Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (551. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 549550551552553
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok teşekkür ediyorum, az önce Toshiba RAS-18SKV-E siparişi verdim, gelir kurarız, ödemeyi evde yapabilirsiniz dediler, yemek siparişi veriyormuş gibi oldum :)

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: IQt

Kafam inanılmaz karıştı. Hangisinin özelliğini okusam, forum sayfalarına baksam, EER/COF değerlerini, İç ünite ses seviyelerini karşılaştırsam falan filan.. Bunun bana tek faydası, kararsızlığım sonucunda en erken sonbahar gibi klima alacak olmam olur, ki bu da daha düşük fiyata klima alabilmem anlamını taşır. Yazı böyle geçirmemek için, 35m2 lik (koridoru açık, kapı yok), salon için ortak akıl herkesin önerdiği 18000 lik klimalar arasından fiyatları aşağı yukarı aynı olanları listeledim. Soğutma amaçlı kullanacağım;

Toshiba Suzumi RAS18SKV
    Hitachi RAS-S18H2
    MHI DCX18Z3-S (sanıyorum bunda İklimsa kampanya yapıyor %14 civarı)..
    Carrier 53 NQV 050M
    Samsung AQV18PSLN
    Zibro S6550

Yardım lütfen.

İlk sıradakini öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IQt -- 25 Temmuz 2011; 13:30:52 >

• Arkadaşlar merhaba,

Eve oturma odasına 12.000btu olan bir klima almak istiyorum.
    Özellikle sürekli açık kalıcağı için elektrik sarfiyatı benim için çok önemli.
    Aynı zamanda kışında ısıtma amaçlı kullanıcam klimayı.
    Ev güney cepheli yaklaşık 1000-2000tl civarı bir bütçeyle klima bakmak istiyorum.
    Ama ne kadar uygun fiyat olursa o kadar iyi tabikide.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zeus_Ferre

Arkadaşlar merhaba,

Ev güney cepheli yaklaşık 1000-2000tl civarı bir bütçeyle klima bakmak istiyorum.

Odanın boyutları, yalıtım durumu?
  • quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Sanırım yaklaşık 25m' civarı ve yalıtımlı bir yerde olucak.

• Buradan bakabilirsiniz ucuza yakalayabilirseniz

[simage]www.carsiburada.com/skins/shared/images/library/Sol2.jpg[/simage]

http://kampanya.carsiburada.com/
  • quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Sanırım yaklaşık 25m' civarı ve yalıtımlı bir yerde olucak.

Bunlardan biri işinizi görecektir, birisi Japonya'dan ithal, diğeri aynı ana parçalarla burada imal edilmiş:

http://www.idealesya.com/urun/toshiba-ras-13skv-split-klima-inverter.aspx

http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

• Arkadaşlar kafam çok karıştı 27/28 m2 yere 12. btu klimamı yoksa 18. btu mu? bir türlü karar veremedim
    salon güney ve doğu cephe iki adet büyük boy fransız balkon pencere mevcut bina yalıtımlı yeni 3 yaşında daha salonda bir adet plazma mevcut sizce hangisi mantıklı sadece 2 ay soğutma amaçlı...
  • 14 M2 oda,
    kuzeye bakan 3 parça camı bulunan ( Bir ara cadde sonra karşısında bina, yanii 6-8 m sonra bina var. Rüzgar almıyor diyebiliriz ),
    çatı katı,
    cam tafafı, yani bina dışı ytong olan bir oda için aşağıda linkini verdiğim 9000btu inverter klimayı düşünüyoruz. Sizce 9000 btu yeterli olurmu ?

http://www.hizlial.com/beyaz-esya/klimalar/samsung-maldives-aq09pwland-9-384-btu-h-inverter-duvar-tipi-split-klima-a-enerji_04.011.1271.0009.htm

max. değilde nominal değerde çalışması daha önemliymiş sanırım. Nominal olarak yetermi bu bize ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Merhabalar...

Bende dün 27 m2 lik salonuma Mitsubishi Electric MSZ-GE50VA DELUXE POWER INVERTER DUVAR TİPİ klima taktırdım.

Fiyatı 3680 TL.

Balıkesir ili Edremit ilçesinde ikamet ediyorum. İzmir"de bir firma ile anlaştım, gelip taktılar. Servis ustasının biraz kaba saba halleri dışında memnun kaldım.

