Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
28 Misafir Kullanıcı, 28 Masaüstü Kullanıcı
41.649
Cevap
350
Favori
3.351.289
Tıklama
Giriş
    3699 Mesaj
    @alptuğ56

9luk derken ne dediğinizi anlayamadım.
    Bakarsanız ısıtma gücü nominal 13 bin, maximum 17 bin küsur btu; ve bunu veriyor da fiilen.

Haa, tabi çok büyük bir kusuru var "orijinal Japon" ve pahalı değil:(
    |
    |
    tavsiyeleriniz için teşekkürler.
    quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: gwznr

35 m2 lik odaya yazın kullanmak için klima alacağım. Isıtmada hiç kullanılmaz yada senede 3-5 gün ancak ısıtma için kullanılır...Odanın direk güneş gören bir yeri yok, Ancak Ege bölgesi malum yazları 40 derecelik sıcaklıkla yaşıyoruz. İnverter mi layım, normal mi alayım ? 18.000 BTU veya 24.000 BTU mu alayım ? Bu aralar alsammı daha iyi olur yoksa yaza girerken mi alsam daha iyi olur ? Fiyatlar ne oranda değişir vs... klima konusunda hiç bilgi ve tecrübem yok , forumdan okuduklarım ise kafamı daha da karıştırıyor, bu durumda insan birilerine danışma ihtiyacı hissediyor ve bu konuda danışılacak en iyi yer burası diye düşünüyorum, fikir ve önerilerinizi bekliyorum...

İnverter gereksiz, sabit hızlı basit-ucuz bir alet işinizi görür.
    Kaliteli ve servisi düzgün olsun, ona bakın.
    Size 2 öneri yolluyorum, bunlardan DD marka olan için kalite ve servis konusunu bizzat yaşadım, tavsiye ederim:

http://www.koctas.com.tr/U/Rubenis-Duvar-Tipi-Klima/RB-AC-18-18000-Btu/56364?R=126

http://www.istanbultoptan.com/fractalv33/alisveris/pages/viewProduct.jsp?pInstanceId=2856350&ref=akakce&v=1.29.6

Bu günlerde hipermarketler indirime girebilir, aklınızda olsun.

Bunları da ekleyeyim, A2 18 bin btu benim tercihim:

http://www.kangurum.com.tr/kangurum3-web/showProductDetail.do?psi=15752652&shopCategoryId=9749&isSearchResult=true

http://www.kangurum.com.tr/kangurum3-web/showProductDetail.do?psi=14653988&shopCategoryId=9556&isSearchResult=true
    |
    |

• Yüzbaşı
    920 Mesaj
    quote:

Sn. Kocausta .

Klima aklıma yattı doğrusu . Ayrıca LG de oyle kolay yabana atılır bir firma değil diye düşünüyorum.

Yalnız Cop ve EER değerlerinin burada düşük göstermesi beni tereddüte soktu doğrusu.

Kararsızım .

http://www.hemenevinde.com/BEKO-Beko-LG-BKE-7680-D-Inverter-Klima_77329.html#0
    |
    |

• Yarbay
    3699 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hakan2200

quote:

Sn. Kocausta .

Klima aklıma yattı doğrusu . Ayrıca LG de oyle kolay yabana atılır bir firma değil diye düşünüyorum.

Yalnız Cop ve EER değerlerinin burada düşük göstermesi beni tereddüte soktu doğrusu.

Kararsızım .

http://www.hemenevinde.com/BEKO-Beko-LG-BKE-7680-D-Inverter-Klima_77329.html#0

Yanlış alete bakıyorsun dostum.
    7580'e bak.

Anlaşıldığına göre, 7580 ve 7680 de aynı kompresör değişik kartlarla kullanılıyor.
    7580 DD de nominal güç 12300 btu olarak veriliyor, ve bu kapasitede cop 4.40 oluyor.
    7680 DD de nominal güç 15600 btu olarak veriliyor, bu kapasitede de cop 3.81.

