Şimdi Ara

Kule Vinçler Nasıl İnşa Ediliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
6.266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hep merak etmişimdir.bu kadar yüksek vinçler nasıl inşa ediliyor.vinç kısmı en son mu oluyor?oyle olsa vinci kim çıkarıcak yukarı

e vincin altına mı ek yapılıyor bi bilgisi olan var mı..

Kule Vinçler Nasıl İnşa Ediliyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzil -- 21 Ağustos 2008; 20:42:14 >

• Allah yapmış.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Peju

Allah yapmış.

• Tıpkı benimde bunun gibi merak ettiğim bir soru eski zamanlarda piramitlerin nasıl yapıldığı çok standart ama bir araştırma yazısı hiç okumadım piramitler hakkında paylaşan olursa sevinirim.
  • dostum parça parça yukarı doğru inşa ederek çıkıyorlar, tabi yukardaki parçalarıda başka vinçle( kamyon vinç) kaldırıyorlar, o resimdeki beton blokları filan...
  • Dershanenin tam karşısında var.Eğer bir sene içinde biterse inşaat , sökerlerken görür ve anlatırım

quote:

Orjinalden alıntı: steinbeck44

dostum parça parça yukarı doğru inşa ederek çıkıyorlar, tabi yukardaki parçalarıda başka vinçle( kamyon vinç) kaldırıyorlar, o resimdeki beton blokları filan...

Peki beton blokları nasıl yerleştiriyorlar?Hepsi bir bütün halindemi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DgnByz -- 21 Ağustos 2008; 20:47:41 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: E®han

Tıpkı benimde bunun gibi merak ettiğim bir soru eski zamanlarda piramitlerin nasıl yapıldığı çok standart ama bir araştırma yazısı hiç okumadım piramitler hakkında paylaşan olursa sevinirim.

piramitlerin varda vinçlerin yapımı hakkında bi bilgi yok

gökdelen boyunda vinç.çelik yığının nasıl insa edliyor.inşadan çok nasıl yükseltiliyor...ki kimi zaman gökdelenin tepesine inşa edliyor.mesela leventteki yeni kule

quote:

Orjinalden alıntı: steinbeck44

dostum parça parça yukarı doğru inşa ederek çıkıyorlar, tabi yukardaki parçalarıda başka vinçle( kamyon vinç) kaldırıyorlar, o resimdeki beton blokları filan...

e peki az oncede dedim.bazen bu vinçleri gökdelenin tepesine inşa ediyolar.başka vincin uzunluğu boyu nasıl yetsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzil -- 21 Ağustos 2008; 20:48:39 >

• olm manyakmısınız dikey olarak mı yapılıyor zannediyorunuz?

vinci yan yatırıyorlar anca öyle
  • quote:

Orjinalden alıntı: Quad Soft

olm manyakmısınız dikey olarak mı yapılıyor zannediyorunuz?

• quote:

Orjinalden alıntı: uzil

quote:

• quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: egebuca

Burdan öğrenebilirsiniz.
    http://www.nobetciyoutube.com/browse.php?u=Oi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL3dhdGNoP3Y9VWUzTEdnei1fU0k%3D&b=31

aslında açıklayıcı bir video.ama ya daha uzun vinçler..peki gökdelenlerin tepesindeki vinçler...?bunlar nasıl oluyor peki

• Kule vinç, genellikle şantiyelerde sabit ya da hareketli (genellikle sabit) bir taşıyıcı üzerinde ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasını sağlayan çelik strüktürdeki bir makinedir. Kule gibi yükselen bir gövdesi olduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir. Gövde bölümü dışında BOM adı verilen ağırlık taşıyan kolu vardır. Bu kolu dengelemek için bomun arka ucunda denge taşları vardır. Kule vinçlerin birçok tipi vardır. Kendi başlarına ayakta durabildikleri gibi bina yükseldikçe onunla beraber yükselirler. Yapıya çeşitli aralıklarla atılan bağlantı ankrajlarıyla sabitlenirler. Kule vinçler yükseltilmek istendiğinde orta kısımlarında bulunan ekleme bölümünün vinci ortadan ayırıp yükseltir, bu oluşan yeni boşluğa vinç dışarıdan gelen ek parçayı kaldırıp yanaştırır. Yanaşan parça içe alınıp monte edilir ve bağlanır. Kule vinçleri, kule vinç operatörleri yönetir. Gövde ile bomun kesiştiği yerde bulunan kabinde çalışırlar.

Kule vinçlerin kapasiteleri yükün bomdaki yerine göre değişir. En çok kullanılan modeller genelde BOM ucunda 1250 kg taşırlar. Dipte ise 6000 kg taşıyabilirler. Kule vinçler güvenlik açısından saatte 50 km hızla esen rüzgarda çalıştırılmamalıdır. Periyodik olarak makine mühendisleri tarafından bakımları yapılmalıdır.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Kule_vin%C3%A7

• ohaa nerden buldun bu konuyu
  • mühendisler niye var? siz güzel kafanızı yormayın diye
  • oha derken
  • quote:

Orjinalden alıntı: duvarakarsi

oha derken

yani bravoone ararken bu konuyu buldun şaştın yani
  • quote:

Orjinalden alıntı: uzil

quote:

Orjinalden alıntı: duvarakarsi

oha derken

yani bravoone ararken bu konuyu buldun şaştın yani

bende konuyu merak ediyordum.. ararken baktım burdada sorulmuş ancak bi cevap alınamamış. faydası olurmu olmazmı tartışılır ancak bende madem buldum ekliyeyim dedim

• iyi yapmışsın eyvallah
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.