Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1637. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: LeVizit Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 14 Misafir - 15 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16351636163716381639
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar babamgilin eve klima taktıralım diyoruz. Evin planını az çok çizdim. Bina dışında mantoloma olduğundan klimaya hava veren motoru oturma odasının dışına takamıyoruz. Mecburen balkonlardan birine olacak. En mantıklı olan mutfak balkonu ve klimanın konumunu da evin aralığına bakan kısma yani mutfağa giriş kısmının üstüne taktıralım diyoruz. Amacımız evin genelinin eşit derecede soğuması. Yaklaşık 2,5-3 ay kullanılacak. Evin net oturum alanı 150-m2 civarında, çatı katı güney-batı cephe (13.kat),

Soru: Klimayı planda da işaretlediğim gibi taktırsak performansı çok düşük olur mu? Klimacılar genelde klima ile motor arası mesafenin çok olmamasını söylüyor ama bizim durumumuz farklı.

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

• skyskyy S kullanıcısına yanıt
    Hocam her klimanın teknik verilerine göre, belli bir borulama mesafesi tahdit alanı vardır. örnek, 12 lik klimaya 20 metre tesisat atamazsın, gazını da bassan farketmez.
    12 lik klimada önerilen mx boru mesafesi yata 10m. dikey 5.5. yata/dikey 8 metredir. ötesi performans kaybıdır.
    buna ilaveten 5m üzeri ilave her 1 metreye 20gr şarj gerekir(410 kıstas ile)
  • OSİBAY O kullanıcısına yanıt
    Saygı Bizden Hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Hocam her klimanın teknik verilerine göre, belli bir borulama mesafesi tahdit alanı vardır. örnek, 12 lik klimaya 20 metre tesisat atamazsın, gazını da bassan farketmez.
    12 lik klimada önerilen mx boru mesafesi yata 10m. dikey 5.5. yata/dikey 8 metredir. ötesi performans kaybıdır.
    buna ilaveten 5m üzeri ilave her 1 metreye 20gr şarj gerekir(410 kıstas ile)

m.e msz-sf 50ve için anlaşmak üzereyim ancak montaj sıkıntısı var. dış ünite çatıya konacak. ben 4. kattayım çatıya 5-6 metre var dolayısıyla 8-10 metre boru kullanılacak. verim düşer mi bazı yazılarda dış üniteninde bukadar yukarıda olması sorun olur denilmiş. teşekkür ederim. saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: sykra

Selam arkadaşlar salona mzs - gf60 24000 btu modeli almıştım , şimdide yatak odasına 9000 btu almak istiyorum mzs-sf25 modeline 2900 tl fiyat aldım , başka model önerirmisiniz yoksa bunu almalımıyım , krigamine Zen serisine 9000 btu 400 tl fark var değmez diye düşünüyorum sizce ?

Bende fh 25 ve var.
    Cok teknik bilgim yok.
    Fh 25ve A+++ . fs sanirim A++.
    Enerji tasarufu bakimindan cok fark olur mu bilimior.

Fh de 3d I-see ozelligi var ama acikcasi tam olarak ise yarayip yaramadigini anlamadim.

3d I-see ozellige gerek yok gibi.

Fh 25 ve den memnunum.

Ekstre bilgi olarak;

Japon arkadasim japonyada krigamine kullaniyoruz dedi. Ve cok ii dedi.
    Tabiki japonya da ucuz klimalar:)

Bende klima alirken baya arastirip bir kere alacagim icin butcemi zorlayip almistim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the-music -- 23 Haziran 2016; 16:50:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• skyskyy S kullanıcısına yanıt
    daha önce 1-2 yazımda belirtmiştim, boru mesafesi bu gibi durumlarda 2 metre kadar fazla bırakılıp dış ünite yanına yağ kapanı kurulur. dış ünitesi yukarıda klima kendi evimde de kullandım sorun olmaz hocam ME bu mesafeyi absorbe eder içiniz rahat olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

daha önce 1-2 yazımda belirtmiştim, boru mesafesi bu gibi durumlarda 2 metre kadar fazla bırakılıp dış ünite yanına yağ kapanı kurulur. dış ünitesi yukarıda klima kendi evimde de kullandım sorun olmaz hocam ME bu mesafeyi absorbe eder içiniz rahat olsun

