Şimdi Ara

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçimleri [ GÜNCEL ] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
3.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim kast ettiğim adaylar ile ilgili ya da Kıbrıs'ın iç işleri ile ilgili bir referandum değil Kıbrıs halkı adada Türkiye'yi istiyor mu istemiyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DARTH_BLACK kullanıcısına yanıt

Baskı hangi yönde olur ki bu olay sonucunda sizce bence Tatar lehine bir baskı olur. Tamam bu gençler katliamları görmemiş ve daha rahat bir yaşam peşinde olabilirler ancak yine de duymuşlardır kanlı noeli diye düşünüyorum. O olayların böyle başladığını biliyorlardir diye düşünüyorum. Bu arada her ne kadar ersin tatar önde olsada büyük olasılık diğer adayın oyları akinciya kayacak. Hatta baska bir yerde bu olayı akincinin seçilecek olmasından ceseret alan Rumlar şeklinde saçma bir şekilde yorumlamislardi.

Ayrıca baskı dışında şunu da ekleyeyim bu görüntülere. Okuduğum bir düşünce kuruluşu yazısında Kıbrıs Rum kesimde her 3 evden birinde silah mevcut olduğundan bahsediyordu bireysel silahlanma yüksek. Kötü sonuçlar oluşabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperepla -- 12 Ekim 2020; 1:58:49 >
  • EUS E kullanıcısına yanıt

Niçin zor diyorsunuz büyük olasılık akıncı seçilecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: alperepla

Baskı hangi yönde olur ki bu olay sonucunda sizce bence Tatar lehine bir baskı olur. Tamam bu gençler katliamları görmemiş ve daha rahat bir yaşam peşinde olabilirler ancak yine de duymuşlardır kanlı noeli diye düşünüyorum. O olayların böyle başladığını biliyorlardir diye düşünüyorum. Bu arada her ne kadar ersin tatar önde olsada büyük olasılık diğer adayın oyları akinciya kayacak. Hatta baska bir yerde bu olayı akincinin seçilecek olmasından ceseret alan Rumlar şeklinde saçma bir şekilde yorumlamislardi.

Ayrıca baskı dışında şunu da ekleyeyim bu görüntülere. Okuduğum bir düşünce kuruluşu yazısında Kıbrıs Rum kesimde her 3 evden birinde silah mevcut olduğundan bahsediyordu bireysel silahlanma yüksek. Kötü sonuçlar oluşabilir.

Öncelikle seçime katılım az oldu.4 kişiden birisi oy atmadı.Katılım oranı %35 olarak söylendi.

tatar ve akıncı haricinde olan en fazla oy 2 kişinin toplam oy oranı %10 (kudret özsaray ve Erkan arıklı)

Tufan Erhürman siyasi olarak akıncıya yakın dururken %21 aldı, erhan arıklı biraz tatara yakın.Kudret özsaray 'ın oyları süpriz oldu.Tufan Erhürman'ın oylarının akıncıya gider durumuda yok,farklı görüşler var

Ben sonucun değişeceğini sanmıyorum zira kıbrıs halkı ikinci tura işin kalacağını biliyordu,milliyetçi kesimin çoğunluğu akıcıya olan desteği görmek istediği için sandığa gitmedi.Yani rum kesiminde şu kadar evde bu kadar silah var durumunu kıbrısdaki milliiyetçi kesim çok iyi farkında.İkinci turda katılım oranının daha fazla olacağını ve tatarın kazanacağını düşünüyorum.Akıncının alıp alabilceği maksimum oy 30-33 bandı arasındadır,bu görüldü artık.Tatar ise en az %35-40 arası oran ile yeni başkan seçilir yüksek ihtimalle.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Seçimleri [ GÜNCEL ]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DARTH_BLACK -- 12 Ekim 2020; 2:16:20 >

Seçim sonuçlarına yanlış bakmışsın hocam, hiç alakası yok dediklerinin, Su linke bir bak tekrar yorumla istersen en basitinden seçim katılımı yüzde 58 ve en yüksek 3. oyu alan aday yüzde 21.

