Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (738. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 736737738739740
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İzolasyon ile ilgili soruma yanıt aldım, teşekkür ediyorum.

Toshiba RAS10-SKVR Inverter Daiseikai Split Klima kullanıcılarının mümkünse yorumlarını almak isterim. Klimanın performansı, çıkardığı ses durumu ( iç ve dış ünite sesi ), faturaya yansıyan duygusal yönü kısaca istenilen bilgiler

Ben bu modeli evimin holüne kurdurup, hol - yatak odası - çocuk odası bölümlerine etki etmesini düşünüyorum. Kullanım amacım ısıtmadan çok soğutma olacaktır. Toplamda 35 m2 lik bir alan olacak. Çok soğuk olmasını istemiyoruz ama yinede klimanın kapasitesi çok mu yetersiz kalır düşünmekteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilocrom -- 10 Şubat 2012; 21:33:27 >
  • hocam o kadar büyükalan için bu inverter klima iyi olmaz gibi geliyor. ben kullanıyorum Toshiba RAS10-SKVR Inverter Daiseikai ama 12 m2 alan için
  • quote:

Orijinalden alıntı: leventakb

hocam o kadar büyükalan için bu inverter klima iyi olmaz gibi geliyor. ben kullanıyorum Toshiba RAS10-SKVR Inverter Daiseikai ama 12 m2 alan için

Çokmu enerji sarfiyatı olur diyorsunuz!
  • forumda okuduğum kadarıyla 15-20 max seviyede çalışıyormuş bu makinalar daha sonra normal seviyede üflüyormuş. ama ben 2 haftadır kullanıyorum odanın sıcaklığına göre bazen sanki 2 saat boyunca max da üflüyormuş gibi geliyor. max çalışırsa saatte1,4 kw enerji harcar. birde içeriyi ne kadar soğutur bilmiyorum. soğutmasını hiç kullanmadım daha
  • quote:

Orijinalden alıntı: leventakb

forumda okuduğum kadarıyla 15-20 max seviyede çalışıyormuş bu makinalar daha sonra normal seviyede üflüyormuş. ama ben 2 haftadır kullanıyorum odanın sıcaklığına göre bazen sanki 2 saat boyunca max da üflüyormuş gibi geliyor. max çalışırsa saatte1,4 kw enerji harcar. birde içeriyi ne kadar soğutur bilmiyorum. soğutmasını hiç kullanmadım daha

Fiyatı en uygun ve kaliteli inverter marka model olduğu için 10 SKVR yi düşündüm. Ama alan büyük olduğu için tüketim fazla olabilir. Çünkü 2 oda ve hole hitap etmesi gerekiyorki yazın rahatlayalım. 1 yaşında kızım olduğu içinde yazın çok soğuk olması gerekmiyor. Bu modeldeki hedefim yaz mevsiminde soğutması.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

İzolasyon ile ilgili soruma yanıt aldım, teşekkür ediyorum.

Toshiba RAS10-SKVR Inverter Daiseikai Split Klima kullanıcılarının mümkünse yorumlarını almak isterim. Klimanın performansı, çıkardığı ses durumu ( iç ve dış ünite sesi ), faturaya yansıyan duygusal yönü kısaca istenilen bilgiler

Ben bu modeli evimin holüne kurdurup, hol - yatak odası - çocuk odası bölümlerine etki etmesini düşünüyorum. Kullanım amacım ısıtmadan çok soğutma olacaktır. Toplamda 35 m2 lik bir alan olacak. Çok soğuk olmasını istemiyoruz ama yinede klimanın kapasitesi çok mu yetersiz kalır düşünmekteyim.

soğutma işi ısıtmadan daha kolaydır.
    sizin bahsettiğiniz alanı soğutur ama tasarruf edermisiniz orası meçhul..bende 12 lik demirdöküm de var yazın yatak odasında açıp kapıları açınca 1.5 -2 saate evin her tarafını serinletiyor ama yakıyor da bi taraftan ..

dedimya soğutma işi kolay asıl sorun ısıtma..

sonuçta 10000 btu luk bir klima 35 m2 ye ısıtma amaçlı az gelecek yani tasarruf edemeyebilirsiniz bahsettiğiniz gibi yetersiz kalabilir..

ister ısıtma ister soğutma amaçlı olsun her zaman kapasitenin biraz üstünde seçmek lazım diye forumda sürekli yazıyor bu konuda bilgi sahibi insanlar.. hem kullanıcılar deneyimlerini paylaşıyor hem de ustalar yazıyor.

