Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1814. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.270
Cevap
706
Favori
4.435.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18121813181418151816
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Emre The Sorcerer E kullanıcısına yanıt
    Iyi gunlerde sorunsuz kullanmanizi dilerim azizim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Disconnectus_Erectus kullanıcısına yanıt
    Genc veya deneyimsiz birisi denk gelmistir hocam. Dun ayni eve 2 klima mintajindaydim, evde akla gelebilecek her terslik cikmasina ragmen ekip bunlari asıp tuketicinin yuzunu güldürmeyi başardı. Ben inaniyorum daha akli basinda birisini yollayacaklardir. Yapamiyorlarsa yasal yollara baslanir hocam iade sureci icin.

• the-music kullanıcısına yanıt
    Tamamdır çok teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ramen-

Bugün itibariyle 6.yılına yaklaşan MHİ klimama bakım yaptım. Ön kapağı söktüm hava kanatçıklarını söktüm iç ünitenin konsanderlerine çamaşır suyu katkılı yağ çözücü sıktım biraz beklettim bir diş fırçası konsanderi ovaladım sonra ağzı dar bir cam su şişesi ile konsanderleri duruladım. Sonra da hava kanatçıklarını daha önce sökmüştüm oraya da yani fan motoruna çamaşır suyu yağ çözücü sıktım sonra da cam sileceğinin su püskürten kısmını söktüm durulayacağım köpüksüz suyun içine de cam sileceğinin su püskürten kısmını taktım. Klimanın altına vileda kovası koydum sular aksın diye. Akan suyu görmeniz lazımdı dh ahalisi. Simsiyahdı. Tabii klimayı parçalarına dağıtamadım herhangi bir sakatlık çıkarırım diye . Fan tam olarak temizlenemedi ama en azından kabaca temizledim. Daha sonra klimayı çalıştırdım ve şok oldum klimamın kompresör sesi bile azalmıştı. Siz siz olun klima bakımını ihmal etmeyin

bu bakımın, bir videosu olsa çok guzel olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

quote:

Orijinalden alıntı: Ramen-

Bugün itibariyle 6.yılına yaklaşan MHİ klimama bakım yaptım. Ön kapağı söktüm hava kanatçıklarını söktüm iç ünitenin konsanderlerine çamaşır suyu katkılı yağ çözücü sıktım biraz beklettim bir diş fırçası konsanderi ovaladım sonra ağzı dar bir cam su şişesi ile konsanderleri duruladım. Sonra da hava kanatçıklarını daha önce sökmüştüm oraya da yani fan motoruna çamaşır suyu yağ çözücü sıktım sonra da cam sileceğinin su püskürten kısmını söktüm durulayacağım köpüksüz suyun içine de cam sileceğinin su püskürten kısmını taktım. Klimanın altına vileda kovası koydum sular aksın diye. Akan suyu görmeniz lazımdı dh ahalisi. Simsiyahdı. Tabii klimayı parçalarına dağıtamadım herhangi bir sakatlık çıkarırım diye . Fan tam olarak temizlenemedi ama en azından kabaca temizledim. Daha sonra klimayı çalıştırdım ve şok oldum klimamın kompresör sesi bile azalmıştı. Siz siz olun klima bakımını ihmal etmeyin

bu bakımın, bir videosu olsa çok guzel olurdu.

Unuttum maalesef temizleme telaşesi ile zaten vileda kovası da 2 sefer devrildi parkeler battı 3.5 saatimi aldı bir dahakine çekerim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Genc veya deneyimsiz birisi denk gelmistir hocam. Dun ayni eve 2 klima mintajindaydim, evde akla gelebilecek her terslik cikmasina ragmen ekip bunlari asıp tuketicinin yuzunu güldürmeyi başardı. Ben inaniyorum daha akli basinda birisini yollayacaklardir. Yapamiyorlarsa yasal yollara baslanir hocam iade sureci icin.

Servisin zırtliğı yüzünden klimayı başka odaya taktırdım.

Bugün servis önce başkasını gonderecez dedi sonra yine aynı eleman aradı.

Pencere kapanacaksa gelme dedim. Tamam L şeklindeki parçayı normal takacam dedi.

Bu defa da gelince binada yalıtım var , standart vidalar üniteyi tutmaz dedi. Ic duvardan boydan boya delip vidalarla tutturacaz dedi.

Vidanin yaklasin 5 10 cmi de icerde gorunecekmis. Kalorifer peteği icin de sucu çağırmak gerekebilir falan dedi.

Lanet olsun deyip balkona bakan odaya taktirdim. Dis ünite direk balkona takıldı, vakum 15 dk falan yapıldı ki onu da ben istedim.

Çırağı bunu niye yapıyoruz diye ustasina sordu , demek ki ilk defa sahit oldu bu duruma.

