Şimdi Ara

Kolaylaştırılmış gentoo kurulumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar bugün size hatırlamakta pek güçlük çekmeyeceğiniz sadece iki komutla gentoo nasıl kurulur onu öğreteceğim :DD

1) fdisk /dev/hda && mkfs.xfs /dev/hda1 && mkswap /dev/hda2 && swapon /dev/hda2 && mount /dev/hda1 /mnt/gentoo/ && cd /mnt/gentoo/ && linkshttp://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml && md5sum -c stage3-*.tar.bz2.DIGESTS && tar xvjpf stage3-*.tar.bz2 && linkshttp://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml && md5sum -c portage-latest.tar.bz2.md5sum && tar xvjf /mnt/gentoo/portage-latest.tar.bz2 -C /mnt/gentoo/usr && nano -w /mnt/gentoo/etc/make.conf && mirrorselect -i -o >> /mnt/gentoo/etc/make.conf && mount -t proc none /mnt/gentoo/proc && mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev && chroot /mnt/gentoo/ && env-update && source /etc/profile && emerge --sync && cd /etc && rm /etc/make.profile && ln -s ../usr/portage/profiles/default-linux/x86/desktop make.profile && cp /usr/share/zoneinfo/US/Eastern /etc/localtime && cd /usr/portage && scripts/bootstrap.sh && emerge -e system && emerge vim && emerge gentoo-sources && cd /usr/src/linux && make menuconfig && make install modules_install && vim /etc/fstab && passwd && emerge grub vixie-cron syslog-ng dhcpcd && cp /boot/grub/grub.conf.sample /boot/grub/grub.conf && vim /boot/grub/grub.conf && grep -v rootfs /proc/mounts > /etc/mtab && grub-install --no-floppy /dev/hda && init 6 && emerge gnome mozilla-firefox openoffice && emerge --sync && emerge portage openssh

2) reboot

• Eline sağlık ama iki komutla diyip yanıltma, bunu yapana kadar tek tek verseydin ya en azından çıktı alıp adım adım yapan olur. Hem bunun kernel derlemesi nerde? Bir de masaüstü ve ofis paketini kafana göre kurdurmuşsun alternatifleri de versen ya. :)
  • cd /usr/src/linux && make menuconfig && make install modules_install

kernel bu aşamada derleniyor
    ya buraya bakarak yapmak zor cunku zilyon tane daha ayar var sistemin calısması icin domain timezone keymap grub configurasyonu indirdigin kernel kaynagına gore yapılmalı buraya eklenemeyecek şeyler var haliyle ekleyemedim onları aslında kurulumda çok daha fazla aşama var birde bu zor olanı bunu yapabilmek için birde bilgisayarında kurulu bir linux dagıtımı olması lazım

kısacası gentoo kurmak istiyorsanız buyrun

http://www.gentoo.org/doc/en/?catid=install#doc_chap2
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsngrms

Eline sağlık ama iki komutla diyip yanıltma, bunu yapana kadar tek tek verseydin ya en azından çıktı alıp adım adım yapan olur. Hem bunun kernel derlemesi nerde? Bir de masaüstü ve ofis paketini kafana göre kurdurmuşsun alternatifleri de versen ya. :)

haa prd yaw isteyen

emerge libreoffice-bin komutuyla libreoffice de kullanabilir
    veya firefox yerine emerge chromium ama 300 mb kaynak indiriyor chromium için derlenmesi biraz sürebilir
  • Ben de dediğinin tam aksine kurulu Linux varsa Gentoo kurmak daha kolay diye duydum. Belki de kurulu Linux ile internete girip komutları c/p olarak verebileceğimiz için kolay demişlerdir. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsngrms

Ben de dediğinin tam aksine kurulu Linux varsa Gentoo kurmak daha kolay diye duydum. Belki de kurulu Linux ile internete girip komutları c/p olarak verebileceğimiz için kolay demişlerdir. :)

işin zor kısmı o zaten düşünsene linux kurmak için linux kuruyosun sonra kurduğun o linuxun uzerinden linux kuruyosun açıklamak bile zor

geyik yapıyorum illa linux kurmana gerek yok ubuntu live cdsinden açıp yapabilirsin hatta herhangi bir live cd üzerinden yapabilirsin yada gentoo live dvd indirip direk snapshotı harddiskine kopyalayabilirsin ancakk stage3 ten kurmak daha güzel oluyo milyon tane gereksiz paket kurmuş olmuyosun ama bi 8 10 saatini gozden çıkar core i7n ve hazır kernel-config varsa tabi yoksa 24 saat rahat uğraşırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 10 Kasım 2012; 3:09:08 >
  • Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlara fikir danışmak istiyorum.