satıcı ve bayiler okadar yoğun ki çok ilgili oldukları sözlenemez bu dönemde. o yüzden emin olmak istedim. boru 10 m üzerinde, dış ünite iç üniteden 10m. yukarıda. forumda yağ kaybı olur gibi şeyler okuyunca sormak istedim. teşekkür ederim
  • s.a arkadaşlar yazlığıma klima almak istiyorum altınoluk edremit balıkesir de odanın büyüklüğü 28 m2 ( 8,5 metre boyunda 3,30 eninde ) kaç btu klima alınması idealdir
  • izmir de evimde ise 15 m2 odada 14800 btu soğutma beko klimam var fazla geliyor çok soğutuyor odayı yazlık için yeterlimi 3 ay durmak için 12000 / 15000 arası
  • derya78 kullanıcısına yanıt
    28 / 2.2 x 1000 = 12727BTU

Yoğun güneş alma
    kişi sayısı
    izolasyon zafiyeti
    pencere sayısı ve büyüklükleri

gibi unsurlar etki etmekle birlikte, yazlık olduğuna göre ısıtmada kullanmayacağınız düşüncesiyle 12.000 BTU işinizi görür diye düşnüyorum

Kişi başı 500BTU
    TV300BTU
    aydınlatma 200BTU

gibi ince detaylara girersek ve ısıtma da isterseniz 18000BTU tavsiyedir
  • HAVA SICAKLIKLARININ ARTTIĞI BU GÜNLERDE, KLİMA ALMANIN YANINDA ALINAN KLİMALARIN VE HALEN KULLANDIĞIMIZ KLİMALARIN KULLANILMASI İLE İLGİLİ HUSUSLARA DİKKAT EDERSEK, SAĞLIK AÇISINDAN, EKONOMİ AÇISINDAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN KATKI SAĞLAYACAKTIR.

KLİMAYI KULLANIRKEN MAHALİ 18ºC VEYA 22ºC LERE GETİRMEYE ÇALIŞMAYIN. ( BOŞA ENERJİ HARCAR VE HASTA OLURSUNUZ )

* İDEAL KONFOR ŞARTI 26ºC VE %50 NEM OLMAKLA BİRLİKTE, ASIL ÖLÇÜ DIŞ HAVA SICAKLIĞI İLE İÇ HAVA SICAKLIĞI ARASINDAKİ FARKIN 10-12ºC LERDE OLMASIDIR.

ÖRNEĞİN DIŞARISI 40ºC OLSA BİLE SİZ İÇERİSİNİN ISISINI 28ºC YE GETİRSENİZ, DIŞARIDAN İÇERİ GİRDİĞİNİZDE RAHATLARSINIZ, TABİİ Kİ 26ºC DE YAPABİLİRSİNİZ. BAHSEDİLEN DEĞERLER, ENERJİ TÜKETİMİNİZDE DE FAYDALI OLACAKTIR. BU DEĞERLERİN ALTINDA KULLANDIĞINIZ HER SICAKLIK FATURANIZA İLAVE BEDEL OLARAK YANSIR.

* FİLTRE TEMİZLİKLERİNİ EN AZINDAN AYDA BİR KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.
    * SAĞLIĞINIZ İÇİN; KLİMANIZI KULLANMA SÜRENİZE GÖRE; İKİ SENEDE, SENEDE, (BAZI İŞYERLERİNDE) ALTI AYDA BİR DÜZGÜN BİR BAKIM YAPTIRMAKTA FAYDA VAR.

KULLANDIĞIMIZ "AKILLI" TELEFONLARA, YILDA BİR, İKİ YILDA BİR VERDİĞİMİZ PARAYI DÜŞÜNÜRSEK, SOLUDUĞUMUZ HAVAYI VE DİREK BİZİM AİLEMİZİN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN CİHAZLARI ALIRKENDE BİRAZ SEÇİCİ OLMAKTA FAYDA VAR KANAATİNDEYİM. ( BU KISIM BİRAZ TEPKİ ALABİLİR AMA DURUM BU )

• S.a arkadaşlar.Herkese bol serinlikler dilerim.30 m2 salon için 18 lik klima düşünüyorum.Kafam çok karıştı.2500-3000 tl civarına parasının karşılığını en iyi şekilde veren F/P ürünü hangi klimayı almalıyım?

• quote:

Orijinalden alıntı: dominic

HAVA SICAKLIKLARININ ARTTIĞI BU GÜNLERDE, KLİMA ALMANIN YANINDA ALINAN KLİMALARIN VE HALEN KULLANDIĞIMIZ KLİMALARIN KULLANILMASI İLE İLGİLİ HUSUSLARA DİKKAT EDERSEK, SAĞLIK AÇISINDAN, EKONOMİ AÇISINDAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN KATKI SAĞLAYACAKTIR.

