Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (56. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir - 11 Masaüstü
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Asıl siz dalga geçiyorsunuz. Tartışmayı %50 ekleyin diyerek siz başlattınız.
    En iyidir diye 3 marka veriyorsunuz. Hemde işinize gelince İzmir'deki tanıdıklarınızın dükkanında kalan klimalarını buradan sattırmaya mı çalışıyorsun?

quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

quote:

Orjinalden alıntı: cetins

Arkadaşlar,

Anti-allergen, Anti-bakteri ve anti-virüs(catechin) filtreleri olmayan klimaları boşuna para vererek almayın sakın.

quote:

Arkadaşlar ınverter klima almak ama pahalı gücüm nasıl yetecek diye düşünenlere iyi bir öneri izmir bornova serhat klima 12000 btu elektra ınverter peşin 1400 ytl hemde ısıtmazsa geri alma garantili illa izmir için -15 olması gerekmez -7 derecede çalışıyor klima,serhat klima sahibi normal olarak gelip keşif yapmak gerekir ama 16 metre kareye rahat rahat yeter iyi korumalı yer ise daha büyük odalarada takılır diyor ayrıca iyon ve odanın havasını tazelemede var bir düşünün,kendisi mitsubishi elektrik klimaların eskisi kadarda kaliteli olmadıgını ve artık o klimayı bıraktıgını söyledi

Sizde bu adamı ciddiye almayın insanlarla dalga geçiyor herkesin herşeye parası yetmez ama anlayana yazmıştım biz izmirde kaç eve taktık mükemmel ınverter alacaklara ,siz gidip kendi gözlerinizle görün hangi filtreler var ondan sonra kendiniz kara verin bu arkadaşın amacı ortalıgı karıştırmak gene ilk kendi başlattı

• quote:

Asıl siz dalga geçiyorsunuz. Tartışmayı %50 ekleyin diyerek siz başlattınız.
    En iyidir diye 3 marka veriyorsunuz. Hemde işinize gelince İzmir'deki tanıdıklarınızın dükkanında kalan klimalarını buradan sattırmaya mı çalışıyorsun?

quote:

quote:

Arkadaşlar,

Anti-allergen, Anti-bakteri ve anti-virüs(catechin) filtreleri olmayan klimaları boşuna para vererek almayın sakın.

quote:

Arkadaşlar ınverter klima almak ama pahalı gücüm nasıl yetecek diye düşünenlere iyi bir öneri izmir bornova serhat klima 12000 btu elektra ınverter peşin 1400 ytl hemde ısıtmazsa geri alma garantili illa izmir için -15 olması gerekmez -7 derecede çalışıyor klima,serhat klima sahibi normal olarak gelip keşif yapmak gerekir ama 16 metre kareye rahat rahat yeter iyi korumalı yer ise daha büyük odalarada takılır diyor ayrıca iyon ve odanın havasını tazelemede var bir düşünün,kendisi mitsubishi elektrik klimaların eskisi kadarda kaliteli olmadıgını ve artık o klimayı bıraktıgını söyledi

Sizde bu adamı ciddiye almayın insanlarla dalga geçiyor herkesin herşeye parası yetmez ama anlayana yazmıştım biz izmirde kaç eve taktık mükemmel ınverter alacaklara ,siz gidip kendi gözlerinizle görün hangi filtreler var ondan sonra kendiniz kara verin bu arkadaşın amacı ortalıgı karıştırmak gene ilk kendi başlattı

Siz ya türk degilsiniz yada anlama zorlugu çekiyorsunuz ben o arkadaşın yazdıgı markaları kendime göre sıraladım ben 3 marka vermedim o arkadaşın yazdıkları markaları bana göre sıraladım anladınızmı bana göre iyi klimalar 100 kere yazdım
    1-panasonic
    2-daıkın
    3-sharp
    4-mitsubishi eletrik
    5-toshiba

bu böyle gider ben % 50 yi arkadaşlara kolaylık olsun diye yazdım bana laf yetiştireceginize matematikten anlıyorsanız, hesabı yaparsınız aynı rakamların çıktıgını görürsünüz,gene anlama zorlugu çekiyorsunuz ben o yazıyı arçelik katalog ve servisinden aldım benim yazım degil alıntı,ama dogru hesaplayın görürsünüz çocuk gibide uzatmayın gene el işareti yapmışsnız sizizn zamanınızda ahlak dersi yoktu okulda sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 1 Ekim 2006; 1:56:30 >

• Ben sizin yazdıklarınızı ve verdiğiniz mesajı çok iyi anlıyorum. Sizde yazma zorluğu çekiyorsunuz, ikide bir yazdıklarınızı değiştiriyorsunuz.

