Şimdi Ara

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ? (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.566
Cevap
30
Favori
409.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • biraz gec cevap verdim kusura bakmayın zaten benden once cevap verenler olmuş sagolsun....konya da 70 kuruş metre kup sukurler olsun :)
  • Selamlar.

Kombim Ariston Genus Premium, yogusmali, 2 haftadir kullaniyoruz.

Oda termostatim yok, cihaz uzerindeki haftalik programi ayarliyorum.
    Sabah 06-08, aksam 16-24 calisiyor. Gunde 10 saat 50 derecede yaniyor.
    Kombim mutfakta, 4.kat dogu/guney cephe yalitimsiz cift cam, ev fazlasiyla camlardan hava aliyor.
    Evin sicakligi aksamlari 21 derece oluyor, evde olmadigimiz zamanlar termometreden gordugum kadariyla 19 a dek dusuyor.

Gunluk kullanimim 5.5 m3, acaba surekli 40/45 derecede yaksam nasil bir performans alirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Konya' da yaşamak varmış

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ?

tuvnera bu ay faturalar yakın gelmiş bana da 260 TL geldi.
  • 16/02/2012-------------------->1183,942
    17/02/2012-------------------->1195,435

11,49 m3
  • Arkaşlar Fatura göründe gözünüz gönlünüz açılsın.
    Tüketim okunan 412m3, düzeltilmiş 431m3; Tutar 311,-TL.
    Ayrıca saat 15'de okuduğum sayaç değeride 3804'ü gösteriyordu.
    Ayrıca faturanın okunduğu ayın 3'den bu yana 14 günde 3804-3590=214m yakmışm. Ortalama günlük tüketimde 214/14=15,285m3 olmuş.

Kombiniz bir günde veya saatte kaç metre küp gaz yakıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogant1959 -- 17 Şubat 2012; 15:27:36 >

• yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2
    toplam petek uzunluğu yaklaşık 8,2 metre
    zemin kat, güney kuzey cephe(yalıtımsız), alt kat ısıtılmayan bodrum(yalıtımsız), üst dolu, evin bir yanı dolu, diğer kör cephe yalıtımlı,
    kombi ferroli domicompact 20'lik

günlük tüketim 16 m3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conqueror549 -- 19 Şubat 2012; 16:25:13 >
  • 17/02/2012 ------> 1195,435
    20/02/2012 ------> 1232,156

12,24 m3...
  • quote:

Orijinalden alıntı: conqueror549

yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2
    zemin kat, güney kuzey cephe(yalıtımsız), alt kat ısıtılmayan bodrum(yalıtımsız), üst dolu, evin bir yanı dolu, diğer kör cephe yalıtımlı,

günlük tüketim 16 m3

Bence o petek miktarı az,hemen hemen aynı evler ikimizinde ,ikimizde karasal iklimdeyiz 12,8 petek var bende,benim kuzeye bakan bir çocuk odası var 16,5 m2 1,5 m'lik petek zor ısıyıyor o odayı(duvar ytong),kuzeye bakan odaların peteklerini bir daha gözden geçir derim.

• Ayrıca benim nitromix kombi sık devreye giriyor. Örneğin 45 derece sabit ısıda yanma süresi; zaman içinde değişmekle beraber genelde 4 dk ise, sönme süresi 1 dk oluyor. Kombi ısısını düşürdükçe yanma ve sönme süreleri artarken kombi ısısını yükselttikçe yanma ve sönme süreleri kısalıyor. Bir de kombi söndükten bir müddet sonra ''talk'' sesi ile bar 2 derece oynuyor düşüp çıkıyor. Hafta da bir kere de 1 in altına düşen bar yüzünden az da olsa su basmak zorunda kalıyorum. Bir şey daha dikkatimi çekti kombi ısısını düşürdükçe ya da daha düşük ısılarda çalıştırdıkça bar daha erken düşüyor. Arada kombiden ''çıt tık'' sesleri de geliyor.

Bunlar da normal midir? Sizlerin kullandığı kombilerde de benzer şeyler oluyor mu?

