Şimdi Ara

Kasa fanları hakkında yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar. Öncelikle sistemim hakkında bilgi verim sonra soruma geçeyim ;

- Gigabyte Z68M-D2H Anakart
    - İntel i5 2500k 3.3 Ghz işlemci
    -Asus HD 6570 Ekran kartı
    - 4 Gb Ram

Bu özelliklere sahip bir bilgisayarım var ve kasa fanlarından beni çok rahatsız eden ses geliyordu. Açtım temizledim taktım falan ama ses azalmadı. Fan konusundan çok anlamadığım için isimlerini bilmiyorum. Kasanın kapağında büyük bir fan var birde arkasında monitör girişinin falan olduğu bölümde biraz daha küçük bir fan mevcut. Son olarakta işlemcinin üzerindeki kendi fanı mevcut. Ben işlemci üzerindeki fan dışındaki diğer 2 fanı iptal ettim ve ses yok oldu ve bir haftadır böyle kullanıyorum. Çeşitli programlarla işlemci sıcaklığını farklı zamanlarda kontrol ettim 40 dereceyi geçtiğini görmedim henüz. Çok zorlayıcı olmasada oyun falanda oynuyorum sadece işlemci fanının dönüş hızı artıyor. Sizlere sorum şudur bunun böyle kullanılması tehlikelimidir?. Bu fan seslerinden kurtulmam için yeni fanmı almam gerekir veya kasa mı değiştirmem lazım?. Yakın zamanda bir kaç zorlayıcı programda kullanmam gerekecek (render almam gerekecek) riske atmak istemiyorum. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa ben ve benim gibi sorunu olanlar faydalanır. Şimdiden teşekkür ediyorum.

• Öncelikle işlemcinizi tam yük konumunda sıcaklığı tekrar kontrol ediniz. Prime95 programını kullanabilirsiniz. 70 dereceyi geçmezse sorun yok.

Kasa fanları hakkında bir başlığım var takip edebilirsiniz. Kasanızın fan yuvaları kaç cm fana izin veriyor ona bakın ve bütçenize göre bir fan benim başlıktan seçebilirsiniz.

http://forum.donanimhaber.com/m_104581199/f_//tm.htm#104591230
  • quote:

Orijinalden alıntı: Puxavidas

Merhaba arkadaslar. Öncelikle sistemim hakkında bilgi verim sonra soruma geçeyim ;

- Gigabyte Z68M-D2H Anakart
    - İntel i5 2500k 3.3 Ghz işlemci
    -Asus HD 6570 Ekran kartı
    - 4 Gb Ram

Bu özelliklere sahip bir bilgisayarım var ve kasa fanlarından beni çok rahatsız eden ses geliyordu. Açtım temizledim taktım falan ama ses azalmadı. Fan konusundan çok anlamadığım için isimlerini bilmiyorum. Kasanın kapağında büyük bir fan var birde arkasında monitör girişinin falan olduğu bölümde biraz daha küçük bir fan mevcut. Son olarakta işlemcinin üzerindeki kendi fanı mevcut. Ben işlemci üzerindeki fan dışındaki diğer 2 fanı iptal ettim ve ses yok oldu ve bir haftadır böyle kullanıyorum. Çeşitli programlarla işlemci sıcaklığını farklı zamanlarda kontrol ettim 40 dereceyi geçtiğini görmedim henüz. Çok zorlayıcı olmasada oyun falanda oynuyorum sadece işlemci fanının dönüş hızı artıyor. Sizlere sorum şudur bunun böyle kullanılması tehlikelimidir?. Bu fan seslerinden kurtulmam için yeni fanmı almam gerekir veya kasa mı değiştirmem lazım?. Yakın zamanda bir kaç zorlayıcı programda kullanmam gerekecek (render almam gerekecek) riske atmak istemiyorum. Tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa ben ve benim gibi sorunu olanlar faydalanır. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Ses süreki mi geliyor yoksa bilgisayar açıldıktan 3-4 dk sonra falan susuyormu?
    Galiba sen harici fanı ve ekran kartı fanını çıkarmışsın harici fan zarar etmezde ekran kartı fanını yüksek grafik gerektiren işler yaparken takmalısın.
    Bendede bu şekilde bir problem olmuştu denedim hangisi ses yapıyor diye harici fandan çok ses gelmiyordu cozurtuyu ekran kartı fanı yapıyor
    (Kış başladığından beri varsa soğuklardanda yapıyor açıldıktan 4-5 dk sonra ses duruyorsa endişelenme)
    Benim cozurtu yapan ekran kartı fanını söküp makine yağıyla az bişi yağladım ses kesildi
    Sonuç olarak ses bir süre sonra geçiyor ve havalar soğukken yapıyorsa sorun yok
    Ama ses geçmiyorsa önce hangi fanın yaptığını bul
    Sonra o fanın doğru yerleştiğini kontrol et yani oturuyormu olmadı az biraz yağla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.