Salonum 27 m2 dir. 3 katlı bir apartmanın en üst katında oturuyorum. Klimanın takıldığı salonumun üzerinde üst kat komşumuzun odası var. Yalnız diğer oda, mutfak, banyo vs. odalarımın üstü malesef ki teras, çatı yok :( Salon çift cam pvc doğrama. Sabah doğan güneşi direk alıyor. Güneş yükseldikçe terasa vuran dayanılmaz sıcaklar evime haddinden fazla etki ediyor. Kış mevsiminde jeotermal ile ısınıyoruz. Kışın evimin en sıcak odası salonum, üzerinde oda olduğu için, diğer odalar 2-3 derece kadar serin oluyor.

Klimaya gelince, hem ısıtma ve hem de soğutma amaçlı satın aldım. Her klima soğutur lakin her klima ısıtamaz ve ayrıca ekonomik ısıtamaz. Bu nedenle biraz paraya kıyıp ciddi bir seçim yaptım. Zaten 2 marka var : Daikin ve Mitsubishi Electric. Bulunduğum bölgede Daikin servisinde sıkıntı olduğu için ME yi tercih ettim. Klima uzun süre evden ayrılmadıkça 24 saat çalışacak. Dün takıldıktan sonra elektrik sayacını kontrol ettim. 10 saat aralıksız çalışmadan sonra harcadığı 4 kw dır ve bu sarfiyat oda kapısı açık olduğu halde! Benim hesabıma göre yaz mevsiminde aylık faturama ek külfeti 70 - 85 TL aralığında olacağı. Ve ben eminim ki klima olsun diye basit bir marka taktırsa idim faturamda bu rakam çok artardı.

Cihaz uyku modunda inanılmaz sessiz çalışıyor, çalıştığını hissetmiyorsunuz. Çok başarılı !

Soğutma performansı eğer oda kapısını kapalı tutarsam buzhane olur o yüzden kapatmaya cesaret edemedim, ki cihaz 28-29 derecede çalışıyor evet 28-29. Hatta gece yatarken 31 dereceye aldım ki donmayalım diye :)

Üst model olmasına rağmen EER ( Soğutma ) ve COP ( Isıtma ) değerleri yüksek. EER : 3,30 - COP : 3,71 ( Avrupa standartlarına göre ) Ülkemiz standarlarında değerler daha yükseliyor. Klima alacaklar elektrik tüketimi açısından bu 2 değeri mutlaka araştırsınlar.

Btu değerleri Soğutma : 18767 btu - Isıtma : 24909 btu

27 m2 oda için 50 lik klima çok fazla değil mi?

ben yatak odası için 25 va yı aldım yaklaşık 20 m2 ve gayet iyi. salonum 25 m2 civarı klima plus 35 liğin çok rahat yeteceğini 30 m2 ye kadar yeteceğini söylüyor.

1- ısı kaybım fazla
    2- salonun kapısını açıyorum ki diğer odalara soğuk hava dağılsın diye ve bu sebeple yüksek kapasiteyi tercih ettim.

ayrıca tavsiye edilenin üst modelini almak inverter modellerde tüketim açısından bana daha mantıklı geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dilocrom -- 25 Temmuz 2011; 20:36:19 >

• Merhaba Hayırlı akşamlar

Bir sorum olacaktı.Burdaki arkadaşların tavsiyelerine uyarak GREE marka 18000 btu klima aldım. 1 ay oldu takılalı gayet memnunum.Üsküdar/İSTANBUL da oturuyorum.Tavsiyeler için ayrıyeten teşekkür ederim.Soruma gelirsek ben klimayı aralıklarla çalıstıyorum.Hemen soğutma yapıyor çok şükür.Ben bu klimayı yarım saat 16 C çalıştırmakla 25 C çalıştırmak arasında elektrik tüketim açısından bir fark varmıdır onu sormak istiyorum.Yoksa direk actığım an hep sabit bir KW mı cekiyor.Fan ayarları müstesna.
  • @Kocausta üstad, çok yükleniyoruz san hakkını helal et

Tavsiyelerini okuyoruz sağolasın , F/P'de 12.000 BTU 900 TL civarı Ggree ve Baymak Elite önermişsiniz fakat Baymek şu anda stokta yok hiç bir yerde ve Koçtaş'ta bana uzak, bu hafta klima taktıracam artık. Sorum şu, Evimin yakında Bosh bayii var 12.000BTU klima için 940TL istediler ve 1-2 gün içinde takabilecekler..

