Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
36 Misafir Kullanıcı, 36 Masaüstü Kullanıcı
41.649
Cevap
350
Favori
3.351.296
Tıklama
Giriş
    41 Mesaj
    Yelken 85,

Bu model ile ilgili tartışmaları okudum fakat halen AQ12UGBN modelinin EER değerinin aşağıdaki değerler mi (üretici sayfasındaki) yoksa buradaki kullanıcıların yorumlarındaki değerler mi olduğunu anlayamadım. Kimi aynı diyor, kimi farklı! Hangi değeri dikkate almak gerekiyor.

SAMSUNG AQ12NSBN R410 Gazlı
    EER (Soğutma, W/W) 3,22

COP (Isıtma, W/W) 3,62

Samsung AQ12UGBAND R-410 Gazlı
    EER (Soğutma, W/W) 2,82

COP (Isıtma, W/W) 3,22
    |
    |

airfel turkuaz gold 12.000btu alabilirsiniz.

reverie75;

Bu samsung konusunun cok disinda oldugumdan saglikli yorum yapamayacagim. Ama bana sorarsan Samsung AQ12UGBAND in cop ve eer degerleri bes para etmez diger model olan SAMSUNG AQ12NSBN ninde cop ve eer i cok iyi degil. Ben olsam klimayi iade ederdim.
    |
    |

Sony KDL52X3500, JBL Studio L Series L880 Fronts@ QED Silver Anniversary XT Speaker Bi-Wire Cable, JBL Northridge Series - EC25 Center@ QED Silver Anniversary XT Speaker Cable, JBL Studio L Series L830 Surrounds, Sony Pascal Surround Backs, Jamo Sub 300@ QED Qunex Silver Reference SR-SW Subwoofer Cable, Onkyo TX-NR 906, PS3, Marantz CD-63SE Special Edition, D-Smart, Digiturk Plus, HTC HD2, Mitsubishi Heavy Industries SRK35ZJX-S, Toshiba Qosmio G10
  • Yüzbaşı
    464 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: eess

Üstadların tavsiyesine ihtiyacım var her zamanki gibi...Bu klima işi beklediğimden de zor çıktı. Artık 2-3 güne de karar vermem gerekiyor.

İlkönce evden bahsedeyim. 9 katlı apartmanın 4. katındayız. Ev yeni ve dış mantolama sistemi çok iyi. Doğramalar çift cam Winsa. Yani yalıtım olarak iyi.

İki cepheden güneş alıyor. 35 m2 bir salon. Isınma için kullanılmıcak. Yazın da günde max. 5-6 saat kullanılıcak o da sürekli değil. Okuduğum kadarıyla inverter bir klimaya ihtiyacım yok gibi. Zaten biraz bilgi sahibi bayiler de inverter gerekli olmadığını söylediler.

18000 BTU yeterli olur mu öncelikle?

Bütçe olarak çok fazla çıkamıyorum. 1400-1500 seviyeleri...

Bu modellerde öne çıkabilecek Airfel, LG/Beko, Demirdöküm,Zibro, Sigma ya da herhangi başka bir marka? Ne önerebilirsiniz?

Sharp klimaları da düşündüm. Zar zor 1900 TL'ye buldum. Bu kadar kaliteliyse zor da olsa bu fiyata çıkarım dedim. Fkat Sharp'n COP ve EER değerleri bana biraz düşük geldi. Verimlilik sınıfında D gibi görünüyor. Bu da açıkçası moralimi bozdu. Sonuçta o kadar para verip te elektrik faturasında da sorun yaşamak istemem.

Önerilerinizi bekliyorum. LG/Beko'yu önerenler oldu. Sizin düşüncelerinizi nelerdir?

Marka model verirlerse üstadlar şimdiden çok teşekkürler....

yarın biraz daha inceleyeceğim...önerisi olan yok mu acaba?
    |
    |

• Yüzbaşı
    676 Mesaj
    quote:

quote:

Üstadların tavsiyesine ihtiyacım var her zamanki gibi...Bu klima işi beklediğimden de zor çıktı. Artık 2-3 güne de karar vermem gerekiyor.

İlkönce evden bahsedeyim. 9 katlı apartmanın 4. katındayız. Ev yeni ve dış mantolama sistemi çok iyi. Doğramalar çift cam Winsa. Yani yalıtım olarak iyi.