İş yerinde kullandığım ikinci bilgisayarıma bir sistem kurmak istiyorum.
    Sistem kabaca dual core 2.8, 4 gb ram'li ddr 2 bir yapı, üzerindeki diskler raid 0 olduğundan performans olarak iyi bir alet.

Şimdi soruma geleyim. Bu makinaya bir sistem kurmak istiyorum ama ne kuracağıma bir türlü karar veremedim.
    Gentoo konusunda pek tecrübeli olduğunu söyleyemem sırf fantazi olsun diye dökümanlara bakıp kurmuşluğum vardır sadece, aslında pek bana hitap ettiğini düşünmediğimden üzerine gitmedim. Diğer seçenek olarak slackware düşünüyordum, en sevdiğim dağıtımdır kendisi; lakin uzun zamandır takip etmediğimden son durumu nedir bilmiyorum. Burda kastettiğim slackware'in katı politikası yüzünden kafana göre rahat iş yapamadığın, yani mesela ben şekli şemali çok seven adamım gnome 2 değil 3 küsür kullanmak isterim.
    Makinaya baktığında için açılacak, böyle oh diyecen Slackware bu noktada çanağıma ot tıkayabilir mi ki acep.
    Tabii linux camiasında alternatif seçeneklerim sadce bu ikisi değil, işin içine suse'den tutunda arch'a kadar hepsi girdi diyebilirim ama LFS'ye kadar gitmedim, yani o kadar uzun boylu değil. İşi gücü bırakıp sistem inşa etmeyle uğraşmam pek mümkün değil.

Tüm bu havadisler kafamda dönüp dolaşırken nerden geldiğini bilmediğim bir dürtü "aga sen en iyisi bsd'lere yönel kapı gibidirler maşallah tüh tüh" demeye başladı ki işte bu noktada kafam dahada karışmaya başladı. Önceleri hangi linux'u kursam diye düşünürken şimdi linux mu bsd mi kurayım demeye başladım :)
    Daha elimdeki seçenekleri bir araya getirememişken gene nerden geldiğini bilmediğim bir dürtü "solaris'i unutuyon ondaki de can" demeye başladı.

Anlayacağınız kala kaldım, şimdi aklıma geldi hac-kintosh'ta güzel sistem :)

Verebileceğim ek bilgiler unix, unix similar, dos, bsd fark etmez pek çok mimariyi kullanabilirim. Sistemim kapı gibi olsun triplerinde biri değilim, ama olursa güzel olur.
    Zaten yukarıda hac-kintosh'la slack-gentoo-(free, net, open)bsd sistemleri karşılaştırdığımdan ne oluyo orda diyebilirsiniz :) Yani dediğim gibi sistem fark etmez, ben sadece boş vakitleri değerlendirecek bir meşgale arıyorum. Yarın işe gittiğimde elementary os'u bile kurabilirim.

Üstte yazdıklarıma bakıp dalga mı geçiyorsun demeyin lütfen, 2-3 senedir windows dışına taştığım çok nadir olmuştur, olanlarda iş üzerine olduğundan kişisel, böyle kafama göre bir sistem kullanmayı özledim.

İyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maybe Tomorrow

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlara fikir danışmak istiyorum.

İş yerinde kullandığım ikinci bilgisayarıma bir sistem kurmak istiyorum.
    Sistem kabaca dual core 2.8, 4 gb ram'li ddr 2 bir yapı, üzerindeki diskler raid 0 olduğundan performans olarak iyi bir alet.