İnverter klimada kapasite kullanımı azaldıkça inildikçe cop iyileşir, çoğaldıkça da kötüleşir.

Dikkat edeceğiniz şey, ihtiyacınızın; başka bir deyişle mekanınızın ısı kayıp hesabının ne olduğu.
    Eğer ısıtacağınız mekanın ısı ihtiyacı 12-13 bin btu civarıysa bu aletler size 4 üzeri cop ile verimle çalışır, ama devamlı olarak 15 bin btu üzerinde ısı çekecekseniz, cop değeriniz 3.5- 4 arasında olacaktır.

Görüldüğü üzere, 7580-7680-7780 aletlerin üçü de verimlik, yani ısıtma maliyeti açısından aynı.
    Sadece değişik kartlarla aynı kompresörün max. ısı verimi yükseltiliyor, ama bunun bedeli de cop değerinin düşürülmesi ile oluyor.

Örneğin, her 3 alet te 15 bin btu verirken aynı tüketimi yapacaktır.
    Bu durumda, en ucuz olanı almak mantıklı; zaten yukarda anlattığım olayı anladıktan sonra ben de 7580 aldım:)

Kurulmuş aletin reel şartlarda oluşan ısı-tüketim verilerini bu başlıkta ve yeni açtığım "LG Beko 7580 D DD" yazdım.
    |
    |

• Er
    14 Mesaj
    arkadaşlar günlerdir klima arıyorum siz çok değerli forum üyelerinin değerli
    görüşlerine ihtiyacım var.artık neye inanıcam gerçekten sıkıldım.salonda kullanmayı
    düşünüyorum yaklaşık 27 m2 kışın ısınmaya takviye olacak.yazın önemli daha çok.
    izmirde oturuyorum.bütçe olarak maksimum 2500leri zorlayabilirim daha az olması
    işime gelir ancak çok kararsızım.yeterli araştırmaları yaptım artık son aşamaya geldim.
    fakat kafamı kurcalayan sorular var yardımcı olursanız sevinirim.
    1.Fujitsu asya lgc hakkında forumlarda şikayet var fabrika veriler ve fiyatı bana çok
    cazip geliyor.yanlış servis uygulamaları yüzünden mi yoksa gercekten seri mi problemli
    2.toshiba suzumi serisi ve carrier gold serisi aynı değerlere sahip aynı ürün diyebilir miyiz
    bu seriyi tavsiye eder misiniz.fiyatı en makul carrier gold.
    3.yoksa paraya kıyıp üst model mi alsak.3000e de iki tane carrier alırsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi on_fa -- 29 Ocak 2011; 14:29:03 >
    |
    |

• Yarbay
    3699 Mesaj
    @on_fa

Mekanın durumu hakkında ayrıntı verebilirseniz, ve istediğinizi tam olarak açıklarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Ama genel olarak konuşmak gerekirse Toshiba 13 SKVP o mekan için en uygunu gibi geliyor bana.
    |
    |
    quote:

@alptuğ56

Bakarsanız ısıtma gücü nominal 13 bin, maximum 17 bin küsur btu; ve bunu veriyor da fiilen.