İki cepheden güneş alıyor. 35 m2 bir salon. Isınma için kullanılmıcak. Yazın da günde max. 5-6 saat kullanılıcak o da sürekli değil. Okuduğum kadarıyla inverter bir klimaya ihtiyacım yok gibi. Zaten biraz bilgi sahibi bayiler de inverter gerekli olmadığını söylediler.

18000 BTU yeterli olur mu öncelikle?

Bütçe olarak çok fazla çıkamıyorum. 1400-1500 seviyeleri...

Bu modellerde öne çıkabilecek Airfel, LG/Beko, Demirdöküm,Zibro, Sigma ya da herhangi başka bir marka? Ne önerebilirsiniz?

Sharp klimaları da düşündüm. Zar zor 1900 TL'ye buldum. Bu kadar kaliteliyse zor da olsa bu fiyata çıkarım dedim. Fkat Sharp'n COP ve EER değerleri bana biraz düşük geldi. Verimlilik sınıfında D gibi görünüyor. Bu da açıkçası moralimi bozdu. Sonuçta o kadar para verip te elektrik faturasında da sorun yaşamak istemem.

Önerilerinizi bekliyorum. LG/Beko'yu önerenler oldu. Sizin düşüncelerinizi nelerdir?

Marka model verirlerse üstadlar şimdiden çok teşekkürler....

yarın biraz daha inceleyeceğim...önerisi olan yok mu acaba?

....................................SOGUTMA...................................ISITMA...................
    AY-AP18FHR 19.270btu 1.900watt 2,97 (D) 17.570btu 2.050watt 2,51 (E)
    AY-AP18KR 19.100btu 1.640watt 3,41 (B) 17.060btu 1.660watt 3,01 (B)

Sharpta görmedim fakat iki ayrı seri var zannedersem eski cihazın cok kotu degerleri vardı şimdiki ise fena değil gibi gidip görmek lazım....
    |
    |

• Yüzbaşı
    719 Mesaj
    Herkese selamlar,

Bir çok kişinin kafasının karıştığını gördüm ve ben de ne yapacağım bilemiyorum şu anda.

30 m2'lik küçük bir dükkanımız var. Klima taktırmayı düşünüyorum. Dükkan tam köşede zemin katta bir dükkan. İki cephesi de camlarla kaplı. Acaba nasıl bir klima taktırmalıyım.

Marka ve BTU ne olmalı sizce. Öyle zannediyorum ki 18.000'lik 30m2 için ideal?

Ayrıca sormak istediğim diğer şey ise; kışın ısınma için elektrikli soba kullanıyoruz ve çok yetersiz oluyor. Eğer klima ile ısıtmak istersem yeterli bir ısıya ulaşabilir miyim ? Paraya kıyıp 2.500 tl. civarında kaliteli bir klima işimi görürü mü? Belki de biçmiş olduğum 2.500 tl. yetersiz bir miktar olabilir, bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Marka olarak her yol Mitsubishi'ye çıkıyor kalite olarak.

Lütfen düşüncelerinizi esirgemeyin.
    |
    |

• Yüzbaşı
    676 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: khalkedon

Herkese selamlar,

Bir çok kişinin kafasının karıştığını gördüm ve ben de ne yapacağım bilemiyorum şu anda.

30 m2'lik küçük bir dükkanımız var. Klima taktırmayı düşünüyorum. Dükkan tam köşede zemin katta bir dükkan. İki cephesi de camlarla kaplı. Acaba nasıl bir klima taktırmalıyım.

Marka ve BTU ne olmalı sizce. Öyle zannediyorum ki 18.000'lik 30m2 için ideal?

Ayrıca sormak istediğim diğer şey ise; kışın ısınma için elektrikli soba kullanıyoruz ve çok yetersiz oluyor. Eğer klima ile ısıtmak istersem yeterli bir ısıya ulaşabilir miyim ? Paraya kıyıp 2.500 tl. civarında kaliteli bir klima işimi görürü mü? Belki de biçmiş olduğum 2.500 tl. yetersiz bir miktar olabilir, bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Marka olarak her yol Mitsubishi'ye çıkıyor kalite olarak.

Lütfen düşüncelerinizi esirgemeyin.

18000 btu sabit hızlı kaliteli bir cihaz alabilirsiniz oraya yazın kışın çok iyi şekilde sonuç verir... Elektrikli ısıtıcıyla vermiş oldugunuz astronomik rakamlar düşer vede gerçek bir ısınma sağlarsınız...
    |
    |

• Yüzbaşı
    719 Mesaj
    Samet Bey öncelikle katkılarınız ve ilginiz için teşekkürler.