KLİMAYI KULLANIRKEN MAHALİ 18ºC VEYA 22ºC LERE GETİRMEYE ÇALIŞMAYIN. ( BOŞA ENERJİ HARCAR VE HASTA OLURSUNUZ )

* İDEAL KONFOR ŞARTI 26ºC VE %50 NEM OLMAKLA BİRLİKTE, ASIL ÖLÇÜ DIŞ HAVA SICAKLIĞI İLE İÇ HAVA SICAKLIĞI ARASINDAKİ FARKIN 10-12ºC LERDE OLMASIDIR.

ÖRNEĞİN DIŞARISI 40ºC OLSA BİLE SİZ İÇERİSİNİN ISISINI 28ºC YE GETİRSENİZ, DIŞARIDAN İÇERİ GİRDİĞİNİZDE RAHATLARSINIZ, TABİİ Kİ 26ºC DE YAPABİLİRSİNİZ. BAHSEDİLEN DEĞERLER, ENERJİ TÜKETİMİNİZDE DE FAYDALI OLACAKTIR. BU DEĞERLERİN ALTINDA KULLANDIĞINIZ HER SICAKLIK FATURANIZA İLAVE BEDEL OLARAK YANSIR.

* FİLTRE TEMİZLİKLERİNİ EN AZINDAN AYDA BİR KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.
    * SAĞLIĞINIZ İÇİN; KLİMANIZI KULLANMA SÜRENİZE GÖRE; İKİ SENEDE, SENEDE, (BAZI İŞYERLERİNDE) ALTI AYDA BİR DÜZGÜN BİR BAKIM YAPTIRMAKTA FAYDA VAR.

KULLANDIĞIMIZ "AKILLI" TELEFONLARA, YILDA BİR, İKİ YILDA BİR VERDİĞİMİZ PARAYI DÜŞÜNÜRSEK, SOLUDUĞUMUZ HAVAYI VE DİREK BİZİM AİLEMİZİN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN CİHAZLARI ALIRKENDE BİRAZ SEÇİCİ OLMAKTA FAYDA VAR KANAATİNDEYİM. ( BU KISIM BİRAZ TEPKİ ALABİLİR AMA DURUM BU )

ağzınıza sağlık kardeşim güzel bilgilendirme .

• egitimci35 E kullanıcısına yanıt
    Hocam gözümden kaçan var mı diye bakıyordum sanırım size cevap yazmamışım kusura bakmayınız.

Öncelikle ''Acaba yaparlar mı?'' sorusunu dahi sormamamız gerekiyor zira bu bir lütuf değil mecburiyettir. yani vakum kesinlikle yapılacak. Hep yazarım, vakum yapılmayan cihaz çatlayıp patlamaz ama performans neden düşsün? süre neden uzasın* neden daha fazla enerji tüketeyim? vs

BAYMAK kullanan arkadaşların yoğrumları var burada, sessiz ve iyi olduğunu söylüyorlar ama samimi düşüncem zaten kalite olgusunun hemen ön plana çıkmayacağı yöndedir, onu 1-2 yıl içinde görebilirsiniz. şu an sadece performansı görülür ki güzel diyor arkadaşlar.
    Servis işinin garantisi yok hocam, yıllarca yetkili servislik yaptım, çok şükür hep başarılı oldum takdir topladım teşekkür aldım ama yoruldum bıraktım artık, aynı dönemlerde birlikte görev aldığım arkadaşlarımın da hizmetlerine bakardım, benden çok daha kaliteli , imrenerek baktığım arkadaşlarım da vardı, kabul edemeyeceğim hizmetleri veren arkadaşlarım da. her ne kadar genel müdürlükler konuyu yakın takip etse de hele ki bu yoğun dönemde kaliteyi dikte edebilmeleri çok mümkün olmuyor.
    Bu bilgiler doğrultusunda BAYMAK ta nasıl bir servis hizmeti ile karşılaşabileceğiniz konusunda nokta atışı bilgi verebilmem zor olur, taktıran arkadaşlardan bilgi almak çok daha makul olur.