Sizce Gree ve Baymek yerine Bosch marka alsam çok şey kaybeder miyim, daha sonra pişman olmak istemiyorum. Saygılar..
  • merhaba arkadaşlar.
    ankarada müstakil evin salonuna klima taktırmayı düşünüyoruz. doğalgaz olmadığı için ısınma amaçlı da kullanıcaz. mitsubishi heavy SRK50ZJXS adlı modeli gördüm. inverterler içinde fena olmayan bi fiyata sahip cop değeri de bi hayli yüksek. ama kafamı karıştıran nokta benim ısıtmada ihtiyacım olan 30000btu yu tüm zamanlı verebilecekmi. çünkü salon yaklaşık 60m2. özet olarak inverter klimalarda maks değeri, her zaman kullanabileceğimiz bi değer olarak kabul edebilirmiyiz? yoksa o maks değeri 10 dakika kullanımdan sonra şişer mi? diyeceksiniz bu ürün yerine 2 tane on-off 24000 al ama benim ihtiyacım olan -15lerde çalışabilmesi ve cop değerinin bu kadar yüksek olması(4.44 ısıtma cop u var)
    değerleri şunlar
    soğutma
    17.060
    (2.388 21.154)
    ısıtma
    20.470
    (2.388 30.026)
    teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forza Kartal

Arkadaşlar kafam çok karıştı 27/28 m2 yere 12. btu klimamı yoksa 18. btu mu? bir türlü karar veremedim
    salon güney ve doğu cephe iki adet büyük boy fransız balkon pencere mevcut bina yalıtımlı yeni 3 yaşında daha salonda bir adet plazma mevcut sizce hangisi mantıklı sadece 2 ay soğutma amaçlı...

Basit bir A sınıfı 18 binlik alet mantıklı olur.
    Koçtaş'taki Gree veya Demrad gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: By40bir

14 M2 oda,
    kuzeye bakan 3 parça camı bulunan ( Bir ara cadde sonra karşısında bina, yanii 6-8 m sonra bina var. Rüzgar almıyor diyebiliriz ),
    çatı katı,
    cam tafafı, yani bina dışı ytong olan bir oda için aşağıda linkini verdiğim 9000btu inverter klimayı düşünüyoruz. Sizce 9000 btu yeterli olurmu ?

http://www.hizlial.com/beyaz-esya/klimalar/samsung-maldives-aq09pwland-9-384-btu-h-inverter-duvar-tipi-split-klima-a-enerji_04.011.1271.0009.htm

max. değilde nominal değerde çalışması daha önemliymiş sanırım. Nominal olarak yetermi bu bize ?

Kapasite olarak uygun, üstelik fiyat ta çok hesaplı.
    Ama aletin teknik ayrıntıları devlet sırrı gibi gizleniyor nedense

• quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST

@Kocausta üstad, çok yükleniyoruz san hakkını helal et

Tavsiyelerini okuyoruz sağolasın , F/P'de 12.000 BTU 900 TL civarı Ggree ve Baymak Elite önermişsiniz fakat Baymek şu anda stokta yok hiç bir yerde ve Koçtaş'ta bana uzak, bu hafta klima taktıracam artık. Sorum şu, Evimin yakında Bosh bayii var 12.000BTU klima için 940TL istediler ve 1-2 gün içinde takabilecekler..

Sizce Gree ve Baymek yerine Bosch marka alsam çok şey kaybeder miyim, daha sonra pişman olmak istemiyorum. Saygılar..

Birşey kaybetmezsiniz.
    Bosch önermiyor olmamızın nedeni, etiketi yüzünden yüksek fiyata satılıyor olması.
    Hesaplı buluyorsanız alın.
    Bildiğim kadarıyla Daikin organizasyonu içinde Çin'de Gree fabrikasında yaptırılan aletler.
    .......
    Koçtaş'ta Demrad ta var, Demirdöküm'dür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 25 Temmuz 2011; 23:00:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kdmavili

merhaba arkadaşlar.
    ankarada müstakil evin salonuna klima taktırmayı düşünüyoruz. doğalgaz olmadığı için ısınma amaçlı da kullanıcaz. mitsubishi heavy SRK50ZJXS adlı modeli gördüm. inverterler içinde fena olmayan bi fiyata sahip cop değeri de bi hayli yüksek. ama kafamı karıştıran nokta benim ısıtmada ihtiyacım olan 30000btu yu tüm zamanlı verebilecekmi. çünkü salon yaklaşık 60m2. özet olarak inverter klimalarda maks değeri, her zaman kullanabileceğimiz bi değer olarak kabul edebilirmiyiz? yoksa o maks değeri 10 dakika kullanımdan sonra şişer mi? diyeceksiniz bu ürün yerine 2 tane on-off 24000 al ama benim ihtiyacım olan -15lerde çalışabilmesi ve cop değerinin bu kadar yüksek olması(4.44 ısıtma cop u var)
    değerleri şunlar
    soğutma
    17.060
    (2.388 21.154)
    ısıtma
    20.470
    (2.388 30.026)
    teşekkürler

Belirtilen COP değeri, nominal kapasitedeki değer, yani 20.470 BTU/h.
    Tam kapasite olan 30 bin BTU'yu da devamlı verebilir, kaliteli alet çünkü; ama max kapasitede iken o gösterilen COP değerinden çok aşağıda bir verimlilikte çalışacaktır.