Sayın saygunes arkadaşım aynı haftada bir su basıncı düşmesi bendede oluyordu yukarıdaki mesajımda belirmiştim. Senin kom bi tesisatında da hafif bir kaçak var demekki bende 50 ve üstü derecelerde kullandığımda borular genleştiğinden basınç daha geç düşüyor ve geç arıza veriyordu. Sonra kombiyi kapatıp sistem soğuyunca kombinin altında sıcak su çıkışı rakorundaki contadan su damlatmaya başladı. Sisemi soğutunca kaçağı bulabildik conta değişti problem bitti.

• quote:

yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2

günlük tüketim 16 m3

benim 130 metrekare, ankara, yalıtım yok, alt üst boş, 3 cephe, ferroli econcept 25 c, 12 mt petek var, günlük tüketim ortalama 18-19 metreküp..
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafay

quote:

yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2

günlük tüketim 16 m3

benim 130 metrekare, ankara, yalıtım yok, alt üst boş, 3 cephe, ferroli econcept 25 c, 12 mt petek var, günlük tüketim ortalama 18-19 metreküp..

senin tüketim iyimiş,ben manisada 110 m2 evi 12m3 ile ısıtıyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: casper59

Ayrıca benim nitromix kombi sık devreye giriyor. Örneğin 45 derece sabit ısıda yanma süresi; zaman içinde değişmekle beraber genelde 4 dk ise, sönme süresi 1 dk oluyor. Kombi ısısını düşürdükçe yanma ve sönme süreleri artarken kombi ısısını yükselttikçe yanma ve sönme süreleri kısalıyor. Bir de kombi söndükten bir müddet sonra ''talk'' sesi ile bar 2 derece oynuyor düşüp çıkıyor. Hafta da bir kere de 1 in altına düşen bar yüzünden az da olsa su basmak zorunda kalıyorum. Bir şey daha dikkatimi çekti kombi ısısını düşürdükçe ya da daha düşük ısılarda çalıştırdıkça bar daha erken düşüyor. Arada kombiden ''çıt tık'' sesleri de geliyor.

Bunlar da normal midir? Sizlerin kullandığı kombilerde de benzer şeyler oluyor mu?

Sayın saygunes arkadaşım aynı haftada bir su basıncı düşmesi bendede oluyordu yukarıdaki mesajımda belirmiştim. Senin kom bi tesisatında da hafif bir kaçak var demekki bende 50 ve üstü derecelerde kullandığımda borular genleştiğinden basınç daha geç düşüyor ve geç arıza veriyordu. Sonra kombiyi kapatıp sistem soğuyunca kombinin altında sıcak su çıkışı rakorundaki contadan su damlatmaya başladı. Sisemi soğutunca kaçağı bulabildik conta değişti problem bitti.

Benim nitromix o kadar sık devreye girip çıkmıyor o işte bi yanlışlık var, Nitromix önce 2-3 dk çalışıyor bu arada suyu sıcaklığını fazla arttırmıyor, (38 derece civarında kalıyor sanki tesisat dönüş suyuna bi yoklama çekiyor gibi)) sonra istenilen sıcaklığa ulaşmak için diyelimki 50 dereceye ayarlı kombimiz 3 kademe alev yapıyor bir 5-6 dk 3 alev boyu yanıyor daha sonra iki aleve düşüyor (dönüş tesisat suyunu belli bir derece arttırdığı için alev boyu düşüyor)ve sonra kapanıyor.Bu yaklaşı 20 dk buluyor 11 m petekte 110m2 evde.Senin tesisatta bir sorun var sanki filtredemi yoksa başka bir yerdemi veya fazla petek kapalıda dönüş suyu çabuk ısınıyorda kapatıyor kendini öyle bişey olsa gerek.Benim bu kombiden anladığım, nitromix dönüş suyu sıcaklığına göre kendine ayar çekiyor alev boyunu ona göre ayarlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: canturkkara

quote:

Orijinalden alıntı: casper59

Ayrıca benim nitromix kombi sık devreye giriyor. Örneğin 45 derece sabit ısıda yanma süresi; zaman içinde değişmekle beraber genelde 4 dk ise, sönme süresi 1 dk oluyor. Kombi ısısını düşürdükçe yanma ve sönme süreleri artarken kombi ısısını yükselttikçe yanma ve sönme süreleri kısalıyor. Bir de kombi söndükten bir müddet sonra ''talk'' sesi ile bar 2 derece oynuyor düşüp çıkıyor. Hafta da bir kere de 1 in altına düşen bar yüzünden az da olsa su basmak zorunda kalıyorum. Bir şey daha dikkatimi çekti kombi ısısını düşürdükçe ya da daha düşük ısılarda çalıştırdıkça bar daha erken düşüyor. Arada kombiden ''çıt tık'' sesleri de geliyor.

