Şimdi Ara

kuzey köprüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
6.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar geçen bi tanıdığın laptobu için çip arızası var demişler. bende güney ve kuzey köprüsünü yurt dışından aldım uzun uğraşlarla değiştirdim. bilgisayarı çalıştırdım.

şimdi gelelim soruya;

bir bilgisayarda çip arzası var diyebilmemiz için nasıl belirtiler almalıyız.

mesela elimde bir tane laptop var ram, işlemci, hdd, dvd, klavye söktüm laptobu çalıştırdığımda ledler yanıyor ve cpu fanı çalışıyor ama ekrana hiç görüntü gelmiyor. laptobun vga çıkışına monitor bağladım yine görüntü yok

acaba kuzey köprüsü arızalı olabilirmi ona göre yurt dışından çip sipariş vercem.

cevabınızı acilen bekliyorum.

• cevabınızı bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: TKAY

arkadaşlar geçen bi tanıdığın laptobu için çip arızası var demişler. bende güney ve kuzey köprüsünü yurt dışından aldım uzun uğraşlarla değiştirdim. bilgisayarı çalıştırdım.

şimdi gelelim soruya;

mesela elimde bir tane laptop var ram, işlemci, hdd, dvd, klavye söktüm laptobu çalıştırdığımda ledler yanıyor ve cpu fanı çalışıyor ama ekrana hiç görüntü gelmiyor. laptobun vga çıkışına monitor bağladım yine görüntü yok

acaba kuzey köprüsü arızalı olabilirmi ona göre yurt dışından çip sipariş vercem.

en başta bütün parçalar takılıyken nasıl bi durum söz konusu onu bilmek gerekili

genelde sıkıntıyı harici ekran kartından çıkarıyor veya ekran kartı onboard ise yine yapabilir ekrana görüntü gelmemesinin sebebleri

• quote:

Orijinalden alıntı: azt06

quote:

Orijinalden alıntı: TKAY

arkadaşlar geçen bi tanıdığın laptobu için çip arızası var demişler. bende güney ve kuzey köprüsünü yurt dışından aldım uzun uğraşlarla değiştirdim. bilgisayarı çalıştırdım.

şimdi gelelim soruya;

en başta bütün parçalar takılıyken nasıl bi durum söz konusu onu bilmek gerekili

genelde sıkıntıyı harici ekran kartından çıkarıyor veya ekran kartı onboard ise yine yapabilir ekrana görüntü gelmemesinin sebebleri

bilgisayar laptop ve harici ekran kartı yok.
    bütün parçalar takılıyken durum farklı değil yani fan ve ledler çalışıyor ama ekranda hiç görüntü belirtisi yok.
    vga çıkıştada görüntü yok yani laptop ekranı sağlam.
    sorun kuzey köprüsünde diye tahmin ediyorum
    bu arıza şeklini işlemci veya nvidia görüntü çipi oluşturabilirmi kuzey köprüsünden hariç ?

• Görüntü zaten ekran çipiyle alakalı kuzey köprüsü anakartı sogutmaya yarar görüntüyle alakası yok yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: sterious

Görüntü zaten ekran çipiyle alakalı kuzey köprüsü anakartı sogutmaya yarar görüntüyle alakası yok yani

Kuzey köprüsü (North Bridge); Ekran kartı slotu, mikro işlemci ve ram'i kontrol eder.
     kuzey köprüsü

• quote:

Orijinalden alıntı: sterious

Görüntü zaten ekran çipiyle alakalı kuzey köprüsü anakartı sogutmaya yarar görüntüyle alakası yok yani

yanılmıyorsam senin dediğin soğutucu borular vb.

o soğutucuların altındaki çip adı kuzey köprsü

diğer büyük çip güney köprüsü
  • benimde ilk mesajımda demeye çalıştığım şey buydu yani harici ekran kartı VEYA ONBOARD demiştim parçaların

hepsi takılıykende aynıysa çipte sıkıntı vardır.görüntü sorununu normalde oluşturan odur. emin olmak için dilerseniz

ısı tabancasıyla ısı uygulayıp tekrardan çalışır hale getirebilirsiniz tabi bu geçiçi bir çözümdür 2 saatte gidebilir 6

ayda gidebilir :D
  • quote:

benimde ilk mesajımda demeye çalıştığım şey buydu yani harici ekran kartı VEYA ONBOARD demiştim parçaların

hepsi takılıykende aynıysa çipte sıkıntı vardır.görüntü sorununu normalde oluşturan odur. emin olmak için dilerseniz

ısı tabancasıyla ısı uygulayıp tekrardan çalışır hale getirebilirsiniz tabi bu geçiçi bir çözümdür 2 saatte gidebilir 6

ayda gidebilir :D

hangi çipten bahsediyorsun acaba kuzey köprüsümü yoksa nvidia görüntü çipimi
    arıza hangisinde olma olasılığı daha yüksek
  • görüntünün gelmemesi nvidia chipinden kaynaklıdır kuzey veya güney köprüsü ile ilgili değil
  • quote:

görüntünün gelmemesi nvidia chipinden kaynaklıdır kuzey veya güney köprüsü ile ilgili değil

ilk mesajımda belirttiğim bilgisayarda aynı sıkıntı vardı ve kuzey köprüsünü değiştirdim bilgisayar çalıştı.
    ama sorunun kuzey köprüsünde olduğunu yetkili servis söyledi.
    evet bu iki çiptede arıza olabilir ama hangisinde? ben bunu nasıl anlarız bunun cevabını istiyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.