yani gerçekten kapasiteye göre seçim yapmakta her zaman fayda vardır..hatta biraz kapsite üstü daha iyi verim alınabilir inverter cihazlardan..yoksa az yaksın diye hem inverter hem de düşük btu da klima ile kapasitenin üstünde bir yerde verim ve buna karşılık tasarruf beklemek biraz hayal kırıklığı olabilir..

sonuçta 2000 tl civarı bir para vereceksiniz seçiminizi iyi yapmanızda fayda var..tekrar düşünün bence kapasiteye göre seçim konusunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gerbera -- 10 Şubat 2012; 22:56:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

Bende işyerim için benzer uygulama düşünüyorum. Eğer iyi netice alırsam (Büyük ihtimalle alırım) evimin belli yerlerini 3cm Sert Strafor+ Bu kaplamayı düşünüyorum.

http://www.kartonpiyer.gen.tr/wp-content/uploads/2009/08/tavan-montaji.jpg?9d7bd4

Bu "strofix"lerin kalınlığı kaç cm acaba?
  • quote:

Bu dediğinizi yaptığınızda hiç beklemediğiniz ölçüde yüksek tüketimle karşılaşmanız sözkonusu.
    Çünkü aletin gücü o mekan için yetersiz kalacak ve nominalin üstünde tam güçle çalışacak, bu durumda verimlilik çok düşecektir.
    Özellikle ısıtmada sonuç çok kötü olur.

Hole kuracağınıza göre ses te ısı dalgalanması da önemli olmayacak, düz tip 18'lik bir klima kurmanız daha iyi olur.
    Bunu yaparsanız soğutma işiniz en ekonomik şekilde hallolur.

Ama ısıtma için bu da iyi olmaz, çünkü holün tüm yüzeylerinde yüksek bir ısı kaybı olur; hesaplı şekilde ısınamazsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: gerbera

quote:

soğutma işi ısıtmadan daha kolaydır.
    sizin bahsettiğiniz alanı soğutur ama tasarruf edermisiniz orası meçhul..bende 12 lik demirdöküm de var yazın yatak odasında açıp kapıları açınca 1.5 -2 saate evin her tarafını serinletiyor ama yakıyor da bi taraftan ..

dedimya soğutma işi kolay asıl sorun ısıtma..

sonuçta 10000 btu luk bir klima 35 m2 ye ısıtma amaçlı az gelecek yani tasarruf edemeyebilirsiniz bahsettiğiniz gibi yetersiz kalabilir..

ister ısıtma ister soğutma amaçlı olsun her zaman kapasitenin biraz üstünde seçmek lazım diye forumda sürekli yazıyor bu konuda bilgi sahibi insanlar.. hem kullanıcılar deneyimlerini paylaşıyor hem de ustalar yazıyor.

yani gerçekten kapasiteye göre seçim yapmakta her zaman fayda vardır..hatta biraz kapsite üstü daha iyi verim alınabilir inverter cihazlardan..yoksa az yaksın diye hem inverter hem de düşük btu da klima ile kapasitenin üstünde bir yerde verim ve buna karşılık tasarruf beklemek biraz hayal kırıklığı olabilir..

sonuçta 2000 tl civarı bir para vereceksiniz seçiminizi iyi yapmanızda fayda var..tekrar düşünün bence kapasiteye göre seçim konusunu

Aynen bende katılıyorum hocam kullanacağınız yere göre kapasite olarak almanız gereken bence RAS 18 SKV modelidir ama en azından RAS 10 SKVR değilde RAS 16 SKVR almanız biraz daha uygun olur ki bu modele 3000 TL vereceğinize 2500 TL ye direk RAS 18 SKV alsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. RAS 10 SKVR modelini sanırım pek kullanan yoktur bu yüzden fazla tecrübe edinemeyebilirsiniz.