Benim nitromix o kadar sık devreye girip çıkmıyor o işte bi yanlışlık var, Nitromix önce 2-3 dk çalışıyor bu arada suyu sıcaklığını fazla arttırmıyor, (38 derece civarında kalıyor sanki tesisat dönüş suyuna bi yoklama çekiyor gibi)) sonra istenilen sıcaklığa ulaşmak için diyelimki 50 dereceye ayarlı kombimiz 3 kademe alev yapıyor bir 5-6 dk 3 alev boyu yanıyor daha sonra iki aleve düşüyor (dönüş tesisat suyunu belli bir derece arttırdığı için alev boyu düşüyor)ve sonra kapanıyor.Bu yaklaşı 20 dk buluyor 11 m petekte 110m2 evde.Senin tesisatta bir sorun var sanki filtredemi yoksa başka bir yerdemi veya fazla petek kapalıda dönüş suyu çabuk ısınıyorda kapatıyor kendini öyle bişey olsa gerek.Benim bu kombiden anladığım, nitromix dönüş suyu sıcaklığına göre kendine ayar çekiyor alev boyunu ona göre ayarlıyor.

alev modülasyonu değil mi o??

• Evet alev modülasyonu, aslında fan modülasyonu diye geçiyor, premix sistemlerde yakıt ve havayı dengeli sunan bir sistem ama bunuda dönüş suyu sıcaklığını baz alarak yapıyor nitromix ha diğerleride böylemidir bilmem.

Aslında dönüş suyu sıcaklığına göre de değil senin kombiye ayarlamış oldu derece ile (diyelim 55) petekten geri dönen suyun sıcaklık arasındaki farka göre değerlendirme yaparak 4 alev, 3 alev veya 2 alev olarak kendine bir ayar çekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canturkkara -- 20 Şubat 2012; 15:30:26 >
  • quote:

Evet alev modülasyonu, aslında fan modülasyonu diye geçiyor, premix sistemlerde yakıt ve havayı dengeli sunan bir sistem ama bunuda dönüş suyu sıcaklığını baz alarak yapıyor nitromix ha diğerleride böylemidir bilmem.

Aslında dönüş suyu sıcaklığına göre de değil senin kombiye ayarlamış oldu derece ile (diyelim 55) petekten geri dönen suyun sıcaklık arasındaki farka göre değerlendirme yaparak 4 alev, 3 alev veya 2 alev olarak kendine bir ayar çekiyor.

ben de nitron var dediğin sistemde çalışıyor. o yüzden çalışma aralığı düşük olan termostatlarda ateşleme yaptığında su fazla soğumadığı için düşük alev boyutunda ateşleme yapıyor, bu da daha az tüketim demek oluyor diye düşünüyorum. daha sık ama daha küçük alev boyutunda...

• quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

Evet alev modülasyonu, aslında fan modülasyonu diye geçiyor, premix sistemlerde yakıt ve havayı dengeli sunan bir sistem ama bunuda dönüş suyu sıcaklığını baz alarak yapıyor nitromix ha diğerleride böylemidir bilmem.

ben de nitron var dediğin sistemde çalışıyor. o yüzden çalışma aralığı düşük olan termostatlarda ateşleme yaptığında su fazla soğumadığı için düşük alev boyutunda ateşleme yapıyor, bu da daha az tüketim demek oluyor diye düşünüyorum. daha sık ama daha küçük alev boyutunda...