Eğer klimayı devamlı kullanmak durumundaysanız, o mekana aynı serinin 35'lik olanından 2 tane kurmanız mantıklı olur; kullanımdaki ekonomi yönünden.
    Bu durumda iki alet te nominal kapasite altında ve yüksek verimlilkte çalışır; eğer iyi bir konumlama yaparsanız "sinerji" etkisi yaratıp nominalden çok daha iyi bir verimlilik te alabilirsiniz.
    Kafası iyi çalışan bir servis-montör denk gelirse becerilebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: msefa

Merhaba Hayırlı akşamlar

Bir sorum olacaktı.Burdaki arkadaşların tavsiyelerine uyarak GREE marka 18000 btu klima aldım. 1 ay oldu takılalı gayet memnunum.Üsküdar/İSTANBUL da oturuyorum.Tavsiyeler için ayrıyeten teşekkür ederim.Soruma gelirsek ben klimayı aralıklarla çalıstıyorum.Hemen soğutma yapıyor çok şükür.Ben bu klimayı yarım saat 16 C çalıştırmakla 25 C çalıştırmak arasında elektrik tüketim açısından bir fark varmıdır onu sormak istiyorum.Yoksa direk actığım an hep sabit bir KW mı cekiyor.Fan ayarları müstesna.

İlk açtığınızda hep aynı akımı çeker.
    Yarım saatte içersi istenen dereceye düşmeyeceği, yani kompresör durmayacağı için; 16C veya 25C ayarlamanız farketmez.
    Fan hızı seviyesi basıncı değiştirebileceği için akım çekiminde etki edebilir ama, yarım saat içinde aletin "rejime" girip basınç indireceğini sanmam.
    Bence 25C'de, odada bulunduğunuz sürece devamlı çalıştırın, belli bir süre sonunda dur-kalk yapmaya başlar zaten.

• ben biraz önce babamın zoruyla ankara koçtaştan rubenis 18000btu klima aldım 739tl.ama ben gree almaya gitmiştim :) çarşamba montaj yapacaklar :)
    size önerebileceğimiz ürün rubenis dediler.gree için servis sıkıntısı olduğunu ve servisle ilgili çok fazla şikayet aldıklarını o yüzden önermediklerini anlattılar.1 aydır neredeyse hiç gree satmadıklarını söylediler.zaten özellikleri aynı hatta rubeniste toshibanın kompresörü var daha üstün dediler.ürünle ilgili biraz forumda dolandım ve herkes gree derken ben rubenis almış oldum.haydi hayırlısı.umarım dedikleri gibi greeden daha iyi bir üründür..
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Forza Kartal

Arkadaşlar kafam çok karıştı 27/28 m2 yere 12. btu klimamı yoksa 18. btu mu? bir türlü karar veremedim

Basit bir A sınıfı 18 binlik alet mantıklı olur.
    Koçtaş'taki Gree veya Demrad gibi.

Eyvallah üstad çok sağolasın büyük ihtimal bizde alacağız galiba bir gree Albaninin dediği gibi, Al bi Gree Takıl Free...
  • quote:

Orijinalden alıntı: silversin

ben biraz önce babamın zoruyla ankara koçtaştan rubenis 18000btu klima aldım 739tl.ama ben gree almaya gitmiştim :) çarşamba montaj yapacaklar :)
    size önerebileceğimiz ürün rubenis dediler.gree için servis sıkıntısı olduğunu ve servisle ilgili çok fazla şikayet aldıklarını o yüzden önermediklerini anlattılar.1 aydır neredeyse hiç gree satmadıklarını söylediler.zaten özellikleri aynı hatta rubeniste toshibanın kompresörü var daha üstün dediler.ürünle ilgili biraz forumda dolandım ve herkes gree derken ben rubenis almış oldum.haydi hayırlısı.umarım dedikleri gibi greeden daha iyi bir üründür..

Konu bir malın iyi diğerinin kötü olması değil.
    Artık ellerine Gree gelmeyecek olması nedeniyle hikaye uyduruyorlar.
    .......
    Kompresör zaten dünyada 5-6 fabrika tarafından üretiliyor, herkes te onlardan birini alıp makinasına koyuyor.
    Toshiba marka olması önemli değil, Renault fabrikasından Clio Symbol de çıkıyor, Latitude de

• 
Sayfa: önceki 549550551552553
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.