sizinle anlaşmamız mümkün görünmüyor,siz azami verebileceği değerleri sanki sürekli veriyormuş gibi anlatıyorsunuz,ona bakarsanız diğer klimaların hepsinde aynı değerler yazıyor ve insanları yanlış yönlendiriyorsunuz,bunu yaparkende miliyetçilik duygularını kullanıyorsunuz,yazdıklarınızın hemen hemen hiçbiri doğru değil,o zaman murat 124 kullanmaya da devam et derim,bu insanlar yerli üretim diye kötü mallara yıllarca mahkum edildi,beko nun japonlarla yarıştığını iddia ediyorsanız buna biraz teknoloji bilgisi olan herkes sadece güler,o zaman sony ile arçelikte aynı demek gerekir üstelik biz burada mümkün olduğunca tek marka vermemeye özen gösteriyoruz yani gidin koşturun illa mits. alın yada toshiba alın demiyoruz sadece bunların kaliteli ürünler olduğunu anlatmaya çalışıyoruz sonra cihazların verimleri zaten üzerlerinde yazıyor sen illa beko alacaksan al ama senin anlatım tarzın sanki bizim paramız çok heba ediyormuşuz gibi merak etmeyin biz bunları yazmadan önce aylarca araştırma yapıp öyle yazıyoruz mümkün olduğunca da bilmediğimiz konular hakkında yorum yapmamaya çalışıyoruz,lütfen biraz daha araştırıp insanlarla bunu paylaşırsanız gereksiz tartışmalarla insanların kafasınıda karıştırmamış oluruz,ben her seferine sizin yanılgınız olan durumu buluyorum siz inatla insanlara beko 9 luk klima almalarını öneriyorsunuz bu işler veballi işlerdir sadece milliyetçilik yetmez
    |
    |

• Yarbay
    3699 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

@alptuğ56

sizinle anlaşmamız mümkün görünmüyor,siz azami verebileceği değerleri sanki sürekli veriyormuş gibi anlatıyorsunuz,ona bakarsanız diğer klimaların hepsinde aynı değerler yazıyor ve insanları yanlış yönlendiriyorsunuz,bunu yaparkende miliyetçilik duygularını kullanıyorsunuz,yazdıklarınızın hemen hemen hiçbiri doğru değil,o zaman murat 124 kullanmaya da devam et derim,bu insanlar yerli üretim diye kötü mallara yıllarca mahkum edildi,beko nun japonlarla yarıştığını iddia ediyorsanız buna biraz teknoloji bilgisi olan herkes sadece güler,o zaman sony ile arçelikte aynı demek gerekir üstelik biz burada mümkün olduğunca tek marka vermemeye özen gösteriyoruz yani gidin koşturun illa mits. alın yada toshiba alın demiyoruz sadece bunların kaliteli ürünler olduğunu anlatmaya çalışıyoruz sonra cihazların verimleri zaten üzerlerinde yazıyor sen illa beko alacaksan al ama senin anlatım tarzın sanki bizim paramız çok heba ediyormuşuz gibi merak etmeyin biz bunları yazmadan önce aylarca araştırma yapıp öyle yazıyoruz mümkün olduğunca da bilmediğimiz konular hakkında yorum yapmamaya çalışıyoruz,lütfen biraz daha araştırıp insanlarla bunu paylaşırsanız gereksiz tartışmalarla insanların kafasınıda karıştırmamış oluruz,ben her seferine sizin yanılgınız olan durumu buluyorum siz inatla insanlara beko 9 luk klima almalarını öneriyorsunuz bu işler veballi işlerdir sadece milliyetçilik yetmez

Keşke biraz okuduğunuzu anlamaya çalışsaydınız, başka birşey demiyorum.
    Ayrıca, birkaç post üstte de bir arkadaşa Toshibanın bir modelini tavsiye ediyorum, yani ben Beko veya başka bir markanın satıcısı değilim. Postlarıma baktığınızda herhangi bir markaya yönlendirmeye çalışmadığım görülebilir.
    Sadece ihtiyaçlara en uygun ve ekonomik çözümleri önermeye çalışıyorum.

Bu arada, 30 küsur yıllık makina mühendisiyim ve ısı transferi konusu özel alanımdır.
    Daha dikkatli bir dille yazmanızı öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 29 Ocak 2011; 18:12:14 >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    16 Not
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

@alptuğ56

Keşke biraz okuduğunuzu anlamaya çalışsaydınız, başka birşey demiyorum.
    Ayrıca, birkaç post üstte de bir arkadaşa Toshibanın bir modelini tavsiye ediyorum, yani ben Beko veya başka bir markanın satıcısı değilim. Postlarıma baktığınızda herhangi bir markaya yönlendirmeye çalışmadığım görülebilir.
    Sadece ihtiyaçlara en uygun ve ekonomik çözümleri önermeye çalışıyorum.

