Şimdi Ara

LG G4 - UsU ile açılmış cihazlarda çalışmayan 4.5g ile VoLTE'nin çözümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
3
Favori
3.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlk olarak, bende yalnızca H815TR modeli olduğunu söylemek isterim. G4'ün VoLTE destekleyen başka bir modeli var mı bilmiyorum. Eğer elinizdeki modelde de VoLTE desteği var ve bu özellik UsU ile önyükleyici kilidini açtıktan sonra yok olduysa, tam yedek aldıktan sonra cust dosyasını, cihazınızı UsU ile açmadan önce aldığınız yedekten kullanmanız koşuluyla, bu yolu deneyebilirsiniz. Telefonunuzun imei numarasını uçurması ya da telefonunuzu tuğla etmesi gibi bir sakıncası olmadığını söyleyebilirim.

Bu rehber yalnızca stok Nougat ve H815TR modeli içindir. Yalnızca TR modeli için olmasının sebebi, elimde yalnızca TR ile uyumlu cust dosyasının olmasıdır. Yalnızca stok ile stok tabanlı romlar için olmasının sebebi de bu çözümü henüz bulmuş olmam ve diğer romlar ile denememiş olmamdır. Ek olarak, buraya XDA konusunda düşmediğim bir notu düşmek istiyorum. Eğer elinizde TR modelinden başka bir telefon varsa ve resmi olarak Türkiye cihazıysa, konuda vereceğim dosyaların çalışma olasılığı var. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, tam yedek almadan bu işlemlere kalkışmayın.

Temel olarak, 2 seçimimiz var:

• Birinci seçenek:

• Stok boot imajını ile stok modemin yanına en güncel Lollipop basebandını kullanmak

• İkinci seçenek (önerdiğim seçenek):

• Stok modemin ile stok basebandın yanına UsU kerneli kullanmak

Birinci seçenek:

• Şunları indirin:

• Boot imajınızın yedeğini alın [isteğe bağlı ancak önerilir]
    • Bilgisayarınızda komut istemi/powershell/terminal penceresini açın
    • Telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve aşağıdaki komutları girin

• adb reboot bootloader
      • fastboot erase boot
      • fastboot flash boot stock-nougat-boot-berkantkz.bin
      • fastboot erase modem
      • fastboot flash modem stock-nougat-modem-berkantkz.bin
      • fastboot erase cust
      • fastboot flash cust cust-berkantkz.bin

• Telefonun bilgisayarınız ile bağlantısını kesin, bataryayı çıkarın ve yeniden takarak TWRP'ye girin
    • "H815_UsU_baseband_flash-in-twrp.zip" dosyasını flaşlayın ve telefonunuzu yeniden başlatın
    • Ortak adımlara geçin

İkinci seçenek:

• Şunları indirin:

• Boot imajınızın yedeğini alın [isteğe bağlı ancak önerilir]
    • Bilgisayarınızda komut istemi/powershell/terminal penceresini açın
    • Telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve aşağıdaki komutları girin

• adb reboot bootloader
      • fastboot erase boot
      • fastboot flash boot <indirdiğiniz-imaj-adı>.img
      • fastboot erase modem
      • fastboot flash modem stock-nougat-modem-berkantkz.bin
      • fastboot erase cust
      • fastboot flash cust cust-berkantkz.bin
      • fastboot reboot

• Ortak adımlara geçin

Ortak adımlar:
    Telefonunuz açıldıktan sonra:

• Mobil şebekelere girin (hızlı ayarları açın, mobil veri simgesine basılı tutun)
    • "Erişim Noktası Adları"na basın
    • Üç noktaya basarak menüyü açın ve "Varsayılan ayarları geri yükle"ye basın
    • Geri gelin ve VoLTE'yi etkinleştirin.

VoLTE'nin çalıştığının kanıtı:
    LG G4 - UsU ile açılmış cihazlarda çalışmayan 4.5g ile VoLTE'nin çözümü

Teşekkürler:
    XDA Forumlarında steadfasterX (önerileri, yardımları ve her şeyi. Her şeyiyle çalışan, kilidi açık bir G4'e sahip olduğunuz için ona borçlusunuz.)

Şu an her şey çalışır durumda olmalı. Yardıma ihtiyacınız olursa sormaktan çekinmeyin. Elimden geleni forumda etkin olduğumca yapmaya çalışırım. XDA hesabı olanlardan ricam da, XDA'daki konuma bir teşekkür bırakırlarsa çok mutlu olurum. :)

Ek olarak, bilgilendirmek istediğim bir nokta var. Eğer yukarıdaki işlemleri uygulamadan önce SuperSU ya da Magisk gibi yöneticilerle root yapmışsanız, root erişiminin çalışır durumda olması için gerekli dosyaları yeniden flaşlamalısınız.

