Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: TBOYH, ankuva7 Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 5 Misafir Kullanıcı, 2 Mobil Kullanıcı  ( 2 Mobil Cihaz  )
39.222
Cevap
328
Favori
3.174.770
Tıklama
Giriş
      484 Mesaj
      23 Ocak 2010 19:15:25
      Soğuk bir kış akşamından merhaba arkadaşlar. 2 ay önce Fujitsu-12 inverter almıştım. 2 aydır çok memnunum. az önce klima durdu ve operation ışığı yanıp sönmeye başladı kılavuza bakınca öğrendimki buz kırma olayı devreye giriyormuş. Yaklaşık 12-13 dk çalışmadı. Ama durmadan önce ve çalışmaya ilk başladığı zaman verdiği sıcaklıkta hiç düşüş yok, gayet çok sıcak üflüyor ılık falan değil. Balkona termometreyi koydum 5 dk içinde -2.3 e düştü. Odanın sıcaklığı ise 29.8 derece. Ve birdaha durmadı hiç..
      Daha önceki klimam bu havalarda 15 dk duruyor 15dk çalışıyordu ve sonra tekrar tekrar..
      Buz kırmadan sonra aynı performansta çalışmaya devam etti fakat sonuçta -15 e kadar çalışma garantisi veriliyor. Bu buz kırma olayı diğer markalardada varmı?
      |
      |
      23 Ocak 2010 22:22:37
      ya dostum bendede general plazma 12 var -1 de çalıştı ve ikaz vermedi. belki - 2 de başlıyor olabilir ama hani-15 lere kadar dayanırdı? kandırılıyoruzmu diye şüphe duyuyorum?
      |
      |
      24 Ocak 2010 02:49:45
      Ama şuan -5 e kadar düşmesine rağmen gayet sıcak üflüyor ve ısıtıyor. 2 saat arayla tekrar durdu, 10-15 dkda olsa kötü çünkü hava gerçekten çok soğuk olduğudan oda birden soğuyor. -15 te çalışcağınıda sanmıyorum açıkçası, ama en azından diğer klima alanında uzman olmayan markalardan kat kat iyi.
      |
      |
      24 Ocak 2010 12:09:56
      bende de fujitsu 09LC var.ısıtmasına bakınca iyiki almışım diyorum her seferinde.gece bi ara defrosta girdi 3-5 dk sürdü,ondan sonra tam gaz devam...aletin tek eksiği kestane kebap yapmaması
      |
      |
      24 Ocak 2010 12:31:08
      quote:

Orijinalden alıntı: ahmet izmirli

ya dostum bendede general plazma 12 var -1 de çalıştı ve ikaz vermedi. belki - 2 de başlıyor olabilir ama hani-15 lere kadar dayanırdı? kandırılıyoruzmu diye şüphe duyuyorum?

-15C 'ye kadar çalışıp çalışmayacağını zaman gösterecek. Ben de de M.Electric FD25VABH Krigamine var. -25C'ye kadar çalışma garantisi veriliyor. Önceki gün ilk defa deneme amaçlı çalıştırdım. Apartman henüz boş. Evde oturmuyoruz şuan. Dışarısı 2C, içerisi 6C idi. Yaklaşık 2 saat tam gaz çalıştıktan sonra klima defrosta geçti. İç fan tamamen durdu. Baktım dış ünite petekleri hafif karlanmış. 4 dakika içerisinde buzu eritip tekrar ısıtma yapmaya başladı. İlk başta 2C de defrosta girmesi beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı ama 4 dakikada buzu eritip tekrar tam kapasite çalışmaya başlayınca keyfim yerine geldi. Neticede buzlanma olayı hava şartlarına direk bağlı. Bir de sanırım klimanın 2 saat tam kapasite çalışmasının etkisi oldu. Yani 3,2kw lık klima 2 saat 6,3kw da çalışınca defrost kaçınılmaz oluyor. Ben evden ayrılacağım için içerisi 18C'ye geldiğinde klimayı kapattım. Klima henüz kendini kısmamıştı. Apartmanda oturulmaya başlandığında iç sıcaklık 14-15C lere yükseldiğinde yani klima normal kapasitesinde çalışınca bu dış hava şartlarında defrosta girmeyeceğini düşünüyorum. Klima eğer defrost yapması gerektiği halde yapmıyorsa bu durum daha kötü.
      |
      |