Değiştirmediyseniz daha önce şöyle yazmıştınız:

1-Panasonic
    2-Daıkın
    3-Mitsubishi elektrik

Evet el işareti ama kibar bir işaret.

quote:

quote:

Asıl siz dalga geçiyorsunuz. Tartışmayı %50 ekleyin diyerek siz başlattınız.

quote:

quote:

Arkadaşlar,

quote:

Siz ya türk degilsiniz yada anlama zorlugu çekiyorsunuz ben o arkadaşın yazdıgı markaları kendime göre sıraladım ben 3 marka vermedim o arkadaşın yazdıkları markaları bana göre sıraladım anladınızmı bana göre iyi klimalar 100 kere yazdım
    1-panasonic
    2-daıkın
    3-sharp
    4-mitsubishi eletrik
    5-toshiba

bu böyle gider ben % 50 yi arkadaşlara kolaylık olsun diye yazdım bana laf yetiştireceginize matematikten anlıyorsanız, hesabı yaparsınız aynı rakamların çıktıgını görürsünüz,gene anlama zorlugu çekiyorsunuz ben o yazıyı arçelik katalog ve servisinden aldım benim yazım degil alıntı,ama dogru hesaplayın görürsünüz çocuk gibide uzatmayın gene el işareti yapmışsnız sizizn zamanınızda ahlak dersi yoktu okulda sanırım

• 3 markamı yazdın, 5 markamı yazdın. O kadar da saymasını biliyorum. Birkaç gün sonra bunlarıda değiştirirsin.
  • quote:

3 markamı yazdın, 5 markamı yazdın. O kadar da saymasını biliyorum. Birkaç gün sonra bunlarıda değiştirirsin.

Ben hep derim teknoloji degiştikçe daha iyilerde degişir ve bende saplantılı olmadıgım için tabiiki iyileri degiştiririm bunlar ömür boyu iyi diye bir şey yok,bugün bu iyi yarın başkası siz bir markaya takılın,ayrıca benim burada yazdıklarım nuhtan kalma degil hepsi yeni cihazlar kimsenin elinde kalmış bir ürün degil siz anlamasanızda olur beni bilen bilir, o işaret size iyi bana hakaret sayılır bende size buradan bana göre bir iyi işarte yaparım size kötü bana iyi gelir ben rahatsız oldugumu söyledim siz inadına yapıyorsunuz sizede bu lazım o zaman

• hatayda oturuyorum arakat 28 m2 alan 2,8 m tavan yüksekligi kuzeydogu ve kuzey batıya bakan 4,5+4,5m2 toplam 9m2 tekcam pencere oda sabahları sadece balkon kapısının camından günes alıyor en fazla günes gündüz saat 2 ten sonra aksama kadar bütün odaya yansıyor ayrıca electra wmn 18 ile emne 18 arasındaki fark nedir? elelctra wng 14 klimanın ısıtma kapasitesi 16000 ayrıca samsung klasik seri klimalarda kafamı karıstırdı sanki filteleme sistemi daha iyi gibi birde evaparator kullanıyor
  • 3 gecedir yılmadan usanmadan 30 sayfayı da okudum. öncelikle verilen bilgiler için herkese teşekkür ederim. efendim ben de soğuklar bastırmadan bir klima almayı düşünüyorum; fiyat tabi ki önemli ama burada okuduklarımdan sonra anladım ki kalite daha önemli...
    ısıtmak istediğim alan yaklaşık 25-30 m2'lik bir alan aydın-nazilli'deyim salonun yalıtımı fena değil. üzerinde durduğum model sharp'ın AYXP12FR inverter modeli... bu cihaz 12.000'lik gibi görünse de katalogdaki veriye göre (( Isıtma Kapasitesi: 13650 (3070-20470) Btu/h )) 20.000 Btu/h 'nun üzerinde bir ısıtma kapasitesi var... şimdi sormak istediğim şu: bu klima 12.000'lik olmasına rağmen (örneğin) toshiba'nın 18.000'lik inverter olmayan ras-18 modeliyle ( ısıtma 19.800 Btu/h ) aynı verimlilikte mi ısıtır? şimdi bir klima bayiine gitseniz bu alan için 18.000'lik bir klima önerirler ama bu klimanın ısıtma kapasitesi bir çok 18.000'likten daha fazla... bu klima 25-30 m2'ye takılırsa yetersiz gelir mi ? yetersiz gelince ortamı ısıtacam diye deli gibi çalışıp inverter olmasına karşın elektrik faturasını tavana vurdurur mu?
    (özür dilerim günlerdir kafamda bu sorularla boğuşuyorum, lütfen mazur görün yardımcı olun.)
    eğer derseniz ki, yok kardeşim o klima sana yetmez; bir üst modeline de benim param yetmeyeceği için mecburen şu alternatiflere yönelebilirim:

-toshiba ras 13 inverter ( 19.800 Btu/h ısıtma ) : 1979 ytl
    -panasonic xe9ek (ac robot super deluxe-inverter) ( 21.000 Btu/h ısıtma ) : 1685 ytl (çok cazip)
    -sharp ayxp12fr inverter (sözünü ettiğim klima ) ( 20.470 Bth/u ısıtma ) : 1940 ytl

özür dilerim günlerdir kafamda bu sorularla boğuşuyorum, lütfen mazur görün yardımcı olun.

• Ben Akdeniz bölgesinin katsayısıyla çarparak hesabı yaptım.

18690 çıktı. Kaldı ki yalıtım da zayıf.
    Bu hesaba göre soğutmada 13400 BTU, ısıtmada 17200 BTU'lu İnverter klimayı bana öneren ve almamı sağlayan satıcı ya acemi idi, ya da elinde olanı satmak istemişti.
    quote:

evinizin hangi bölümüne klima alacaksanız

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz____________445
    Doğu Anadolu_______308
    Ege_______________423
    G.Doğu Anadolu_____462
    İç Anadolu_________346
    Karadeniz__________385
    Marmara___________385

Bu degerleri bölgenizi seçip odanızın metre karesiyle çarpıp üzerine % 50 ilave edin gerçek degeri bulursunuz,en basit hesap budur, ama hep derim, satıcıya sorarak almayın, klimayı klimacıdan servis keşifi ile alın

• Burada verilen tüm bilgiler doğru olabilir ama galiba ben istisnayım. Çünkü klimayı klimacıdan aldım, beyaz eşya satıcısından değil.
    Benim önerim Gürcan1 Bey'in dediği gibi klimayı klimacıdan alın ama yine de % 100 güvenmeyin ve hesabı kendiniz yapın.
    quote:

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz____________445
    Doğu Anadolu_______308
    Ege_______________423
    G.Doğu Anadolu_____462
    İç Anadolu_________346
    Karadeniz__________385
    Marmara___________385

Bu degerleri bölgenizi seçip odanızın metre karesiyle çarpıp üzerine % 50 ilave edin gerçek degeri bulursunuz,en basit hesap budur, ama hep derim, satıcıya sorarak almayın, klimayı klimacıdan servis keşifi ile alın

• quote:

Orjinalden alıntı: kovaçenik

hatayda oturuyorum arakat 28 m2 alan 2,8 m tavan yüksekligi kuzeydogu ve kuzey batıya bakan 4,5+4,5m2 toplam 9m2 tekcam pencere oda sabahları sadece balkon kapısının camından günes alıyor en fazla günes gündüz saat 2 ten sonra aksama kadar bütün odaya yansıyor ayrıca electra wmn 18 ile emne 18 arasındaki fark nedir? elelctra wng 14 klimanın ısıtma kapasitesi 16000 ayrıca samsung klasik seri klimalarda kafamı karıstırdı sanki filteleme sistemi daha iyi gibi birde evaparator kullanıyor

Sayın arkadaşım sordugunuz bu klimaların farkı biri yeni, biri eski olması wmn 18R modeli daha az ısıtma kapasitesine sahip,emne18 ise daha yeni model ve ısıtma sogutma kapasitesi daha yüksek aynı btu oldukları halde ben size samsung'un o modeli yerine bu emne modelini tavsiye ederim,ayrıca mutlaka keşif yaptırıp servis fişide alın evaparatör her klimada vardır şekli degişik olsada saygılar

http://www.elcoklima.com.tr/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 1 Ekim 2006; 13:59:16 >

• quote:

Orjinalden alıntı: maviufuklar

Ben Akdeniz bölgesinin katsayısıyla çarparak hesabı yaptım.

