Şimdi Ara

kuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni proje

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
3.488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • * güncelleme tuğla konusunda araştırma yaparken bulduğum mantık açısında var olan tuğla ısı iletimi yalıtımı noktasında 2 kat daha verimli olan bir uygulama ;
    kuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni proje
    ileride ev yapma fırsatım olursa bunu kullanmayı düşüne bilirim :)

hep hayalimde kendi ev projemi çizmek vardı !

geçenlerde kendi kafama göre biraz minimalist ve birazda optimalist bir proje taslağı oluşturdum,
    2017 >> kat planı güncelledi ! :)

-^- güney cepesi -^-

-v- kuzey cepesi -v-

http://www.homestyler.com/ adresinde profesyonel anlamda ücretsiz free çizim desteği veriyor !

şimdi inşaat işinden anlayan birisi varsa böyle bir hayali gerçekleştirmek
    ne kadara mal olur diye bir piyasa araştırması yapmak isterim :)

proje hakkında ;
    kışın kuzeye set örüp, yazın ise kuzeyi kullanıp ısıyı dengelemek çok önemli !
    doğal gazın bile olmadığı bir yerde kışın rahat ısınıp
    yazın ise ısıyı kapı açarak kolayca dağıtma modeline göre
    bir plan hazırladım. ( 40 yıla yakın yaşanmışlığın deneyimiyle ! :)

her türlü eleştiriye açığım !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 6 Mayıs 2017; 12:53:17 >

• Güzel olmuş. Kuzeyin zulmü ile mimar olmuşsunuz:)

Nacizane önerilerim, banyo için 1m biraz dar olmuş, ben olsam mutfakla salonun yerini değiştirirdim böylelikle salonumun cephesi doğu olurdu, bina giriş holu biraz alan öldürüyor biraz daha küçültülebilir gibi.Bina girişinin cephesi güney gibi orada hiç pencere olmamasının sebebi nedir?
  • önerilerinizi değerlendirip bir iki ufak düzeltme yaptım :) bakınız up ^_^

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 6 Mart 2017; 16:36:24 >
  • kuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni proje

Bunu kastettim mutfak ortada, günlük kullanımlar salon mutfak wc önde, daha çok gece kullanılanlar arkada şeklinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: proya

Bunu kastettim mutfak ortada, günlük kullanımlar salon mutfak wc önde, daha çok gece kullanılanlar arkada şeklinde.

öneriniz için teşekkürler ;
    elbette akıl akıldan üstündür ! :)

yanlız bu evin şehrin içinde değil de,
    bir köyde veya bir dağ başında,
    dahası doğalgazın bile olmadığı bir yerde olduğunu düşünmek lazım

planı bu şekilde değerlendirmek lazım !
    yani tek katlı istediğiniz zaman dışarı çıkabildiğinizi düşünerekten
    tekrar bir değerlendirme yaparsanız, bu durumda fikriniz nasıl şekillenir ?
    işte asıl önemli olan bu !

mutfak konusuna gelince !
    erkek kafası ile mutfak planı çizmek ne kadar mantıklı bir iştir !?
    erkeklerin %90 ı sadece mutfağa buzdolabı için girdiği bilimsel bir gerçeklik olduğu düşünmek lazım
    dahası mutfak iyi havalandırılması gereken önemli bir alandır !

yani eğer evli değilseniz bu planı bir bayana gösterin ve anlatın bakın size ne diyecek
    adam gibi içinde iş yapmadığınız bir alanı nasıl oluyor da kendi kafanıza göre çiziyorsunuz, demese bile güzel bir şekilde ima edecektir :)

bu aynı otobüsle işe gidip gelmeyen ama otobüs yol güzargah ve duraklarının nereden geçeceğini belirleyen elemanların, merkezde masa başı oturupta yol güzergahlarını oturdukları yerden belirlemesi gibi bir durum gibi :) bu yorumları da dikkate alıp daha farklı bir önerme yapabilirseniz daha güzel olur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 20 Şubat 2017; 11:14:49 >

• Sizinki kullanışsız olmuş gecekondu işi ben köye bile yaptırmam
    İlerde para olursa köye ev yaptıracağım

