Şimdi Ara

Kurulabilen Mac os x for x86 internette doloşmaya başlamış (129. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
5.995
Cevap
3
Favori
425.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 127128129130131
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tamamdır hocam aldım biraz daha takılıp eve gidecem sonra size haber veririm.

iyi akşamlar hocam
  • Arkadaşlar hepinize selam. Size sormak istediğim bi konu var. Bu güne kadar sadece Windows ve Linux/GNU işletim sistemleriyle tecrübem oldu. MacOS X hakkında BSD tabanlı olması dışında pek de bilgim yok ve dizüstü bilgisayarıma MacOS kurma girişimlerim pek de başarılı olamadı. 10.4.6 kurulumunu sorunsuz tamamlıyorum lakin ilk açılışta daha ön yükleme yaparken takılıp kalıyor. 10.4.5 de ise 10.4.6 update'i yaptıktan sonraki optimizasyon kısımında takılıp sistemi çökertiyor. Birde 10.4.6 indirip denemek istiyorum ama bu konuda tecrübesiz olduğum birde sizin fikirlerinizi dinlemek istedim. Ayrıca kullandığım dizüstü bilgisayar donanım olarak neredeyse MacBookPro'lar ile aynı ama olmuyor işte

Packard Bell V7413
    Core Duo 1,66GHz
    945PM Express chipset
    512MB ram
    ATI X1600 Mobility
    80GB IDE HD ....

• blitzs sistemin uygun mac osx için , acaba denediğin dvd lerdemi bir sorun vardı?
    myzarın 10.4.5 dvd si baya iyi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Magnat_HiFi

blitzs sistemin uygun mac osx için , acaba denediğin dvd lerdemi bir sorun vardı?
    myzarın 10.4.5 dvd si baya iyi.

Bilemiyorum dostum sorun nerdeydi. Bi de myzarın DVD'sini denerim. İnşallah onda da böyle olmaz. Bir diğer nokta ise bu Macbook Pro'larla default gelen sürüm 4.5 mi 4.6 mı acaba? Eğer 4.6 ise bu sürüm Macbook Pro'lar daki donanımı otomatik tanıyormu yoksa yine birkaç bişey yapmak gerekiyormu acaba ? Amma soruyorum bende hee
  • APPLE in yeni macbook larını çok sevdim,üstelik 1099 dolardan başlıyor fiyatları

http://store.apple.com/1-800-MY-APPLE/WebObjects/AppleStore?family=MacBook
  • sidobey ethernet bende nforce olarak gözükmüyor, built-in ethernet olarak gözüküyor.

fx5200 için ise ilk söyleyeceğim sistemin macosx den boot etmesi şart.

macvidianın sitesinsen MacVidia beta 2 build1 i indir. linki şu

http://macvidia.starchaser.org/index.php?option=com_remository&Itemid=29&func=fileinfo&id=8

ama siteye üye olmadan indirtmeyebilir.

daha sonra şuradaki kurulum aynısını yap

http://macvidia.starchaser.org/forums/index.php?showtopic=117

devideID kısmına fx5200 için 0322 giriyorsun. sadece NVidiaHAL.kext de değişiklik yapman yeterli.

Daha sonra sistemi başlattığında bendeki gibi görüntü bozulursa ve de sisteminde çift monitor gozukuyorsa System/Library/Extensions dizininde
    IONDRVSupport.kext dosyasını sil hepsi bu.

Bu arada np_ macvidia driverlarını yeniliyormuş umarım yakın bir gelecekte ekran kartını tüm özellikleriyle kullanabiliriz.

• yıllardır (MacOS 7.2'den beri) mac kullanan biri olarak, "eğer evimde bir G5"im olmazsa, macos x i başka makinede kullanmam sözümü sanırım bi kaç saat sonra p4 3.4 GHZ işlemcili PC ye yüklersem yıkmış olucam. :)

bu arada emek verip bu kadar detay yazan arkadaşlara itafen, bende ciddi bir kıyak yapayım.

aşağıdaki adreste Mac OS X i PC ye kurma ile ilgili gerekli tüm dosyalar olup ayrıca Mac OS X için bilinen bir çok programda soft klasöründe mevcut.

http://files.lorien.kiev.ua/macos/

iyi seyirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi escaLdess -- 18 Mayıs 2006; 10:01:24 >

• Tekrar merhaba,

tiger img dosyasını başarılı bi şekilde patc ile HDD ye yazdım. Master olarak atayıp sistemi başlattım. Açılırda darwin boot ekranı geldi enter a basıp başyattığımda macos x açılış ekranındaki beyaz zemin üzerine apple işareti gelip kayboldu ve tekrar darwin komut sanıtırına geldi. -sh-2.05b yazıyor ve buraya platform=x86pc yazdığımda hiç bir şey değişmiyor.