Gelen elektrikci de 2 gun once bosch almis , yine aynı adamlar takmış. Camın önüne direk koymuslar itiraz etmeyi akil edememis.

Klimacilar gittikten sonra hanımla kavga ettik, camin önü kapandi oda karanlik oldu vs diye ,dedi :)

Yalıtımlı duvari içerden boydan boya delmek şart mi hakkaten ? Standart vida tutmaz mı? O odaya adam gibi klima takamayacaz sanırım.

Bosch siemens grubu da benim için bugun bitti. Senin dediğin gibi üstadım hersey servismis hakkaten. Arçelik aliminyum olmasaydı keske alip gececektim.

Arcelik servisi kac defa geldi adamlar efendi çözümcü en azından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Disconnectus_Erectus -- 9 Temmuz 2017; 23:23:37 >

geçmiş olsun neyse güle güle kullanın .

benim de mantolamaya takıldı sanırsam köpükle duvar arasına somun tarsı birşey koydular ağırlık strafırda değilde o takozda.Standart 2 şer vida atmışlar sağlam gözüküyor şimdilik.😎

• quote:

Orijinalden alıntı: omerozgur

2 yaşındaki çocuğumuzun odası için klima düşünüyoruz. Evimiz Ankara'da, 1. katta, oda yaklaşık 10-12 m2, özellikle sabahları güneş görüyor. Geçiş dönemlerinde ısıtma amaçlı, oda ısısını sabitleme amaçlı da kullanmak istiyoruz. Sessiz olması da çok önemli. Okuduğum kadarıyla vakumlama yaptırmak ve bakır boru kullanmak gerekiyor. Bu işlerden anlayan bir doktor arkadaşım M.Electric ve Daikin en kalitelileri ama voltaj yüzünden kart yakmamak için Toshiba Daiseikai Ras serisini öneririm demişti. Siz ne önerirsiniz, M.E, Toshiba Daiseikai mi bakayım, yoksa Arçelik mi düşüneyim? Bütçe abartılı olmamak şartıyla çok sıkıntı değil, parasından ziyade problemsiz, sağlıklı çalışması önemli bizim için. Teşekkürler.

Bana da yardım ederseniz çok sevinirim.

• omerozgur O kullanıcısına yanıt
    Günaydın;

Arkadaşınız ilk bilgiyi doğru, ikinci bilgiyi ise bana göre yanlış vermiş zira yeryüzünde bizim bu sağlıksız enerji hatlarımıza KOŞULSUZ dayanacak bir ürün henüz üretilmedi

TOSHIBA markasını bu anlamda dayanıklı olarak ön plana çıkartacak olan hiç bir ekstra özelliği de maalesef bulunmamaktadır.

TOSHIBA benim de genel aralıklarla LİDER diye tanımladığım markalar içerisinde ismini andığım bir ürün olsa da, Gerek yeni ürünlerdeki çıtırdama geri dönüşleri (Üyelerimiz yazdı forumda) gerekse daha 2-3 gün önce burada konu açan üyemizin yine TOSHIBA markalı klimasının gövdesinin çatlamış olmasına bağlı olarak genelde plastik kalitesine dair kafalarda soru işaretleri oluşmaktadır.

Gelelim bu şebeke sorununa.

Bu ürünlerin hepsi, 220 Volt 50 Hertz STABİL enerji ile çalışmak üzere dizayn edilmiş olsalar da, her ürün gurubu (TV-ÇM-BM-KLİMA vs) bu voltaj ile beslenir ancak AMPER WATT VOLT FREKANS dengelerini kendi iç sistemlerinde ayırır böler çarpar toplar çıkartırlar. Her ürün gurubu ken iç sisteminde hangi ünite nereye kaç volt kaç amper kaç hertz,kaç watt gidecekse bunu organize eder. Biz buna SMPS yani switc mode power supply deriz, Bu sistemin amacı, sisteme 220 volt olarak giren enerjiyi önce DC ye çevirerek doğru akım ile çalışan elektronik donanımın belli ünitelerine gerekli enerjiyi sağlamaktır, elbetteki işlem DC ye çevirmekle bitmiyor sonrasında bu voltajı stabilize etmek yani regülasyonu sağlamak gerekir, bunun için SMSPS ön plandadır, Sonrasında GÜÇ faktörü için PFC ünitesi devreye girer, FREKANS dengesini ve stabilitesini korumak ise IPM ünitesinin işidir vs vs vs diye gider böyle.

Şimdi bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere İNVERTER olup da içerisinde bu saydıklarımın olmadığı hiç bir marka model bulunmamaktadır. Ne DAIKIN bu konuda eksik kalır, Ne de TOSHIBA ileri gider zira hepsinin kullandığı sistem aynıdır.