Bugün Darty'de 1.300 tl'ye 18000 BTU değerinde Samsung marka vardı. Böyle bir şey alınabilir mi ?

SAMSUNG kaliteli midir klimada?

Eğer bir de doğrudan marka ve model ismi söyleyebilriseniz gerçekten çok minnetar olacağım. Çünkü hala ne alacağımı bilemiyorum. Sizin gibi işin ehli birisinden net cevap bekliyorum Çünkü artık daha fazla araştırma yapmak istemiyorum (zira iki günde bıktım ). Bu gidişle araştırma yaparken yazı bitirmekten korkuyorum.
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: khalkedon

Samet Bey öncelikle katkılarınız ve ilginiz için teşekkürler.

Bugün Darty'de 1.300 tl'ye 18000 BTU değerinde Samsung marka vardı. Böyle bir şey alınabilir mi ?

SAMSUNG kaliteli midir klimada?

Eğer bir de doğrudan marka ve model ismi söyleyebilriseniz gerçekten çok minnetar olacağım. Çünkü hala ne alacağımı bilemiyorum. Sizin gibi işin ehli birisinden net cevap bekliyorum Çünkü artık daha fazla araştırma yapmak istemiyorum (zira iki günde bıktım ). Bu gidişle araştırma yaparken yazı bitirmekten korkuyorum.

İşin ehli derken ustalığım yok fakat konuyla ilgili birisiyim bu açıdan size İstanbulda olmanız vede işin içine ısıtmada girdiği için Daikin, Mit.Haevy, Mit.Electric, Zibro, Sharp, Hitachi, Toshiba, Fujitsu gibi markalardan birini seçerseniz hem uzun ömürlü bir seçim yapmış olursunuz hemde yaz kış sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum...Samsung bu sene çokça merak edilen bir makina ama pek bilgi sahibi olanda yok zannederim soğutma ok ! ama ısıtması ? Fiyat ölçülendirmesi esas kriter olabilir bu cihazlarda 18000 btu yukarıdaki cihazlar 2000-2300 arası fiyatlıdır... Birde Diamond Electric var oda 1500 TL civarındadır... Karar sizin hoşçakalın
    |
    |

• Binbaşı
    1086 Mesaj
    mesajım bulunsun
    |
    |
    Kaç watt yakarlar?
    Toshibanın bir modeli dünyanın en az elektriği harcıyan kliması 70watt kadar diyor sallıyorlar mı?
    Ya da doğrusuysa özel şartlarımı vardır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi greenk -- 14 Ağustos 2010; 11:42:45 >
    |
    |
    Arkadaşlar 13m2'lik, yalıtımı fena olmayan bir odaya ısıtma amaçlı klima alacağım. Aslında 9'luk bir klima yeter diye düşünüyordum ama öncelikli amacım ısıtma olduğu için 12'lik klimalara yöneldim. Bulunduğum şehir küçük olduğu için fazla bir alternatifim yok. Bunun için 2 klima arasında kaldım. Biri Mitsubishi Electric MSZ-HC 12000 BTU 1850 TL/12 taksit,diğeri de General ASHA12LGCZ 1548 TL/12 taksit. Forumda sıkça General'in plastik kalitesinin kötü olduğundan bahsedildi, ama ısıtmasının iyi olduğu söyleniyor. Mitsubishi Electric'in kalitesini söylemeye gerek yok. Sizce seçimimi hangisinden yana kullanmalıyım,ya da sizin tavsiye ettiğiniz başka bir marka ya da model var mı?
    |
    |
    Herkese merhaba , evimde kullanmak üzere klima arayışımın sonun geldim. Öncelikli tercihim Mitsb. heavy oldu.Ancak Sabancı grup bu markayı bırakmış ve stokları tükenmiş gibi görünüyor.Bu konuda bilgisi olan var mı ? Heavy'i artık kim satıyor olacak , yada benim bilmediğim başka satış kanalı var mı ?