Yardımcı olurmusunuz arkadaşlar, nerede yanlış olabilir? sistemi darwin ekranından nasıl başlatabilirim?

Teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: escaLdess

Tekrar merhaba,

tiger img dosyasını başarılı bi şekilde patc ile HDD ye yazdım. Master olarak atayıp sistemi başlattım. Açılırda darwin boot ekranı geldi enter a basıp başyattığımda macos x açılış ekranındaki beyaz zemin üzerine apple işareti gelip kayboldu ve tekrar darwin komut sanıtırına geldi. -sh-2.05b yazıyor ve buraya platform=x86pc yazdığımda hiç bir şey değişmiyor.

Yardımcı olurmusunuz arkadaşlar, nerede yanlış olabilir? sistemi darwin ekranından nasıl başlatabilirim?

Teşekkürler.

Açılışta -v -x -F komutuyla başlatmanı öneririm.
  • escaLdess @ dostum ,acaba sendeki dvd yi nasıl edindin,hangi sürüm olduğu veya internetten ne indirdigin önemli,ortalıkta o kadar saçma sapan şeyler dolaşıyorki,eğer forumdan bir arkadaşımız yolladıysa ona göre araştıralım sorunu [tabi dvd sürümünü bilerek] yok internetten indirdiysen bu konu hiç bir fikir yürütemem.muhtemelen dvd nde bir sorun vardır.eski veya yanlış patch li bişeydir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: polatyy

escaLdess @ dostum ,acaba sendeki dvd yi nasıl edindin,hangi sürüm olduğu veya internetten ne indirdigin önemli,ortalıkta o kadar saçma sapan şeyler dolaşıyorki,eğer forumdan bir arkadaşımız yolladıysa ona göre araştıralım sorunu [tabi dvd sürümünü bilerek] yok internetten indirdiysen bu konu hiç bir fikir yürütemem.muhtemelen dvd nde bir sorun vardır.eski veya yanlış patch li bişeydir.

Merhaba polatyy

Yukarida verdigim linkten (http://files.lorien.kiev.ua/macos/ ) tiger-x86.tar.bz2 dosyasini indirdim. ???
    (Bu arada yineliyorum, bu adres çok ciddi bir kaynak, özellikle soft klasörü, PC'den Mac OS X'e yeni geçen arkadaşlar için hazine görevi görebilir)

@ alperenc
    dostum aynen bunumu yaziyorum ? "-v -x -F"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi escaLdess -- 18 Mayıs 2006; 11:35:02 >

• dur bi saniye,ilk yapman gereken hemen o dosyayı silmek ve ondan kurtulmak

Bu hadiseden bir kaç kez bahsettim ama tekrar edeyim,o dosya ilk çıkan mac osx sürümünün bir developer tarafından alınmış ve internete sızmış imaj dosyasından başka bişey değil,Mac OS X le uzak yakın alakası olmayan hiç bir şekilde saglikli çalış(amayan) salak bir şey o,hemen düzgün bir sürüm edin dvd den native kurulabilen,Ki o gündelerden bu günlere ohoooo ne sürümler geldi geçti,şu anda arkadaşlarımızın çoğunda mewvcut olan 10.4.6 jass final ppf uygulanmış dvd en kullanılabilir olanı,hemen onu edinmeye çalış bence,muhtemelen forumdaki yardım sever arkadaşlarımız özellikle sidobey arkadaşımız seve seve sana yollayacaktır dvd yi kargo ile,sen o dvd yi al gerisini hallederiz

• quote:

Orjinalden alıntı: halix

sidobey ethernet bende nforce olarak gözükmüyor, built-in ethernet olarak gözüküyor.

fx5200 için ise ilk söyleyeceğim sistemin macosx den boot etmesi şart.

macvidianın sitesinsen MacVidia beta 2 build1 i indir. linki şu

http://macvidia.starchaser.org/index.php?option=com_remository&Itemid=29&func=fileinfo&id=8

ama siteye üye olmadan indirtmeyebilir.

daha sonra şuradaki kurulum aynısını yap

http://macvidia.starchaser.org/forums/index.php?showtopic=117

devideID kısmına fx5200 için 0322 giriyorsun. sadece NVidiaHAL.kext de değişiklik yapman yeterli.

