Şimdi Ara

Laptop Soğutucu Sistemi (DENENDİ, TEST SONUÇLARI İÇERDE) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
2
Favori
9.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Naçizane fikrim B planın daha uygun gibi gözüküyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

20-25 derece düşüş sağlaman mümkün değil. Su soğutma falan yapman gerekir ki o da laptop için pratik değil (bence). Beklentileri biraz düşük tutarsan hem sonuçlar daha istediğin gibi olur hem de işler kolaylaşır. Isınma sorununun temeli işlemci. 4 tane de fan koysan, 8 tane de fan koysan sonuç pek değişmeyecek zira işlemcinin yüzey alanı belli. işlemcinin yüzey alanını büyütmen lazım ciddi düşüş sağlaman için. Bu da ancak işlemci üzerine heatsink yerleştirerek mümkün ki yine laptop için bu pek pratik değil. Bi bin bakalım o trene ama ses hızını aşmayı falan bekleme trenle

bilgiler için teşekkürler. 20derece olmasa bile 15 derece olsun bari :)) işlemcinin yüzey alanı derken tam olarak anlamadım?? bide heatsink nedir onuda bilmiyorum?? bilgisayarın alt bölüümündeki ızgaraları büyütsem yani daha fazla ızgara acsam bi etkisi olurmuki???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexii_87 -- 16 Ağustos 2011; 21:45:13 >

• arakdaşlar fanların bi tanesi yani 18cmlik olanı yarın inşallah elime geçicek ve start alıcam :) diğer 12lik fanlar daha uretici firmadan bekleniyomuş. hepsiburda nasıl bi site 1 haftada anca gönderiyolar

benim bi sorum olucaktı. fanları ters olarak monte etsek ve bilgisayrın yani egsoz fan olarak calışsa ve ızgaralara yapışık kadar yakın mesafede olsa ve icerdei sıcak havatı alıp dışarıya atsa daha iyi olmazmı?? yada bu durum bilgiayrın içindeki parcalar hasar veririmi?? cünkü içeriye hava girişi olmuyoo ve devamlı durmadan hava cıkışı olması sanki kötü etkilermiş gibime geliyo.

bu fikrin aklıma gelmsinin sebebi, bilgiayar masaustunde 1-2 saat oyun oynadktan sonra kaldırggımda, masanın yuzeyi resmen yanacak derecede sıcak oluyo fakat bilgiarasarı 4 tane bardak kullanarak 10cm yuksekliğe kaldrıdıgımda direk 8-9 derece düşü yaşadım. acaba ızgaralar hava aldıgından dolayımı düşüş yaşıyo?? yoksa sıcak havayı rahat bi şekilde dışarıya verdğinden dolayımı düşüş yaşıyoo??

• quote:

Orijinalden alıntı: flexii_87

arakdaşlar fanların bi tanesi yani 18cmlik olanı yarın inşallah elime geçicek ve start alıcam :) diğer 12lik fanlar daha uretici firmadan bekleniyomuş. hepsiburda nasıl bi site 1 haftada anca gönderiyolar

benim bi sorum olucaktı. fanları ters olarak monte etsek ve bilgisayrın yani egsoz fan olarak calışsa ve ızgaralara yapışık kadar yakın mesafede olsa ve icerdei sıcak havatı alıp dışarıya atsa daha iyi olmazmı?? yada bu durum bilgiayrın içindeki parcalar hasar veririmi?? cünkü içeriye hava girişi olmuyoo ve devamlı durmadan hava cıkışı olması sanki kötü etkilermiş gibime geliyo.

bu fikrin aklıma gelmsinin sebebi, bilgiayar masaustunde 1-2 saat oyun oynadktan sonra kaldırggımda, masanın yuzeyi resmen yanacak derecede sıcak oluyo fakat bilgiarasarı 4 tane bardak kullanarak 10cm yuksekliğe kaldrıdıgımda direk 8-9 derece düşü yaşadım. acaba ızgaralar hava aldıgından dolayımı düşüş yaşıyo?? yoksa sıcak havayı rahat bi şekilde dışarıya verdğinden dolayımı düşüş yaşıyoo??

bence bu hic mantılı degil laptoba hava verdiginde parcalar serinliyor ancak laptoptan hava aldıgında parcalar yine ısınıyor ancak ısınan hava hareket ediyor sürekli ısınmasıda parcayı kötü etkiler ben bir ara dedigin mantıkla pcnin altına kalın kitap koyarak kullanıyordum etki olur ancak iceri hava veren fan kadar etkisi olmaz umarım anlatabilmisimdir

• B Planını uygulamada görmek isterim.
  • Bende bir soğutucu yapmayı düşünüyorum fakat aklıma takılan bir soru var, sizlere onu sormak istiyorum.