Mitsb. Heavy yerine bana Sharp markasını öneriyorlar.Araştırmalarımda mantıklı bir marka gibi görünüyor.Burada sormak istediğim bir kaç konu var.yardımcı olursanız memnun olurum ;

* Ana amacımız soğutma olacak.Isıtma için kullanılması öngörülmüyor.Sadece kışa girişlerde kaloriferler yanmadığında belki bir miktar destek alınacak.
    * Salonum 24 m^2 olup yazın saat 13:00ten sonra güneş diğe cepheye kayıyor.Dış duvarlarda mantolama mevcut.Aydınlatma olarak halogen kullanıyorum , bunun dışında AVR , LCD gibi yüksek ısı çıkışı yapan elektrikli aletlerim var.Bu anlamda 12.000 BTU uygun mudur ?
    * İnverter'mı yoksa düz modelimi tercih etmeliyim karar veremedim.Buna karar verebilmek için somut örnek ile yardımcı olursanız sevinirim.Bir diğer deyişle İnverter farkını kaç saat'lik kullanımdan sonra amorti edebilirim ? Sharp'ın AY-AP12FHR ( Düz modeli zannediyorum ) ile AY-XP12FR ( İnverter modeli ) arasında yanlış bilmiyorsam 700 TL gibi bir fark var.Sarfiyat anlamında birim fiyat farkı nedir bilmiyorum.Bana verilen bir değer var.İnverterlar saatte yaklaşık 0.25 TL , düzleri 0.75TL elektirk yakar dediler. Bu değerler doğrumu yoksa klasik satıcı taktikleri ile ne satmak istediğine bağlı verdiği yanlış değerler mi bilmiyorum.
    * İklimsa satışı olan Sharp'ı daha uygun fiyat ile alabileceğim satış noktası var mı ? Yada İklimsa bayileri pazarığa açık mı ? Birkaç bayi ile görüştüm ama çok tok satıcı durumundalar.Bu sezonu gereği mi böyle yoksa hiç indirim yapmıyorlar mı ?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
    |
    |

• Yüzbaşı
    575 Mesaj
    greenk;

Klimalar artik eskisi gibi luks tuketici elektronigine girmiyorlar, kullanim sartlari abartiya kacilmadigi surece ve makul dereceler ayarlandiginda klimalar cok fazla elektirik harcamaz. Toshiba nin 70W yaktigina ben inanmiyorum, en azindan bu 70 W i nasil yakiyor, hangi sartlarda yakiyor bilmiyorum. Bence bilincsiz tuketiciyi kandirmak icin kelime oyunu yapiyorlar. Simdi yigidi oldur hakkini yeme derler ya. Toshiba klimalarin cogu muadili klimadan daha az yaktigi da bir gercektir ancak cok yuksek fiyatlara satilmaktadir (baslangic 9.000 btu=4200TL) Digerlerinden az bile yakiyor olsa bu denli yuksek fiyatlara satilan bir klima alirsaniz, diger klimalarla yillarca odeyeceginiz elektirik faturasi farkini toshibaya pesin vermis olursunuz. Kendi adima konusayim, ben bu farki 10-15 senede taksitle odemeyi tercih ederim. Siz bence diger klimalara da bakin (mitsubishi heavy, mitsubishi electric, general)

retrotime ;

Bulundugunuz sehirde airfel bayisi varsa oradan mitsubishi heavylere de bakabilirsiniz.

Black cabrioman ;

Inverter klimalar duz splitler gibi dur kalk yapmazlar. Duz splitler ortami kumandadan girilen dereceye kadar sogutuldugunda otomatik olarak dururlar (dis unite) ve alandaki sicaklik degistigi andada dis unitye tekrar calismaya baslar. Dis unite ilk calismaya basladiginda kisa bir sure cok yuksek akim ceker (daha fazla enerji) yani makina calisabilmek icin kendini $oklar. Inverter ise duz split gibi ortam isisini istenilen degerlere getirsede kendini asla kapatmaz, rolentiye alir. Bu nedenle uzun sureli kullanimlarda aldiginiz inverter klimaya gore ciddi tasaruflar saglarsiniz.

Sizde 12.000 btu zorlanir ozellikle avr nin yaydigi isi yuksek oldugundan ben size 18.000 btu oneririm. Inverter kullanim sartlarina uyulursa tasaruf saglar. Bu sartlar;

-Uzun sureli calistirma, yani klimanizi gunde 1-2-3 saat civari calistiracaksaniz veya ac-kapa yapacaksaniz inverter almaniza gerek yok.
    -Alana uygun boyutlarda klima almak, yani 24 m2 ye 12.000 btu alirsaniz klimaniz rolentiye daha uzun surelerde gececegi icin inverter tasarufundan yine tam olarak yararlanamayacaksiniz.
    -Klimayi makul sicaklik degerlerinde calistirmak.