115 m2 (Ytong dan yapmayı düşünüyorum)

aradığım özellikler
    1 - Duvar malzemesi kesinlikle ytong olacak nedeni sessiz, yanmaz ve yalıtımlıdır (Köpük ve tuğla iki defa işçiliğe para vermek enayilik)
    2 - Mutfak kesinlikle en az 20 m2 olacak
    3 - Oturma odası en az 20m 2 olacak
    4 - Odalar en az 20 m2 olacak
    5 - Tavan ve tabanda en az 5 cm köpük olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 20 Şubat 2017; 22:33:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

Sizinki kullanışsız olmuş gecekondu işi ben köye bile yaptırmam
    İlerde para olursa köye ev yaptıracağım

115 m2 (Ytong dan yapmayı düşünüyorum)

aradığım özellikler
    1 - Duvar malzemesi kesinlikle ytong olacak nedeni sessiz, yanmaz ve yalıtımlıdır (Köpük ve tuğla iki defa işçiliğe para vermek enayilik)
    2 - Mutfak kesinlikle en az 20 m2 olacak
    3 - Oturma odası en az 20m 2 olacak
    4 - Odalar en az 20 m2 olacak
    5 - Tavan ve tabanda en az 5 cm köpük olacak

ortaya koyduğunuz projeye şöyle bir bakınca ;
    evet bu biraz ; yaşlanınca alırım başımı
    tek başıma köyüme gider yerleşirim,
    yaşarım diyorsanız, bu plan yeterde artar ! :)

ama ileride ailemle birlikte böyle tek katlı bir yerde yaşarım diyorsanız ;
    işte o zaman o evde yaşayacaklarında bir fikrini almanız lazım !

çünkü bu planda ev ailesinin bireylerinin kendilerine ait özel alanlarını oluşturmamışsınız !

ve en önemli hatanız ! güneye cepe yerin durumu ;
    eğer mutfak direk güneye cepe ise o mutfakta camları açsanız bile
    yazın klimasız kimse orada çalışamaz !

dahası tek katlı yapacaksanız ! yerden soğuk gelir!
    onun için en ideal çözüm yerleri tahta yaptırmak

ama 4 yön ve yeri ve tavanı her yeri köpükle kaplarsanız
    o evde kışa girdiği yani camlar kapandığı andan itibaren tavanda kararma ve zaman içinde duvarlar taze hava almadığı için rutubet ve küf kokusunda geçilemez bir noktaya gelecektir !

isterseniz bu konuyu biraz daha araştırıp iyice bir düşünün derim !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 21 Şubat 2017; 9:24:16 >

• Köpüğü bu şekilde koyacan sonradan köpük konmaz (Betona gömeceksin köpüğü)

Bir deli kuyuya taş attı sizde arkasından gitmeyin

terleme ve koku olmaz

-----------------------------------------------------------------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 21 Şubat 2017; 14:14:23 >
  • Ben senin planına sadık kalarak ufak tefek oynadım, detayları, köyde olacağını bilmediğim için, bana göre 180 derece çevirmek lazım planı, köyde yapıyorsam asla beton yapmam, ahşap daha sağlıklı, tabi bunlar sadece bir öneri, sen sonuç olarak kendi zevkine ve ihtiyaçlarına göre şekillendirirsin.

mutfak meselesine gelince haklısın tabi bayanlara sormak lazım, bana sormadan anlatıyorlar mesleğim icabı serbest çalışsam bu planı çizmem senede ortalama 100 mimari ve statik proje çizen birisi olarak.

Teknik bir konuda ihtiyacın olursa yardımcı olmaya çalışırım, kolay gelsin şimdiden.
  • quote:

Ben senin planına sadık kalarak ufak tefek oynadım, detayları, köyde olacağını bilmediğim için, bana göre 180 derece çevirmek lazım planı, köyde yapıyorsam asla beton yapmam, ahşap daha sağlıklı, tabi bunlar sadece bir öneri, sen sonuç olarak kendi zevkine ve ihtiyaçlarına göre şekillendirirsin.

mutfak meselesine gelince haklısın tabi bayanlara sormak lazım, bana sormadan anlatıyorlar mesleğim icabı serbest çalışsam bu planı çizmem senede ortalama 100 mimari ve statik proje çizen birisi olarak.

