Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (258. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir (1 Mobil) - 11 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 256257258259260
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugun evime 10 metre kareye Mitsubishi Heavy SRK28 HG takıldı oda ihi bir cihaz belki gorunutusu o kadar ihtisamlı degil ama saatte ısıtmada 685 Waat harcıyor. 9000BTU ama hava debisi gercektende urkutucu bıraz gurultulu ama oda debiyle alakalı hava akıs sesi cok yuksek hava debisi var sanki istedigini 10 metrede yarım saatte yapacak gibi duruyor bunla ilgili tecrubelerimide aktarmaya devam edicem Mitsubishi Heavy cihaz alacaklarda bence cekinmesinler hakikaten kaliteli bir makina....
  • quote:

Orjinalden alıntı: samet007tr

Bence edindigim tecrubeye gore ev halkını 23-24 e alıstırmalıyız 26 derece hem cok sıcak yapıyo adamı boguyor hemde aralık ocak aylarında bıraz kasıyor makineyi :-)

evet 23-24 derece yeterli bizde bu derecelerde kullanıyoruz...

buhar makinasıda çalıştırıyordum ben düşük ayarda yoksa kuruyo içerisi...
  • Şimdi biraz daha yaklaştık benin klimda 3070 ten başlıyor çalışma aralığı . sizin klimada aynı diyorsunuz ben konuya çok dikkat etişte değilim 26-27-28 C çalıştırdığıma iyice dikkat edip izlenimlerim tekrar yazıcam ama hala 3070 btu nun altına klimanız getirmiyormu ortamı sorusunuda sormadan edemiyorum. sormakta gerekiyor bubağlamda... samet arkadaşımızda yazmış belli aralıklarla durduğunu . benim klimada kışın hiç durmaz anca 22 C ye düşürdümmü durur ama 27-28 C ye egtirdimmi ne inverterini kuıllnabiliyor nede durur
    ama sonuçta hala desenizde devrini tamamlıyınca duracaktır neden durmadığını merak ediyorum klimanızın çünkü güçlü bir klima durması gerekir devrini tamamlaması gerekir anlayamadığım konuda bu zaten selamlar herkese

quote:

Orjinalden alıntı: girayhan1

tabiki inverter klimaların çalışabilecekleri btu aralıkları bu olayda cok önemliYani 3070 btu ya kadar inebiliyor demektir.Eğer 3070 btu gibi bir tihtiyac doğmuşsa ve o klimanın çalışabileceği min btu 6800 ise burda klima tabiki duracaktır.Yani bendekinde durmama olayında tabiki bunun etkiside büyük.Daikinlarda dedğiniz durum farklı.akıllı göz sitemi falan var.Kardeşimdede var o klimada.Oda eğer 6800 btu dan aşaı bir ihtiyac sözkonusu olduğunda tabiki duracaktır.Benim klimaya gelince eğer ortam iyice soğududda soğudu diyelim ve 3200 btu falan ihtiyac oldu diyelim.Klima bu min seviyede mümkün olduğunca çalışmaya zorlayacaktır kendini ancak diyelimki oda dahada soğudu ve 2500 btu ya düştü ihtiyac o zaman tabiki duracaktır.Taaaki tekrardan 3070 btu ve üzeri ihtiyac doğana kadar
    quote:

Orjinalden alıntı: LapoDar

sayın girayhan1 hocam acaba klimaların en az btu olayındanda kaynaklanıyor olurmuki,sizinki mesela en btusu 3070 btu ama daıkın 6800 btu sizinki sürekli bundanda çalışıyor olabilirmiki,yada daıknda göz var siz odadan çıktınızmı o 20 dakika dönmezseniz hoppp 2 derece aşagı alıyor klimayı (yada yukarı) bundanda duruyor gibi geliyor bana bendeki daıkın öyle denedim yaptım 26 derece çıktım dışarı 25 dakika ugramadım o gözü devreye sokmuş klima otomatikmen 28 dereceye ayarlanmış tasarruf için ve klima durmuş

• quote:

Bugun evime 10 metre kareye Mitsubishi Heavy SRK28 HG takıldı oda ihi bir cihaz belki gorunutusu o kadar ihtisamlı degil ama saatte ısıtmada 685 Waat harcıyor. 9000BTU ama hava debisi gercektende urkutucu bıraz gurultulu ama oda debiyle alakalı hava akıs sesi cok yuksek hava debisi var sanki istedigini 10 metrede yarım saatte yapacak gibi duruyor bunla ilgili tecrubelerimide aktarmaya devam edicem Mitsubishi Heavy cihaz alacaklarda bence cekinmesinler hakikaten kaliteli bir makina....

bu uygun kampanyadan sanırım yararlandınız,bakalım iyi cesaret ederek iki farklı misuyu eve aldınız iyi gibi oldu bize aralarındaki kaliteyi açıklarsınız yada ses düzeylerini aynı fan hızında ve hangisi daha çabul ısıtıyor sogutıyor,ses olayı bir acaip tos bile yüksek fan hızında aşırı sesli bende fujitsuda hıgh ayarında baya ses var ama sesiz konumda ses yok tv kapalı iken bile ses yok,ama oto fanda ilk açılışta süper fan hızı var buda ses oluyor 5 dakika sonra azalıyor ama

• Sizin fujitsuda isitmada cok iyi methini her zaman duyarım, akıllı bir tercih yapmıssınız iklimsa kampanya yapmasaydı bende fujitsu alacaktım ama kısmet, biz kıstan korkmıycaz kıs bizden korksun:-)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samet007tr -- 2 Eylül 2008; 22:09:37 >
  • quote:

Sizin fujitsuda isitmada cok iyi olmalı akıllı bir tercih yapmıssınız iklimsa kampanya yapmasaydı bende fujitsu alacaktım ama kısmet, biz kıstan korkmıycaz kıs bizden korksun:-)

benim tecih nedenim dünyada ısıtması bu kadar 2 katını çıkan klima olması dolayısı ile aldım bakalım kışa buradayız,ve internetten inceledim genel özelliklerinide bende iyi yapmışım diyorum kendime

• önemli benden bir bilgi yada sizde biliyorsunuzdur belkieger klimanız ınverter ve fana geçiyorsa ve kapılar kapalı ise 3-5 saat sonra odada havasızlık kokusu oluyor eger bunu yaşamak istimiyorseniz,klimayı sogutmada 29-30 derece yapın (gece yatarken) ve ardında nem almaya alın klima duruyor ve boş fandada dönmüyor çünkü klimalar 2 sene sonra falan kokuya başlıyorlar,bundan gece havasızlık olayından azda olsa kurtuluyoruz.
  • Koku olayından cok teferruatlı bir bakımla ancak kurtulabılırız bence sadece belirli yerlere kimyasal temizlik yetmiyor a dan z ye komple sokulup yeniden toplanmali cunku biz butun sene bu cihaza bel baglıyoruz cihazda ister istemez toz kir bakteri olyor yuzeysel yıllık bakımda yetmıyor bu ıse anladıgım kadarıyla...
  • quote:

Koku olayından cok teferruatlı bir bakımla ancak kurtulabılırız bence sadece belirli yerlere kimyasal temizlik yetmiyor a dan z ye komple sokulup yeniden toplanmali cunku biz butun sene bu cihaza bel baglıyoruz cihazda ister istemez toz kir bakteri olyor yuzeysel yıllık bakımda yetmıyor bu ıse anladıgım kadarıyla...

geçen sene hitachi ve daıkını komple söktürdüm fanına kadar yıkandı yeni gibi oldu klima başı 45 ytl,ama yazın gene yavaş yavaş oluşuyor bu klimalarda kapanınca ısı ile kurutma yok,sadece fujitsuda var bu güzel özellik,klimayı kapatma tuşuna degilde kurutma tuşuna basarak bırakıyorsun o kurutuyor kapatıyor
  • quote:

quote:

Koku olayından cok teferruatlı bir bakımla ancak kurtulabılırız bence sadece belirli yerlere kimyasal temizlik yetmiyor a dan z ye komple sokulup yeniden toplanmali cunku biz butun sene bu cihaza bel baglıyoruz cihazda ister istemez toz kir bakteri olyor yuzeysel yıllık bakımda yetmıyor bu ıse anladıgım kadarıyla...

