Şimdi Ara

/kimin takıntıları var\(emin olamama duygusu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    örneğin:
    -bi yerde boy abdesti şöle alınır die duyan insan, gider öle alır, tam tamına öle olmadığını hissedince baştan başlar yine öle alır, yine olmaz yine öle alır; sonra başka biyerde başka türlü duyar gider iki duyduğunu birden uygulamaya çalışır, olmaz baştan, olmaz baştan..
    çünkü:
    -korku, kişi dinden tanrıdan korktuğundan (yahut örneğe dönersek, abdestini doğru almazsa başına kötü şeylerin gelmesinden korktuğundan) kişi takıntı edinir.
    bu korku faktorü ocd'nin ortaya çıkmasında sadece din ve ibadette deil, genel olarak tüm ocd vakalarında benzer korku fakörü incelenince bulunabilir..
    sebep:
    -eğitimsizlik (eğitim şart), kişiye baskıcı bi din eğitimi verilmemiş olsaydı korku oluşmamış olcaktı ("abdestini almazsan yanıcaksıın!!") ve ocd ortaya çıkmıcaktı.. yahut, kişiye temizlik eğitimi düzgün verilseydi yine korku oluşmamış olcaktı ("ellerini sabunlamazsan ölürssüün!!") ve ocd ortaya çıkmıcaktı..
    (buyrun getirin bütün ocd vakalarını korkuya baalıyabilirim)
    sonuç/konklüzyon:
    bu sebeplerdendirki ocd çocuk yaşta sık görülür..

***bende olan bir takıntıdır, 3 saat banyoda kaldığımı bilirim

***öndeki arabayı sollamam lazım, yoksa kötü şeyler olabilir

***sigarayı dibine kadar içmem lazım

***biraz sonra gider kapıya bakarım ya kilitli değilse

***dua ederim kesin yanlış okudum olmadı, bu şekilde bildiğim şeyler bile karıştığı oldu.

acaba neden bunlar oluyor bende, aşk sevgi ulaşamama yaktın beni....

• Bende okb var, çok berbat bir hastalık..
    5 tane ilaç içiyorum, 2 kere de ekt(elektroşok) oldum, banamısın demiyor.
    aman diyorum aman,, daha depresyondan bahsetmedim o ayrı konuya giriyor..
  • inanç olarak baya bi zayıf olduğum için senin bahsettiğin tecrübeleri yaşamadım
    ocağı açık mı bıraktım diye bi kaç kez kontrol ederim
    (eğer kapatmışsam gider açarım )
    kapıyı kilitleme olayı bi kaç kez başıma gelmiştir
    çogu zamanda anahtarı içerde unutmuşumdur bu yüzden iyiki kapıyı açık bırakmışım diyorum kendi kendime
    buna benzer vakıalar yani...
  • Evden çıkmadan önce yapacağım bir iş varsa tekrar tekrar yapmadığımı düsünürüm.Buzdolabı kapağını,tüpü,kombiyi 2-3 kere kontrol ederim.

Gece eve geç geldiğimde arabanın tüm kapılarının ve camlarının kapalı olduğuna kendimi inandıramam 2-3 kere tüm camları ve kapıları kontrol ederim

Bu çok kotu bir hastalık.
  • bende çok var aslında aklıma gelmiyor.aklıma şuan gelen parke taşların çizgilerine basmama.önümdeki kişiyi geçme.bir numarayı çevirdikten sonra defalarca kontrol etme.
  • Bu saydıklarınız bendede ve çoğu insanda olduğuna göre demekki gayet insani şeyler Biraz zaman kaybına yol açıyor ama snuçta haztalık değil.Hatta ben kendime gülüyorum bazen.İnsanca bir durum rahat olun
  • bende de arada oluyo. ama bence bu sosyal durumdan doğan bir hastalık. yanlız ve arkadaşı olmayanlarda görülüyo sanırım
  • Arkadaşlar doğru yaptığım şeyden emin olamıyorum.Acaba sorusu hiç ayrılmaz aklmda.Galibabirazda cesaretsizlik var.Birde bir arkadaşım atıyorum bir soruyu yapsın ben yapamayım içme dert olur o ya akşama kadar düşünürüm.Acaba ben salağımda bu çocuk cokmu akıllı diye.Ama sonra düşünüyorum ulan onlarda benim aptığım soruları yapamıyor diye.Önümdekini geçme hastalığı bir nevi bende de var ya.Hızlı yürürüm ve benle yürümeğe kalkanlar biraz yoruluyor bana yetişecem diye.Bunu bir sebebide galiba en iyi arkadaşımın nerdeyse boyu 2 metre.malum bendede boy 1.83 falan adamın attığı adımlar bende uzun ona yetişecem ferken bende hızlı yürümeye alıştım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.