Şimdi soruma geleyim. Bu makinaya bir sistem kurmak istiyorum ama ne kuracağıma bir türlü karar veremedim.
    Gentoo konusunda pek tecrübeli olduğunu söyleyemem sırf fantazi olsun diye dökümanlara bakıp kurmuşluğum vardır sadece, aslında pek bana hitap ettiğini düşünmediğimden üzerine gitmedim. Diğer seçenek olarak slackware düşünüyordum, en sevdiğim dağıtımdır kendisi; lakin uzun zamandır takip etmediğimden son durumu nedir bilmiyorum. Burda kastettiğim slackware'in katı politikası yüzünden kafana göre rahat iş yapamadığın, yani mesela ben şekli şemali çok seven adamım gnome 2 değil 3 küsür kullanmak isterim.
    Makinaya baktığında için açılacak, böyle oh diyecen Slackware bu noktada çanağıma ot tıkayabilir mi ki acep.
    Tabii linux camiasında alternatif seçeneklerim sadce bu ikisi değil, işin içine suse'den tutunda arch'a kadar hepsi girdi diyebilirim ama LFS'ye kadar gitmedim, yani o kadar uzun boylu değil. İşi gücü bırakıp sistem inşa etmeyle uğraşmam pek mümkün değil.

Tüm bu havadisler kafamda dönüp dolaşırken nerden geldiğini bilmediğim bir dürtü "aga sen en iyisi bsd'lere yönel kapı gibidirler maşallah tüh tüh" demeye başladı ki işte bu noktada kafam dahada karışmaya başladı. Önceleri hangi linux'u kursam diye düşünürken şimdi linux mu bsd mi kurayım demeye başladım :)
    Daha elimdeki seçenekleri bir araya getirememişken gene nerden geldiğini bilmediğim bir dürtü "solaris'i unutuyon ondaki de can" demeye başladı.

Anlayacağınız kala kaldım, şimdi aklıma geldi hac-kintosh'ta güzel sistem :)

Verebileceğim ek bilgiler unix, unix similar, dos, bsd fark etmez pek çok mimariyi kullanabilirim. Sistemim kapı gibi olsun triplerinde biri değilim, ama olursa güzel olur.
    Zaten yukarıda hac-kintosh'la slack-gentoo-(free, net, open)bsd sistemleri karşılaştırdığımdan ne oluyo orda diyebilirsiniz :) Yani dediğim gibi sistem fark etmez, ben sadece boş vakitleri değerlendirecek bir meşgale arıyorum. Yarın işe gittiğimde elementary os'u bile kurabilirim.

Üstte yazdıklarıma bakıp dalga mı geçiyorsun demeyin lütfen, 2-3 senedir windows dışına taştığım çok nadir olmuştur, olanlarda iş üzerine olduğundan kişisel, böyle kafama göre bir sistem kullanmayı özledim.

İyi forumlar.

Gentoo tam olarak senin ihtiyacın ama öğreniceksen yıllarca kullanıcaksın boşa gider onca emeğin ama şöyle bir alternatifin var binary tabanli bir gentoo sistem kurabilirsin calculate linux gibi eğer slackware kullanabiliyorsan öğrenmen alışman fazla sürmez çeşit istiyorsan gentoo tam senlik debiandaki gibi değil branch değiştiricem diye bütün systemi unstable paketlerle doldurmak zorunda kalmıyorsun aradığın bir program stable deposuna inmedi veya inecek gibi gorunmuyorsa debiandaki gibi kaynak indir derle sonra kaldırıcam diye marco polo misali dosya ara diye bir problem de yok unstable olarak.sadece onu kurabiliyorsun bunu slackwaredede yapamazsın fedora da zaten bütün paketler unstable :) haliyle ondada yapamazsın gentoo da gnome 2 de var gnome 3 de 4ü çıksın bütün dağıtımlardan önce onda olacaktır çünkü hiçbir paketin depoya inmesini hazırlanmasını falan beklemiyorsun kaynağı gentoo paketi haline getirmek için kullandığın ebuild, softwarein yeni versiyonu çıktığı andan 1kaç saat sonra gentoo unstable brancha ekleniyor sana sadece emerge (paketadı) komutunu vermek kalıyor bu arada ekstra bir repoda eklemiyorsun stable paketlerde unstable paketlerde aynı repoda istediğini kullan

sorry for bad edebiyat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 13 Kasım 2012; 14:01:24 >

