linux kullanmak için laptop seçimimiz nasıl olmalı? Bakacağımız kriterler nelerdir? Mesela işlemci markası, ekran kartı markası, laptop'un markası vb. Dağıtım olarak da Fedora kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler.

• Ekran kartı donanımı için açıkkaynak sürücüsü var mı, ve sizden evvel o donanıma sahip kullanıcıların olumsuz yorumları var mı onları araştırın.

Bazı donanımlar linux tarafında kara listededir, yani uyumsuzdur. Bunları linux karalistedeki donanımlar şeklinde aratırsanız eski ama faydalı bazı başlıklara ulaşabilirsiniz.

Alacağınız her markada sorunla karşılaşma olasılığı vardır. Fakat çözülüp çözülmeyeceği konusunda net bir garantiyi kimse veremez.

Fedora son derece profesyonel ve yenilikçi bir ekip tarafından idare ediliyor. Bana kalırsa bir sıkıntı çıkacağını sanmam.

Bunun haricinde, uzun süredir PC donanımlarından uzağım(fransızım ). Yani size şu iyidir bu kötüdür diyemem. Anlayan arkadaşlar varsa destek alabilirsiniz.

Kolay gelsin.

• Dell ve Acer'in laptopları genelde Linux destekli oluyor hatta bazıları direkt Linux kurulu şekilde geliyor.
  • İnternette Nvidia grafik kartlarının Linux ile uyumsuzluğu vb. şeyler okudum. Nvidia'nın sitesinde ekran kartları için Linux sürücüleri de var. Bu sürücüleri kurduğumuzda Nvidia grafik kartlarını stabil bir şekilde kullanabilir miyiz? Ve de istediğimiz zaman güç tasarrufu için Intel'in onboard grafik kartına geçiş yapabilir miyiz?
  • neapanyapmaz N kullanıcısına yanıt
    Gpu geçişi yapabilirsin evet ancak radeon kartlar geçiş konusunda biraz daha pratik.
  • Nvidia ekran kartı bulunan dağıtımlarda ya Nvidia PRIME için Ubuntu türevleri kullanacaksın ya da diğer dağıtımlarda nvidia-xrun. Yüksek performans bu yazılımlarla alınıyor.
    Unutmadan; HDMI çıkışını kullanıyorsan eğer, ekrana görüntü gitmesine rağmen ses gitmiyor.

AMD kartlarda ise yazılımı harici ekran kartı ile çalıştırmak için uçbirimden:
    quote:

DRI_PRIME 1

HDMI kullanımında Intel ekran kartını kullandığı için sorun yaşamazsın.

Marka olarak Clevo'nun Türkiyede satılan ürününü ve Casper alma.
    En iyisi Dell, Lenovo.
  • Teşekkür ederim arkadaşlar. Yararlı oldu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.