Şimdi Ara

lastik omru hakkinda soru (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
2
Favori
25.596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: seyyahseyyah

2004 öncesi lastiklerde DOT(üretim) tarihi yazmaz
    Araç üzerinde yada bagajda raf ömrü 5 yıldır(paranız çoksa araç üzerinde 3 yıl)
    50000km ideal mesafe
    Kış ve yaz lastiği değişimi yaparken her iki lastik için jant almak şık olur
    Her lastik değişiminde sibop değişimi gerekir
    Lastiklerin 4'ü çıkarılıp sonra takılacaksa üzerlerine tebeşir ile yerleri yazılıp değişim yapılmalı (ön-arka)
    Yanlışım varsa lütfen düzeltin?

Eski bir mesaj ama kıymetli bir bilgi.
    2004 öncesi lastiklerde üretim tarihi yazmamasını öğrendiğim iyi oldu. Bagajımdaki stepne 11 yaşından (Muhtemelen araçla aynı yaşta) eski anlaşılan. Ancak geçenki kullanımımda hiç de güvensizlik vermemişti.

• DOT standartlarında tarih zorunluluğu en azından 80'lerden beri var. Bu sebeple büyük üreticiler bunu koyuyorlardı ancak üç haneliydi. Senede 52 hafta oolduğu için 80-90'lı yıllarda tarhler karışmıyordu.

2000'den sonra dört haneli oldu. Sanıyorum 2004, ECE normlarındaki zorunluluk tarihi olablir. Avrupa ile Amerika (ECE - DOT) boyut ortaklaştırlması 70'lerde yapılmıştı (yarısı inç yarısı metrik; kardeş payı) ancak her test, her mukavemet ölçütü halen ortak değil.
  • 5 yıl şartı balatalar için de geçerli mi. Fren balatalarim 50 bin km ve 5 yılı doldurdu. Lastikleri değistirdim balatalarin yarısı anca asinmisti, değistirmedim.

Lastikler gibi frende azalma hissetmedim. Balatanin yıl olarak bir ömrü varmı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetyilmaz77

5 yıl şartı balatalar için de geçerli mi. Fren balatalarim 50 bin km ve 5 yılı doldurdu. Lastikleri değistirdim balatalarin yarısı anca asinmisti, değistirmedim.

Lastikler gibi frende azalma hissetmedim. Balatanin yıl olarak bir ömrü varmı?

balatalar zamanla sertleşiyor. Sizin balatalar ses yapmaya başlamadımı 5 sene zarfında.
  • padaroglu28 kullanıcısına yanıt
    Belirgin bir ses duymuyorum. Az Surtunme sesi var ama öten balata sesi değil. Amazondan pembe bi malzeme almıştım crc markaydi sanırım. Balatanin kalipere birleştiği yere sürmüştüm. Onun etkisi mi bilmiyorum. İsterseniz linkini atarim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar ATO'nun söylediğine itibar etmeyin, ATO'nun lastik ömrü 10 yıl diye açıklamasının sebebi; Vatandaşın Lastik firmalarından yeni lastik talebine karşılık lastikçilerin çok yeni lastik temin edememeleri.

Dolayısıyla 'abi bu lastiğin ömrü 10 yıl, üretimden bu zamana 1 yıl geçmiş sorun olmaz' gibi sözlere itibar etmeyin. Lastiklerinizi değiştirirken mutlaka olabildiğince yeni lastik isteyin. Aldığınız yeni lastik üretim tarihinden itibaren en fazla 4 ay geçmiş olmalıdır. Lastik üzerinde üretim tarihi olarak lastiğin hangi yılın hangi haftasında üretildiğini gösteren 4 rakamlı bir tarih ibaresi bulunur, Örn: (1815) bu şu anlama gelir. Bu lastik 2015 yılının 18.haftası üretilmiştir. Lastik alırken mutlaka üretim tarihini kontrol edin.

Max. Lastik Ömrü 5 yıl / 60.000 km'dir.

Yazın Yaz Lastiği / Kışın Kış Lastiği kullansanız bile saklama koşulu olarak bir çoğumuz havasız ortam, ideal sıcaklık vs. gibi değerleri sağlayamadığımız için lastik ömrü azalıyor.

Çok fazla zorlamanın manası yok. Hem kendi güvenliğimiz hem de trafikteki diğer insanların can güvenliği için lastiklerimizi zamanında değiştirelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bayarmc -- 20 Haziran 2015; 20:25:55 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.