• It's not problem friend, I see what you mean.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınız gayet açıklayıcı, yol gösterici şeyler.
    Gentoo güzel sistemdir vesselam ama üstte de belirtiğim gibi bana hitap ettiğini düşünmediğimden yönelmemiştim. Hitap etmeyen kısmı neresi diye soracak olursanız. Sizinde belirttiğiniz gibi üzerine düşüp öğrenilmesi gereken bir sistem. Böyle bir şeye kalkışmak maalesef bana uygun değil. Çünkü gentoo'nun tabiri caizse kendine has bir raconu var.
    Gentoo'da uzmanlaşmakla GNU/linux'ta uzmanlaşmak kendi alanım için son derece farklı şeyler. Zaten üzerine düşüp sistemi yiyip bitirecem gayretinde değilim, kafamdaki şey kurulu düzeni olan bir sistemin unstable versiyonunu kurup boş vakitlerim üzerimdeki pasları atmakta. Dün akşam üzeri osx86 bir kalıp indirdim, yoğun olduğumdan şuana kadar kurmaya fırsatım olmadı, yarın veya sonraki gün kurup bi deneyeceğim. İlerleyen zamanda heveslenip linux sistemde kurabilirim, o zaman gentoo'yu denerim.
    Cevabınız ve ilginiz için tekrardan teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maybe Tomorrow

It's not problem friend, I see what you mean.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınız gayet açıklayıcı, yol gösterici şeyler.
    Gentoo güzel sistemdir vesselam ama üstte de belirtiğim gibi bana hitap ettiğini düşünmediğimden yönelmemiştim. Hitap etmeyen kısmı neresi diye soracak olursanız. Sizinde belirttiğiniz gibi üzerine düşüp öğrenilmesi gereken bir sistem. Böyle bir şeye kalkışmak maalesef bana uygun değil. Çünkü gentoo'nun tabiri caizse kendine has bir raconu var.
    Gentoo'da uzmanlaşmakla GNU/linux'ta uzmanlaşmak kendi alanım için son derece farklı şeyler. Zaten üzerine düşüp sistemi yiyip bitirecem gayretinde değilim, kafamdaki şey kurulu düzeni olan bir sistemin unstable versiyonunu kurup boş vakitlerim üzerimdeki pasları atmakta. Dün akşam üzeri osx86 bir kalıp indirdim, yoğun olduğumdan şuana kadar kurmaya fırsatım olmadı, yarın veya sonraki gün kurup bi deneyeceğim. İlerleyen zamanda heveslenip linux sistemde kurabilirim, o zaman gentoo'yu denerim.
    Cevabınız ve ilginiz için tekrardan teşekkür ederim.

sorun yok seçim meselesi gentoo biraz uğraşmayı seven tweakerlar için bir sistem ubuntu gibi elegance üzerine yoğunlaşmış bir dağıtım değil ama bence ubuntu elegance üzerine yoğunlaşıyım derken tabanının gnu olduğunu unuttu işi biraz eline yüzüne bulaştırdı gibi dediğim gbi gentoo nun avantajı performans ,sistem üzerinde kontrol bleeding edge olması, repolarının büyüklüğü ve kullanıcı kitlesinin ubuntu gibi newbielerden değil profesyonel insanlardan oluşması, bu sayede ağzı olan konuşuyor derler ya kötü birşeydir bu derdine bir çözüm ararken daha hiçbişey bilmeyen insanların seni yanlış yönlendirmesi yüzünden başına daha büyük dertler açma ihtimalin vardır gentoo da bu yok irc.freenode.net #gentoo kanalına giriyorsun abi derdini kanala yazıyorsun çözemeyeceğin sandığın problemleri bile 30 saniye içinde birileri çıkıp sadece 1 2 komutla çözüyor buglar çok hızlı ortadan kaldırılıyor ubuntudaki gibi bir bugin 5 sürüm yinelemesi gibi bir durum yok 1haftadan fazla sürmez bugin ortadan kaldırılması sana mesela repodaki kernellerin bir lsitesini kopyalıyım