Bu arada, 30 küsur yıllık makina mühendisiyim ve ısı transferi konusu özel alanımdır.
    Daha dikkatli bir dille yazmanızı öneririm.

siz makina mühendisi olduğunuzu yazıyorsunuz benimde size yakın sene elektrik,elektronik,mekanik bilgim var,ama bundan sonra daha fazla yorum yazmayacağım,zaten bu kadar bilgiyi dahi klima önermek için kendimi yetkili hissetmiyorum,ama siz de daha önceki yazdıklarınızı bir okuyun yani ben anlattıklarınızdan bir şey anlayamıyorum,bakın hemen bu sayfada dahi yazmışsınız,9 luk derken ne demek istiyorsun alptuğ56 diyorsun sonra maksimum 17 bin btu diyorsunuz,ben sizinle her türlü iddiaya varım bu cihaz 17 bin btu versin ben ülkeyi terketmeye varım,sonra bu rakamlar zorlama rakamlardır gerçekte bu rakamları sürekli kullanımda asla vermezler ama siz anlatırken öyle söylemiyorsunuz yada herkesi anlıyor zannediyorsunuz,yinede birbirmizi kırmanın bir alemi yok ben kendi adıma özür dilerim,zaten dediğim gibi bu konulara yeterince vakıf da değilim,hoşçakalın
    |
    |

• Yüzbaşı
    920 Mesaj
    sn kocausta.

son bir şey daha sormak istiyorum.
    siz 7580d bekoyu kaç m2 alanda kullanıyorsunuz.

bende kararımı verdim artık aynısından alacağım.

25 m2 ve kışın fazla soğuk olmayan yazında pek sıcklık çekmediğim muhafazalı bir odada kullanacağım.

yeterli gelirmi ?
    |
    |

Orijinalden alıntı: hakan2200

sn kocausta.

son bir şey daha sormak istiyorum.
    siz 7580d bekoyu kaç m2 alanda kullanıyorsunuz.

bende kararımı verdim artık aynısından alacağım.

25 m2 ve kışın fazla soğuk olmayan yazında pek sıcklık çekmediğim muhafazalı bir odada kullanacağım.

yeterli gelirmi ?

Isıtacağınız yerin kapı-pencere kalite-büyüklük ve sayıları, hangi yöne baktığını da yazarsanız daha kesin bir şey söyleyebilirim. Tabii bulunduğunuz şehirdeki kış sıcaklık değerlerini ve içerde istediğiniz sıcaklık derecesini de.

Kullanımda gördüğüm değerler ve mekan hakkında aşağıdaki başlığa bakın.

http://forum.donanimhaber.com/m_46328042/mpage_1/f_/key_//tm.htm
    |
    |

• Binbaşı
    1056 Mesaj
    Arkadaşlar Kocaustanın yazdıklarını taraflı olarak görmeyin bu klimayı ben yaklaşık 2 aydır İzmirde kullanıyorum kendisi almadan önce klima hakkında benim fikirlerimi de aldı. Yani gerçekten bu klimayı aldı ve kullanıyor. 7580 e gelecek olursak ben 12-13 m2 alanda 1 kat tarafı garaj (korumasız devamlı hava akımı var)üstteyse kalorifer tesissatı kullanılmayan kuzeydoğu yönüne bakan odada kullanıyorum. Günde ortalama 10 saat kullanılıyor sıcaklık ayarı eşim üşüdüğü için minumum 26 C de kullanıldı. Gelen fatura 57 TL bende çok şaşırdım ben en az 70-80 TL bekliyordum. Önceki faturaysa 37 TL idi ve klima havalardan ve ay ortasında alındığından dolayı fazla kullanılmamıştı. Kısaca yaklaşık 25 TL ısınmışım.
    Bu ay eşimden dolayı birazda önceki ayın elektirik faturasına güvenerek sıcaklık ayarını 28 C kullnıyoruz bakalım sonuç ne olacak.

