Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: kagan226 Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
39.158
Cevap
328
Favori
3.171.574
Tıklama
Giriş
      1370 Mesaj
      31 Temmuz 2016 21:52:17

Klimaların tasarımları ve teknolojileri değişiyor gelişiyor....Üreticiler artık bir modeli yıllarca tedavülde bırakmak istemiyor, sürekli yeni modeller ve tasarımlar ile rakiplerinden bir adım önde olmak istiyor. Dolayısı ile A modelin yedek parçası B modele uymuyor... Üretimi bitirilen bir modelin yedek parça bulundurma süresi 5 ile 10 yıl arasında değişir... Japon firmaları bu kadar bile süre vermez...

Diyelimki Siz 20 yıl kullanmak amacı ile bir japon kliması aldınız ve aldığınızın 2. senesinde o modelin üretimi kalktı. sizin klimada 5'inci senesinde arıza yaptı ve "o modele özel" yedek parça gerekti... İşte o an sıçtığınız andır... Kimse yok tüketici hakları, vay sanayi bakanlığı parça bulundurma süresi gibi komik yaptırımlar ile gelmesin... Ocak ayında arızalanıp Nisan ayında halen yedek parça bekleyen tüketicileri tanıyorum... Bazı arkadaşalarada malzeme temini konusunda yardımcı olmuştum... Ayrıca şunuda belirtmek isterimki bir klimayı sınırlı zamanlarda kullanan tüketiciler ile tam zamanlı kullanıcılar arasında ciddi bir fark oluyor... Tüketici vardır sadece yazın veya kışın belli saatlerde kullanır, tüketici vardır yaz kış 7 /24 kullanır... aynı model klima her iki kullanıcıyıda 20 yıl götürmez...

Kimse yanlış anlamasın ama "evladiyelik" olayı teknolojinin gelişmesi ve tasarımların çağ atlaması ile bitmiştir....
      |
      |
      Serrasimo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      31 Temmuz 2016 22:16:08
      Ammann ME ye Mideaya laf soyledim yandaslar kankalar geldi yine :)

Analizler ortada, 600 sayfayi siz iyi analiz edin gorursunuz konu nereden cikip nerelere gelmiş.

11 yil arcelik klima kullanip neyinden memnun kalmiş? Keklerin altini yakmamasindan degildir herhalde, klima kullanip nesinden memnun kalinirsa ondan memnun kalmistir. Siz me ile 20 yil ne memnuniyet yasamissaniz vatandasta ondan memnun kalmistir. Meden rahatsiz oluyorsunuz insanlarin memnuniyetlerini dile getirmelerinden anlamis degilim. Ne istiyorsunuz? Herkes gelsin me ultra guzel, midea super kursunsuz, arcelik tu kaka demelerimi mutlu ediyor sizi?

Biz burada GERÇEK ne ise o yazilsin istiyoruz. Iyi mal iyidir kotu mal kotudur bu iki kere iki dort ama herkes sizin me nizi kullanmak ve onu övmel zorunda degil burada.

20 yildir klima sektorunde bir sey degismedi dogru. 20 yil once nasil 3 kati parasina satiyorsa 20 yil sonra halen 3 kati paraya satiyor klimalarini me. Hemde aslinda teknoloji fazlasiyla ucuzlamasina ragmen.

Midea cinde uretilip guzel oluyorda, baymak neden cinde uretilip kotu oluyor?
      Midea 10 numara klima oluyorda usmart neden dandik klima oluyor? Onuda midea uretiyor zaten. Ama dogru usmart mideaya 10 uncu kalite urettiriyor onu unutmusum.

Siz 20 yil kullanacak klima aliyorsunuz, ben 5 yil sonra atmayi goze alacagim klimayi aliyorum ama nedense bozulmadigi icin atamiyorum o ayri konu. Siz 5000 e klima aliyorsunuz ben 2000 2500 e aliyorum. Tarz meselesidir bu, "Bu dogrudur" dedigim bir mevzu degildir.

Birakin şu insanlarin yakasini kim hangi markadan memnunsa korkmadan yazabilsin artik. Kimse mecbur degil sizin yonlendirme klimalarinizi ovmeye.

Parasi olan alir 5000e me 20 yil kullanir, parasi olmayan alir mideasini 5 yil kullanir 10 yil kullanir veya çatlayana kadar kullanir.