Teknik bir konuda ihtiyacın olursa yardımcı olmaya çalışırım, kolay gelsin şimdiden.

akıl akıldan üstündür !
    teoride mantıklı olupta pratikte beklenmeyen hesaplanmayan sorunlar her zaman vardır.

kimi gelir, bir odanın diğer oda ile etkileşimini bile anlamadan üstün körü yorumlar yazar.

insan gün için hangi oda da daha bilinçli bir şekilde zaman harcamadığın matematiksel bilimsel ölçümlemesini yapmadan, veya evin içinde soğuk bir kış günü elektrikler kesik dışarı çıkmak eziyet olduğu bir durumda bile
    minimum kaynaklarla maksimum verim elde etmek adına ! ekolojik ev yapmak sadece ekolojik inşaat malzemesi almaktan daha önce ekolojik anlamda bir projenin , proje planı olarak gerçekten bu proje ekolojik açıdan ne kadar verimli olduğu düşünülmelidir. yoksa ; 4 yöne bakan 4 oda yapmak zen sanatına göre Budist rahiplerin kendileri için yaptıkları çilehanelerden farkı olmaz ! biz burada bir ailenin kışın bile rahat ısına bileceği ve yazın ise ikili oda kapılarını açarak odaları başka odalara rahat bir şekilde bağlayıp büyüte bileceği bir plan üzerine oldukça uzun bir süre kafa yordum, burada sizlerle paylaştığım plan, aklımdaki son halin bir önceli şeklidir ! son halinde ise ana yapıya sonradan eklenen bir ekstra ön giriş genel hatlarıyla
    bazı yerleri dar veya geniş olabilir ama odaların yönlere dağılımı doğrusaldır

bu yıl Suriyelilerin ekonomiya olumsuz katkısı daha doğrusu ekonomi kayıpları
    elektrik su doğal gaz şekilde tüm TC vatandaşlarının faturalarında payda edildiği bir ülkede yaşıyoruz !

daha önce 300 TL gelen doğal gaz faturaları bu kış bir aylık 400 TL doğal gaz faturası ödeyip te oda ısısı 22 dereceyi bile göremeyen kuzeye cepe bir evde yaşamak zorunda kalan şehrin içinde bina eski diye,
    mal sahiplerinin mantolamaya yanaşmadığı bir binanın en üst katında oturupta 40 yıla yakın yaşanılan
    sıcağın ve soğuğun tüm etkilerini yaşayarak öğrenmiş biri olarak ; kuzey e bakan alanlar bir yılın 2 ay dışında hiç bir ısı artısı olmayan alanlardır ! bir plan yaparken kuzey bölgesini mümkünse en az kullanılan alan yer veya doğal soğutucu killer alanı olarak düşünmek en verimlisidir.

kuzeye bakan bir kat planında yaşanılanları anca bu şekilde özetleye bilirim !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 22 Şubat 2017; 8:34:30 >

• hocam nolur ünlemi bu kadar kullanmayın, geriliyorum okurken

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sosisli Süt

hocam nolur ünlemi bu kadar kullanmayın, geriliyorum okurken

Ünlem İşareti ( ! )

1. Sevinç, kıvanç, acı, korku, şaşma gibi duyguları anlatan cümle veya ibarele­rin sonuna konur: Hava ne kadar da sıcak! Aşk olsun! Ne kadar akıllı adamlar var! Vah vah!

Ne mutlu Türk’üm diyene! (Atatürk)

2. Seslenme, hitap ve uyarı sözlerinden sonra konur:

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri! (Atatürk)

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriye­tini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. (Atatürk)

Ak tolgalı beylerbeyi haykırdı: İlerle! (Yahya Kemal Beyatlı)

Dur, yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak bir devrin battığı yerdir. (Necmettin Halil Onan)

UYARI: Ünlem işareti, seslenme ve hitap sözlerinden hemen sonra konulabi­leceği gibi cümlenin sonuna da konabilir:

Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken

Sana uğurlar olsun... Ayrılıyor yolumuz! (Faruk Nafiz Çamlıbel)

3. Alay, kinaye veya küçümseme anlamı kazandırılmak istenen sözden hemen sonra yay ayraç içinde ünlem işareti kullanılır:

İsteseymiş bir günde bitirirmiş (!) ama ne yazık ki vakti yokmuş (!).