Birde inverter klima var, inverter klima var. O yuzden inverterinde iyisini secmek daha cok tasaruf ettirebilir. Gelelim mitsubishi heavylere, artik onlari Airfel bayileri satiyor (www.airfel.com.tr), airfeldekiler hem en yeni modeller hemde iklimsadaki modellerden cok daha ucuzlar.
    |
    |

Sony KDL52X3500, JBL Studio L Series L880 Fronts@ QED Silver Anniversary XT Speaker Bi-Wire Cable, JBL Northridge Series - EC25 Center@ QED Silver Anniversary XT Speaker Cable, JBL Studio L Series L830 Surrounds, Sony Pascal Surround Backs, Jamo Sub 300@ QED Qunex Silver Reference SR-SW Subwoofer Cable, Onkyo TX-NR 906, PS3, Marantz CD-63SE Special Edition, D-Smart, Digiturk Plus, HTC HD2, Mitsubishi Heavy Industries SRK35ZJX-S, Toshiba Qosmio G10

• Çavuş
    66 Mesaj
    Arkadaşlar merhaba, ben de klima almak üzereyim.30 metrekare, kuzeybatı cephe, çiftcamlı salonum için soğutma amaçlı bir klima alacağım bütçem maksimum 2000 tl. Mitsubishi Electric'in klasik duvar tipi split klimalarından birini almayı düşünüyorum ve sanırım sessizlik benim için en önemli kriter.Bu klimayı kullanan ya da buna alternatif önerisi olanlar varsa görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler.
    |
    |
    toshibanın araştırma test verilerine bakarsanız bu ne türkiyede nede başka bir ülkede mümkün değil. 70watt 2010 da mümkün olmaz belki ama 2020 de olabilir, tabi ki oda elektrik kısıtlayıcı teknik cihazlarla olabilir!!!!!!!!!! bu bence sadece reklam başka bir şey değil zira o zaman hitachinin süper serisi klimaları 50watt yakması gerekirdi 6.0cop degeriyle......
    |
    |

Orijinalden alıntı: Yelken85
    greentooth ;

Multi split tarzi klima almak her odaya ayri ayri klima almaktan toplam maliyette daha dusuk oldugunu zannetmiyorum. Bana kalirsa her odaya birbirinden bagimsiz klima koydurmak daha iyi olabilir.

Klimalarin buyuklukleri 30 ve 25 m2 lere 18.000 btu yeterlidir. Ama 30 m2 lere odalarin kalabalikligina gore, kapisinin sIk acilip kapanmasina gore ve odadaki isi yayan elektronik aletlerin yogunluguna gore 18.000 btu dan daha buyuk klimada alabilirsiniz. Bunlarin disinda 15 m2 ye 9.000 btu klima yeterli gelecektir.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Aslında ilk kurulum maliyeti çok büyük farklar olmadığı sürece önem taşımıyor.

Benim aklıma takıllan, mutli split klimaların bakım ihtiyacının ne kadar olacağı ve arıza olasılığının daha yüksek olup olmadığı.

Mantıken bakıldığında birden çok üniteyi beslemek üzere tasarlanmışlar, fakat arıza yaptıklarında bütün ofis soğutulamayacak.

Kısaca arıza ve işletim maliyeti açısından multi split klima bizi üzer mi? Yoksa zaten bu iş için tasarlandıklarından normal split klimalara göre daha düşük bir bakım ve arıza oranı ile mi çalışırlar???
    |
    |

• Teğmen
    127 Mesaj
    quote:

Black cabrioman ;

Inverter klimalar duz splitler gibi dur kalk yapmazlar. Duz splitler ortami kumandadan girilen dereceye kadar sogutuldugunda otomatik olarak dururlar (dis unite) ve alandaki sicaklik degistigi andada dis unitye tekrar calismaya baslar. Dis unite ilk calismaya basladiginda kisa bir sure cok yuksek akim ceker (daha fazla enerji) yani makina calisabilmek icin kendini $oklar. Inverter ise duz split gibi ortam isisini istenilen degerlere getirsede kendini asla kapatmaz, rolentiye alir. Bu nedenle uzun sureli kullanimlarda aldiginiz inverter klimaya gore ciddi tasaruflar saglarsiniz.

Sizde 12.000 btu zorlanir ozellikle avr nin yaydigi isi yuksek oldugundan ben size 18.000 btu oneririm. Inverter kullanim sartlarina uyulursa tasaruf saglar. Bu sartlar;

-Uzun sureli calistirma, yani klimanizi gunde 1-2-3 saat civari calistiracaksaniz veya ac-kapa yapacaksaniz inverter almaniza gerek yok.
    -Alana uygun boyutlarda klima almak, yani 24 m2 ye 12.000 btu alirsaniz klimaniz rolentiye daha uzun surelerde gececegi icin inverter tasarufundan yine tam olarak yararlanamayacaksiniz.

