Şimdi Ara

Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
8
Favori
142.367
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    dostum cevap için geç biraz ama nese artık . cam gibi ses cıkarıyorr vee hacdan galmişşe cam olma ihtimali baya yüksek ama 80 100 yıl önce camdan tesbih yapıldıgını sanmıyorum belki onıx taşıdır ama oda sadece kırsehır de cıkıyoo daha detaylı bilgi ve fotograf varsa pm att
  • Arkadaşlar yeni aldım ama biri kafamı karıştırdı. Tesbihane nin şubesinden aldım tesbihi. Faturalı Vs işte. 229 lira verdim. Sıkma kehribar diye aldım ama biri çıktı yok bu plastik yok bilmem ne diyo. Ateşle yakma olayını yaptım harika bi koku çıkıyor, ama ateş değen yeri karardı ve kalorifer peteğinin üstüne bırakıyorum biraz ısınınca yine hoş koku geliyor
     Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

Arkadaşlar yeni aldım ama biri kafamı karıştırdı. Tesbihane nin şubesinden aldım tesbihi. Faturalı Vs işte. 229 lira verdim. Sıkma kehribar diye aldım ama biri çıktı yok bu plastik yok bilmem ne diyo. Ateşle yakma olayını yaptım harika bi koku çıkıyor, ama ateş değen yeri karardı ve kalorifer peteğinin üstüne bırakıyorum biraz ısınınca yine hoş koku geliyor

Sıkma kehribar denen materyal yeniyse plastik, eskiyse fenol-formaldehit türevidir. Bu tespih ise yeni malzemedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: blackice_serkan

quote:

Orijinalden alıntı: MYılmaz4646

Arkadaşlar yeni aldım ama biri kafamı karıştırdı. Tesbihane nin şubesinden aldım tesbihi. Faturalı Vs işte. 229 lira verdim. Sıkma kehribar diye aldım ama biri çıktı yok bu plastik yok bilmem ne diyo. Ateşle yakma olayını yaptım harika bi koku çıkıyor, ama ateş değen yeri karardı ve kalorifer peteğinin üstüne bırakıyorum biraz ısınınca yine hoş koku geliyor

Sıkma kehribar denen materyal yeniyse plastik, eskiyse fenol-formaldehit türevidir. Bu tespih ise yeni malzemedir.

Hocam yani kehribar falan değil mi bu? Plastik mi

• Aynen öyle. Ama sıkma kehribar denen yeni malzemelerin hepsi zaten plastik.

• quote:

Aynen öyle. Ama sıkma kehribar denen yeni malzemelerin hepsi zaten plastik.

Tamamdır hocam teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: _flintstone

kehribar genelde tesbihle birlikte anılıyor. kehribarın önemi nedir? kehribar olunca ne oluyor?

Kehribar; Çam ve benzeri reçineli ağaçların kırılma, kesilme vs. gibi gövdelerinden sızan reçinelerin fosilleşmiş halidir. Minimum 20 milyon yılda oluşur. Ağırlıklı olarak baltık ülkelerinde çıkar. Jurassic park filmiyle bilinirlik ve kıymeti artmıştır. Gerçek baltık damla kehribarın gramı 3 $'dan 20 $'a doğru gider. Çin'de ilaç ve süs eşyası sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Batı ülkelerinde takı, İslam, özellikle de arap ülkelerinde tespih sektöründe tercih edilmektedir.
  • 2011 de açmıştım tutmuş ya

• MYılmaz4646 kullanıcısına yanıt
    Fenol-formaldehit denilen malzeme doğal kehribara en yakın ve uzun ömrü ve zamanla renk değiştirme gibi bir çok özelliği ile tespihler de tercih edilen laboratuvar ortamında üretilen bir çeşit kimyasaldır.Düz mantık yürütüp temel üretim malzemesinin reçine olmasından dolayı bu malzemeden üretilmiş bir tespihi plastik olarak nitelendirmek her ne kadar doğru bir yakıştırma olsada malzemenin hakkını vermez..Çünkü piyasada en ucuz yeni üretim yada yeni kesim olarak nitelendirilen bir fenol-formaldehit tespihin gram fiyatının 3$' dan başladığını düşünürsek o kadar da basit bir malzeme olmadığını anlayabiliriz.Sonuç olarak bu konulara ilgili birisi olarak aldığınız tespih fiyat olarak normal geldi bana...Kokulu olması da fenol-formaldehit oranının iyi olduğu izlenimi uyandırdı bende..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgurdusunceler

Fenol-formaldehit denilen malzeme doğal kehribara en yakın ve uzun ömrü ve zamanla renk değiştirme gibi bir çok özelliği ile tespihler de tercih edilen laboratuvar ortamında üretilen bir çeşit kimyasaldır.Düz mantık yürütüp temel üretim malzemesinin reçine olmasından dolayı bu malzemeden üretilmiş bir tespihi plastik olarak nitelendirmek her ne kadar doğru bir yakıştırma olsada malzemenin hakkını vermez..Çünkü piyasada en ucuz yeni üretim yada yeni kesim olarak nitelendirilen bir fenol-formaldehit tespihin gram fiyatının 3$' dan başladığını düşünürsek o kadar da basit bir malzeme olmadığını anlayabiliriz.Sonuç olarak bu konulara ilgili birisi olarak aldığınız tespih fiyat olarak normal geldi bana...Kokulu olması da fenol-formaldehit oranının iyi olduğu izlenimi uyandırdı bende..