Ne kadar itiraz etsenizde uzun garanti guvencedir. 6502 ile birlikte tuketicinin en buyuk kozudur. 2 yil garantili klimaya 5000 verecegime, 5 yil 7 yil garantili mala 2000 vermek bana cazip geliyor. Sen mahkeme derdi yasamisin ama ben 30 yildir hic bir sorun yasamadim hic bir urunumde. O senin dusuncendir git 5000 lik klimani al 20 yil kullan, bu benim dusuncemdir gidip 2000lik 5 yil garantili klimami alip patladigi yere kadar kullanayim. Para benim mal benim beyin benim

Gercekleri yazmaktan korkmayin. Birileri istiyor diye gelip marka ovmeyin, marka kotulemeyin burada. Burasi tecrubelerin paylasildigi yer olsun egolarin yaristigi yer degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      31 Temmuz 2016 22:22:42

İşte bunu anlatamiyorum bir turlu

Hangi 20 yil kardesim birak 20 yi bu günün teknoloji hizi ile 2 yil sonra urunlerin ne olacagi belli degil kalkmis burada 20 yil kullanilabilecek maldan bahsediliyor.

Belki bu fikrin dogru geldigi arkadaslar vardir ona da saygi duyarim ama bana hitap etmiyor bu yaklasim.

Ben ilk inverter klimami 6 sene once aldim, 2 yildir gozunun icine bakiyorum bozulsun yenisini alayim diye zira bu alet sadece inverter. Yani ne A sı var ne de + sı. Simdi yeni cikanlara bakiyorum 6 kademeli ic unite fani, super sessiz mod, easy start ozelligi, daha guncel yazilim,A +++ vs vs bir suru bana hitap eden ozellik var. Peki 3 sene sonra neler olacaginin garantisimi var ki ben 20 yil sonrayi dusunup klima alayim?

|
      |
      janjarre kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      31 Temmuz 2016 23:17:46

Hocam yazinizdaki demonte ucreti ile ilgili yazmak istedim.

11 yil yetkili servislik yaptim ve bayilerin mal satmak icin ne taklalar attiklarini iyi bilirim. Bayilerin sevdikleri servisler vardir nefret ettikleri servisler vardir zira bayi ayri isletmedir servis ayri isletmedir ve dogal olarak her isletme kendi kazancini dusunur. Fabrikalar satis kanallarini yani bayileri çok kollar, servisler ise bildiginiz üvey evlattir. Ben hem servis hemde bayi kanadinda bulundum isleyisleri cok iyi bilirim. Iste bu sevilen servisler, şikayet baskisindan ve kapatilma tehdidinden kurtulmak icin "lanet olsun" diyerek bayilerin boyle ANGARYA islerini beleşe yapan servislerdir. Sizin yasadiginiz farkliliklarin sebebi sadece bundan kaynaklaniyor. Ben itiraf edeyim ki satis kanadindan NEFRET EDERIM en iyi bayi ölü bayi diyenlerdendim istifa ettim kurtuldum :)

Bu anlamda sadece şunu anlamanizi isterim ki bu klimanin sokulmesinden talep edilen para gercekten servisin hakkidir. Servis sadece sizin satin aldiginiz klimanin montaj bedelini fabrikadan alir, onu da 35 gün sonra alir zaten. Ne sökulen klimanizdan ne de geri kalan hizmetlerden servisin kazanci yoktur. Bir cok bayi, saha spotçulari ile baglantilidir ve sizden 150 ye aldigi klimayi hiç supheniz olmasin en az 450 ye spotçuya devirmistir yani bu isten de servisin bir cikari yoktur. Yerli servisler sıkı denetim altindadir harici isleri zaten yapamazlar. Bakmayin siz sokak arasi servisleri diye salladiklarina, o sokak arasi dedikleri servisin kurulus maliyeti 430 bin TL dolaylarinda tutuyor cesareti olan varsa buyursun kursun bir sokak arasi servisi.
      Burada, ithalat yapabilmek icin varmis gibi gosterilen TABELA servislerden bahsetmiyoruz, o servislere hangi markalarin ihtiyaç duydugunu bunisin icindekiler iyi bilir. Goruyoruz 88 model kartalli X servislerini, 2000 model hyundaili Y servislerini. Sap ile samani karistirmamak lazim

|
      |
      barsoy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2049 Mesaj
      31 Temmuz 2016 23:52:45

Yalnız eski klimamı demonte edip götürmeye gelenler servis değildi. İlk önce 2 kişi geldi, dediler biz eski klimanızı söküp aldıktan sonra servis gelecek. Bunlarda servis forması yoktu. İşe başlar başlamaz servis de geldi. Angarya kısmı doğru olabilir çünkü sökerken balkon duvarımın betonunu da mahvettiler. Yani 2800 TL'ye baymak alıp 60-70 TL demontaj parası vermek varken; güya arçelikten 150 tl kar edip 3100 liraya hemen hemen aynı malı aldım.