Kötü yönlerine bakacak olursak düşün set değerlerinde defrost girmiş gibi durarak çalışıyor. İkinci kötü yanı havanın gidiş yönüne biz hükmedemiyoruz klimamız karar veriyor Bu fiyata çok güzel bir klima aldığımı düşünüyorum.
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: serrikoc

Arkadaşlar Kocaustanın yazdıklarını taraflı olarak görmeyin bu klimayı ben yaklaşık 2 aydır İzmirde kullanıyorum kendisi almadan önce klima hakkında benim fikirlerimi de aldı. Yani gerçekten bu klimayı aldı ve kullanıyor. 7580 e gelecek olursak ben 12-13 m2 alanda 1 kat tarafı garaj (korumasız devamlı hava akımı var)üstteyse kalorifer tesissatı kullanılmayan kuzeydoğu yönüne bakan odada kullanıyorum. Günde ortalama 10 saat kullanılıyor sıcaklık ayarı eşim üşüdüğü için minumum 26 C de kullanıldı. Gelen fatura 57 TL bende çok şaşırdım ben en az 70-80 TL bekliyordum. Önceki faturaysa 37 TL idi ve klima havalardan ve ay ortasında alındığından dolayı fazla kullanılmamıştı. Kısaca yaklaşık 25 TL ısınmışım.
    Bu ay eşimden dolayı birazda önceki ayın elektirik faturasına güvenerek sıcaklık ayarını 28 C kullnıyoruz bakalım sonuç ne olacak.

Kötü yönlerine bakacak olursak düşün set değerlerinde defrost girmiş gibi durarak çalışıyor. İkinci kötü yanı havanın gidiş yönüne biz hükmedemiyoruz klimamız karar veriyor Bu fiyata çok güzel bir klima aldığımı düşünüyorum.

Görmeden inanmam eger izmirde iseniz göreyim, o zaman ben tarafsız olarak foruma yazarım yoksa o marka takla atsa gene inanmam ben bana palavra geliyor.
    |
    |

• Yarbay
    6256 Mesaj
    günde 10 saat açık ve klima 25tl'mi harcadı hadi canım sende,birde şu var 57-37=20 tl yapar 25tl değil,sana ispat edelim 20tl gelmeyeceğini günde 10 saat 10x30:300 saat yapar,klima sürekli çalışmadığı için ilk açılışta 1 saat tam yükte çalıştığını farz edelim buda 1 kw diyelim,geriye kalan sürede 300 watt olsun toplamda 3.7kw yapar 3.7x30=111kw yapar 111x027217=30tl yapar hesap tutmadı bu hesapladığımda minimum tutar oldu nasıl 20tl harcadı klima detaylı açıklasana
    |
    |

arkadaş malın dandikse adi ise bu de, illa senin malın iyi olacak diye bir şey yok, ben deliyim aldım memnun olmadım ya %99 geri veririm , bu bir çok kere ya güzellikle yada mahkeme kanalı ile geri verdim (ki kolay kolay çamura batmam, ince eler sık dokurum)

ama bizim insan kafa bulunmasın diye atıyor sıkıyor hele internet çıktı mertlik bozuldu, kimse direk üstüne alınmazın ama ben artık bizim insana inanmıyorum (kimsede bana inanmak zorunda değil)
    |
    |
    Adam günde 5 saat çalıştırıp 20 dereceye kadar ısıtır, o başka olur; başkası 15 saat çalıştırıp 25 dereceye ısıtır, o başka olur.

Önemli olan, klimanın kaç btu-kcal-kw ısı verip ne kadar elektrik tükettiği.
    Burda geyik yapmak yerine, elimizdeki aletlerin performans değerlerini olabildiği kadar kesin olarak tesbit edip aktarmaya çalışsak diyorum.
    Forumda zaten belli markaların satıcıları-servisleri belli, herkesin postlarına bakıldığında meydana çıkıyor.
    Laf olsun torba dolsun diye yazanlar da belli. Psikopatlar da belli.