VoWiFi ile ilgili ek bilgi (root gerektirir):
    steadfasterX'in iddiasına ve onaylamış olmasına göre aşağıdaki komutlar VoWiFi'ı etkinleştiriyor. Ben kendim denedim ancak çalışıp çalışmadığını anlamadım. Belki operatöre ve bağlı olduğumuz kablosuz ağa göre değişiklik gösterebilir.

• adb shell
    • su
    • setprop persist.dbg.wfc_avail_ovr 1

Sağlıcakla kalın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkantkz -- 29 Mayıs 2018; 23:27:39 >

• Öncelikle çok teşekkür ederim emeğinizden ötürü. Anlamadığım ( daha doğrusu netleştirmek istediğim ) birkaç nokta var. Ben cihazımın UsU ile unlock yapmadan önceki yedeğini kaybettim. Dolayısıyla stock haline dair hiçbir backupım yok. Sadece unlock yaptıktan sonra SALT ile basic backupım var. Bu durumda ben bu yöntemlerden hangisini kullanmalıyım veya kullanabiliyor muyum ? Astrako nun V30 portunu kullanıyorum. Volte için bildiğim kadarıyla APN ayarlarında IMS ayarı da gerekiyor. Ancak romda default profillerde bu ayar yok. Bu APN yi de eklememiz gerekiyor mu ? Bir de volte için yine belli başlı build.prop kodları gerekiyor. Mesela bu romda bazı kodlar var, volte açmak için ayarlarda opsiyon da var fakat aktif olmuyor. Bunun yanında magisk modüllerinde bulduğum bazı volte kodlarını build.propa ekleyince telefon uygulamasına görüntülü arama butonuda geliyor ancak tabii ki volte aktif olmadığı için buton deaktif konumda. İnceleyebilmeniz adına V30 romunun build.prop dosyasının linkini paylaşıyorum. Teşekkürler.

https://drive.google.com/file/d/139-ypN4SH9OiD4oBg7bCWIqzszQ_uRSf/view?usp=sharing

• quote:

Orijinalden alıntı: Makify

Öncelikle çok teşekkür ederim emeğinizden ötürü. Anlamadığım ( daha doğrusu netleştirmek istediğim ) birkaç nokta var. Ben cihazımın UsU ile unlock yapmadan önceki yedeğini kaybettim. Dolayısıyla stock haline dair hiçbir backupım yok. Sadece unlock yaptıktan sonra SALT ile basic backupım var. Bu durumda ben bu yöntemlerden hangisini kullanmalıyım veya kullanabiliyor muyum ? Astrako nun V30 portunu kullanıyorum. Volte için bildiğim kadarıyla APN ayarlarında IMS ayarı da gerekiyor. Ancak romda default profillerde bu ayar yok. Bu APN yi de eklememiz gerekiyor mu ? Bir de volte için yine belli başlı build.prop kodları gerekiyor. Mesela bu romda bazı kodlar var, volte açmak için ayarlarda opsiyon da var fakat aktif olmuyor. Bunun yanında magisk modüllerinde bulduğum bazı volte kodlarını build.propa ekleyince telefon uygulamasına görüntülü arama butonuda geliyor ancak tabii ki volte aktif olmadığı için buton deaktif konumda. İnceleyebilmeniz adına V30 romunun build.prop dosyasının linkini paylaşıyorum. Teşekkürler.

https://drive.google.com/file/d/139-ypN4SH9OiD4oBg7bCWIqzszQ_uRSf/view?usp=sharing
    Elinizde yedek olmasına gerek yok. Romu incelemeye de gerek yok. build.prop'a bir şey yazmaya da gerek yok. Temelde ikisi de aynı rom. Stok tabanlı. İstediğiniz yoldan gidin.