Bu sistemin bize en büyük avantajı ise, 182 voltlarda dahi ürünlerin stabil çalışmasını sağlamak üzere dizayn edilmiş olmalarıdır (PFC burada devreye girer ve 450Volt kapasitif sistemden, şebekeden çekemediği volt/güç kısmını tamamlar) işte buna da regülasyon kısmı deriz. Eskiden nasıl ki Televizyonlarımızda regülatör kullanırdık, işte bu regülatörün aynısının ama o kadar güçlü olmayanı (Yani sadece ürüne yetecek kadar) zaten bu ürünlerin içerisinde bulunmaktadır.

Sorun şu ki arkadaşınızın bahsettiği arıza unsurları bu düşen voltajlardan ziyade DARBELİ ilk gelen enerji ve sürekli dalgalanan enerjinin bu sistemler tarafından artık absorbe edilemeyecek seviyeye gelmiş olması kaynaklı ürünler her zaman arıza yapabilmektedir. Burada sorun üründe veya markada değil, tamamen enerji sağlayıcı şirketlerimizin konuyu önemsememesi kaynaklıdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü forumda arasıra telaffuz ettiğimiz KLİMA REGÜLATÖRÜ unsurundan kullanabilirsiniz.

İşin özeti hocam, ME nin yapamadığını TOSHIBA nın yapmasını beklemek abesle iştigal olur

Sizin bütçe durumunuzun müsait olabileceğinden hareketle de, size tavsiyem ME den bir ücretsiz keşif ekibi talep ediniz, gelip yerinde bir incelesin görsün arkadaşlarımız, uygun modeli mutlaka en iyi onlar tavsiye edecektir. çok bile gelecektir lakin 9.000BTU bir klima almanız uygundur.

Bir uyarım var yalnız bunu yazmadan geçemeyeceğim. Doktor arkadaşımızın sizi uyarırken marka modelden ziyade, ÇOCUK olan bir evde klima kullanımına yönelik sizi uyarmasını beklerdim.

Sizden ricam çocuğunuzun olduğu ortamlarda lütfen klimanızı direkt olarak soğutma modunda kullanmayınız. soğutma modu hele ki 10-12m2 bir odadaki tüm nemi inanılmaz hızlı bir şekilde toplayıp su olarak drenaj kanalından dışarı atacağı için hava hızlı bir şekilde kuruyacak, ortamdaki nem dengesi bozulacak, burunda kuruluk, göğüs rahatsızlıkları vs gibi etkilerle size (En önemlisi çocuğunuza) negatif geri dönüşler sunacaktır.

Bu nedenle klimanızı lütfen NEM ALMA modunda kullanınız. NEM ALMA modu kompresörün kademeli çalışma moduna geçmesini sağlayacak, fan devrini kendisi kontrol altına alıp sizden ayar yetkisini alacak içerideki havayı sakin ve dengeli bir şekilde sirküle ederek havanın 22-27 derece ve %50 nem dengesinde tutmak için elinden geleni yapacaktır. İklimlendirmeyi biraz geç yapar, sancak sağlıklı yapar lütfen buna dikkat etmeye çalışınız.

yazıma son vermeden evvel 12m2 bir alan için hele ki sizin koşullarınızda bir lokasyonda olması nedeniyle LİDER markalara çok abartılı paralar ödeyerek klima almanıza gerekolmadığını düşündüğümü belirtmek isterim.

bakınız zorlu koşullar ve profesyonel yaklaşımlar gereken yerlerde ME DAIKIN gibi markalar kurtarıcıdır hiç inkar da etmem itiraz da etmem, lakin şu koşullar için ne marka alırsanız alın o ortamı zaten 5 dakika içerisinde iklimlendirecektir.

Yeni üretim olan, Yeni teknoloji olan en kötü marka dahi istisnai durumlar olmadıkça (Bu istisna durumları ME DAIKIN için de geçerlidir Şikayetvar sitesinde görebilirsiniz) en kötüsü bile 5-6 yıl sorunsuz çalışmaktadır, bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Ah benin değerli hocam ah, Şu forumda boşuna kendimi paralamıyorum ''Bırakın şu maka merakını, bütün iş servislerde'' diyerek. Bakınız aşağıya iki resim ekliyorum size.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Bu gördükleriniz KLİMA MANTOLAMA MONTAJ KİTİ diye geçer.

Amaç ise adı üstündedir, klimaları mantolamalaı binalara monte etmeye yarar. Bu bir örnektir, sağlamalı,saplamasız uygulama şekilleri mevcuttur ama biraz zaman ayırmak gerekir ki bu da montyajcı kardeşlerimizin işine gelmez.

Mantolama kiti 15 dakika
    Vakum 15 dakika
    Tanıtım 10 dakika
    Temizlik 5 dakika
    Alçı 5 dakika

''abboooo bütün gün bitti aaabi'' mantığı bizlerden gitmedikçe, hiç bir tüketici adam gibi montaj hizmeti alamaz maalesef.