Bu hesaba göre soğutmada 13400 BTU, ısıtmada 17200 BTU'lu İnverter klimayı bana öneren ve almamı sağlayan satıcı ya acemi idi, ya da elinde olanı satmak istemişti.
    quote:

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz____________445
    Doğu Anadolu_______308
    Ege_______________423
    G.Doğu Anadolu_____462
    İç Anadolu_________346
    Karadeniz__________385
    Marmara___________385

Sayın mavi ufuklar bu hesap sadece tüketiciler için basit bir hesaptır ortalama deger verir ve arçelik katalogda yazar daha başka hesap yollarıda vardır, ben basitçe olanını verdim ben buna göre alın demiyorum zaten ortalama hesapla bilgileri olsun ama nerede ise orta düzey klimalar için dogrudur ,ama size daıkın sitesini veriyorum oradada farklı hesap var ama basit anlamda verilmiş,

Burada ana sayfa, hakkımızda diye aşagıya giden yazının en altında BTU HESAPLAMA YAZAR ORAYA TIKLAYIN
    saygılar

http://www.ozkaygroup.com/modul/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 1 Ekim 2006; 22:45:36 >

• quote:

Orjinalden alıntı: fulemars

3 gecedir yılmadan usanmadan 30 sayfayı da okudum. öncelikle verilen bilgiler için herkese teşekkür ederim. efendim ben de soğuklar bastırmadan bir klima almayı düşünüyorum; fiyat tabi ki önemli ama burada okuduklarımdan sonra anladım ki kalite daha önemli...
    ısıtmak istediğim alan yaklaşık 25-30 m2'lik bir alan aydın-nazilli'deyim salonun yalıtımı fena değil. üzerinde durduğum model sharp'ın AYXP12FR inverter modeli... bu cihaz 12.000'lik gibi görünse de katalogdaki veriye göre (( Isıtma Kapasitesi: 13650 (3070-20470) Btu/h )) 20.000 Btu/h 'nun üzerinde bir ısıtma kapasitesi var... şimdi sormak istediğim şu: bu klima 12.000'lik olmasına rağmen (örneğin) toshiba'nın 18.000'lik inverter olmayan ras-18 modeliyle ( ısıtma 19.800 Btu/h ) aynı verimlilikte mi ısıtır? şimdi bir klima bayiine gitseniz bu alan için 18.000'lik bir klima önerirler ama bu klimanın ısıtma kapasitesi bir çok 18.000'likten daha fazla... bu klima 25-30 m2'ye takılırsa yetersiz gelir mi ? yetersiz gelince ortamı ısıtacam diye deli gibi çalışıp inverter olmasına karşın elektrik faturasını tavana vurdurur mu?
    (özür dilerim günlerdir kafamda bu sorularla boğuşuyorum, lütfen mazur görün yardımcı olun.)
    eğer derseniz ki, yok kardeşim o klima sana yetmez; bir üst modeline de benim param yetmeyeceği için mecburen şu alternatiflere yönelebilirim:

-panasonic xe9ek (ac robot super deluxe-inverter) ( 21.000 Btu/h ısıtma ) : 1685 ytl (çok cazip)
    -sharp ayxp12fr inverter (sözünü ettiğim klima ) ( 20.470 Bth/u ısıtma ) : 1940 ytl

özür dilerim günlerdir kafamda bu sorularla boğuşuyorum, lütfen mazur görün yardımcı olun.

Sayın arkadaşım siz 25-30 demişsiniz ama arada 5 metre çok önemli benim önerim 12000 btu ınverter klimaların 22 metre kareyi geçmemesi zaten burada 28 metrekareye takılmış ama işe yaramamış ınverterları görmüşsünüzdür o yüzden ya toshiba 16000 btu ınverter yada 25 metre kare ise 18000 btu düz klima, 30 metre kare ise 24000 btu düz klima düz klimanında kalitelisini alırsanız.Ayrıca o örnegini verdiginiz klimalar işinizi o ölçülerde görmez dediginiz gibi çok uzun yüksek btu larda çalışır, aynısı izmirde başımıza geldi 28 metrekarede saatlerce yüksek kapasitede çalışıp ortamı ılıtıyordu

Benim önerim 1.kalite klimalarda
    1-panasonic
    2-daıkın
    3-sharp
    4-mitsubishi elektrik
    5-toshiba
    6-hitachi
    7-sanyo gibi
    bunların ınverter ve düz klimalarınıda alabilirsiniz