Nitromix 10 numara bir kombi bence hele hele o fiyata göre geçende bir kaç marka gördüm tekzende bi benimkini aklıma getirdim bi o kombiye baktım çok basit panelleri vardı ya oyuncak gibi tüm arkadaşlara tavsiye ederim nitromixi.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

Nitromix 10 numara bir kombi bence hele hele o fiyata göre geçende bir kaç marka gördüm tekzende bi benimkini aklıma getirdim bi o kombiye baktım çok basit panelleri vardı ya oyuncak gibi tüm arkadaşlara tavsiye ederim nitromixi.

şansım olsa alırım, ben de nitromix almadığıma pişamnım ama yapacak bi sey yok alalı daha 1 yıl oluyor bir de 4 yıl uzatım yaptım garantiyi...

• quote:

quote:

yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2

günlük tüketim 16 m3

Bence o petek miktarı az,hemen hemen aynı evler ikimizinde ,ikimizde karasal iklimdeyiz 12,8 petek var bende,benim kuzeye bakan bir çocuk odası var 16,5 m2 1,5 m'lik petek zor ısıyıyor o odayı(duvar ytong),kuzeye bakan odaların peteklerini bir daha gözden geçir derim.

bu uzatılmış hali .. önceki hali 5,5 metreydi . 2 tane 1,80cm'lik dd plus alıp taktım da biraz ısınmaya başladık. evim merkezi sistemden çevirme. döküm petekler var, onları yaz gelince çıkarıp hurdacıya satıp parasıyla dd plus alıcam Allah izin verirse. bu arada boyları da uzatılacak tabiki. Bugün Ariston genus premium yoğuşmalı kombi siparişi de verdim. bakalım sonuç ne olacak....

• quote:

quote:

quote:

yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2

günlük tüketim 16 m3

bu uzatılmış hali .. önceki hali 5,5 metreydi . 2 tane 1,80cm'lik dd plus alıp taktım da biraz ısınmaya başladık. evim merkezi sistemden çevirme. döküm petekler var, onları yaz gelince çıkarıp hurdacıya satıp parasıyla dd plus alıcam Allah izin verirse. bu arada boyları da uzatılacak tabiki. Bugün Ariston genus premium yoğuşmalı kombi siparişi de verdim. bakalım sonuç ne olacak....

Petek boyu önemli şüphesiz.Ariston aldıktan sonra bakalım yakıt sarfiyatı değişecekmi?
    Bence anlatılanlara, yorumlara bakarak iyi bir kombi özellikle ben bu kombi hakında yorumlar duymak istiyorum ve çok merak ediyorum,çevremde kullanan yok o açıdan inceleme fırsatı bulamadım.Bakalım sen memnun kalacakmısın yakıt ve kullanım kolaylığı açısından paylaşımlarını bekliyorum.
    Bende kiracının oturduğu alt kata almayı düşünüyorum eylül ayına doğru başka favori kombi markası ön plana çıkmazsa.
    Şunuda diyeyim nitromix kullanıyorum bana kalırsa daha iyisini f/p bulana kadar oda on numara.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canturkkara -- 20 Şubat 2012; 21:19:29 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

yer Kütahya merkez
    sıcaklık sabah -14 C
    gündüz -2 C

ev 118 m2

günlük tüketim 16 m3

Petek boyu önemli şüphesiz.Ariston aldıktan sonra bakalım yakıt sarfiyatı değişecekmi?
    Bence anlatılanlara, yorumlara bakarak iyi bir kombi özellikle ben bu kombi hakında yorumlar duymak istiyorum ve çok merak ediyorum,çevremde kullanan yok o açıdan inceleme fırsatı bulamadım.Bakalım sen memnun kalacakmısın yakıt ve kullanım kolaylığı açısından paylaşımlarını bekliyorum.
    Bende kiracının oturduğu alt kata almayı düşünüyorum eylül ayına doğru başka favori kombi markası ön plana çıkmazsa.
    Şunuda diyeyim nitromix kullanıyorum bana kalırsa daha iyisini f/p bulana kadar oda on numara.

benim de bu kombiyi almamda DH'deki yorumlar ve tavsiyeler etkili oldu. bakalım artık deneyip görücez. izlenimlerimi buradan paylaşırım

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.