• Yüzbaşı
      676 Mesaj
      24 Ocak 2010 12:38:39
      quote:

Orijinalden alıntı: kaan35_35

Soğuk bir kış akşamından merhaba arkadaşlar. 2 ay önce Fujitsu-12 inverter almıştım. 2 aydır çok memnunum. az önce klima durdu ve operation ışığı yanıp sönmeye başladı kılavuza bakınca öğrendimki buz kırma olayı devreye giriyormuş. Yaklaşık 12-13 dk çalışmadı. Ama durmadan önce ve çalışmaya ilk başladığı zaman verdiği sıcaklıkta hiç düşüş yok, gayet çok sıcak üflüyor ılık falan değil. Balkona termometreyi koydum 5 dk içinde -2.3 e düştü. Odanın sıcaklığı ise 29.8 derece. Ve birdaha durmadı hiç..
      Daha önceki klimam bu havalarda 15 dk duruyor 15dk çalışıyordu ve sonra tekrar tekrar..
      Buz kırmadan sonra aynı performansta çalışmaya devam etti fakat sonuçta -15 e kadar çalışma garantisi veriliyor. Bu buz kırma olayı diğer markalardada varmı?

Arkadasım buz kırma yani defrost;

Isı pompalı bir cihaz ısıtma konumunda çalışırken özellikle dış ortam sıcaklığının 0°C değerine yaklaştığı şartlarda ve nemin yogun oldugu anlarda doğal olarak dış ünitede karlanma gözlenir. Dış ünite üzerindeki buzun çözülebilmesi için yöntem, dört yollu vana yardımıyla soğutucu akışkanın akış yönünün ters çevrilerek sıcak gazın dış ünite üzerinden geçirilmesidir. Klimanın kısa süreli de olsa ters çalışmasına (soğutma çevriminde çalışmasına) Defrost denir. Defrost esnasında iç üniteden içeriye soguk hava verilmez dış ünitedeki buzlar eritildiginde dış ünite tekrar ısıtma modunda başlar yeterli sıcaklık saglandıgında iç ünite sıcak hava ufleyerek tekrar çalışmasına devam eder....

Fakat siz ısıtma modunda 30dereceye mi set ediyorsunuz klimayı onu anlamamız gerekiyor eger 30dereceye set ederseniz klima her zaman en yuksek devirde çalışır buda daha sık defrosta girmesine neden olur eger oyle ise 26 dereceye getirin ortam 26 oldugunda kompresor kendini kısar ve daha yavaş çalışır bu anda hava sirkulasyonu azalır dış ünitede buda defrostun daha az yasanmasına sebep olur...
      |
      |

• Yüzbaşı
      484 Mesaj
      24 Ocak 2010 13:46:10
      quote:

Orijinalden alıntı: samet007tr

quote:

Arkadasım buz kırma yani defrost;

Isı pompalı bir cihaz ısıtma konumunda çalışırken özellikle dış ortam sıcaklığının 0°C değerine yaklaştığı şartlarda ve nemin yogun oldugu anlarda doğal olarak dış ünitede karlanma gözlenir. Dış ünite üzerindeki buzun çözülebilmesi için yöntem, dört yollu vana yardımıyla soğutucu akışkanın akış yönünün ters çevrilerek sıcak gazın dış ünite üzerinden geçirilmesidir. Klimanın kısa süreli de olsa ters çalışmasına (soğutma çevriminde çalışmasına) Defrost denir. Defrost esnasında iç üniteden içeriye soguk hava verilmez dış ünitedeki buzlar eritildiginde dış ünite tekrar ısıtma modunda başlar yeterli sıcaklık saglandıgında iç ünite sıcak hava ufleyerek tekrar çalışmasına devam eder....

Fakat siz ısıtma modunda 30dereceye mi set ediyorsunuz klimayı onu anlamamız gerekiyor eger 30dereceye set ederseniz klima her zaman en yuksek devirde çalışır buda daha sık defrosta girmesine neden olur eger oyle ise 26 dereceye getirin ortam 26 oldugunda kompresor kendini kısar ve daha yavaş çalışır bu anda hava sirkulasyonu azalır dış ünitede buda defrostun daha az yasanmasına sebep olur...