Birde inverter klima var, inverter klima var. O yuzden inverterinde iyisini secmek daha cok tasaruf ettirebilir. Gelelim mitsubishi heavylere, artik onlari Airfel bayileri satiyor (www.airfel.com.tr), airfeldekiler hem en yeni modeller hemde iklimsadaki modellerden cok daha ucuzlar.

Cevap için teşekkür ederim.Burada İnverter için kullanım şartlarına uyulursa ve uzun süreli çalıştırma dediğiniz süre nedir ? İnverter alınca 24 saat mi kullanmak yoksa 12 saat kullanmak mı tasarrufu yakalamamı sağlar ? Yada en az günde kaç saat kullanmak Inverter almak için mantıklı bir rakam olacaktır ?
    Tsk.
    |
    |

• Çavuş
    61 Mesaj
    merhabalar. astım rahatsızlığım nedeniyle acilen klima almam lazım. 20 m2 salonum var, bütçem kısıtlı. en fazla 500 600 civarında hangi marka ve modeli önerirsiniz
    |
    |

Orijinalden alıntı: greentooth

quote:

greentooth ;

Multi split tarzi klima almak her odaya ayri ayri klima almaktan toplam maliyette daha dusuk oldugunu zannetmiyorum. Bana kalirsa her odaya birbirinden bagimsiz klima koydurmak daha iyi olabilir.

Klimalarin buyuklukleri 30 ve 25 m2 lere 18.000 btu yeterlidir. Ama 30 m2 lere odalarin kalabalikligina gore, kapisinin sIk acilip kapanmasina gore ve odadaki isi yayan elektronik aletlerin yogunluguna gore 18.000 btu dan daha buyuk klimada alabilirsiniz. Bunlarin disinda 15 m2 ye 9.000 btu klima yeterli gelecektir.

Öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Aslında ilk kurulum maliyeti çok büyük farklar olmadığı sürece önem taşımıyor.

Benim aklıma takıllan, mutli split klimaların bakım ihtiyacının ne kadar olacağı ve arıza olasılığının daha yüksek olup olmadığı.

Mantıken bakıldığında birden çok üniteyi beslemek üzere tasarlanmışlar, fakat arıza yaptıklarında bütün ofis soğutulamayacak.

Kısaca arıza ve işletim maliyeti açısından multi split klima bizi üzer mi? Yoksa zaten bu iş için tasarlandıklarından normal split klimalara göre daha düşük bir bakım ve arıza oranı ile mi çalışırlar???

Multi split tarzi klimalarin bakimlari normal klimalardan farklimidir-degilmidir o kadarini bilemiyorum. Ancak ben kendi is yerime klima taktiracak olsam multisplit taktirmazdim. Bunun baslica nedeni bozuldugu zaman dis uniteye bagli olan tum klimalarinda devre disi kalmalaridir. Benim icin multi split klimalar birden fazla dis unite koymakta sIkIntisi olan binalar/daireler/is yerleri icin sunulmus bir alternatiftir. Yani eger fazla dis unite monte etme probleminiz yoksa multi split onermem.
    |
    |

• Yüzbaşı
    575 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Black cabrioman

quote:

Black cabrioman ;

Cevap için teşekkür ederim.Burada İnverter için kullanım şartlarına uyulursa ve uzun süreli çalıştırma dediğiniz süre nedir ? İnverter alınca 24 saat mi kullanmak yoksa 12 saat kullanmak mı tasarrufu yakalamamı sağlar ? Yada en az günde kaç saat kullanmak Inverter almak için mantıklı bir rakam olacaktır ?
    Tsk.

Bunun herhangi bir suresi yoktur ama inverter klimalar uzun sure calistiklarinda tasaruf saglarlar. Yani simdi klimanizi gunde 1-2 saat kullanacaksaniz, bu kullanim suresinin buyuk bir kismi klimanizin tam performansta odanizi sogutmasiyla gecer ve inverter ozelliginden cok fazla yararlanamaz. Inverter klimalar duz splitlere gore daha pahali olduklari icin 1-2 saat kullanimda edeceginiz tasaruf malesef klimalar arasindaki fiyat farkini amorti etmeyecektir.
    |
    |

HızlıCevap
Reklamlar
Mobilya Takımları
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,570
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.