bu listedeki her kernelin yaklaşık 8 tane versiyonu var sağında yazanlar tavsiye edilen versiyonlar

bu da oyun reposundan 1 2 screeshot

daha çok şey var tabiki birde debian reposundaki gibi aplikasyonların her versiyonu için ekstra 1 paket sayılmıyor 16800 paket var ama her paketin ortalama 3 versiyonu var desen ki daha fazla da olabilir bazı paketlerin 10 tane civarı versiyonu var yaklaşık 50000 paket yaparki daha bütün gentoo overlaylerini eklemedim repoya yaklaşık 450 tane overlay var paket sayıları değişken 5 ile 3000 arasında değişiyor anlicağın gentoo bambaşka bir dünya bir kere alıştınmı başka dağıtım kullanamıyosun performans olarakda windowsdan ve osxten çok daha hızlı

bu arada salak screenshtolar niye gorunmedi anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 15 Kasım 2012; 18:34:04 >

• Geliştiriciler artık stage 1 kurulumuna destek vermiyorlar diye duydum. Stage 1 kurulumu için dökümanı kaldırmışlar sanırım. Kurmayı düşünüyordum aslında ama stage 1 olmadıkça kurmak çok mantıklımı? ArchLinux daha mı mantıklı diye düşünmeye başladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

Geliştiriciler artık stage 1 kurulumuna destek vermiyorlar diye duydum. Stage 1 kurulumu için dökümanı kaldırmışlar sanırım. Kurmayı düşünüyordum aslında ama stage 1 olmadıkça kurmak çok mantıklımı? ArchLinux daha mı mantıklı diye düşünmeye başladım.

stage 1 le bogusmana gerek yok stage3 ten kurmak cok daha mantıklı gentooyla ugrasıcak şevkin yoksa binary bir dağıtım kullansan daha iyi olur tabi
  • Açıkçası daha önce kurmadım ama stage 1 kurmadıkça gentoo kurmanın pek anlamı yok diyorlardı. Amacım sadece performans değil aslında ama biraz daha derinlemesine birşeyler öğrenmiş olurum diye düşünmüştüm stage 1 kurarken.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

Açıkçası daha önce kurmadım ama stage 1 kurmadıkça gentoo kurmanın pek anlamı yok diyorlardı. Amacım sadece performans değil aslında ama biraz daha derinlemesine birşeyler öğrenmiş olurum diye düşünmüştüm stage 1 kurarken.

Onu kim demişse pek birşey bildiğini soyleyemem,ayrıca stage1 den veya 3ten kurmak performansı etkilemiyor zaten asıl olay kurmak değil, zor kısım sisteme hakim olmak kısaca kullanmak bu arada stage3 te de öğrenirsin emin ol =) bir ara bir yerlerde okumuştum yok windows 7 20 mouse tıkıyla kuruluyor falan filan ubuntuda mouse a windows 7 kurulumundan daha az tıklıyormuşsun emin ol gentoo kurarken 1 kere bile mouse kullanmayacaksın 1 kere bile kursan bir ubuntu kullanıcısının ubuntudan ömrü boyunca öğrenemeyeceği onlarca şey öğreniyosun imkanın varsa ya başka bir kurulum üzerinden yada live cd ile chroot ederek kur öyle daha az zorlanırsın ama illa stage1 den kuracam diyosan stage1 imajları var hala ayrıca stage3 tarballundan stage1 oluşturarak da devam edebilirsin ama artık desteklenmiyor çünkü bir mantıgı yok zaten stage3 dediğin şeyin stage1 den tek farkı içinde C derleyici bulunması

stage1 hazırlamak için şu forum sayfasını deneyebilirsin

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-830228-highlight-stage1.html

stage1 tarball için bu adres

http://ftp.osuosl.org/pub/funtoo/gentoo-stable/

ama amacın öğrenmek ise buyur direk 0dan başla

http://www.linuxfromscratch.org/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 28 Kasım 2012; 7:58:48 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.