Evet çoğunluk 30 derecede oluyor çünkü gün boyu çalışmadığı için doğal olarak ev baya soğuk oluyor her nekadar oda ısınsada duvarlar hemen ısınmıyor.
      Mitsubishi kullanan arkadaştada olduğuna göre sorun yok sanırım. Ama uzun süredir böyle soğuk yoktu, bu soğuğa rağmen çok sıcak üfleyip çok kısa sürede ısıtması gayet güzel idye düşünüyorum.
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      24 Ocak 2010 14:37:40
      15 yıldır klima kullanırım daha 3 defa defrosa girdi, nedenmi çok basit benim beceriksizligimden ötürü, bende hemen ısınsın diye 30-32 dereye ayarlıyordum klimada nemin yogun olduğu zamanlarda defrosa giriyordu, bunada bilgisizligimden ötürü üzülüyordum,
      bir araştırdım ki havanın çok soguk olduğu zamanlarda 20-22 derecelerden kademeli olarak artırırsak bu sorun asla olmuyor, bunu uyguladıgımdan beri asla defros görmedim.
      |
      |
      24 Ocak 2010 14:52:58
      quote:

Orijinalden alıntı: AyderYaylası

15 yıldır klima kullanırım daha 3 defa defrosa girdi, nedenmi çok basit benim beceriksizligimden ötürü, bende hemen ısınsın diye 30-32 dereye ayarlıyordum klimada nemin yogun olduğu zamanlarda defrosa giriyordu, bunada bilgisizligimden ötürü üzülüyordum,
      bir araştırdım ki havanın çok soguk olduğu zamanlarda 20-22 derecelerden kademeli olarak artırırsak bu sorun asla olmuyor, bunu uyguladıgımdan beri asla defros görmedim.

Düşük derecede çalıştırmayı bilemem ama kademeli çalıştırmak fayda edeceğini sanmıyorum. Hava ne kadar soğuk olursa olsun klimayı açtığımda 10 15 dk içinde 30 dereceye getiriyor. Ki defros olayıda hiç açar açmaz olmadı 4-5 saat çalıştıktan sonra oldu.
      |
      |
      24 Ocak 2010 15:18:55
      quote:

quote:

Düşük derecede çalıştırmayı bilemem ama kademeli çalıştırmak fayda edeceğini sanmıyorum. Hava ne kadar soğuk olursa olsun klimayı açtığımda 10 15 dk içinde 30 dereceye getiriyor. Ki defros olayıda hiç açar açmaz olmadı 4-5 saat çalıştıktan sonra oldu.

Laf laf laf,

önce dene 15 yıldır deniyorum, hava çok soguksa (dışarısı 10 derecenin altında ise) ben 20 dereceden ayarlayarak başlıyorum, bakıyorum oda 18 derece olmuş hemen 22 derece yapıyorum, bakıyorum oda 20 derece olmuş 22-24 yapıyorum ve aslada defrosa girmiyor,
      ama hava aşırı nemli ve birde direk 30 derece yaparsanız bilinçsizce hemen defros,

ne diyor klimaların kullanma kulavuzunda (klimalardan bahsediyorum arçelikten, vestelden, demirdökümden değil) -15 derecede çalışma, evet hava ne kadar soguk olursa olsun benim klimada 24-25 hatta ısı delisi isem 28 dereceye hemen getiriyor ama sorun nemde başlıyor sizler için çünkü kullanmayı bilmiyor çogu, klimayı çok nemli havada 30 derece yapmak ısınmak istememkle eş anlamlıdır,
      zaten açar açmaz defros diyen olmadı öyle bir şey oluyorsa o klimayı yakın bir uçurumdan aşagı atın
      |
      |

• Yüzbaşı
      484 Mesaj
      24 Ocak 2010 16:24:05
      quote:

quote:

quote:

Laf laf laf,

önce dene 15 yıldır deniyorum, hava çok soguksa (dışarısı 10 derecenin altında ise) ben 20 dereceden ayarlayarak başlıyorum, bakıyorum oda 18 derece olmuş hemen 22 derece yapıyorum, bakıyorum oda 20 derece olmuş 22-24 yapıyorum ve aslada defrosa girmiyor,
      ama hava aşırı nemli ve birde direk 30 derece yaparsanız bilinçsizce hemen defros,

ne diyor klimaların kullanma kulavuzunda (klimalardan bahsediyorum arçelikten, vestelden, demirdökümden değil) -15 derecede çalışma, evet hava ne kadar soguk olursa olsun benim klimada 24-25 hatta ısı delisi isem 28 dereceye hemen getiriyor ama sorun nemde başlıyor sizler için çünkü kullanmayı bilmiyor çogu, klimayı çok nemli havada 30 derece yapmak ısınmak istememkle eş anlamlıdır,
      zaten açar açmaz defros diyen olmadı öyle bir şey oluyorsa o klimayı yakın bir uçurumdan aşagı atın

Laf laf laf bu nedemek oluyor. Lütfen konuşmalarınıza dikkat edin. Bu sitenin amacı dışına çıkmayalım sadece fikir alışverişinde bulunalım..
      |
      |

• Er
      3 Mesaj
      26 Ocak 2010 13:51:52
      Benim de çocuğumun odasında Hitachi var, Ras-10KH2 Bornova'da Denka Klima'dan aldım.. Hitachi Bayii... Size de tavsiye ederim, zaten keşfe de ücretsiz geliyorlar, İzmir deyseniz... Sorun mutlaka.. En sağlıklı bilgiyi yetkililerinden alabilirsiniz..
      |
      |
      27 Ocak 2010 15:53:26
      http://forum.donanimhaber.com/m_29020563/tm.htm
      Defrostla ilgili benim açtığım bi mesaj var.
      Defrostla ilgili edindiğim ve denediğim tecrübelerim şunlar:
      sitede yazılanlar gibi yaptım, yani düşük 20-21-22 den başlattımsada sonrasında ise 23-24 dereceye arttırsamda, 0 derecede bile hava nemli ise defrosta kesinlikle girmektedir. bu havanın nem oranına bağlı . bazende açmış olduğum mesajdada o gün kıyamet gibi bi hava vardı ve 2 saatde bi defrosta girdi. bu 3 sene de bi kere tekrarladı başkada olmadı. defrosta girince kanatlarını yukarı kaldırmakta ve soğuk hava üflememektedir. 15 dk sonra defrostan çıkmakta ve çalıştığındada soğuk üflememektedir.
      -3, -4 derecelerdede çalıştığıda oldu ve defrosta hiç girmedi. girmemesinin sebebi ise havanın kuru ve don yapması. nem olayı hiç yok tabiki.bi o kadar da klima performanslı çalıştı. 24 dereceden fazla çalıştırmıyorum.
      Bi kaç kere 24 dereceden başlattım. hemen defrosta girdi. Bulunduğum şehirde nem olayı çoktur. burda insan bile paslanmaktadır. kısaca havada nem varsa defrostda kaçınılmaz.
      |
      |
      Ç.MAKİNASI KURUTUCUSU : BOSCH WTW ECOLOGİXX 86561 7

• Çavuş
      51 Mesaj
      27 Ocak 2010 18:58:05
      17m2, pimapen çift cam, yerler laminant, duvarlar izolasyonsuz. 12000 btu olmalı dediler.

Toshiba daisekaiden cop değerleri yüzünden vazgeçtim. Elimde 2 makina kaldı, tavsiyeniz varmı?

MHI SRK 35ZGX-S 2481YTL(şubatta kampanya var taksit o zaman belli olacak)
      GENERAL asha12LGCZ 2000YTL (8taksit)
      |
      |
      General
      Dyson DC32 Animal Pro
      Fuji Finepix
    • Binbaşı
      1261 Mesaj
      27 Ocak 2010 22:04:39
      Merhaba Arkadaşlar,
      Birisi ile iddialaştım da...