Bence, biraz vakti olan ve ölçüm yapabilen arkadaşlar; kullandıkları aletlerin performanslarını aktarsınlar.
    Bunun için basit bir avometre, mekan ölçümü için bi metre yeter.
    Verileri verseniz yeter, onları konudan anlayanlar değerlendirir, anlamayanlar da bir şekilde tanıdığı işten anlayan kişilere değerlendirme yaptırabilir.

Birkaç hafta önce yeni bir klima almadan önce bu tür bilgiler-veriler arıyordum.
    Ya birileri "gel sana şu paraya şu aleti takalım" diye çengel atıyordu, ya da "şu marka süper, öteki marka kaka" babından takım tutar gibi amigoluk yapıyordu.

Koca forumda gerçekten yardımcı olan 3 kişi bulabildim, zaten birisi de yazmış kendisini.

Hiç olmazsa bundan sonra bu başlık, gerçekten satın alacak insanlar için bir rehber olabilsin.

Şahsen, Airfel, Demirdöküm ve Beko'nun 5 ayrı ürünü için tecrübemi aktarabilirim.
    Ayrıca genel olarak mekanların ısı ihtiyaçları hakkında bilgi verebilirim.

Piyasadaki klimalar zaten değişik yerlerde değişik fiyatlara atılıyor, artık alacak kişi tercihini kafasına göre yapar.
    |
    |

9 Not
    Kardeş kendini boşuna yorma,bu densiz Gürcan FAKE sürekli üzeri çizilmiş geri zekalıdır!bak klima başlığındaki çeşitli başlıklara yüzlerce FAKE
    bu adi Gürcan olduğunu görürsün,yaw biraz uyanık olun kardeşim,herif kim diye nick ine tıklayın bugün üye oluyor yarın usta oluyor ve
    kendisini böyle sürekli 2-3 senedir DH de dolaştırıyor!!
    Sizde bunu adam belleyip cevap yazıyorsunuz,bu adiyi bilen biliyor,adam hasta,git Manisaya yat diyorum hala anlamıyor!
    |
    |

Panel;Toshiba FALD 46SV685/Toshiba 42WL863 UHD-Receiver;TechniSat STC+UHD 4k/Humax 4tune+UHD
    FHD-Receiver;Kathrein-913/Kathrein-916 BluRay;Sony BDP-S790/Panasonic DMP-BDT320/Samsung H6500
  • Yüzbaşı
    266 Mesaj
    Merhabalar.
    27 m2 oda , iki cepheden sabahtan aksama kadar gunes aliyor( duvarlar resmen isiniyor) yalitim yok ve sanliurfadayim hava sicakligi 44-45 civarinda cok gun gecer nadir olarak 24 saat calistigi olyur genellikle 10-12 saat araai sadece sogutma islemi icin kullanacagim , ne oneriesiniz . Tesekurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    3560 Mesaj
    bu hafta sonu fırsatım olursa mits heavy2den uzman çağırcam keşif için
    |
    |

Orijinalden alıntı: pupilla79

Merhabalar.
    27 m2 oda , iki cepheden sabahtan aksama kadar gunes aliyor( duvarlar resmen isiniyor) yalitim yok ve sanliurfadayim hava sicakligi 44-45 civarinda cok gun gecer nadir olarak 24 saat calistigi olyur genellikle 10-12 saat araai sadece sogutma islemi icin kullanacagim , ne oneriesiniz . Tesekurler

Bence 24 binlik, oralarda servisi olan, sabit devirli bir klima alın.
    Demirdöküm veya airfel ürünleri olabilir mesela. Bunların değişik markalarda ürettiği mallar var, her iki firma da ciddi, ve ürünleri genelde F/P olarak iyi.
    |
    |
google reklamları
SEO
haberler
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,490
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.