2 tane kasa fanını bir adaptöre nasıl bağlayabiliriz, paralel diyeceksiniz amaparalel bağlama nasıl oluyor desem :)
    Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.
  • Arkadaşlar sehir dısında olugumdan ve işleirn yogunlugundan ne zmandır giremiyorum. fanlar elime ulaştı. adaptörleride inşallah yarın alıcam. aliminyum paneli hala halledemedim, bu yüzden ZALMAN NC3000 sogutucumun arka bölümün söktüm fanları içine yerleştirebilirmiyim diye fakat arka plastik panel tam oturmuyo cünkü fanlar baya kalın ve bazı kırılması gereken plastik bölümler var. ve ayrıca arka plastik paneli takmassam bilgiayarın agırlıgından dolayı hafif eziliip esneme yapıyo ve kırılcak gibi duruyo. sizce napim???

o kadar para verdiğim zalman sogutucumu bozmaya değermi?? ama sunu söylim zalman sogutcun aliminyum bölgesi cidden cok kaliteli bi aliminyumdan yapılmış, buz gibi resmen, bilgiayarın sıcaklıgından bile cok zor etkileniyo ve devamli soguk

SCORPİNCO kardeş benim fikrim B planından yana teşekkürler

YDG kardeş B planının kullanıcam teşekkürler

MURAT_5320 kardeş bi fan en yüksek devir için 12v ihitiyac duyuyo. 2 fan için 24v ihtiyacın var fakat 24v için adaptör bulman zor. ben baya bi araştırdım hatta bilgiayarcı bi arkadaşıma sordum. 24v bulman cok zor dedi. ben 3 fan koyucam her fan için ayrı adaptör alıcam. benim düşüncem böyle umarım yardımcı olabilmişimdir

bu arada fanlar cidden cok kaliteli yüksek devirde ucak motoru gibi calışıyo sadece bir defalıgına denem şansım oldu. bazı arkadşlar laptop sogutcu yapma konusundan topicler açmışlar. onlara tavsiyem kaliteli ve yüksek cfm hava üfleyen fanları tercih etsinler. hatta ben fanların caplarından cember alanlarını hesaplayıp üflediği metreküp hava tahliyesini hesaplayıp aldım.

• quote:

MURAT_5320 kardeş bi fan en yüksek devir için 12v ihitiyac duyuyo. 2 fan için 24v ihtiyacın var fakat 24v için adaptör bulman zor. ben baya bi araştırdım hatta bilgiayarcı bi arkadaşıma sordum. 24v bulman cok zor dedi. ben 3 fan koyucam her fan için ayrı adaptör alıcam. benim düşüncem böyle umarım yardımcı olabilmişimdir

12 voltluk 2 fan kullanacağım. Bu ikisini maksimum devirde kullanmak için 24 volt adaptörmü kullanmam gerekir 12 volt mu ?
    Bazıları senin fanlar 12 volt olduğu için 12 volt kullanmalısın, 24 volt olursa fanları yakarsın diyor. Bazı arkadaşlarda sizin görüşünüzde 24 volt kullanmam gerektiğini söylüyorlar ?

Her biri 12 voltluk , 0.3 amperlik 2 Fanı paralel olarak bir adaptöre bağladığımda, bunların maksimum çalışması için bana nasıl bir adaptör lazım, siz eminmisiniz 24 volt adaptör kullanmam gerektiğine ?

• bunu tam olarak bende bilmiyorum bu yüzden her fan için ayrı bi adaptör kullanıcam en mantıklısı bu. bence sende öyle yapr derim zaten 2 tane fanın var. 2 adaptör için coklu priz alırsın sorun olmaz.

birda fanların cfm olaylrına dikkat et derim ben 3 fanında cfm yani metre küp hava ve yaprak daire alanlarını hesaplayarak aldım. bu u söyle acıklim

10cfm demek dakikada 0.27metreküp hava demek
    100cfm dakikada 2.7 metreküp hava üfliyo

örnek msisali 12cm bi fan max 100cfm hava üfliyosa, 12cm lik fanın yaprak genişiği 11cmdir
    11cm lik daire fanın kapladıgı alan pi carpı r kareden hesaplarsak

pi=3.14 r=5.5cm 3.14 carpı 5.5cm in karesi = 95cm kare demektir

yani 95cm kare alana dakikada 100cfm yani 2.7metre küp hava hava üflüyo demektir.