Klimanın fan hızı düşük olursa mı oda daha iyi ısınır, yüksek olursa mı?
      Fan hızı düşük olduğunda ağız sıcaklığı daha yüksek oluyor, kabul ama bu odanın daha sıcak olduğu anlamına geliyor mu?
      Yani odanın daha sıcak olmasını istiyorsak fan hızı düşük mü olmalıdır, yüksek mi?
      Teşekkürler.

M. Kadir..
      .
      |
      |
      27 Ocak 2010 22:23:48
      yüksek olursa oda daha çabuk iklimlendirilir yani daha çabuk ısınır, yüksek olması ile en düşük fan hızı olmasında öyle üfleme derecesi fazla fark etmez ama çabuk ısınma konusunda yüksek fan hızı her zaman daha iyidir ama oda ısınınca en düşüge almak daha mantıklı ses bakımından,

düşünün salonunuz 30 metre kare en uzak köşe 6,5 metre siz en düşük fana alınca 1 metre önünden bile üfledigini zor anlarsınız ama yüksek fan hızına alında 6,5 metre ilerden bile hissedersiniz buda odanın yada salonun daha çabuk iklimledirmesi demektir.
      |
      |
      28 Ocak 2010 11:05:08
      quote:

Orijinalden alıntı: kervanqran

17m2, pimapen çift cam, yerler laminant, duvarlar izolasyonsuz. 12000 btu olmalı dediler.

Toshiba daisekaiden cop değerleri yüzünden vazgeçtim. Elimde 2 makina kaldı, tavsiyeniz varmı?

MHI SRK 35ZGX-S 2481YTL(şubatta kampanya var taksit o zaman belli olacak)
      GENERAL asha12LGCZ 2000YTL (8taksit)

Ben yaklaşık 1.5 aydır Hyper Inverter SRK35ZGX-S kullanıyorum, soruların varsa cevaplayabilirim... Ben 22m2 için kullanıyorum ve m2 anlamında üst sınırda olmasına rağmen gayet memnunum... Pek görülmeyen büyüklükte yatak odası olduğu ve kiracı olduğum için böyle tercih ettim...

20 günden fazla 1 saatte 30 derecede kullanıp, sabah a kadar 28 dereceden sleep modunda tuttum. Elektrik faturasına yansıması ise aynı gün sayısında 6 saatlik Hyper Inverter SRK20ZGX-S kullanımı ile birlikte 50TL artış şeklinde oldu...
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      12 Not
      28 Ocak 2010 12:04:13
      Olabildiğince yüksek fan,iyidir.ağız ısısının yüksekliğinden çok sıcak havanın dağılımı daha önemli.
      quote:

Orijinalden alıntı: maviufuklar

Merhaba Arkadaşlar,

Fan hızı düşük olduğunda ağız sıcaklığı daha yüksek oluyor, kabul ama bu odanın daha sıcak olduğu anlamına geliyor mu?
      Yani odanın daha sıcak olmasını istiyorsak fan hızı düşük mü olmalıdır, yüksek mi?
      Teşekkürler.

M. Kadir..
      .
      |
      |
      29 Ocak 2010 08:43:32
      quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Teşekkürler.

M. Kadir..
      .

klimanın hava çıkış sıcaklığı fana göre değişim göstermez fan ortamın boyutuna ve ihtiyacına göre dağılım içindir.
      |
      |
      29 Ocak 2010 08:56:06
      Klimanın üfleme sıcaklığı fan devrine göre değişmez derken işin aslı ve doğrusu şu;

Isınan evaporatörden geçen havanın hızı ve debisi ne kadar az olursa o kadar fazla ısı yüklenerek geçer,
      eğer hava hızı ve debisi miktarı fazla olursa evaporatörden o ısıyı tam olarak yüklenemez ve dolayısıyla üfleme sıcaklığı düşük olur. Birde hava hızından dolayı daha soğuk hissederiz ki oda ayrı bir konu.

quote:

Orijinalden alıntı: eina

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Teşekkürler.

M. Kadir..
      .

klimanın hava çıkış sıcaklığı fana göre değişim göstermez fan ortamın boyutuna ve ihtiyacına göre dağılım içindir.
      |
      |

l i v e e a r t h

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Blogio
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Ankara Web Tasarım
üniversite
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,355
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.