Bende RAS 18 SKV modelini İstanbuldaki evin 30 m2 odasını ısıtmak için kullanıyorum ve gerçekten her bakımdan memnunum ısıtma performansı çok iyi ve üniteleri bakımından gayet sessiz makina sizin bahsettiğiniz modelin de bundan farklı olacağını sanmıyorum. Bu nedenle marka seçimini Toshibadan yana yapabilirsiniz. Sarfiyat konusu kullanılan yer, hava durumu, nem, izolasyon vs. durumlara göre değiştiği için şu kadardır demek doğru olmaz. Ancak kapasitesi küçük bir makina alırsanız Toshibanın bir ampul kadar enerji harcadığı iddası sizin için geçerli olmaz ve sizin ampul patlar haberiniz olsun

Sonuç olarak kullanacağınız alana denk gelen kapasite değeri ne ise sayın gerberanında dediği gibi imkan varsa biraz daha fazla kapasitesi olan bir model tercihi yapmalısınız nede olsa klima büyük paralar verilerek alınan bir aygıt.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirKaNa -- 11 Şubat 2012; 0:56:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

Bende işyerim için benzer uygulama düşünüyorum. Eğer iyi netice alırsam (Büyük ihtimalle alırım) evimin belli yerlerini 3cm Sert Strafor+ Bu kaplamayı düşünüyorum.

http://www.kartonpiyer.gen.tr/wp-content/uploads/2009/08/tavan-montaji.jpg?9d7bd4

Bu "strofix"lerin kalınlığı kaç cm acaba?

Hocam 0.8/1.5 cm gibi , çeşitleri varmış.

http://www.kartonpiyer.gen.tr/strafor-stropiyer-tavan-kaplamasi-ve-modelleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 11 Şubat 2012; 1:23:46 >

• quote:

24 saat hiç kapatmadan kullanacaksanız,tavsiye ederim.Şimdi arkadaşlar yanlış almasınlar,eger klimayı hiç kapatmadan 22-24 derecelerde kullanırsanız,2-3 gün sonra oraya gerekli olan ısı miktarı artık çok düşük olur.Ben aynı düzende 12 yıldır Diamond Elec. 10 luk AC tarihi eser inv. Kullanıyorum. Koridirda taklı,24 saatkapanmadan çalışır .Özellikle Ocak-Mart arasında.Ev 90 m2,salonda 24 m2 Zibro S 2035 var.İki klima ile 90 m2 ısıtılıyor.Zibro şu ara saat 16 da açılıyor,gece 24-01 kadar açık.Ama koridordaki Diamond elec. (C sınıfı) 24 saat açık.Yani hitap ettiği alan yaklaşık 65 m2.Nasıl oluyor diyebilirsiniz ama oluyor.Hatta yatak odasında 9 luk vardı ,müşteri çıktı söküp sattım.

Tek ince ayrıntı sabırlı olacaksın 3 gün içinde (tabi evin dağılımı çok hesapsız degilse) her taraf 20 nin altında olmaz.

Benzer uygulamayı 2 adet S 2035 ile yaptık 110 m2 en 24 saat full çalışıyor,evin her yeri kalorifer kadar ideal,fatura 300 ü geçmedi daha..

Müsait olundca benim evin krokisini çizer koyarım.

• Yardımlarınız için herkese teşekkür ediyorum.
  • quote:

quote:

Bu dediğinizi yaptığınızda hiç beklemediğiniz ölçüde yüksek tüketimle karşılaşmanız sözkonusu.
    Çünkü aletin gücü o mekan için yetersiz kalacak ve nominalin üstünde tam güçle çalışacak, bu durumda verimlilik çok düşecektir.

Hole kuracağınıza göre ses te ısı dalgalanması da önemli olmayacak, düz tip 18'lik bir klima kurmanız daha iyi olur.

Ama ısıtma için bu da iyi olmaz, çünkü holün tüm yüzeylerinde yüksek bir ısı kaybı olur; hesaplı şekilde ısınamazsınız.

İnverter olmayan bir model dediniz. Bu kurulum maliyetini düşürebilir ama aylık faturaya yansıyan kısım? Belirttiğim gibi yazın kullanacağım evet soğutmada sarfiyat ısıtmaya nazaran daha düşük olabiliyor. Diğer taraftan inverter üst modelde fiyat çok artıyor. Yaz aylarında 24 saat kullanacağım bir cihaz olacak!

