Şimdi Ara

Lenovo Thinkpad X230 Kullanıcı İncelemesi! 1000 Liraya Alınabilecek En İyi Laptop mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Lenovo Thinkpad X230 Kullanıcı İncelemesi! 1000 Liraya Alınabilecek En İyi Laptop mu?

Geçtiğimiz aylarda oyun performansı hiç de fena olmayan laptopumu satıp 7 senelik, kaba ve eski görünüşlü, kesinlikle bir oyun laptopu olmayan bir cihaz aldım.
    Haliyle çevremdeki insanların yüzünde “bu çocuk da kafayı sıyırdı” ifadesi oluştu.

Peki 2020’ye girmeye az kalmışken neden bu cihazı tercih ettim? Gelin cevabını beraber arayalım!

Lenovo Thinkpad X230 Kullanıcı İncelemesi! 1000 Liraya Alınabilecek En İyi Laptop mu?

Thinkpad, yıllaaar önce IBM’in başlattığı bir profesyonel dizüstü bilgisayar serisi. Bu seri 2005’te Lenovo’ya devrediliyor.
    Bu el değiştirme sonucu genel kanı ise Thinkpad’lerin kalitesinin gitgide düştüğü yönünde.
    Çoğu kullanıcıya göre ise X230, modernleşme sürecinden sağlam çıkan son Thinkpad.

Bu cihazlar genelde kurumsal firmalar tarafından binli sayılarda alınıp bir süre sonra ıskartaya çıkartılıyorlar. Bu sayede 7 sene önce 1500$ civarında olan bu ürünü bugün 1000 lira civarına bulabiliyorsunuz.
    Bu binli sayılardaki tedarik sayesinde ise yedek parça sorunu yaşamıyorsunuz.

Thinkpad’in Reddit üzerinden cihazla ilgili herhangi bir derdinizi paylaşıp çok kısa sürede cevap alabileceğiniz geniş bir kullanıcı kitlesi mevcut. Ve bu cihazların yükseltme seçenekleri çok fazla, öyle ki bu reddit grubunda üretim amacının tamamen dışına çıkıp;
    Harici ekran kartı takıp oyunlarda yardıran,
    Ekranı Full HD ekranla değiştiren,
    Fazladan USB 3 portu ekleyen,
    Type C portu ekleyen,
    klavyesini geleneksel Thinkpad klavyesi ile değiştiren,
    Hackintosh kurup kullanan,
    tonla insan var. Tam bir tımarhane!

Profesyonel bir cihaz kullanmanın en güzel yanı ise 7 senelik bu cihaza halen düzenli olarak bios ve yazılımsal güncelleme gelmekte.

İncelemesini yaptığımız X230, birden çok konfigürasyonla gelebilmekte ve bendeki örnek de piyasada yaygın bulunan konfigürasyonlardan biraz farklı.

Ülkemize gelen X230ların neredeyse tamamı i5 ve i7 işlemciler ile gelmiş, bendeki cihazda ise i5 tarafında sunulan en güçlü örnek olan i5 3360m işlemci mevcut.
    Bu işlemci kendisinden 3 nesil daha yeni olan i5-6300u ile aynı performansa sahip. Ancak işlemciler arasındaki performans farkını son kullanıcı olarak ayırt etmek çok zor olduğu için i7li modellere fazladan para vermenize gerek yok.

Her ne kadar oyun için üretilmemiş bir cihaz olsa da cihaz üstündeki HD4000 grafik birimi işlemcinin gücünden beslenip GTA4, Skyrim, PUBG Lite, CS:GO, ETS2 gibi oyunları akıcı olarak oynatabilmekte. GTA5 gibi nispeten modern oyunları oynamak için ise ince ayar yapmak gerekecektir.
    Video oynatma performansı olarak ise 1080p60 kare videolarını başarılı bir şekilde oynatırken 4k 30 kare videolar tam sınırda kalıyor.
    4K 60 kare videoları izlemek ne yazık ki pek mümkün gözükmüyor.
    Cihazda sevdiğim bir başka nokta ise bütün bunları bir sükunet içerisinde yapabilmesi. Oldukça sessiz, tam yük altında iken bile rahatsız edici bir ses çıkarmıyor.