geçen sene hitachi ve daıkını komple söktürdüm fanına kadar yıkandı yeni gibi oldu klima başı 45 ytl,ama yazın gene yavaş yavaş oluşuyor bu klimalarda kapanınca ısı ile kurutma yok,sadece fujitsuda var bu güzel özellik,klimayı kapatma tuşuna degilde kurutma tuşuna basarak bırakıyorsun o kurutuyor kapatıyor

toshiba daiseikai'de de var bu kapatmadan önce otomatik kendini kurutma özelliği.. kapatma düğmesine basılınca yaklaşık 15-20 dk. fanı boşta çalışıyor. kendini kurutuyor, kapanıyor.

• yani arkadaşlar sonuç olarak bu inverter olayı birazda kullanıma bağlı.Yani sectiğiniz ısı dereceleriyle klimayı invertera erken sokup sokmamak elimizd easlında.Ancak benim İzlenimlerim ve tecrübelerim şunu göstertiyorki klasik klima alınacaksa ihtiyac olan kapasite iyi belirlenmeli ve ona göre secim yapılmalı.Gereğinden fazla kapasite secmek kesinlikle enerji sarfiyatına yol acacaktır.ancak inverter klima düşünülüyorsa ihtiyac olan kapasieden daha yüksek bir kapasite secmek kesinlikle faydalı olacaktır.İnverter çalışma mantığını iyi çözmek gerekşr yani siz sınırda bir kapasitede klima secerseniz klimanın asla inverter modun agecemz ve oda sıcaklığını istediğiniz dereceye getirmek için makina sürekli yüksek kapasitede çalışır ve inverterden verim alamadığınız gigi klasik klimadan bile çok enerji harcarsınız.Çünkü teknik değerler baktığınız zaman aynı kapasitede bir inverter kliamnın max kapasitee yaktığı elektrik klasik klimanın neredeyse 1.5 katıdır.Yani tasarruf edeceğim diye hem alışta fazla para ödersiniz hemde çalıştırıken çok enerji harcarsınız.Bu kesin bir tespittir.

• quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

Şimdi biraz daha yaklaştık benin klimda 3070 ten başlıyor çalışma aralığı . sizin klimada aynı diyorsunuz ben konuya çok dikkat etişte değilim 26-27-28 C çalıştırdığıma iyice dikkat edip izlenimlerim tekrar yazıcam ama hala 3070 btu nun altına klimanız getirmiyormu ortamı sorusunuda sormadan edemiyorum. sormakta gerekiyor bubağlamda... samet arkadaşımızda yazmış belli aralıklarla durduğunu . benim klimada kışın hiç durmaz anca 22 C ye düşürdümmü durur ama 27-28 C ye egtirdimmi ne inverterini kuıllnabiliyor nede durur
    ama sonuçta hala desenizde devrini tamamlıyınca duracaktır neden durmadığını merak ediyorum klimanızın çünkü güçlü bir klima durması gerekir devrini tamamlaması gerekir anlayamadığım konuda bu zaten selamlar herkese

quote:

tabiki inverter klimaların çalışabilecekleri btu aralıkları bu olayda cok önemliYani 3070 btu ya kadar inebiliyor demektir.Eğer 3070 btu gibi bir tihtiyac doğmuşsa ve o klimanın çalışabileceği min btu 6800 ise burda klima tabiki duracaktır.Yani bendekinde durmama olayında tabiki bunun etkiside büyük.Daikinlarda dedğiniz durum farklı.akıllı göz sitemi falan var.Kardeşimdede var o klimada.Oda eğer 6800 btu dan aşaı bir ihtiyac sözkonusu olduğunda tabiki duracaktır.Benim klimaya gelince eğer ortam iyice soğududda soğudu diyelim ve 3200 btu falan ihtiyac oldu diyelim.Klima bu min seviyede mümkün olduğunca çalışmaya zorlayacaktır kendini ancak diyelimki oda dahada soğudu ve 2500 btu ya düştü ihtiyac o zaman tabiki duracaktır.Taaaki tekrardan 3070 btu ve üzeri ihtiyac doğana kadar
    quote:

sayın girayhan1 hocam acaba klimaların en az btu olayındanda kaynaklanıyor olurmuki,sizinki mesela en btusu 3070 btu ama daıkın 6800 btu sizinki sürekli bundanda çalışıyor olabilirmiki,yada daıknda göz var siz odadan çıktınızmı o 20 dakika dönmezseniz hoppp 2 derece aşagı alıyor klimayı (yada yukarı) bundanda duruyor gibi geliyor bana bendeki daıkın öyle denedim yaptım 26 derece çıktım dışarı 25 dakika ugramadım o gözü devreye sokmuş klima otomatikmen 28 dereceye ayarlanmış tasarruf için ve klima durmuş

benim yaşadığım şehir şanlıurfa burda hala sıcaklık dışarıda 38-40 dereceyi buluyor .yani 3070 btu dan aşagı ihtiyac zaten olmuyor.Yani bende sizin yaşadığınız yerde olsaydım belki benim klimada sizinki igbi davranış gösterecekti.Ancak burda belkide o yüzden klimam durmadan sürekli en düşük inverter modunda calışıyordur.Birde benim bir sorum olacak klimayı sürekli economy modunda kullanıyorum.yani klimam hiç max kapasitede çalışmıyo.Kompresör ömrü açısından sürekli düşük devirde kullanmak cihaza zararlımı değilmi şimdide bu kafama takıldı

• Girayhan hocam her iki yazınızada katılıyorum mutlak bu faktörler etkendir 38-40 derece az değil . t kodlu komresör duymuştum (tropilkal kompresör) kullnılsa bile yeridir . ekonomi modunun zararlı olup olmadığını bilmiyorum . bende kullanırım bu modu . umarım bi arkadaş cevap yazar . diğer yazınızda 1 boy büyük seçilme olyıda doğru benim anlamadığım 2 boy büyük btu normalde istanbula 12000 lik öneren klima plus izmir için hayda hayda yeter diyor kış açısından esasında cengizumur arkadşımızında güzel tespitleri vardı bu konularda keşke girse foruma urfa için bir boy büyük btu yazınmutlak gerekli ama . kışın pekte gerekli değil gibi geliyor 20lik en yüksek sınır olmalı gibi geliyor bana .. ama her durumdada klimanızdan memnunsanız problem değil benimki yanlızca bilgi edinmek ve üzücü durum herzaman böyle kampanyada ele geçmiyeceği için bizlerin bir veye 2 boy büyük btu cihazlara 2 katı fiayat ödeyeceğimiz gerçeğidir . tespitiniz doğruysa.. herkezede güzel bir örnek olacak bu sayfalar ve klima firmaları bu gerçeği gizliyorlarsa cevap vermeleri gerekli diyorum . hepinizn kliması hayırlı olsun aman demeyin göz oldu felan birdaha bu fırsat geçemez dediysem yanlışa sebep olmasın MAŞAALLAH diyim birde nazar olmasın diyerek . :)) birde elitel isimli bir arkadaş hatırlıyorum inverter konusunda bu arkadaşta girse keşke konuya amaç bilgilenmek herkonuda..

quote:

benim yaşadığım şehir şanlıurfa burda hala sıcaklık dışarıda 38-40 dereceyi buluyor .yani 3070 btu dan aşagı ihtiyac zaten olmuyor.Yani bende sizin yaşadığınız yerde olsaydım belki benim klimada sizinki igbi davranış gösterecekti.Ancak burda belkide o yüzden klimam durmadan sürekli en düşük inverter modunda calışıyordur.Birde benim bir sorum olacak klimayı sürekli economy modunda kullanıyorum.yani klimam hiç max kapasitede çalışmıyo.Kompresör ömrü açısından sürekli düşük devirde kullanmak cihaza zararlımı değilmi şimdide bu kafama takıldı

quote:

yani arkadaşlar sonuç olarak bu inverter olayı birazda kullanıma bağlı.Yani sectiğiniz ısı dereceleriyle klimayı invertera erken sokup sokmamak elimizd easlında.Ancak benim İzlenimlerim ve tecrübelerim şunu göstertiyorki klasik klima alınacaksa ihtiyac olan kapasite iyi belirlenmeli ve ona göre secim yapılmalı.Gereğinden fazla kapasite secmek kesinlikle enerji sarfiyatına yol acacaktır.ancak inverter klima düşünülüyorsa ihtiyac olan kapasieden daha yüksek bir kapasite secmek kesinlikle faydalı olacaktır.İnverter çalışma mantığını iyi çözmek gerekşr yani siz sınırda bir kapasitede klima secerseniz klimanın asla inverter modun agecemz ve oda sıcaklığını istediğiniz dereceye getirmek için makina sürekli yüksek kapasitede çalışır ve inverterden verim alamadığınız gigi klasik klimadan bile çok enerji harcarsınız.Çünkü teknik değerler baktığınız zaman aynı kapasitede bir inverter kliamnın max kapasitee yaktığı elektrik klasik klimanın neredeyse 1.5 katıdır.Yani tasarruf edeceğim diye hem alışta fazla para ödersiniz hemde çalıştırıken çok enerji harcarsınız.Bu kesin bir tespittir.

• hilmi-c arkadaşım tspitleriniz doğru.Kliam firmaları kendisattığı markaların diğerlerinden daha üstünmüş gibi göstererk bir alt btu önermelerini cok aldatıcı buluyorum.Yani işte size mesela 12 lik yeterde başkamarkada yetmez vs vs .Aslında binlerce insan sorsanız klimaları yeterli gelmemekte ve şikayet etmektedirler.Mesela istanbul için oda metrekaresix450 bağınıtısı gecerli olsada bu urfada oda metrekaresi *800 olmalı.sadece daikinları biraz ayrı tutumak gerekli gercekten hepsinden daha güçlü cihazlar bunu yakinen biliyorum.Benimde yaşadığım şehirde evimde odam 26 metrekare civarı 800 le çarpınca 20000 falan cıkıyor.24000 almam tabikide biraz fazla gibi ama inanın iyikide öyle yapmışım.sonuçta dünya para veriyoruz bu cihazlara sonra nednen bizi yarıyolda bıraksınki.Mesela ban 18lik de yeterli gelebilirdi ancak daha önceki sigma tecrübem ve geri iadesinde yaşadığım zorluklar nedeniyle aynı olayı tekrar yaşamak istemedim.Sonuçta insanların kliamdan beklentileri konumu bölgesi falan hep etken.Mesela ben odanın buz gibi olmasından hoşlanıyorumdur kimisi serinletmeden memnun kalacaktır.Mesela benim bir arkadalım 12000 lik daikini 25 m2 lik yere kurmuş.Cihaz innaılmaz güzel kendisine yetiyor.Ben dağ eserinliği seviyorum diyor.Mesla ben onun yerinde olsam 17 lik alırıdm.sonuçta dediğim gibi kişilerin beklentileri cok önemli

• bende mesela hafif sernlik yada ılıklık seviyorum öyle oda 30 derece olsun yada 22 derce olsun istemem,şu ekonomi modudunu bizde devamlı kullanıyoruz sanırım hep bunu kullanmak sakınca vermez cihaza
  • Merhabalar. 35m2 lik salonumuza daha çok ısıtma amaçlı bir klima almayı düşünüyoruz. yer istanbul-kadıköy, doğalgaz kombi var fakat salon yeterince ısınmıyor, kaloriferlere destek olarak kullanılacak klima. 7 katlı binanın 4.katında daire ve salon batı yönüne bakıyor. akşam güneşi alıyor baya, ama apartman genel olarak çok rüzgar alıyor..çok aşırı sıcaklarda soğutmasını ara sıra kullanmayı düşünüyoruz. yalıtım yok, PVC pencere var..sanırım 24000BTU luk bişey anca yeter baya büyük çünkü salon, dikdörtgen şeklinde..Mitsubishi Heavy Industries benim aklıma yatan marka..inverter mı yoksa normal split mi almak daha uygun olur bu şartlara göre? Genel olarak tavsiyeleriniz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alper55k -- 3 Eylül 2008; 11:28:41 >
  • Arkadaşlar kapasite neyse onu seçin.Tabiki yaşadığınız iklim şartlarınıda göz önüne alacaksınız.İnverter içinde aynı şey geçerlidir.Tabi şuda yanlış olur İnverterin seçiminde ihtiyaç olan kapasiteyi nominal olan değere bakmak lazım.yapılan en büyük yanlış diyelimki ihtiyaç 15 000 btü ,12lik nasılsa 15-16 000 çıkıyor deyipte 12lik cihaz seçmek .yanlış olan bu ihtiyaç 15 000 btü ise nominal değerde 16 000 veya 18000 btü klimayı seçeceksiniz.Ama 10 000 btü ihtiyacada varsın büyük olsun deyipte 18 000 btü makina alırsanız özellikle çok soğuk olmayan kış aylarında cihazın serin üflemesindende çok rahatsız olursunuz.Bir açıklamada şunu yapayım yalıtımı çok mükemmel olmayan bir yapıda eğerki 23-24 derecede kliamınızı kullanıyorsanız.tabi dış sıcaklılta 7 drece ve altında ise hiçbir inverter makina uzun süre min.kapasite çalışamaz.Çünkü siz içerisini ne kadar ısıtırsanız ısı kaybınızda (yani izalasyonsun duvardan dışarı kaçan ısı)okadar artar,ısı kaybı olduğu sürecede klima gaza basar.Bu kaçınılmaz.