2.kalitelerde ise

1-haier
    2-dıamond
    3-elektra
    bunun gibi

Mutlaka servis çagırıp keşif fişinizi almayı unutmayın hayırlı günler

• Dediğiniz yere göre hesapladım. 22 000 BTU çıktı.
    Yalıtımın zayıf olduğunu da hesaba katarsak 24000, hatta 30000'lik ancak kurtarırmış.
    Böyle bir yerde, anahtar deliklerine kadar kapatarak, pencereleri, kapı altlarını vs, süngerleyerek, kapıları kapalı tutarak Panasonic gibi iyi bir marka aldığım için zor da olsa geç te olsa ısınıp serinleyebildik ama bazen yetersiz kaldığı da oldu. Yani sıradan marka alsaymışım mahvolurdum. (Aşırı soğuk ve sıcaklarda).
    Bir de klima ve beyaz eşya işinin şans işi olduğunu söyleyenlere kızıyorum
    O kadar para verdikten sonra, kötü çıkarsa şansımız yokmuş deyip bırakmak olmaz.
    Kötü çıkarsa hakkını arayıp ya değiştireceksin, ya da paranı alacaksın.
    Herkese böyle yaparsa satıcılar da daha titiz davranır.

quote:

quote:

quote:

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz____________445
    Doğu Anadolu_______308
    Ege_______________423
    G.Doğu Anadolu_____462
    İç Anadolu_________346
    Karadeniz__________385
    Marmara___________385

Sayın mavi ufuklar bu hesap sadece tüketiciler için basit bir hesaptır ortalama deger verir ve arçelik katalogda yazar daha başka hesap yollarıda vardır, ben basitçe olanını verdim ben buna göre alın demiyorum zaten ortalama hesapla bilgileri olsun ama nerede ise orta düzey klimalar için dogrudur ,ama size daıkın sitesini veriyorum oradada farklı hesap var ama basit anlamda verilmiş,

Burada ana sayfa, hakkımızda diye aşagıya giden yazının en altında BTU HESAPLAMA YAZAR ORAYA TIKLAYIN
    saygılar

http://www.ozkaygroup.com/modul/

• Haklısınız maviufuklar arkadaşım ben şimdiye kadar hiç kimsede hakkımı bırakmadım bırakmamda arçelikten 2 yeni klima aldım 3 çamaşır makinesi degiştirdim aristona 2 sefer çamaşır makinesi verdim en sonda 6 ay süren mahkemeden sonra 2 yıllık çamaşır makinesini geri verdim salı günü param geliyor makinede gidiyor hakkımızı cidden arasak kalite artar ve bizimde kötü malla karşılaşma riskimiz azalır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurcan1 -- 2 Ekim 2006; 0:12:04 >
  • Sayın maviufuklar, verdiğim btu hesaplanması ile ilgili yanlışlık olduğunu sanmıyorum. Zaten bu hesaplama şekli ilk bakış için yaklaşık bir değer ve çatı katları için değil. Doğal olarak çatı katı ise bir üst btu olan modeli almalısınız. Gereğinden yüksek btu olan modeli almakta para ve elektrik sarfiyatı açısından zarar tabiki. o siteyi ve başka sitelerdeki BTU hesaplamaları düz(klasik) klimalar için. inverter klima için alt modeli seçmeniz gerekir. O sitedeki hesaplamada 22000 btu çıktı diyorsunuz. Zayıf yalıtımlı alan için 18000 btu düz klima(≈12000btu inverter klima) işinizi görmesi gerekirken muhtemelen sizin binadaki pimapen ve ısıcam olmayan daireniz (belkide duvarları ve çatısı) aşırı zayıf durumda olduğundan sanırım yetersiz kalıyor. O sitede dikkat ederseniz çatı yerine ara kat denildiğinde 18000 btu çıkıyor. Çatı katı için bir üst btu olan klimayı(22000btu) öneriyor. Ama zaten taşınacağınızdan dolayı kurtulacaksınız. Eğer aynı klimaları diğer dairenizde(m2 ve daire durumu ile ilgili bilgilerle) kullanacaksanız bu forumdan çalışma ve performans izlenimlerinizi aktarırsanız memnun olurum.

m2'ye GÖRE BTU HESABI

Klasik(Düz) Klima
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Klima BTU Değeri________: 9000 | 12000 | 18000 | 24000

Yalıtımlı Alan (m2)______: __22___|__ 30__|__45__ | 60

Zayıf Yalıtımlı Alan (m2)__:__15__|__ 20__|__30__|__ 40
    -------------------------------------------------------------------------------------

Ayrıca 9000 btu luk klimaların bazı markaları diğerinden daha yüksek ısıtma/soğutma btu değerine sahip olabiliyor bunada dikkat edersiniz.
    Günde 10 saatten fazla çalıştırmayacaksanız, İnverter klimaların bir üst btu olan klasik(düz) klima modelini seçebilirsiniz.