bunu 18cm lik fan 150cfm hava üfleyerekten hesaplarsak

yani 226cm kare alana dakikada 150cfm yani 4 metre küp hava üfliyo demektir

ve bu hesaplamalardan küçük fanın daha cok hava üflediğini cıkarabiliriz

• quote:

bunu tam olarak bende bilmiyorum bu yüzden her fan için ayrı bi adaptör kullanıcam en mantıklısı bu. bence sende öyle yapr derim zaten 2 tane fanın var. 2 adaptör için coklu priz alırsın sorun olmaz.

birda fanların cfm olaylrına dikkat et derim ben 3 fanında cfm yani metre küp hava ve yaprak daire alanlarını hesaplayarak aldım. bu u söyle acıklim

örnek msisali 12cm bi fan max 100cfm hava üfliyosa, 12cm lik fanın yaprak genişiği 11cmdir

yani 95cm kare alana dakikada 100cfm yani 2.7metre küp hava hava üflüyo demektir.

2 fan ve bir şerit led için ayrı ayrı 3 fan kullanmakta işkence olur, onun yerine güçlü, tam fanların tam performansta çalışcağı adaptör arıyorum.

Genel olarak küçük fanlar daha fazla kafa ütülediği için, büyük fan tercih ettim. 20 cm lik, cfm değeri ise 110. Çokta fena sayılmaz herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat_5320 -- 27 Ağustos 2011; 4:10:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: murat_5320

quote:

bunu tam olarak bende bilmiyorum bu yüzden her fan için ayrı bi adaptör kullanıcam en mantıklısı bu. bence sende öyle yapr derim zaten 2 tane fanın var. 2 adaptör için coklu priz alırsın sorun olmaz.

Genel olarak küçük fanlar daha fazla kafa ütülediği için, büyük fan tercih ettim. 20 cm lik, cfm değeri ise 110. Çokta fena sayılmaz herhalde.

yani 12cm lik silver stone marka fana göre hesaplarsak (silver stone fm121 max 110 cfm üfliyü)

95cm kare alana 110 cfm (2.97 metre küp hava) (silver stone)

95cm kare alana 36 cfm (1 metre kü hava ) ( senin aldıgın fana) ( normalde senin fanın alanı 283 cm kare ve ben onu 95 cm kare ye göre oranladıgımda 36 cıkıyo)

yani bence az derim tamam az gürültü cıkıyo ama sonucta senin almak istediğin şeye baglı. ben performans istediğm için gürültü olayını hiçe saydım

ayrıca tek adaptör olayını bende cok istiyorum ama forumda pek yardımcı olan olmadı, bilgiayarcı arkadaşımda tek olmaz diyince 3 adaptör olayını göze aldım böyle yani durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexii_87 -- 27 Ağustos 2011; 4:12:59 >

• 20 cm ve üzeri boyutlu fanlarda en fazla kaç cfm değeri gördünüz acaba ?
  • quote:

20 cm ve üzeri boyutlu fanlarda en fazla kaç cfm değeri gördünüz acaba ?

senin fan coolmaster 20cm lik fan değilmi??

ben bi deger görmedim ölçmedimde sadece özelliklerinde okudum. tek tek gece gündüz türkce ve yabancı forumnlarda, incelem sitelrinde araştırma yaptım ve silver stone fanlarında kara kıldım
  • quote:

quote:

ben bi deger görmedim ölçmedimde sadece özelliklerinde okudum. tek tek gece gündüz türkce ve yabancı forumnlarda, incelem sitelrinde araştırma yaptım ve silver stone fanlarında kara kıldım

Benim fan şundan, kendi yaptığım laptop soğutucu standıma bağlayacağım.http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?categoryid=1125&productid=bd130283

Hepsiburada.com dan sipariş vermiştim, 3 gündür bekliyordum bi gelişme olmayınca siparişimi iptal ettim. 20 cm büyüklükte ve bu fiyat aralığında daha iyi fan biliyorsanız onu alabilirim.Bahsetmiş olduğunuz markanın 20 cm ve üzeri fanı yoktu galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat_5320 -- 27 Ağustos 2011; 4:30:47 >

• quote:

quote:

quote:

Benim fan şundan, kendi yaptığım laptop soğutucu standıma bağlayacağım.http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?categoryid=1125&productid=bd130283