Daha sonra sistemi başlattığında bendeki gibi görüntü bozulursa ve de sisteminde çift monitor gozukuyorsa System/Library/Extensions dizininde
    IONDRVSupport.kext dosyasını sil hepsi bu.

Bu arada np_ macvidia driverlarını yeniliyormuş umarım yakın bir gelecekte ekran kartını tüm özellikleriyle kullanabiliriz.

sana zahmet acaba türkçe açıklamalı yokmu bir yardım yoksam gözlerimden olacam :)

ben pek anlamadım ondan biryerde takılıp kaldım.

• quote:

Orjinalden alıntı: polatyy

dur bi saniye,ilk yapman gereken hemen o dosyayı silmek ve ondan kurtulmak

Bu hadiseden bir kaç kez bahsettim ama tekrar edeyim,o dosya ilk çıkan mac osx sürümünün bir developer tarafından alınmış ve internete sızmış imaj dosyasından başka bişey değil,Mac OS X le uzak yakın alakası olmayan hiç bir şekilde saglikli çalış(amayan) salak bir şey o,hemen düzgün bir sürüm edin dvd den native kurulabilen,Ki o gündelerden bu günlere ohoooo ne sürümler geldi geçti,şu anda arkadaşlarımızın çoğunda mewvcut olan 10.4.6 jass final ppf uygulanmış dvd en kullanılabilir olanı,hemen onu edinmeye çalış bence,muhtemelen forumdaki yardım sever arkadaşlarımız özellikle sidobey arkadaşımız seve seve sana yollayacaktır dvd yi kargo ile,sen o dvd yi al gerisini hallederiz

hocam doğru söylemiş arkadaş bana isim ve adresini pm olarak yollasın hemen yollarım arkadaşlara yardımcı olabilrsek ne mutlu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sidobey -- 18 Mayıs 2006; 13:06:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: turanX

quote:

Orjinalden alıntı: sidobey

hocam şu anda mac os tan meaj atıyorum arkadaş bir seviniyorki hiç sorma ağzı kulaklarına varıyor çok sağolun hocam teşekkür ederim

sidobey; kardeş nForce ethernet driveri benim ilk verdiğime göre yenilenmiş bazı sorunları vardı heralde düzeltilmiştir galiba driveri sen indirdin ama ben linki gine veriyorum indirip masaüstüne aç ve daha sonra aşağıdaki komutları terminalden gir komutları buradan kopyalayıp yapıştır yalnız önce extensionstaki forcedeth.kexti sil hatta eğer yüklediysen bunlarıda sil forcedeth-nock.kext - forcedeth-nockd.kext - forcedeth-d.kext

http://forum.osx86project.org/index.php?act=Attach&type=post&id=2053

cd ~/Desktop/forcedeth/build/Release

sudo chown -R root:wheel forcedeth.kext

sudo chmod -R 755 forcedeth.kext

sudo kextload -v forcedeth.kext

sudo cp -R forcedeth.kext /System/Library/Extensions

sudo kextcache -k /System/Library/Extensions

diskutil repairpermissions /

kolay gelsin..

hocam sağolun ethernet,ide hallettim sayenizde şimdi sadece ekran kartı kaldı çünkü filmleri tam ekran yaptığımda ağır çekimde seyrediyorum buna da bir çare bulabilirmisiniz acaba haliX,e sordum oda bana bir ingilizce sitesi verdi benim ingilizce iyi ama teknik olarak anlayamadım.... şunu kolay bir yoldan yapabilirmiyiz? hocam.

tekrar yardımlarınız için çok teşekkür ederim. iyi günler.

• Merhaba arkadaşlar...

Artık dayanamıycam bende ofisdeki p4 SerialATA makinaya osX kurmak istiyorum..

bana adım adım yol gösterirseniz çok memnun olurum..

Öncelikle ihtiyacım olan 10.4.5 yada 10.5.6 DVD sanırım..

Evim istanbul kartalda, ofis maslakda.. kopyalayabilcek arkadaşlardan elden yada kargoyla alabilirim...