• b.unal kullanıcısına yanıt
    Odadaki diğer faktörleride hesaba katmak lazım, insan sayısı, TV bunlarda az da olsa ortama sıcaklık veriyorlar. Ev Güney cephemi kaç saat güneş alıyor vb. Ama normal şartlar altında 20 25 m2 odada 12 binlik cihaz işinizi görür. Ben 23 metre kare alanı 12binlik cihaz ile gayet güzel ve hızlı canavar gibi soğutuyorum. Beko ürün çok eski bir model değil özellikleri orta sınıf klimalar ile eş değer. Sadece soğutma için ve ileride daha büyük bir eve yada odaya geçerim derseniz 18 binlik düşünülebilir. Ama btu arttıkca enerji tüketimide artıyor , daha çabuk soğutur sonra tasarrufa geçer mi orasını bilmiyorum incelemek lazım.

• MegaWolt38 kullanıcısına yanıt
    Misafir odası ve Oturma odası yazdığınız yerlerin kapıları neresi tam anlayamadım ama klimanın karşısına denk geliyorsa avantajınız var demektir, eğer klimanın karşısı düz duvar ise bu sefer klima o alanda kendi çalıp kendi oynar gibi bir durum çıkar ortaya, Yatak odası 2 inci, çocuk odası ğise 1 inci derecede dezavantajlı noktadalar.
    Klimanın çalışma prensibine göre sizin düşünceniz, TEK ALAN mantığının dışında olduğundan dolayı %100 başarılı bir uygulama olacağının garantisi yok, ancak plana göre genel anlamda çok da kötü durumda değil düşünceniz.
    Mutfak balkonunuza baktım iç ünite ile arasında yaklaşık kaç mketre var bununla ilgili bilgi yazmanız iyi olur, eğer 24000BTU bir klima düşünürseniz ve planınıza göre dikey borulama olmayacağı için planda görüldüğü kadar mesafe yatay katedildiğinde performans sorunu çıkartmayacaktır. Her klimanın bir borulama mesafesi tahdit sınırı olduğunu, 5 metre üzeri tesisatlarda her 1 metre için 20 gram gaz ilavesi olacağını unutmayınız. 410 sistemlerde gaz ilavesi olmaz denir ancak montaj aşamasında teknik olarak bu yapılır, bilemezlerse özelden telefonumu yazayım size arasınlar tarif ederim ( ki klimacılarsa bilirler zaten )

• Merhaba arkadaşlar bende istanbulda dubleks ev için klima bakıyorum ev son zamanlarda çok fazla bunaltmaya başladı. iki katıda soğutmak istiyorum en azından içeride ki bunaltıcı sıcaktan kurtulmak istiyorum. dairenin çizimini ve benim muhtemel klima koymayı düşündüğüm noktaları belirledim. sizce hangi noktalara klima koymalıyım ve kaçlık klima koymalıyım. Salonlu katta merdiven odadan bağımsız holden çıkış yapılıyor ve oda ile bağlantısı bulunmamakta.

• renji kullanıcısına yanıt
    İnşaat aşamasında atılmış ankastre tesisat yok mu hiç bir yerde?
  • Ado kullanıcısına yanıt
    malesef hiç bir boru yok
  • renji kullanıcısına yanıt
    Hocam haklı olarak bu tarz talepler geliyor ancak sürekli ikaz etme gereği duyuyorum ki genel ev soğutma işi aslında lokal klimalar ile olmaz. Merkezi ısıtma sistemindeki gibidir aslında soğutma da, her alanın BTU değeri hesaplanmalı ve ortaya çıkan sonuca göre hareket etmeli.
    Genel yaklaşım ''bir kaç derece düşürsün yeter'' şeklinde olsa da bu tarz komplike durumlar için mutlaka yetkili servislerden ücretsiz keşif hizmeti talep ediniz.
    Burada yazarız ''şuraya şu kadar buraya bu kadar'' deriz lakin standart bir durum olmadığından dolayı ASLA sağlıklı bir yaklaşım olmaz.

Hol de duracak olan klimanın karşısındaki merdiven inen mi çıkan mı ben anlayamadım o derece mimari bilgim yok. karşısındaki salon ve odanın kapıları klimanın tam karşısına denk geliyorsa ot odasına ayrıyeten klima takman bana göre anlamsız olur.
    diğer kısımda ise bence lokal olarak odaların İÇLERİNE olması gereken BTU da klima takılması daha makul olur.

ben ısrarla yerinde keşif yapılması gerektiğini ifade ediyorum

• 
Sayfa: önceki 16351636163716381639
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.