RAM kısmında ise 16 gb 1600mhz’e kadar desteklendiği yazsa da 2133mhz ramlerle bile çalışabiliyor.

X230, ekran bazında 200 nit parlaklığa sahip TN panel ve 300 nit parlaklığa sahip IPS panel olmak üzere iki farklı seçenekle gelmekte. İkisi de 768p çözünürlüğe sahip.
    768p kulağa düşük gelse de 12.5” boyutunda olduğu için keskin görüntü vermeyi başarıyor.
    Size tavsiyem alırken IPS ekranlı modellere yönelin çünkü ilerde bulup değiştirmesi biraz zahmetli.

Boyutlarına gelecek olursak, kaba saba gözükse de her şeye rağmen 7 sene önceye ait 12.5 inçlik bir ultrabooka bakıyorsunuz, çantanıza atıp sağa sola rahatça götürebilirsiniz. 9 hücreli pille beraber sadece 1640 gram ağırlığında.

Batarya olarak 4-6-9 hücreli bataryalar veya çift batarya seçeneği sunulmakta.
    Bende %80 kondisyonda bulunan 9 hücreli orijinal bir batarya bulunmakta.
    PCMark testinde yarım ekran parlaklığında 5 saat 32 dakika sonucu elde ettik.
    Genellikle gerçekçi senaryoda bu rakamın iki katına yakın bir değer olacağını var sayılır.
    Yani bu cihaz çok ciddi bir batarya ömrü sunmakta.
    Ancak hafiflik sizin için ön planda ise 4 veya 6 hücreli batarya almanızı tavsiye ederim.

Klavyesi ise belki de X230’un en çok eleştirilen noktası. Çünkü bu nesil eski mor enterlı klavyenin kaldırıldığı ilk nesil.
    Geçmişte X200 ve X220 kullanmış birisi olarak, “chiclet” ismi verilen bu klavye de geleneksel klavyelerden pek aşağı kalmıyor.
    Bakmayın Thinkboylar tarafından eleştirildiğine, klavyesi günümüz laptoplarından fersah fersah ileride.
    Klavye arkadan ışıklandırmalı veya arkadan ışıklandırmasız olarak iki farklı şekilde gelebilmekte.
    Benim cihazda arkadan aydınlatmalı klavye yerine yeni cihazlarda sunulmayan Thinklight var.

Bu cihazda yine çoğu cihazda sunulan düşük ışık desteği ve yüz takip destekli 720plik kamera bulunmamakta.

Ağ kartları tahmin edebileceğiniz üzere iş serisi cihazlarda gayet önemli. Yine bu noktada da farklı alternatifler mevcut.
    Bu cihazda, sunulan en üst sürüm olan Intel Ultimate N 6300 bulunmakta. 802,11 a/g/n desteği sunan bu kart 450mbps hıza kadar desteklemekte. Ağ kartını ne yazık ki layığıyla sınayamadım.
    Hackintosh kurmak isteyen arkadaşlarımın ağ kartını değiştirmeleri gerekecek çünkü Intel ağ kartları desteklenmiyor. İkinci elde 50 lira civarına hackintosh destekli ağ kartları bulunmakta.

Bağlantı noktalarına gelirsek,
    Sol tarafta iki adet USB 3 ve sağ tarafta bir adet USB 2 yuvası bulunmakta.
    Bu USB 2 yuvasından cihaz kapalıyken de telefonunuzu şarj edebilirsiniz.
    Express Card ve mSATA yuvası da mevcut. Express card ile çok farklı özelleştirmeler yapabilir aynı zamanda bu yuvalar aracılığıyla cihaza harici bir ekran kartı takıp bir oyun canavarı yaratabilirsiniz.
    Görüntü çıkışı olarak ise VGA ve Mini Display portuna yer verilirken herhangi bir HDMI çıkışı bulunmamakta. Ufak bir ara dönüştürücü kablo ile Mini Display portundan HDMI girişli ekranlara da görüntü ve ses aktarabilirsiniz.
    Bunlar haricinde LAN girişi ve hafıza kartı okuyucu mevcut.
    Kulaklık girişi olarak ise combo jack bir girişe yer verilmiş.
    Ayrıca cihazı docka bağlayarak CD-DVD okuyucu, bir dünya USB portu ve başka çıkışlar da elde edebilirsiniz.