Adam, akıllı (!) olduğunu söylüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: SEO-Uzmanı

quote:

Orijinalden alıntı: Sosisli Süt

hocam nolur ünlemi bu kadar kullanmayın, geriliyorum okurken

Ünlem İşareti ( ! )

1. Sevinç, kıvanç, acı, korku, şaşma gibi duyguları anlatan cümle veya ibarele­rin sonuna konur: Hava ne kadar da sıcak! Aşk olsun! Ne kadar akıllı adamlar var! Vah vah!

Ne mutlu Türk’üm diyene! (Atatürk)

2. Seslenme, hitap ve uyarı sözlerinden sonra konur:

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri! (Atatürk)

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriye­tini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. (Atatürk)

Ak tolgalı beylerbeyi haykırdı: İlerle! (Yahya Kemal Beyatlı)

Dur, yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak bir devrin battığı yerdir. (Necmettin Halil Onan)

UYARI: Ünlem işareti, seslenme ve hitap sözlerinden hemen sonra konulabi­leceği gibi cümlenin sonuna da konabilir:

Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken

Sana uğurlar olsun... Ayrılıyor yolumuz! (Faruk Nafiz Çamlıbel)

3. Alay, kinaye veya küçümseme anlamı kazandırılmak istenen sözden hemen sonra yay ayraç içinde ünlem işareti kullanılır:

İsteseymiş bir günde bitirirmiş (!) ama ne yazık ki vakti yokmuş (!).

Adam, akıllı (!) olduğunu söylüyor.

Nerelerde kullanılacağını yeterince biliyorum merak etmeyin, sanal ortamda ünlem işareti daha farklı anlaşılıyor demek istediğim o. Karşıdaki insanı tetikliyor, bağırma anlamına geliyor ünlem işareti.

Nerelerde kullanılacağını yeterince biliyorum!!

demek ile

Nerelerde kullanılacağını yeterince biliyorum

demek çok farklı şeyler. Muhtemelen aramızdaki yaş farkından kaynaklanan bir durumdur, konunuzu çok da kirletmek istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sosisli Süt -- 5 Mart 2017; 14:49:40 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• proje güncellendi ! ana konu ile yorum yaparsanız daha verimli bir forum olur ! :)
  • quote:

şu an freeware bir program kullanıyorum !
    bunda bazı özellikler sınırlı olduğu için
    örneğin iç duvar kalınlıklarını ayarlayamıyorum ! :(

hocam size zahmet olmazsa

şu görselde yer alan planı ;

duvar kalınlığı 10 ve 20 cm olacak şekilde 2 farklı plan örneği oluşturabilir misiniz !?
    diye rica edecektim :)

bu arada bu benim için şu an için ekonomik nedenlerden ötürü bir hayal !
    ama hayal kurmak bedava :) ilgi ve alakanız için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 6 Mart 2017; 16:59:15 >

• kuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni projekuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni proje

dış ve iç ölçüleri tam verirsen daha net bir şey çizerim.

• proya kullanıcısına yanıt
    hocam ilginiz için teşekkürler !

ama benim istediğim daha önce çizdiğiniz gibi

duvar kalınlıklarıyla birlikte toplam temel ölçülerini göre bilmek için sizden yardım istiyorum.

tekrar iş çıkardığım için kusura bakmayın :)

bi de unutmadan gardolap odasını eklemeyi unutmuşsunuz :) :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 7 Mart 2017; 9:1:14 >
  • kuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni projekuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni proje

Ekledim, bu zor bir iş değil. Ölçüler tam tutmayabilir fotoğraf üzerinden ölçekli çizdim dış ölçüleri ve net iç ölçüleri verirsen istediğini anlar çizerim.

• quote:

kuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni projekuzeye bakan bir evde 40 yılla yakın yaşanmışlığın deneyimi ile çizdiğim yeni proje

Ekledim, bu zor bir iş değil. Ölçüler tam tutmayabilir fotoğraf üzerinden ölçekli çizdim dış ölçüleri ve net iç ölçüleri verirsen istediğini anlar çizerim.

sadece bu iş için ücretsiz bi kaç mb lık bir program önerisinde buluna bilirmisiniz !?

• O konuda bir bilgim yok, autocad de çizdim ben boyutu biraz fazlaca :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.