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

24 saat hiç kapatmadan kullanacaksanız,tavsiye ederim.Şimdi arkadaşlar yanlış almasınlar,eger klimayı hiç kapatmadan 22-24 derecelerde kullanırsanız,2-3 gün sonra oraya gerekli olan ısı miktarı artık çok düşük olur.Ben aynı düzende 12 yıldır Diamond Elec. 10 luk AC tarihi eser inv. Kullanıyorum. Koridirda taklı,24 saatkapanmadan çalışır .Özellikle Ocak-Mart arasında.Ev 90 m2,salonda 24 m2 Zibro S 2035 var.İki klima ile 90 m2 ısıtılıyor.Zibro şu ara saat 16 da açılıyor,gece 24-01 kadar açık.Ama koridordaki Diamond elec. (C sınıfı) 24 saat açık.Yani hitap ettiği alan yaklaşık 65 m2.Nasıl oluyor diyebilirsiniz ama oluyor.Hatta yatak odasında 9 luk vardı ,müşteri çıktı söküp sattım.

Tek ince ayrıntı sabırlı olacaksın 3 gün içinde (tabi evin dağılımı çok hesapsız degilse) her taraf 20 nin altında olmaz.

Benzer uygulamayı 2 adet S 2035 ile yaptık 110 m2 en 24 saat full çalışıyor,evin her yeri kalorifer kadar ideal,fatura 300 ü geçmedi daha..

Müsait olundca benim evin krokisini çizer koyarım.

hocam yazdıklarınıza müsadenizle bir ekte ben yapayım

bir evin koridor /antre / hol dediğimiz bölüm ısınmadığı müddetçe o evi ısıtmak mümkün değil ,işte bir çok insanın yaptığı hata da bu oluyor ,sadece bulunduğu yeri ısıtmaya çalışmak gibi ,misal oturma odasını kapısı kapalı olarak ısıtıyorsunuz sonra o odaya girip çıkışlar olduğunda karidordan müthiş bir soğuk geliyor ve böylece içerisi bir soğuyor bir ısınıyor ,kalorifer kullananlar dahi aynı hatayı yapıyorlar ,ziyarete gittiğim tanıdıklar sobalı ev gibi oturma odasının kapısını kapatıyorlar oysa ki koridor ve oturma odası sıcaklığı aynı olmalı ki randımanlı bir kullanım olsun

saygılar

• evet arkadaşlar benim de bazı konularda yardıma ihityacım var web siteleri arasında dolanırken burayı bundum yorumları okudum sizlerden tavsiyeler fikirler almak istedim
    öncelikle şu web olaylarında biraz acemiyim ve en önemli nokta ise ben sogutmacı deilim. sogutma işine nasıl girdiyim ise ilerliyen zamanlarda sizlere anlatırım . fikirlerinizi ve görüşlerinizi almak istediyim konu ise evaporatörü rollbond olan sogutma hakkında görüşleriniz nedir. normal evaporatör hesabını nasıl yapıyorsunuz rollbontun hesabını nasıl yaparsınız sogutma grubunu neye göre secersiniz yada neye göre secilir. yüz yüze görüştüyüm sogutmacılar bana pek yardımcı olamadı care olarak daha cok insanla görüşüp daha fazla bilgi edinmek oldu. görüşlerinizi ve mesajlarınızı bekliyorum( resim yüklemek isterim ama nasıl yapıldıgını bilmiyorum)
  • yaw Birol Hocam evi hiçmi "havalandırmıyorsunuz" onu anlamadım

yani hangi marka klima takarsan ve her tarafıda böyle kapalı tutup içeriyide hiç havalandırmazsan
    hamam gibi olur yaw

soğukta-kışın evi şöyle 10/15dk.havalandırsan ise,zaten işin bir esprisi kalmayacak!

ayrıca ortamın böyle sürekli kapalı tutulmasıda sağlıklı hiç değil!!!
    4/5 saatte bir havalandırılmalıdır(sürekli oturulan ve ısıtılan ortamlar!!)

zaten bu meretler icad oldu,insanlar yazında kışında hastalıklardan kurtulamadı

ülen varmı SOBA gibisi beyaw

• quote:

quote:

quote:

İnverter olmayan bir model dediniz. Bu kurulum maliyetini düşürebilir ama aylık faturaya yansıyan kısım? Belirttiğim gibi yazın kullanacağım evet soğutmada sarfiyat ısıtmaya nazaran daha düşük olabiliyor. Diğer taraftan inverter üst modelde fiyat çok artıyor. Yaz aylarında 24 saat kullanacağım bir cihaz olacak!

İnverterin en önemli avantajları, (özellikle ısıtmada) sıcaklık seviyesinin stabilitesi, sessizlik, içerisi istenen düzeye geldiğinde kendini "kısarak" daha düşük kapasitede çalışarak daha verimli olabilmesi.