https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n351451-kktc-cumhurbaskanligi-secim-sonuclari-iste-ilk-rakamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperepla -- 12 Ekim 2020; 2:17:1 >
  • quote:

Seçim sonuçlarına yanlış bakmışsın hocam, hiç alakası yok dediklerinin, Su linke bir bak tekrar yorumla istersen en basitinden seçim katılımı yüzde 58 ve en yüksek 3. oyu alan aday yüzde 21.

https://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n351451-kktc-cumhurbaskanligi-secim-sonuclari-iste-ilk-rakamlar

isim yanlışlığı oldu,düzelltim.kudret özsaray ve Erkan arıklı toplam oyları %10

İsim yanlısı değilde Tatar ve akıncı harici en yüksek oy alan iki kişinin toplamı yüzde 10 demişsin ama Tatar ve akıncı harici yüzde 21 gibi dev oy var ortada. Oyların akıncıya gideceği büyük olasılık.

• Yanlız çoğu yerde katılımın %34-35 olduğu söylendi ancak sonradan bu rakam %50 üstüne çıktı.Gerçi yine az ama garip geldi bana.

Birde 4200 kadar oy zarfının adetinin geçersiz olmasıda garip.Milyon oy yokki bu kadar geçersiz olsun? normalde 1 milyon oyda 2-3 bin geçersiz çıkması normal sayılır ama tabloya göre 90 bin üstü oy zarfında bu arakamda çok yüksek.

• quote:

İsim yanlısı değilde Tatar ve akıncı harici en yüksek oy alan iki kişinin toplamı yüzde 10 demişsin ama Tatar ve akıncı harici yüzde 21 gibi dev oy var ortada. Oyların akıncıya gideceği büyük olasılık.

kıbrıs halkının hemen hemen yarısı seçime girmemiş bugün.Diğer yarısıda akıncıyamı verecek?

Düz mantıkda kudret özsaray'In oyları tek blok halinde gitmesi imkansız zira protesto oylarıda olacakdır oy vermemek için veya akıncıyı benimsemeyenler tatara yönelecekdir.Akıncıyı destekleyen neden özsaraya verdi o zaman? mantık dışı söylediğiniz.özsaray ın atıyorum %30 oyu bu şekilde erise ve %70-80 oranında bir seçmen katılımı olsa oy vermeye yine tatar kazanır.Yani ortada %80-90 oranlı katılım yapılan bir seçim olmamış.Özsarayın seçmeninin büyük kısmı akıncı politikalarını benimsememişki özsaray akıncıya destek olmak için seçimden çekilmemiş.

Katılım normal bir seviyeye gelmiş bence 2. turda yüzde 10 daha artar en fazla herhalde. Sonuçta Akıncı seçilecektir. Bu halk kendi beyni ile seçer karar verir diyordu konuşmasında akıncı gaza gelmiş. Türkiye'nin Kıbrıs'ta misyonu sona ermiştir bence. Akdeniz'e kaydırılabilir oradaki kuvvetler.

Hocam diğer yarısı diye birşey yok. Zaten önceki seçimi yakın bir oran yakalanmış diğer yarı diye bir şey yok. Adamlar şuan Kıbrıs'ta bile değil İngiltere de filan muhtemelen. Kıbrıs vatandaşlarına İngiltere de ayrıcalıklar tanınıyor.

Hala yüzde 5lik isimden bahsediyorsun yüzde 21 oy alan adayın politikası ile Akıncınin politikası yakın bu yüzden oyu ona kayacaktır. Bağımsız devlet politikası gudmuyor yüzde 21 oy alan adam akıncı gibi bu yüzden oylar yakın düşünce olan akinciya kayacaktir.

Tekrar belirtiyorum diğer yarı diye bir şey yok oy sayısı bu civarda kalacak biraz daha artar sadece.