Hocam bilgi için çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı oldu. Tesbihi güvendiğim bir firma olan tesbihane den aldım. Sıkma kehribar diye geçiyordu böyle bi konuyu görünce de bilgisi olan arkadaşlar aydınlatır diye sormak istedim :)

• Dün bi kehribar tesbih aldim generde bileğinde takılı duruyor ama saklarken tesbihin ucundaki uzun kısım kırıldı..kehribar kirilirmi

• kehribar bir taş çeşididir.oluşması milyonlarca yıl alması onun taş olduğu gerçeğini değiştirmez.sonuç olarak kırılır...eğer imalatı eski bir tesbih ise zaman zaman yağlamak ömrünü uzatabilir..
  • Her kehribar yanar ama erimez çakmak testini tavsiye etmem sıçak su buharı testi yapabilirsiniz yada çakmak lada yaparsanız şayet 2-3m saniye tutup çekin kokusundan anlaşılır çam kokusu alabilirsiniz ama uzun süre tutmayın tuttuğunuz yerin özelliğini bozar diğer tesbihler hakkında detaylı bilgi almak içinhttps://www.kanunitesbih.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.
  • Kehribarla ilgili bu makalede çok güzel detaylar var hatta en sonuna kehribarın kitabını yazıp PDF olarak eklemiş adamlar, ilginç gelebilir ama harbiden yapmışlar.

Kehribarla İlgili Bilmeniz Gereken 7 Bilgi

Ayrıca faydalı olabilecek linkler: tesbih, kehribar tesbih,

• quote:

Konuyu hortlatalım bari,
    Elimde rahmetli dedemden kalma çok eski, kehribar olduğunu düşündüğüm bir tesbih var. Manevi değeri çok yüksek, çünkü ondan kalan tek şey ama ne olduğunu da öğrenmeyi çok istiyorum. Anlayan arkadaşlar fikirlerini belirtirse sevinirim.
    Bir de bende uzun zamandır sadece merak duymakla kaldığım hobiye başlamaya karar verdim. Yukarda @horsanali arkadaşın bahsettiği gibi ya baltık ülkelerinden ya da dominik'ten internet siparişi yoluyla kehribar getirtip dizdirmek istiyorum. Sanırım bir tesbih için 70-80 gr. yetiyormuş.
    Saygılar.

Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım

Ustteki katalin veya bakalittir.Bu maddeler de degerlidir cunku 1940 larda filan uretimi durduruldu.yeni bakalit uretiliyo ama eskisi tabiki daha degerli.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanilkeli

40 sene önce hali vakti yerinde olan amcam arkadaşları arasında omega saat ve değerli tesbih alışverişi ve takas yaparlardı.Amcam şimdi 93 yaşında ve geçenlerde bana 40 yıldır sakladığı ve antika ve kehribar olduğunu söylediği bir tesbih verdi.Tesbihin taneler 14x14 imamesi 42 mm.Taneler ağaçtan yeni koparılmış taze vişne renginde ve pırıl pırıl.Işkıta bakılınca hare veya herhangi bir şeffaflık görünmüyor.Arkadaşlar;bu teşbih değerli midir

Seffaflik yoksa bakalittir.

• Konu hareketlense guzel olur

•  Kehribar tesbih nasıl anlaşılır? yardım

[simage][/simage]

• Arkadaşlar bu tesbih plastik midir?

Imame si yakıldığı zaman kırmızı nokta şeklinde iz bırakıyor,babama kahvede otururken biri satmis, Ateş kehribar mi plastik mi,ya da başka bir taş mı?

• Arkadaşlar merhaba, geçtiğimiz haftalarda ben de kehribar tespih arayışına girdiğim için foruma da konu açmıştım. Birkaç farklı sitede araştırma yaptıktan sonra TespiHouse'dan 280 TL'ye su yeşili ateş kehribar tespih aldım. İnternet üzerinde alım yaptığım için elbette tespihi görüp test etme şansım olmadı. Kehribar tespihlerin en önemli özelliği her bir taşının aynı boyuta sahip olmaması ve dikkatli bir şekilde incelendiğinde göze çarpan kusurlarıdır. İnternette kısa bir araştırma yaptığımda tuzlu su testi gibi bir şeyle karşılaştım. Biraz zahmetli duruyor ama merakını gidermek isteyen arkadaşlar deneyebilir. Sahte kehribarı gerçeğinden ayırmadaki en etkili yollardan biri tuzlu su testidir. Bu testi orta boy bir bardağın içini suyla doldurduktan sonra, 7 çay kaşığı tuzu içine atın ve tuz tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Kehribar boncuklu takınızı suyun içine bırakın. Eğer takınız gerçek kehribardan yapılmışsa, suda yüzer. Kehribar taklidi boncuklardan yapılan takıların büyük çoğunluğu ise bardağın dibinde kalacaktır. Birkaç farklı test daha mevcut. Özellikle koku alma yetisi gelişmiş olan arkadaşlar, kopal ve kehribar arasındaki farkı kolaylıkla ayırt edebilir. Deyim yerindeyse burnun direğini sızlatan bir reçine kokusu gelmesi gerekiyor tespihten eğer gerçek kehribar ise :)

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.