Sizin kurulum yeriniz hol, öyle olduğu için sıcaklık stabilitesi zaten global olarak sağlanacaktır.
    Sessizlik sorunu önemli değil, çünkü ses gene orada kalacak büyük ölçüde.
    Kapasitesini kısma olayı için zaten inverter alsanız o kurulumda 22 veya 24 bin BTU'luk bir alet almak durumunda kalırsınız ki, 3500-4000 liradan başlar fiyatlar.
    Yazın full bir ay ve yarı kapasite ile 2-3 ay kullanmakla inverter/düz tasarruf farkı, ilk alım farkını çıkarmaz.

Mekanınızı görmemekle beraber (ki benzer uygulamalar çok biliyorum), birkaç hacimden oluşan 35 m2 alanlı bir mekanın yazın dışardan 8-10C daha serin hale getirilmesi için en makul çözüm; 18 bin BTU kapasiteli düz tip bir klima kullanılması.
    (Yazın içerisini dışardan 10C'den daha aşağıya indirmek sağlık açısından kötüdür, ideali 7-8C farktır.)

Altta işinize uygun modeller veriyorum. Fiyatlar farklı, ürünlerin kaliteleriyle bağlantılı diyebiliriz.
    Ama bütçeniz çok rahat değilse Airfel Turkuaz da işinizi rahatlıkla görür, ucuz olmasına bakmayın.
    Isıtma da düşünüyorsanız Alarko Flair'i çizin, asıl soğutma yönlüdür.

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-airfel-as18-0925/r2-turkuaz-gold-klima-fiyati,425154.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-flair-flr-18-aa-klima-fiyati,449071.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-mitsubishi-srk56he-s1-klima-fiyati,458415.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 11 Şubat 2012; 20:49:14 >

• arkadaşlar bu ara ben de klima araştırıyorum ancak çevremde bu işlerden anlayan,kullanan pek yok.Ben de sizlere sormak istiyorum.Salonuma 1 adet klima almak istiyorum.Salon 38-40 metrekare,güney-batı cepheli.Batı cephesinde 1.5 metrelik cam var,güney cephede 1 metrelik cam var,güney-batı köşesinde balkon kapısı var.böyle bir oda için kaç btu'luk bir cihaz almalıyım.Haftasonlarını saymazsak gündüzleri evde olmuyorum,akşamları kullanacağım.Inverter mı almalıyım yoksa düz klima mı.2500 tl gibi bir rakamı klimaya verebilirim.Önerebileceğiniz marka-modeller nelerdir? İstanbulda nereden alabilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

yaw Birol Hocam evi hiçmi "havalandırmıyorsunuz" onu anlamadım

yani hangi marka klima takarsan ve her tarafıda böyle kapalı tutup içeriyide hiç havalandırmazsan
    hamam gibi olur yaw

soğukta-kışın evi şöyle 10/15dk.havalandırsan ise,zaten işin bir esprisi kalmayacak!

ayrıca ortamın böyle sürekli kapalı tutulmasıda sağlıklı hiç değil!!!
    4/5 saatte bir havalandırılmalıdır(sürekli oturulan ve ısıtılan ortamlar!!)

zaten bu meretler icad oldu,insanlar yazında kışında hastalıklardan kurtulamadı

ülen varmı SOBA gibisi beyaw

Ya Can isi hava olan bir adam havasiz evde otururmu sence gunde en az mutfak ve salon yarim saat havalanir. Hatta hava biraz iyi ise hafta sonu. 3,5 saatte acik mutfak pencere. Hatta 15 gunde bir evde genel temizlik var cam pencere acik,benim emektar Diamond yine calisir

Hep dikkat cektigim bir sey var aslinda isitma konusunda. Havayi isitmak kolaydir ama sogumasida cok kolaydir. Kalici sicaklik evin duvarlarini,icerisindeki esyalari vs. Isitinca baslar. Isinan duvarlar vs oyle 15 dakika havalanmayla da sogumaz.

Hadi iyi havalar.....

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: shiptar1992

normal bi oda abi bi yatağım var tv ses sistemım dolabım felan normal yatak odası büyüklüğünde standart odalardan :=)

Sen de o zaman "normal bir klima" alıcan birader, ne diyelim ki...

Ülen biz burada müneccim miyiz ki

tmm kızmayın 11 veya12 m2 abiler :)

• 
Sayfa: önceki 736737738739740
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.