İkinci bir hesap şekli:

Ortamda ısı kaybı veya fazlasının bulunabilecek olması sebebiyle, verilen değerler kesin olmamakla beraber en pratik olan seçim uygulamasıdır.

Btu/h Değeri = Bölge Katsayısı x Alan (m2)

BÖLGE KATSAYILARI

Akdeniz____________445
    Doğu Anadolu_______308
    Ege_______________423
    G.Doğu Anadolu_____462
    İç Anadolu_________346
    Karadeniz__________385
    Marmara___________385

Oda yüksekliği standartların üzerindeyse (standart yükseklik 2.70 cm) boş soğutma ihtiyacı 1.2 ile çarpıldıktan sonra diğer değerler hesaplanarak ilave edilir.

Klimanın kullanılacağı ortamdaki kişi sayısı 4'ün üzerinde ise her fazla kişi için 600 btu/h değeri ihtiyacınıza ekleyin.

Klimanın kullanılacağı ortamdaki 500 watt ın üzerinde aydınlatma(ısı veren başka bir cihaz da olabilir.) var ise aydınlatma değerini 3.412 katsayısıyla çarpıp(500*3.412=1706 btu) bu değeri btu değerine ekleyin.

1 Watt=3.412 Btu (3.412 ile çarpılma sebebi)
    1 Kcal=3,96Btu
    1 Watt=0,860 Kcal
    1 Kcal=1,163 Watt

Alanınızdaki duvar/pencere/alt-üst zeminde ısı kayıpları ne kadardır? Kayıplara isabet eden btu değerini eklemelisiniz. Bu kayıplara en yakın çözüm, klimanız için en iyi çözüm olur.

Ayrıca bazı kişiler normal soğuk/sıcak olmasını ister, bazıları en fazlasını. Bu da ayrı bir faktör.

Siz bu hesaplamayı yapın ama yine de birkaç servis çağırarak tespit yaptırmayı unutmayın.

Dediğiniz yere göre hesapladım. 22 000 BTU çıktı.
    Yalıtımın zayıf olduğunu da hesaba katarsak 24000, hatta 30000'lik ancak kurtarırmış.
    Böyle bir yerde, anahtar deliklerine kadar kapatarak, pencereleri, kapı altlarını vs, süngerleyerek, kapıları kapalı tutarak Panasonic gibi iyi bir marka aldığım için zor da olsa geç te olsa ısınıp serinleyebildik ama bazen yetersiz kaldığı da oldu. Yani sıradan marka alsaymışım mahvolurdum. (Aşırı soğuk ve sıcaklarda).
    Bir de klima ve beyaz eşya işinin şans işi olduğunu söyleyenlere kızıyorum
    O kadar para verdikten sonra, kötü çıkarsa şansımız yokmuş deyip bırakmak olmaz.
    Kötü çıkarsa hakkını arayıp ya değiştireceksin, ya da paranı alacaksın.
    Herkese böyle yaparsa satıcılar da daha titiz davranır.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: fulemars

3 gecedir yılmadan usanmadan 30 sayfayı da okudum. öncelikle verilen bilgiler için herkese teşekkür ederim. efendim ben de soğuklar bastırmadan bir klima almayı düşünüyorum; fiyat tabi ki önemli ama burada okuduklarımdan sonra anladım ki kalite daha önemli...