Bu mantığın servislerden gitmesi için firmalar ADAM GİBİ montaj bedeli ödemeli servislerine lakin ilgili markanın servisleri de hiç kusura bakmasınlar ''Selamınaleyküm'' diyerek bile parayı götüren arkadaşlar onlar, gariban VESTEL servisleri gibi değil ki. VESTEL markası utanmadan servislerine 24.000BTU klima montaj işçiliği olarak 160TL ödüyor. Aynı bedel ARÇELİK de 220TL, YORK gurubunda 279TL, ME de 24.000BTU klima montaj işçilik bedeli 362TL (Halen aynı mı bilemiyorum) Aradaki farka bakarmısınız?

Şimdi gariban VESTEL servisi bir günde kaç klima takarsa o kadar para kazanacak ki zaten kazanacağı para ortada :)

• Ado kullanıcısına yanıt
    Detaylı cevabınız ve değerli vaktiniz için teşekkür ederim
  • Merhaba bu klimayı tavsiye edermisin 40 metre karelik salona yaz-kış kullanılacak
    adana 2500-2800 şimdiki bütçehttp://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/vestel-nature-plus-inverter-24-a-klima-287670800

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi juniperi -- 10 Temmuz 2017; 10:57:11 >
  • juniperi kullanıcısına yanıt
    Satıcıdan ürünün 2017 üretim olduğunu teyit etmeniz, ürünü yolladığında 2017 üretim olmadığınız gördüğünüz takdirde iade edeceğiniz şerhi ile alınabilir.
    BTU farkından dolayı kurtarır bu nedenle ısıtmada da sorun yaşamazsınız.
  • Ado hocam selamlar Tronic markası hakkında bilgin varmı ? Önceden iklimsa getiriyordu ama kim yapıyor nerden geliyor neyin nesi neyin fesidir bu acaba? Dün gece mediamarktta 18lik ürünü 2100 liraydı ama özelliklerine baktığımda soğutmada nominali 15bin küsürdü max 17994 gibi bir değeri vardı o yüzden almak istemedim. Bir umut tekrar Koenic 18lik 2100e inerse die bekliyorum. Ama bu tronic nedir neyin fesidir merak ettim.
  • Ekkkooo E kullanıcısına yanıt
    Hocam bu ürün gurupları üretim anlamında isim hakkına sahip, ancak üretimleri kendisi yapmayan markalardır mesela CARTEL gibi, veya bir çok başka marka gibi.

Durumu şu ki, ticari anlaşmalar gereği

1- Üretimi kimin yapacağı
    2- Satış kanalında kiminle hareket edileceği

Gibi bilgiler her zaman değişkendir bu tarz markalarda.

BAYMAK tan da örnek verebilirim ki bu gün AUX firmasına üretim yaptırıyor, ülkemizde BAYMAK olarak anlaşmalı satış noktalarında ve internette halka sunuluyor, kendi adını taşıyan servis ağları var.

AUX üretim kalitesi belli bir yerdedir, BAYMAK ise iyi bir satış grafiği yakaladı ismini oldukça duyurdu, bundan sonraki aşamada gidip MİDEA ile anlaşarak, bir tık daha pahalı ama bir tık daha kaliteli ürün yaptırtıp, bu sefer kendisinin oluşturmuş olduğu yetkili bayi ağında satışa sunabilir veya zincir marketler ile anlaşarak bayi sistemi yerine marketing kanalına geçiş yapabilir. Tüm bunları neden yazdım, Ben ürünü zaten tanımıyorum da, tanıyanlar da acaba hangi yüzünü tanıyordur bu markanın onu bilemiyorum.

Hocam markalardan ziyade arkasında duran, size güvence veren firmaları araştırıp o şekilde alışveriş yapınız lütfen.

hocam baymaklardaki kompresör aux un mu yoksa başka bir marka mı?

• meeb kullanıcısına yanıt
    GMCC ağırlıklı hocam, VESTEL üretimlerinde olduğu gibi dönemsel anlaşmalara göre değişiyor maalesef. kendi kompresörleri yok malum :)
    toshiba oluyor sanırsam?

Nasıl kalitelimidir hocam?Sevineyim mi?😎

• meeb kullanıcısına yanıt
    Sevin hocam sıkıntı yok zaten piyasadaki kompresörler belli.

kaldı ki inverter sistemde arıza anlamında kompresörlerden pek korkmaya gerek yok
    teşekkürler hocam babamın vestel in maşallahı var toshibaymış onun comp.de kışın okadar zorladık s es yaptı kümbürdedi banamısın demedi.

peki emin olabilir miyim toshiba olduğuna? 2017 üretim.

• 
Sayfa: önceki 18121813181418151816
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.