Cihaza profesyonel bir kullanıcı gözüyle ve çıktığı döneme göre bakarsak touchpadi hariç herhangi bir eksi noktası yok.
    Ancak son kullanıcı gözüyle ve 2020’ye girerken bakarsak dahili hoparlörün zayıflığı, diğer kullanıcılar tarafından pek beğenilmeyen ancak kot pantolonlu gözlüklü adamlar tarafından sevilen kara kutu tasarımı ve kullanmak isteyenler için pek yeterli alan sunmayan touchpadi eksi noktalar olarak belirtebilirim.

Gündelik kullanım için bir dizüstü arıyorsanız son kullanıcıya hitap eden yeni nesil bir dizüstü yerine profesyoneller için üretilmiş eski nesil bir dizüstü tercih etmelisiniz; çünkü bu cihazlar ciddi dayanıklılık testlerinden geçip dayanıklılık sertifikası alıyorlar. Bu da sizi yarı yolda koymayacak, stabil bir cihaz anlamına geliyor.

Bu incelememizden bu kadardı, umarım beğenmişsinizdir. Yukarıda bu ürünün videosunu izleyebileceğiniz YouTube kanalımda teknolojik ürün incelemeleri yapıyorum, bu tarz içeriklerin devamını görmek için abone olmayı, videoyu beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın. Hoşçakalın.

• Elinize emeğinize sağlık hocam. O kadar uğraşıp yazmışsınız hiç yorum gelmemiş, tuhaf.

Ben de x230 kullanıyorum. TouchPad(çok küçük) i dışında pek bir eksisi yok diyebilirim.

Bir de bendeki i5 3230m li model. İşlemci yükseltiliyor mu bu modelde?

En son E430 vardı onu satıp bunu aldım. Onda i7 3630qm işlemci ile upgrade etmiştim. 860 Evo 250 GB SDD ile de veri depolama kullanınca adeta uçak gibi olmuştu cihaz. Tepkileri anında veriyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: .eRCaN.

Elinize emeğinize sağlık hocam. O kadar uğraşıp yazmışsınız hiç yorum gelmemiş, tuhaf.

Ben de x230 kullanıyorum. TouchPad(çok küçük) i dışında pek bir eksisi yok diyebilirim.

Bir de bendeki i5 3230m li model. İşlemci yükseltiliyor mu bu modelde?

En son E430 vardı onu satıp bunu aldım. Onda i7 3630qm işlemci ile upgrade etmiştim. 860 Evo 250 GB SDD ile de veri depolama kullanınca adeta uçak gibi olmuştu cihaz. Tepkileri anında veriyordu.
    YouTube'da baya izlenme vardı da salak gibi gittim kanalı sildim videoların backupını da almadım :)
    Sonradan işlemci değiştirilemiyor malesef, paraya sıkışık olmasam kesinlikle satmazdım fişek gibi cihazdı
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Uçak gibi oluyor SSD ile, ThinkPad hastası oldum ben de sonradan sonraya

3630qm gibi performansı yüksek bir işlemci ile upgrade etmek isterdim bu cihazı da.

T430 tavsiye eder misiniz hocam bunun yerine?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: .eRCaN.

Uçak gibi oluyor SSD ile, ThinkPad hastası oldum ben de sonradan sonraya

3630qm gibi performansı yüksek bir işlemci ile upgrade etmek isterdim bu cihazı da.

T430 tavsiye eder misiniz hocam bunun yerine?
    Amaçları farklı hocam ne diyim ki :) Bazı T serilerinde harici ekran kartları da oluyor, pahalı olmasalar onlardan bakıyordum aslında
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam ben de bakıyorum. Oyun filan oynamıyorum zaten. Teşekkür ederim ilginize
  • hocam X230'a oyun oynayabilmek için harici ekran kartı taksak ne kadar fark eder acaba gerçekten merak ediyorum elimde var ve bunu yapıcam ve nasıl sonuçlanacak merak ediyorum şimdiden :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.