Ondan sonrada burdaki ustaların başını çok ağrıtıcam sanırım.. İstekli ve meraklı biriyim bu konuda..
    üstüne bide kurulumu başarıyla halledebilirsem arkadaşlarımın şaşkın ifadelerinin şimdiden verdiği şeytani hazda bir yana tabi :)))

teşekkürler

Mehmet
  • ya arkadaslar 2 sayfadır yazıyorum kımseden cevap gelmedı..kımse bu mac os x tek bir hdd de ayrı partlara kurarak denemedimi... yapamıyorum olmuyor bir yardım... 40gb hdd ye 20 / 20 olmak uzere win xp ve mac kuruyorum ama acılısta her iki sistemide goremeyip sytem yok gibi uyari verip kalıyor....
  • quote:

hocam doğru söylemiş arkadaş bana isim ve adresini pm olarak yollasın hemen yollarım arkadaşlara yardımcı olabilrsek ne mutlu :)

selam,
    adresi PM gonderdim dostum. tesekkur ederim....
  • quote:

Orjinalden alıntı: ender

ya arkadaslar 2 sayfadır yazıyorum kımseden cevap gelmedı..kımse bu mac os x tek bir hdd de ayrı partlara kurarak denemedimi... yapamıyorum olmuyor bir yardım... 40gb hdd ye 20 / 20 olmak uzere win xp ve mac kuruyorum ama acılısta her iki sistemide goremeyip sytem yok gibi uyari verip kalıyor....

ben o işi grub ile halletmeyi düşünüyorum ama adam gibi bi macos x kuramadığım için bir türlü sıra ona gelmedi. Bir de arkadaşlar bir kaç mesaj yukarda da bahsetmiştim ve bende JAS 10.4.6 var ve sistem kurulumunu sorunsuz hallettikten sonra ilk açılışta sistem daha ön yükleme esnasında kitlenip kalıyor bi yardım etseniz diorum Birşeyler önerin de halledeyim şu işi

• sidobey mavcidia nın sitesinden download bölümnde driver beta 2 build 1 i indir.

http://macvidia.starchaser.org/index.php?option=com_remository&Itemid=29&func=select&id=1

1)
    sudo -s

mkdir ~/Desktop/NVOriginals
    mv /System/Library/Extensions/NV* ~/Desktop/NVOriginals/
    mv /System/Library/Extensions/GeForceGA* ~/Desktop/NVOriginals/

2) zip dosyasını aç içindekileri /System/Library/Extentions/ kopyala

3)
    cd /System/Library/Extensions/NVidiaHAL.kext/Contents
    nano Info.plist

bu dosyada
    <key>IOPCIMatch</key>
    <string>0x00f910de&0xffffffff</string>

gibi bir satır göreceksin bu satırı
    <string>0x032210de&0xffffffff</string>
    yap

ctrl x e bas yes de entere bas dosyayı kaydet

4)
    chown -R root:wheel /System/Library/Extensions/NV*.kext

chmod -R 755 /System/Library/Extensions/NV*.kext

5)
    rm -r /System/Library/Extensions.kextcache
    rm -r /System/Library/Extensions.mkext
    kextcache -k /System/Library/Extensions/

6)
    rm -f ~/Library/Preferences/com.apple.windowserver*.plist
    rm -f ~/Library/Preferences/com.apple.preference.displays*.plist
    rm -f ~/Library/Preferences/ByHost/com.apple.windowserver*.plist
    rm -f ~/Library/Preferences/ByHost/com.apple.preference.displays*.plist
    rm -f /Library/Preferences/com.apple.windowserver*.plist
    rm -f /Library/Preferences/com.apple.preference.displays*.plist

7)
    nano /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist

eğer bu dosyada

<key>Graphics Mode</key>
    <string>XXXxXXXXxXX</string>

gibi bir satır varsa her ikisinide kaldır

8)

diskutil repairpermissions /

9)
    reboot

10)
    eğer bendeki gibi çift monitör gösterip görüntü bozulursa /System/Library/Extensions dizini altındaki IONDRVSupport.kext dosyasını kaldır.

hepsi bu kadar kolay gelsin

bu arada komutları tek tek yazma yazdıklarımı text dosyayı olarak kaydet. terminale kopyala yapıştır yapabilirsin.

• 
Sayfa: önceki 127128129130131
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.