Sayın arkadaşım siz 25-30 demişsiniz ama arada 5 metre çok önemli benim önerim 12000 btu ınverter klimaların 22 metre kareyi geçmemesi zaten burada 28 metrekareye takılmış ama işe yaramamış ınverterları görmüşsünüzdür o yüzden ya toshiba 16000 btu ınverter yada 25 metre kare ise 18000 btu düz klima, 30 metre kare ise 24000 btu düz klima düz klimanında kalitelisini alırsanız.Ayrıca o örnegini verdiginiz klimalar işinizi o ölçülerde görmez dediginiz gibi çok uzun yüksek btu larda çalışır, aynısı izmirde başımıza geldi 28 metrekarede saatlerce yüksek kapasitede çalışıp ortamı ılıtıyordu

Benim önerim 1.kalite klimalarda
    1-panasonic
    2-daıkın
    3-sharp
    4-mitsubishi elektrik
    5-toshiba
    6-hitachi
    7-sanyo gibi
    bunların ınverter ve düz klimalarınıda alabilirsiniz

2.kalitelerde ise

1-haier
    2-dıamond
    3-elektra
    bunun gibi

Mutlaka servis çagırıp keşif fişinizi almayı unutmayın hayırlı günler

teşekkür ediyorum... ancak benim de anlatamadığım nokta bu işte; 25 m2'ye 18.000'lik düz demişsiniz ama benim bahsettiğim sharp'ın AYXP12FR inverter modelinin ısıtma kapasitesi 20.470 Btu/h yani 18.000'lik düz modellerin hepsinden daha fazla. neden 18.000 düz yetiyor da bu cihaz yetmiyor? bu büyüklükte bir yeri ısıtmak için klimanın herhangi bir yerinde illa "18.000 Bth/u" ibaresini mi görmemiz gerekiyor; zira mitsubishi elektrik'in klimalarında da panasonic'in klimalarında da 18.000 veya 24.000 gibi modeller yok. listede sadece ısıtma/soğutma kapasiteleri yazıyor... (kusura bakmayın çok kafa şişirdim)

bunun yanında sharp olmazsa panasonic ac robot XE9EKE super delux modelini düşünüyorum ( ki bunun da ısıtma gücü 21.000 Btu/h ) fiyatı çok cazip 1685 ytl , 4,44 COP değeri var.
    bu iki modeli inceleyip bana yol gösterirseniz minnettar kalırım; çünkü bir-iki hafta içinde alacağım klimayı sizin yönlendirmelerinizle alacağım... bilgisi olan herkesten görüş ve öneri bekliyorum; saygılar...

• Fulemars ve diğer arkadaşlar merhaba,

Oncelikle panatek sitesinde almış olduğun fiyata montaj ve vade farkı dahil değil, ben geçen gün cs-e15d delux sordum izmirde.. listede fiyat 2070 ama 10 vadeli + montaj dahil fiyatı 2450 e geldi.. (pesin istersen 2200 yl dediler)

Fulemars bende senin durumundayım ve benim fikrim 16000 lik inverter olarak netleşti.. lakin benim icin sogutmada onemli, ayrıca bugüne kadar herkesten duydugum 25-30 metere kare için en sağlıklı olanın ya 18 klasik yada 16-17 inverter oldugu... ayrıca neden riske giresin ki bir kademe yuksegini al ve dertten kurtul.. bu sefer de 500-600 ytl fark oluşyor inverter larda... ama kalkıp cs-e12d alıp 1800-1900 ytl odeyip birde rezil olursak o da çok kötü olur.

en nihayetinde oluşan fikilerim ve geldiğim son nokta:

Panasonic 16 inverter - 2450 / 10 taksit
    toshiba 16 inverter - 2200 / 10 taksit
    mitsubishi 16 inverter - 2700 / 12 taksit (yuhh diyorum
    daikin ve carrier i hiç yazmıyorum

hitachi * firma yetkilisi inverter alma düz al dedi.. çünkü akım değişiminden dolayı kart yanıyormuşşş !! panatek istanbul bu konu ile ilgili ya ellerinde inverter kalmadı yada inverter modellerinde sorun var dedi ve bana mantıklı geldi. bu yüzden salladım hitachiyi
    veee
    samsung klasik 18 - 1150 / 12 taksit

* neden samsung derseniz cop degeri 3,10 (ısıtmada) + filtre sistemi idare eder vede toshiba ile 1000, panasonic ile 1300 ytl fiyat farkına deger mi diyeee rüyalarımaa giriyor inanın.. düşüne düşüne iyice cılkını çıkardım bu işin...

bu ay mitsubishi ve toshiba kampanya yenileyecekler ve eğer doğru düzgün bişi yapmazlarsa (ki ZOR görünüyor) 2200 e toshiba alacağıma 2450 e panasonic alırımm... iyice kafam atarsada gidip samsung klasik alacağım

tabi aranızdan birileri demisti , "o zaman git mitsubishi nin klasigini al diye"
    18 mitsubishi klasik 2000 ytl :)

evet belki biraz karışık oldu yazdıklarım ama en azından kendi adıma sonuca yaklaştım

ONEMLI NOT: elektrik zammı KORKUNC oldu...

gorüşleriniz yada alternatif önerlerinize her zaman açığım..

teşekkürler

• Dostum,elektrik zammı yapılmayacağını başbakan açıkladı.