Yalnız servisler hala çok pis çalışıyor. 20 yıl öncesine göre tek fark galoş giyiyor olmaları; o da farketmiyor çünkü ortalık savaş alanına döndüğünden zaten her yeri temizlemek zorunda kalıyorsunuz. Elektrik prizine kablo çektikler prizin yarısı sallanıyor. Sigortayı nedense dışarı kurdular Eski klimamın kablosuna bantla yeni kabloyu eklediler çok süper oldu

Hee bir de bir masraf daha çıktı, söktükleri klimanın hem içte hem dışta duvarda baya bi sıva-beton da söküldüğü için sıva-alçı vs. falan yapıcam. Sigortayı içeri aldırsam mı, dışarda yağmur fırtınadan evin tüm sigortasını attırır mı bilemedim.

Tek olumlu tarafı eskiden dış ünite balkonun içinde olduğundan balkonda oturulamıyordu sıcak+klima sıcağından . Şimdi balkonun dışına aldırdım(biraz terellelli bir montaj gibi oldu ama bakalım)

Profilo'yu almayı deneyen yok mu yaw aklıma gelmişken Hani 1800 TL nasıl olur denesek mi diyorduk şu inverter 18000 BTU'yu.
      |
      |
      Ado kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      01 Ağustos 2016 00:17:35

Hocam vallahi guldum okurken (acinacak halimize)

Demek bayi bir yerle anlasmis servise sozu gecmeyince. Yillarca, personelime eski dolaplari tasitmadigim icin bolge mudurume sikayet edildim. Tasitmadim cunku gorev ve sorumluluk alaninda tuketicinin eski dolabini makinesini tasimak yoktu. Tasitmadim cunku degerli bayimiz sartigi o dolaplardan elde ertigi paranin 1 kurusunu dahi o enkazlari tasiyan cocuklara vermiyordu. Şirketim adina tek bir kurus dusunduysem namerdim. Ama o cocuklarin hakkini da yedirtmedim. Kusura bakmasinlar da bayilerin dini imani para. Neyse..

Hocam kesinlikle size katiliyorum zira yillarca bunun mucadelesini verdik halen de veriyoruz. Ne egitimler veriliyor ne sempozyumlar ne çaliştaylar inanamazsiniz. Lakin insasin icinde olacak hocam. Inan bana gununuz insani artik malesef almak istedigi hizmeti vermiyor. Disariya sigorta takmak me demek? Kabloya ek yapmak ne demek? Tuketici evi temizlenmeden evden cikmak ne demek? Asla kabul edilir yani yok bunlarin. Üzuldum inanin. Bu firmalar, yaptiklari bu yatirima karsilik bu nankörlugu haketmiyor. Kurum zaten kablosundan galoşundan servis hizmet ortusunden, evde temizlik icin kullanmalari uzere elektrik supurgesine kadar yolluyor servislere. Yapmalari gereken tek sey KULLANMAK. onuda yapmayanlara yaziklar olsun.

Ancak bir onceki yazimda belirttim. Bu firmalarin satis sonrasi hizmetleri iyi calisir. Musteri hizmetlerine sorunu bildiriniz, boyasina kadar yaptirtirlar

|
      |

• Yarbay
      2215 Mesaj
      01 Ağustos 2016 01:57:58

Teşekkür ederim cevabınız için (hafta sonu evde olamadığım için cevap yazamadım)
      Açtım baktım hocam az önce "Sigorta kutusundan > buata > buattan prize kadar 3x 2.5 nya kablo var",bina yeni 2 yıllık herhalde ondan fakat bir gariplik var ki,çamaşır-bulaşık ve tezgah üstü (tost makinesi,fritöz vs vs)de aynı buata (linye hattına) bağlanmış.

Yani Ç.Makinesi,Bulaşık M. - 2 Klima (18k-12k) - 1 adet kombi - ve tezgah üstü fritöz,tost makinesi vsde aynı hattan besleniyor,3x2.5 olan.(Muhtemelen hepsi aynı anda çalışmaz ama oldu çalıştı bir sakatlık olur mu ki?)