• Ersin Tatar: %32.34 - 35825

Tufan Erhürman: %21.67 - 24008 - Cumhuriyetçi Türk Partisi

Mustafa Akıncı: %29.84 - 33053

Erhan Arıklı: %5.36 - 5937

Fuat Çiner: %0.30 - 327

Arif Salih Kırdağ: %0.25 - 282

Ahmet Boran: %0.07 - 83

Mustafa Ulaş: %0.06 - 69

Alpan Uz:%0.14 - 156

Kudret Özersay: %5.74 - 6356

Serdar Denktaş: %4.20 - 4653

İkinci turda Cumhuriyetçi Türk Partisi destekçileri KKTC'nin bir kısmını Rumlara vermeyi düşünen Mustafa Akıncı'ya oy verir çünkü bu parti KKTC'yi Türkiye'den koparmak isteyen bir parti. Bu partinin vekillerinden birinin videosu izleyin.

• Tayyip hangisini istiyorsa ben ötekini destekliyorum arkadaş. Çünkü kesin onun desteklemediği doğru seçimdir. 18 yılda bunu çok kez öğretti seçimleriyle tayyip bey.

• Kıbrıslı mısınız? bu sebepten de oy veren vardır diye düşünüyorum. Bu seçim neyse de başkanlık sistemine geçiş filan diyorlardı geçen. Türkiye'nin başkanlıkla halini görenin bunu kabul edeceğini hiç sanmam.

• quote:

Kıbrıslı mısınız? bu sebepten de oy veren vardır diye düşünüyorum. Bu seçim neyse de başkanlık sistemine geçiş filan diyorlardı geçen. Türkiye'nin başkanlıkla halini görenin bunu kabul edeceğini hiç sanmam.

Yok Kıbrıslı değilim, ama olsaydım bakardım yani Tayyip kimi destekliyor diye, adamın tercihlerini görüyoruz yaşıyoruz hep beraber, ülke ekonomisini vasıfsız damadına bıraktı, başkanlık sistemi gibi ucube sistemle ülkeyi batırdılar, yandaşlarını zengin ettiler, ülkeyi cemaatlerin kucağına bıraktılar, darbe oldu vs vs Bunun desteklediği adamın kesin bir falsosu vardır yani. Doğru tercih yapamaz bu adam.

• Vayy be, böyle birşey de mi varmış. Ben de diyorum bu Kıbrıs seçimleri niye bu kadar gündem oldu.

Bunlar Rumların zamanında Dedelerine, Ninelerine ne ettiğini mi unutmuş? Federasyon istemeleri neyin kafası?

• Kağıt üzerinde 1960 kıbrıs cumhuriyeti vatandaşılar ve ingiliz uluslar topluluğu üyesiler.

• moneyTalks_ kullanıcısına yanıt

Alttan alttan baya oluşmuş bu olay. Artık çekilme vakti gelmiş federasyon değil azınlık desen onu da kabul ederler muhtemelen. Artık asker dönmeli. Hızlı bir çözüm oluşur zaten asker olmayınca. O süreçte destek verilip birleşme sonrasında kendileri devam ederler zaten.

• alperepla A kullanıcısına yanıt

Aynen, Akıncı kazanırsa Askeri ordan çekelim, görsünler anyayı konyayı, sanki biz oraya 1974 'de keyfimizden mi girdik, kendi kanımızdandır dedik de girdik. Yazıklar olsun o Akıncı ya oy verenlere.

• moneyTalks_ kullanıcısına yanıt

Akıncıda bunu istiyor zaten, istemiyor diye okumuştum ancak Türk askeri yerine BM askeri olsun filan demiş 2017 de. Bir de baya baya kafa tutuyor düşmanına kafa tutar gibi artık. Neyse artık askerler çekilsin bu iş bitsin. İstedikleri neyse o olsun. Bence yüzde 55 ile 60 arası alır akıncı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperepla -- 12 Ekim 2020; 4:12:10 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.