Şimdi Ara

Laptopuma SSD ya da RAM ekleyebilir miyim? Bunun yolu nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
1.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Laptopuma SSD ya da RAM ekleyebilir miyim? Bunun yolu nedir?
    Laptopuma SSD ya da RAM ekleyebilir miyim? Bunun yolu nedir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu da görev yöneticisinden

Laptopuma SSD ya da RAM ekleyebilir miyim? Bunun yolu nedir?

• Crucial'ın sitesinden filtreleyince şu RAM sizin bilgisayarınızla %100 uyumlu çıkıyor:
    https://www.crucial.com/memory/ddr4/ct4g4sfs824a/ct9902914

• Alıyorum öyleyse bunu

• Ama CL değeri tutmuyor sanki
    Yanlış görmüyorsam sizde CL15 var, Crucial'ınki CL17

@Kanaat34 hocamın görüşünü bekleyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evil Belief -- 6 Aralık 2020; 15:18:15 >
  • Cas Latency değerine diyorsun dwğil mi?

15-16-17-18 diye gidiyor cpu-z de. Hangisi rwferans alınmalı, en baştaki mi?

• Laptop can çekişiyor ya

Ssd ve ram eklemem şart. İşlemci, bellek, hdd sürekli %100 de çalışıyor

• Uyumlu bileşenler kullanılırsa rahatlıkla yapılabilir.Örneğin RAM alırken anakart ve işlemcinin desteklediği max. hız,kapasite ve DDR versiyonuna bakarak alabilirsiniz.SSD için Sata desteğine bakılarak ya da m2 girişi var mı yok mu öğrenilerek tercih yapılabilir.Örneğin benim bilgisayarım da HP Pavilion 15 ab208nt,normalde tek modül ddr3 1600 8 gb ram vardı,2 adet Hyper X Impact 8 GB ram aldım taktım,sorunsuz tam kapasitede kullanıyorum,işlemci de max 16 gb destekliyor zaten.SSD'yi Kingston Hyper X Savage 960 gb tercih ettim,cd-rom'u çıkarıp 4 tb 2.5 hdd taktım,stok realtek wifi alıcısını çıkarıp intel dualband 8260ngw taktım vs. yani bir çok parçayı değiştirebiliyorsunuz.Son haliyle bilgisayardan gayet memnunum.En önemli güncelleme neydi derseniz,kesinlikle SSD,akabinde RAM derim.Özellikle SSD bir laptobun adeta kaderini değiştiriyor.Birdaha da asla windowsta HDD kullanmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PoloClassic75 -- 6 Aralık 2020; 16:36:27 >
  • hocam anladigim kadari ile ramin 2400 mhz. ancak sistem bunu 2133 çalıştırıyor. o yüzden cl 15. sen bjnu 2400 yapınca cl 17 olur cpuz de ki veriye göre. yani arkadasin attifi ram tam iyumlu oluyor linki acmadim ama. o rami aldiginizda iki ram de ayni frekansta calisacak. 2133 ya da 2400 bios üzerinden degisiklik yapilabilir.
  • AIDA64 programı ile bakınca Hynix marka Ram takıldığını gördüm. Hynix marka ram almayı düşünüyorum 1x4 gb ram.

Ram konusunu çözdüm gibi. Gelelim Ssd konusuna :)

Şimdi bu bilgisayarın M2 mi yoksa Sata mı desteklediğini nasıl anlayacam ?

• Korsan kullanıcısına yanıt

Yine aynı şekilde Crucial'ın sitesinden upgrade için filtreleme yaptığımda sadece SATA SSD'leri listeledi. Büyük ihtimalle M2 giriş yok bilgisayarınızda.

SATA SSD olarak düşündüğünüz kapasite ve bütçe nedir?

Bir kere alacağım iyisinden alacağım, bütçe problem değil derseniz Samsung 860 EVO'dan başkasına bakmayın. Yok pahalı geldi derseniz başka alternatifler yazayım.

https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/dell/inspiron-15-%283567%29#ssd

Sağdaki solid state drive yazan kutucuğa tıklayın size uygun crucial marka ssd'leri gösterecek altta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evil Belief -- 6 Aralık 2020; 18:17:35 >
    teknik olarak nerden bakılır bilmiyorum üretici kendi ürün sayfasında belirtmiyorsa yok demektir ve bence direk ssd alıp geç. sistem için hem uyhun hemde performansli olan hu seçenek olacak. model önerisi yapacak kadar çok ssd kullanmadim ben sandisk kullandim baya sorun yasamadim hiç. hız yarısına girmeye gerek yok ama kalite farki olani tercih etmek mantıklı üzün omurluluk olarak
  • 500 Gb Samsung Ssd düşünüyordum ben de. Bu nasıl?

https://www.vatanbilgisayar.com/samsung-500gb-860-evo-m-2-sata-okuma-550mb-yazma-520mb-ssd.html

Şahane. Ama Vatan genelde pahalıcıdır, Amazon-Hepsiburada gibi yerlerden daha uyguna getirebilirsiniz.

Ben SanDisk Ultra 3D SATA SSD kullanıyorum, memnunum ama indirimde yakaladığım için bunu tercih ettim. Samsung'la aynı fiyat olsa direkt Samsung'u alırdım. Eğer çok fazla fiyat farkı varsa SanDisk'e de bakabilirsiniz.

Önerdiğim SSD'ler:

1) Samsung 860 EVO

2) SanDisk Ultra 3D

3) Crucial MX500

4) Micron 1300

5) WD Blue 3D (SanDisk'le hemen hemen aynı disk, hangisi ucuzsa onu alın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evil Belief -- 6 Aralık 2020; 18:35:5 >
  • Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum

rica ederim şimdiden hayırlı olsun

Rica ederim. RAM olayı bilgimi aştı, o konuda çok yardımcı olamadım ama umarım herhangi bir uyumluluk sorunu yaşamazsınız ve bilgisayarınızı güzel günlerde kullanırsınız. Hayırlı olsunLaptopuma SSD ya da RAM ekleyebilir miyim? Bunun yolu nedir? 

bende de benzer sorun var. 2400 mhz ram hızı vardı. formatladım pcyi, 2133 olarak gözüküyor şimdi de. çağrı merkezinden teyitli iki hız da. RAM hızı değişir mi konusunu açıp sordum bakalım ne cevap gelecek

• Tahminimce hız aşırtma yöntemiyle elde edilwbilecek maksimum hız 2400 mhz. Ram'ler fazla yorulup bozulmasın diye 2133 mhz'de çalışıyor olabilir

Konunun linkini atabilir misi?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.