Şu konuyu tekrar hatırlatmalıyım ki yanlış yapılmasın iklim şartlarınıza göre verilerine inanacağınız cihazlarda ihtiyacınız olan kadar kapasiteyi alın.Bir üstü demek hep konforsuz ortam demektir.

• mbirol bey bu konuda size hak veriyorum. Cunku 27 metrekare alanda Mit. Electric 12000 btu inverter kullanıyorum takarlarken bana tam sınır bır cıhaz oldugunu soylediler takılmasını ıstedım. Su anda klimamın inverter ozelliklerinden sadece 15-20 gun cok soguklarda yararlanamıyorum diger geri kalan zamanlarda ise devamlı tasarruf edebiliyorum. Fakat 15-20 gun cihaz kapasite yukseltiyor ısınıyorum ama pek invertere gecmiyo bununda farkındayım. Ama geri kalan 345 gun ise tam bir konfor saglıyorum yaz kıs devam. Kapasite tayini cok genis bir konu tabi farkli yorumlara acik ama bencede ne gerekiyorsa 2-3 bin btu ustu yeter diye dusunuyorum.

Ornegin ben bulabilseydim Mitsubishi heavyden 7000 btu cihaz alcaktımama bulamayınca 9000BTU invertersiz 10 metrekare yere kurduk bugun gerci hava zaten serin olcu olamaz ama oda 27 derece idi deneme amaclı 20 derece yazdım 20 dak. icinde oda 20 dereceye indi. Hava debisi minimumda bile cok yuksek vede 15-20 dakikada odayı ele geciriveriyor. Herkesin yorumu farklıdır diger butun yorumlarada saygılıyım iyi aksamlar....

• kesinlikle yaramaz.Bu cihaz gelen reaktif akımı düzelterek saatin içinden geciriyor.Ancak ev elektrik kullanımında kullandığımız saatler reaktif akımı ölçemediğinden faturaya 1 kuruş dahi etki etmez.Ancak reaktif gücüde ölçen sayaçlar(ör.fabrikalar vs)olursa fayda sağlayabilir.Yani ev kullanımı için herhangi bir tasarruf sağlaması sözkonusu bile değil.Bu cihaz kompanzasyon aletinin ufaltılmış şeklidirki kompanzasyonda zaten fabrikalarda reaktif gücü düzenlemek için kullanılır ve mecburidir.Bu işletmelerde fayda sağlaması doprudur ama ev için asla doğru değildir.hatta bunla ilgili birde video tyapmışlar.Videoda cekilen amperi bu aletin düşürdüğü gösteriliyor.Evet doğru düşürüyor ama reaktif gücü düşürdüğünden ve bizim sayaçlarda bu reaktif gücü ölçemediğinden ev için tasaruf sağlayamaz.Umarım anlatabilmişimdir

• 
Sayfa: önceki 256257258259260
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.