Hepsiburada.com dan sipariş vermiştim, 3 gündür bekliyordum bi gelişme olmayınca siparişimi iptal ettim. 20 cm büyüklükte ve bu fiyat aralığında daha iyi fan biliyorsanız onu alabilirim.Bahsetmiş olduğunuz markanın 20 cm ve üzeri fanı yoktu galiba

benim fanlarda 1bucuk hafatada geldi cünkü hepsiburda depolarını taşıyolarmış galiba o yüzden geç gelebilir. evet o markanın 200mm fanı yok. 180mm var. iki tane 180mm al yada laptobun ızgaraların denk gelicek sekilde hangi fanlar uygunsa onları al derim. tabi fiyat biraz yğksek gelebilir. ben bi taen 180mm iki tane 120mm fanları 138 tlye falan geldi.

sen laptobun arkasının footsunu cekip buraya bi koysana bakalım en uygun fan dizilimi nasıl bi tespit edelim

bu arada sen aliminyum altılıgı nerde yani hnagi şehirde ve sanayide yaptırdın?? eger istanbuldaysa bende yaptırmak istiyorum. yardımcı olabilirmisin???

• galiba şu herhalde diğer topicten aldım

Laptop Soğutucu Sistemi (DENENDİ, TEST SONUÇLARI İÇERDE)

ızgalarlar cok az. söyle yapabilirsin laptobun eski ise kapagını sök oralar küçük küçük cizgi cizgi delikler ac derim. böylelikler daha iyi hava alır.

benim bilgiayarda bile 5 farklı yerde ızgaralar var ve ben buna ragmen kapanları söküp ızgara deliklerini arttırsammı diye düşünüyorum fakat bilgiayr yeni oldugu ve orjinalliği gitmemesi için teredüt ediyorum. eger benim düşüncemi sorarsan ac derim cünkü fan ızgarası falan cok küçük

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexii_87 -- 27 Ağustos 2011; 4:44:54 >

• Ben Ankaradayım, standımı arkadaşımın dükkanında arkadaşımla beraber yaptım.Zaten arkadaşım alüminyum kesme vs işleriyle uğraşıyordu.

Bende 6 cm lik bir fan var onu sağ üst köşedeki işlemcinin altına koyacağım. Bir tane büyük fanlada genel soğutma yapma düşüncem var.

Hepsiburada.com 2 aydır taşınıyoruz diyor, nasıl bir taşınmaymış anlamadım.Sinirlendim siparişimi iptal ettim, şimdi teknobiyotik sitesinden sipariş geçeceğim.Mail attım stoklarında varmış, aynı gün kargo ile alacağım fanımı. Hepsiburada.com a buradan kocaman bir

Bu arada paralel bağlamada 12 volt adaptör kullanmam lazımmış, fanlarımı tam performansla çalışması için 12volt, yüksek değerli amper yeterli oluyormuş.Elektronik bölüminde açtığım konuya arkadaşlar bu şekide cevapladı.Bnece sizde öyle yapın, 3 adaptör bağlamak zor olur :)

• quote:

galiba şu herhalde diğer topicten aldım

Laptop Soğutucu Sistemi (DENENDİ, TEST SONUÇLARI İÇERDE)

ızgalarlar cok az. söyle yapabilirsin laptobun eski ise kapagını sök oralar küçük küçük cizgi cizgi delikler ac derim. böylelikler daha iyi hava alır.

benim bilgiayarda bile 5 farklı yerde ızgaralar var ve ben buna ragmen kapanları söküp ızgara deliklerini arttırsammı diye düşünüyorum fakat bilgiayr yeni oldugu ve orjinalliği gitmemesi için teredüt ediyorum. eger benim düşüncemi sorarsan ac derim cünkü fan ızgarası falan cok küçük

Evet bu, bilgisayarım 3 yıllık. Şu an aşırı derecede bir ısınma sorunu yaşamadığım için delik delme olayına pek sıcak bakmıyorum.Ama dediğiniz gibi yaparsam da gayet ''havalı'' bir bilgisayar olacaktır. Resimde görülen sol üste 6 cm lik fanımı, alt tarafa da büyük fanımı monte etmeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat_5320 -- 27 Ağustos 2011; 4:54:14 >

• Bi mesaj bırakayım, banada lazım böyle birşey, kafamda bi proje tasarlarken lazım olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

Bi mesaj bırakayım, banada lazım böyle birşey, kafamda bi proje tasarlarken lazım olur...

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.