Sence ne yapmalı,daire girişi sigorta kutusundan taa prize kadar yeni bir hatmı çekmeli klimalar için ne dersin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XnetaS -- 1 Ağustos 2016; 1:59:00 >
      |
      |
      Ado kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      01 Ağustos 2016 02:43:29

Hocam. Camasir, bulasik, fritoz, tost makinesi hepsi rezistansla calisan unsurlar. Oturup tablosal hesap yapip "bişi olmaz" da diyebilirim ancak olmaz hocam risktir ve enerji verimliligini olumsuz etkiler. Ricamdir ki klimalara yeni hat cektiriniz

|
      |
      XnetaS kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      01 Ağustos 2016 07:49:03
      Daha önce soruldumu bilmiyorum, çok fazla sayfa var hepsini okuyamadım,

Arçelik veya Daikan düşünüyorum,

Aslında Daikan almak istiyorum fakat bulunduğum ilde servisi yok,

Arçelik 12410 modelini düşünüyorum, sadece yaz aylarında soğutma için çalışacak.

Bu model nasıldır ?

Birde montaj esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, bir yerde bakır boru kullanılması gerekir diye okudum ama konuya tam hakim olmadığım için anlamadım.
      01 Ağustos 2016 10:16:56
      selamlar, bizim bina siding kaplama kaplı klimanın dış unitesinin montajında bir sorun olur mu? bu şekilde klima taktıran veya tecrübesi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahtapok -- 1 Ağustos 2016; 10:24:36 >
      |
      |
      01 Ağustos 2016 10:45:06

Sadece soğutma yapan modeller pek bulunmuyor bayilerde. Gene de elinde kalmışsa belki sorun

|
      |
      kara_eylül kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      01 Ağustos 2016 10:56:23
      quote:

Orijinalden alıntı: kara_eylül

Arçelik 12410 modelini düşünüyorum, sadece yaz aylarında soğutma için çalışacak.

Bu model nasıldır ?

Birde montaj esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir, bir yerde bakır boru kullanılması gerekir diye okudum ama konuya tam hakim olmadığım için anlamadım.

keşfe geldi beko arçelik

12410 modelini sordum iyi değil dedi ona almayın onu dediler
      01 Ağustos 2016 11:18:47
      quote:

Orijinalden alıntı: derya78

quote:

Orijinalden alıntı: kara_eylül

Bu model nasıldır ?

keşfe geldi beko arçelik

12410 modelini sordum iyi değil dedi ona almayın onu dediler

Cevabınız için teşekkür ederim.

oturma odasına kurduracağım,

oda güney cephe, güneş doğduğu andan saat 14 e kadar tam güneş alıyor,

20 metre kare, sadece tek cephede çift cam var, camlar sanırım 2 - 2,5 metre kare falan

odada 2 kişi duruyor,

gün içinde en sıcak olduğu anda oda 33 derece civarı oluyor güneş battıktan sonra ( akşamları ) 29 dereceye kadar düşüyor

Arçelik 12610 modeline baktım. A+++ 12.000BTU, soğutma sırasında çektiği enerji 810W

Bu klima işimi görür mü ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kara_eylül -- 1 Ağustos 2016; 11:20:43 >
      |
      |

• Binbaşı
      1370 Mesaj
      01 Ağustos 2016 12:33:02

Müsadenizle bende bir yorum yapayım... Son 20 yıldır iç tesisat yönetmeliğine göre; Banyo priz hatları , Mutfak priz hatları ve oda priz hatlarının birbirinden ayrı olması gerekiyor... Banyo hattından odadaki prize veya mutfak hattından banyodaki prize aktarım olmaz... Hatta bir çok projede mutfak hatları 3 linye ile beslenir... Buzdolabı yarı hat fırın ayrı hat ve diğer mutfak prizlerine toplam bir hat verilir...

En kötü ihtimalle iç tesisata uymayan bir projede bile banyo hattı mutfak hattı ve oda hattı aynı liyede bulunamaz bulunmamalıdır... Sizin tarifinize göre (Yani Ç.Makinesi,Bulaşık M. - 2 Klima (18k-12k) - 1 adet kombi - ve tezgah üstü fritöz,tost makinesi vsde aynı hattan besleniyor) zaten sakıncalı bir elektrik tesisatı kullanıyorsunuz... Şu şartlarda @ado nun da belirttiği gibi klimanıza ayrı hat çektirin... Hatta eve elektrikçi gelmişken mutfak / banyo / oda priz hatlarını ayırtın...
      |
      |
      Bahsedilenler: Ado , XnetaS kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      10548 Mesaj
      01 Ağustos 2016 12:48:57
      herkese selam,

yeni bir daireye taşındım ve ilk oturacak kişi benim. müeahhit altyapıyı hazırlamış ve 1/2 - 1/4 çağlı bakır boru kullanmış. iç ünite ve dış ünite mesagesi 9-11 metre arası olacak.