Benim sorum da yukarıdaki arkadaşlar aynı. Şimdi 15 metrekarelik bir oda için 12000 btu düz yeter deniyor. Bunun ısıtması 12000-13000 arasında değişiyor. Ama 150000btu ısıtmalı bir inverter almaya kalktığımızda bunun yeterli olmayacağı söyleniyor. Birisi bu konuya açıklık getirebilir mi? İnverter'ın 15000btu su ile düzün 12000btu sundan kötü mü soğutur. Yoksa bu satıcıların bir oyunu mu?
  • Evet, daha da ileri gidersek garanti süresi bitmiş bir mal, bozulmuş ve tamir de edilemiyorsa onun parasını dahi almak mümkün.
    Nitekim daha önce de değinmiştim, Garanti süresi bittikten sonra bozulan dijital kameramın parasını, teknolojik ucuzlama sonucu yarı yarıya ucuzlamasına rağmen önce Hakem Heyetine, sonra Tüketici Mahkemesine başvurarak tam olarak aldım. (Bu marka kameranın Türkiye'de tek servisi vardı o da kapanmıştı, bu durumda satıcı firma, o da bulunamıyorsa ithalatçı firma, o da bulunamıyorsa üretici firma sorumludur. Ben paramı servisten değil, satıcı firmadan aldım.) Garanti süresi bitince tüm haklarımız bitmiyor. 10 yıl boyunca servis ve yedek parça hizmeti vermek zorundadırlar.
    "Ben kameramdan memnunum, garanti süresi bitmiş olabilir, bozuldu, tamir edin ücretini vereyim" diyorum, tamir edemiyorlar. O zaman bana paramı geri vereceksin arkadaş. Ben her 2 yılda bir kameraya para verecek kadar zengin değilim.
    Herkese başarılar ve mutluluklar dilerim.

quote:

Haklısınız maviufuklar arkadaşım ben şimdiye kadar hiç kimsede hakkımı bırakmadım bırakmamda arçelikten 2 yeni klima aldım 3 çamaşır makinesi degiştirdim aristona 2 sefer çamaşır makinesi verdim en sonda 6 ay süren mahkemeden sonra 2 yıllık çamaşır makinesini geri verdim salı günü param geliyor makinede gidiyor hakkımızı cidden arasak kalite artar ve bizimde kötü malla karşılaşma riskimiz azalır

• Merhabalar. Öncelikle bu başlıkta emeği geçen herkese teşekkürler. 30 sayfayı baştan sona okudum. Daha sonra çıktım dışarı başladım eve klima aramaya. İzmir'de kaç klimacıya gittim. 35 m2 yalıtımlı odaya kimi 18, kimi 24 klasik, kimi 12 inverter önerdi. Ne yapacağımı şaşırdım. Almışken sıkıntı yaşatmayacak bir cihaz alayım dedim. Sharp, mitsubishi electric gibi markalara yoğunlaştım. Daha sonra Panatekte panasonic klimaların fiyatlarını görünce çok şaşırdım. Sonra öğrendim ki bu fiyatlar montaj hariç ve peşin fiyatlarmış. Montaj dahil vadeli fiyatlar ise şöyle:

9000 btu inverter cs-e9dkew 1614 ytl/18 ay
    12000 btu inverter cs-e12dkew 1875 ytl/18 ay.

Eve bu iki klimayı alayım dedim. bu seferde bu modellerin minimum çalışma sıcaklığının -5 derece olduğunu öğrendim.

9000 btu inverter modeli 15 m2lik diğer odaya önerdiler. Ev İzmir Karşıyaka'da, ara kat, duvarlarda yalıtım var, pencereler çift cam. Sizce bu iki klima hem minimum sıcaklığı hem de kapasite bakımından yeterli mi?

Bu arada iklimsanın Sharp inverter modelleri nasıl?

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

• 
Sayfa: önceki 5455565758
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.