Ben ikinci yolu öneriyorum ancak isterseniz ikisini de deneyin :)

Ekleme: Apn sorunuzu kaçırmışım :D Ortak yol kısmında APN ayarlarına girip sıfırlamamızın temel amacı o zaten. VoLTE desteği geldiğinden dolayı ims doğrudan olarak kendiliğinden ekleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkantkz -- 17 Mayıs 2018; 6:46:17 >

• berkantkz B kullanıcısına yanıt
    2. yöntem ile yaptığımda sistem arayüzü force close verdi. Siyah ekran var ve sürekli olarak sistem arayüzü force close uyarısı alıyorum. V30 romu yüklü. Ne yapmam gerekiyor ?
  • quote:

2. yöntem ile yaptığımda sistem arayüzü force close verdi. Siyah ekran var ve sürekli olarak sistem arayüzü force close uyarısı alıyorum. V30 romu yüklü. Ne yapmam gerekiyor ?
    TWRP'ye girip öncelikle data yedeğini alın. Sonra hiçbir wipe yapmadan, romu ilk defa kurarmış gibi kurulum yapmayı deneyin. Çözecekmiş gibi gelmiyor zira flaşladığımız cust bölümünde bazı gerekli tanımlamalar var VoLTE için. V30 romu nasıldır bilmiyorum, bir şeyler çakışıyor olabilir. Eğer bu söylediğim sorunu çözmezse, bir logcat almayı dener misiniz? Yaptığımız her şeyi bütünüyle geri çevirmiş olmak için de romu yeniden kurduktan sonra bootloader modunda başlatın ve fastboot erase cust komutuyla cust kısmını silip fastboot reboot yaparak telefonun açıldıktan sonraki durumuna bir bakın bakalım.

Valla ben V30 romunun içindeki boot.img dosyasını flashladım bu sefer sistem açıldı ancak şebekeye bir türlü erişim sağlayamadı. Bende ne data/cache/dalvik vs ne varsa formatlayıp tekrar kurdum. Rom+N modem+baseband şeklinde. Rom açıldı şebeke var imei var hiçbir sıkıntı yok. Ama tabii ki volte yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Makify -- 17 Mayıs 2018; 5:6:59 >
  • quote:

Valla ben V30 romunun içindeki boot.img dosyasını flashladım bu sefer sistem açıldı ancak şebekeye bir türlü erişim sağlayamadı. Bende ne data/cache/dalvik vs ne varsa formatlayıp tekrar kurdum. Rom+N modem+baseband şeklinde. Rom açıldı şebeke var imei var hiçbir sıkıntı yok. Ama tabii ki volte yok.
    Yalnızca cust-berkantkz.bin dosyasını flaşlayıp apn ayarlarını varsayılana getirdiğinizde çalışmalı o durumda.
    Peki bir de öyle deneyeyim.
    Arama uygulamasina goruntulu arama butonu geldi ancak deaktif. 4G yerine 4.5G yaziyor statusbar da. Ancak volte maalesef yine yok.
  • quote:

Arama uygulamasina goruntulu arama butonu geldi ancak deaktif. 4G yerine 4.5G yaziyor statusbar da. Ancak volte maalesef yine yok.
    APN kısmında ims var mı?
    Evet var. Simdi magisk yukledim.LG IMS uygulamasi surekli FC veriyor.
  • quote:

Evet var. Simdi magisk yukledim.LG IMS uygulamasi surekli FC veriyor.
    O zaman romda sorun var diyeceğim çünkü verdiğim modem imajı da cust imajı da stok. Ben stok rom kullanıyorum magisk ile. Hiçbir sorun yaşamıyorum. VoLTE'yi görüntülü çağrıda da, normal çağrıda da denedim. Sıkıntısız çalışmakta. Bir logcat olsa güzel olurdu açıkçası.
    Açıkçası bende romdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Stock V20i den çektiğim MM modemi de denedim sonuç aynı. Buyrun logcat ->https://drive.google.com/file/d/1CXOzkNrBaAaX1co9ea432zY_K4O14fGP/view?usp=sharing
  • 2. Seçenekteki son link açılmıyor maalesef. Yenileyebilir misin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Makify arkadaşın sorunlarını ben de yaşıyorum. H rom v30 portu kullanıyorum ben de. Çözüm bulundu mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: emrt

2. Seçenekteki son link açılmıyor maalesef. Yenileyebilir misin?
    Güncelledim.

2. iletinize yanıt olarak da; böyle bir sorun ortaya çıkınca yalnızca stok rom için olduğunu belirterek ana gönderiyi güncelledim. Şu an H-ROM G6'dayım. Onda çözdüm VoLTE sorununu. Yakında stok tabanlı romlar için de çözümü paylaşacağım.

İyi akşamlar.
    Teşekkürler.

• H-ROM V30 için bi gelişme yok mu ya tek eksik o kaldı 😛

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Nougat stock romunun linkini gönderebilir misiniz? Usu'ya flashlamak için.
  • H-rom için bir gelişme yok mu?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.