18 metrekarelik oda için mitsubishi den keşfe geldiler. 1/2 ve 1/4 kullanıldığı için oda boyu 9000-12000 btu için uygun olsa da, bakır boru çapı ancak 12000 üstü klimalar için uygundur diyip bana 16000 btu önerdi. aynı durumu beko ya anlattığımda onlar da minimum 18000 btu taktırmalısın yoksa uyumsuz olur dedi. gün içinde beko da keşfe gelecek.

bakır boru çapları ile ilgili böyle bir sorunla karşılaşan var mı? oda aslında çok daha küçüğüne ihtiyaç duyarken, sırf bakır desteklemediği için 1500-2000 TL daha pahalı bir klima almak zorunda bırakıyor beni.

psn: ll_renzokuken_ll
    • Binbaşı
      1370 Mesaj
      01 Ağustos 2016 12:49:45

Dışarıda sigorta olmaz !!! mutlaka içeri aldırın... İç tesisat yönetmeliğinede aykırıdır... Hem sigorta dışarıda hem kablo ekli hemde prizden besleme Kendilerini 4 dalda Oscar'a aday gösteriyorum
      |
      |
      01 Ağustos 2016 13:10:05

Hocam selamlar,
      Komşuma bir klima gerekiyor, 15 m2 lik bir işyerinde kullanılacak lakin işyerinin cephesi öğleden itibaren güneşi karşıdan alıyor, işyerinde 2 tane double 1 tane de yatay meşrubat dolabı var dolayısıyla öğleden sonra içerisi cehennem gibi oluyor kabaca fikrinizi almak isterim. İyi çalışmalar.
      |
      |
      Bahsedilenler: Ado
      01 Ağustos 2016 13:34:43
      Merhabalar

20 m2 odamdaki yıllar önce taktırmış olduğum demirdöküm 12000 btu klimanın soğutma performansından memnun değilim , bu klimayı 12 m2 olan ve fazla kullanılmayacak bir başka odaya taşımayı ve onun yerine A+ ve sessiz bir klima almayı düşünüyorum , her türlü fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
      01 Ağustos 2016 14:08:33

Teknik olarak basınç/dönüş/yoğuşma/bsınç alma vb gibi tüm detaylar göz önünde bulundurularak boru çapları belirlenir. Bu doğrultuda elbette ki olması gereken kendi boru çapını kullanmaktır.
      Kullanılmazsa ne olur? Arıza anlamında HİÇ BİR ŞEY ama basınç oranları fabrikasyon veriler dışında olacağından dolayı ZAMAN/PERFORMANS sorunu yaşarsınız.
      bakınız burada cevap yazdığım hemen hemen tüm konular denenmiş, tecrübe ile sabit konulardır. Şu an ofiste kullandığım klima ankastre tesisata takılı ancak boruları devşirmedir. Hatta resimlerini bu forumda yayınlamıştım. kaynakla çap değiştirip kullandım yaklaşık 1 yıldır böyle çalıştırıyorum, Çok zorda kaldığımız durumlarda tüketici bilgisi dahilinde sahada da bu uygulamayı yaptık halen çalışıyor yıllardır kimsenin sesi sedası çıkmadı.
      Tabiki yine de biz doğrusunu yazmak zorundayız ve olması gerekeni kendi boru çapıdır zira tüm mühendislik hesapları ona göre yapılmıştır.
      Şöyle değerlendirin. Rot balans ayarı yapılmamış lastikte aşınır, yapılmış lasitkte aşınır, ancak yapılmış olanı daha uzun sürede aşınır. Yani o lastik eninde sonunda eriyecekte, siz süreyi ne kadar uzatırsanız o kadar iyi. Buradaki mantıkta bu, sisteme olmaması gereken yük getirirseniz bir gün eninde sonunda bozulacak olan kompresörünüz daha erken bozulur.
      |
      |
      renzokuken kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      01 Ağustos 2016 14:10:39

Hocam yıllar önceden kastınız eğer bir 10 yıl değilse, bu yer değiştirme işinden siz zararlı çıkarsınız gibi geliyor bana zira yeni klimayı takmak için eskinizi sökmeye ayrı para, diğer odaya takmaya ayrı para isteyecekler. bunun yerine önceden memnunsanız sorunu bulmayı denesek?
      |
      |
      SIKILHAN7 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Ankara Web Tasarım
SEO
son dakika
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,312
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.