Şimdi Ara

Kartezyen Robot Projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Lise son sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda gördüğümüz Motor Sürücüleri ve Robotik dersimiz için herkes bir robot yapıyor. Sumo, çizgi izleyen, kartezyen robotları arasından kura sonucunda bana ve arkadaşıma (ortak iş) kartezyen robot düştü. Çizgi izleyen ve sumo robot hakkında fikir sahibi olmama rağmen kartezyen hakkımda pek fazla bilgim yok ve de internette kaynak bulmak da zorlandım.

Yapacağımız kartezyen robot şöyle birşey olacak.

Kartezyen Robot Projesi

Resimde siyah olarak gördüğünüz metal bir kısım olacak o yüksekte olacak alttan profiller ile desteklenecek. malzemeler zeminde olacak ve eşit aralıklarla yerleştirilmiş olacak. Programlaması asembly ile yapılacak.

İlk başladığında tutacak kısmı resimde gösterilen başlangıç noktasında olacak. Malzemeler 1-2-3-4-5-6-7-8-9 olarak numaralandırılmış olacak ve keypad üzerinden örneğin 1'e basıldığında önce mavi ile gösterilen kısım 1 numaralı malzemenin olduğu sıraca gidecek daha sonra tutacak kısım 1 nolu malzemenin üzerine gelecek ve aşağıya inerek malzemeyi tutacak daha sonra eski konuma geri dönecek ve malzemeyi düzgünce bırakacak. Yapacağımız proje bundan ibaret umarım anlatabilmişimdir.

Devre kendimize ait olacak.
    Programlama kendimize ait olacak.
    Tasarım kendimize ait olacak.
    Kısacası her şeyini biz yapacağız.
    Fakat sizin bilgilerinize ihtiyacım var mesela
    1. Step motoru nasıl süreceğim bunu bilmiyorum bunu öğrenmeliyim.
    2. Keypad üzerinden nasıl kontrol edeceğim.
    3. Kayma olmadan tutacaklar nasıl tutacak.
    4. İstenilen malzemeye nasıl götüreceğim?
    5. Tutacak kısmını nasıl aşağıya indireceğim?
    6. Devreyi nasıl çizeceğim? Nasıl çizmeliyim? Baskı devresini nasıl çıkartacağım?
    7. Hangi malzemeleri kullanmalıyım? Nasıl bir tasarım yapmalıyım ve malzemeleri nereden alabilirim?
    8. Bunun gibi pek çok soru işareti var. Sürem oldukça uzun parça parça hepsini tamamlasam biter diye düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    Ufak bir ricam var konuyla ilgili bilginiz olmasa dahi yazımın açıklayıcı olup olmadığına dair fikrinizi yazarsanız sevinirim.

Teşekkürler
    webbilgisi

• bu proje yazılım bilgisi gerektirir özellikle asm ile yapacakmıssınız ve asm c ile karsılastırılınca kullanması biraz zor bir dil bana göre. ama örnek projelerden faydalanarak fikir sahibi olabilirsiniz. yazdıklarını düşününce bu projeye en yakın olan katlı otopark projeleri gibi geliyor. kolay gelsin iyi çalışmalar.
  • http://etepic.com/index.php?topic=144.msg960#msg960

Şuradaki konuya mesajlara ve mesajıma bakarsanız sevinirim. Sizce nasıl yapabilirim kafamda herşeyi kurdum ama o metal kısımları nasıl yapacağım motorları parçaları nasıl yürüteceğim orda sorun var işte
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.