Şimdi Ara

Karl marx düşüncesi nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar internette nereye baksam hep marksizimle ilgili siyasal kominist düşünce olarak yazmışlar evet doğru ancak ben bu düşüncelere sebep olan karl marxın düşünce şeklini merak ediyorum siyasal biçmini değil?

Örnek vericek olursam sokrates zamanında din'i bilimden daha üstün tutmuştur din düşüncesini daha üste görmüştür veya kant bilginin herzaman içimizde oldgunu ve newton ile arasındaki bağ gibi şeyler ben bu tarz düşünce biçmini öğrenmek istiyorum?

• filozofların düşüncelerini öğrenmek istiyorsan kitaplarını okumalısın. bazen tercüme kitabı okumak bile anlatmak istediğini anlamaya yetmiyorken 3. kişilerin anlattığı şeylerle sınırlı kalmamalı. tuğla gibi kitap ama okuyan okur bence
  • Hayatında işe girip çalışmamış, bütün düşüncelerinin uygulamaları başarısızlıkla sonuçlanmış bir hayalperest.
  • Meurglys kullanıcısına yanıt
    Bu mantıkla hiçbir yazar,filozof,araştırma görevlisi,profesör ve doktor çalışmamış demektir.Bugün dahi fikirleri,yazdıkları iktisat fakültelerinde derslerde gösterilen bir adamdan bahsediyorsunuz.Tebrikler kafanız pırıl pırılmış güle güle kullanın.

Arkadaşın sorusuna gelecek olursam Marx'in düşünce şekli "Diyalektik Materyalizm" dir.İnternetten Diyalektik Materyalizmi araştırırsanız az çok sorunuzun cevabı kafanızda şekillenir.
  • Marksizm kökten çürük bir fantezi ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yani Sosyoloji ve İktisat'ta ilk göreceğin ders olan adamın fikirlerine bu kadar cahilce hayalperest,fantezi yorumlarını yapabilecek kadar cahilce bir şey yok.

Tamamen anlamak için Almancasından okumak şart.
  • Şimdi birazcık detaylandıralım.Marksizm,standart felsefi süreçten farklı olarak düşünüşün dışında eylemide içerir.Buna "Praksis felsefe" deniyor.Felsefesinin dayanak noktası insanın doğası ve toplum içindeki yeridir.Hegelci diyalektiğin yardımıyla insan doğasının değişmezliği kavramını reddeder kendisi.Burada kastedilen ise fizyolojik ihtiyaçlar değil;insanın toplum içinde yarattığı hareket ve davranış biçimidir.

Bunu da "tarihsel süreç" ve "doğa" kavramlarını bir arada ele alarak yapar.Sosyal koşulların davranışı belirlemesi,doğanın insanın davranışını belirlemesinden önce gelir.Ama bu insan doğasının varlığını reddetmez,yabancılaşma teorisi bunun üzerine kuruludur.İnsan emeği kaçınılmaz olarak doğal bir kapasite gerektirir ama bu da insan bilincinin aktif rolüne sıkıca bağlıdır.

Tarih analizini'de isterseniz anlatabiliriz daha sonra.
  • Burada kim ne derse bos
    Acacaksin okuyacaksin kendin analiz edeceksin ki boylece kim oldugunu ogreneceksin
  • quote:

Orijinalden alıntı: avcılarınavcısı

filozofların düşüncelerini öğrenmek istiyorsan kitaplarını okumalısın. bazen tercüme kitabı okumak bile anlatmak istediğini anlamaya yetmiyorken 3. kişilerin anlattığı şeylerle sınırlı kalmamalı. tuğla gibi kitap ama okuyan okur bence

Dosrum okumak istiyorum zaten baktımda ancak istediklerimin hepsi yabancı dil ve Türkçe çevirilerini gördüğüm kitaplarında beni tatmin etmeyeceiğini düşündüm arayışım devam ediyor yinede buraya bir sormak istedimm
  • quote:

Orijinalden alıntı: hetşat

Bu mantıkla hiçbir yazar,filozof,araştırma görevlisi,profesör ve doktor çalışmamış demektir.Bugün dahi fikirleri,yazdıkları iktisat fakültelerinde derslerde gösterilen bir adamdan bahsediyorsunuz.Tebrikler kafanız pırıl pırılmış güle güle kullanın.

Arkadaşın sorusuna gelecek olursam Marx'in düşünce şekli "Diyalektik Materyalizm" dir.İnternetten Diyalektik Materyalizmi araştırırsanız az çok sorunuzun cevabı kafanızda şekillenir.

tez+antitez evet bunuda biliyorum ama daha fazla şey öğrenmek istedim teşekürler cevap için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Just Tarih

Şimdi birazcık detaylandıralım.Marksizm,standart felsefi süreçten farklı olarak düşünüşün dışında eylemide içerir.Buna "Praksis felsefe" deniyor.Felsefesinin dayanak noktası insanın doğası ve toplum içindeki yeridir.Hegelci diyalektiğin yardımıyla insan doğasının değişmezliği kavramını reddeder kendisi.Burada kastedilen ise fizyolojik ihtiyaçlar değil;insanın toplum içinde yarattığı hareket ve davranış biçimidir.

Bunu da "tarihsel süreç" ve "doğa" kavramlarını bir arada ele alarak yapar.Sosyal koşulların davranışı belirlemesi,doğanın insanın davranışını belirlemesinden önce gelir.Ama bu insan doğasının varlığını reddetmez,yabancılaşma teorisi bunun üzerine kuruludur.İnsan emeği kaçınılmaz olarak doğal bir kapasite gerektirir ama bu da insan bilincinin aktif rolüne sıkıca bağlıdır.

Tarih analizini'de isterseniz anlatabiliriz daha sonra.

Evet kafamdaki fikirlerle olan yazdıkların örtüşüyor ki zaten marksist olan ülkelerde doğanın katledildiğini okuyan çoğu kişi bilir.

• gokutg G kullanıcısına yanıt
    Sadece bundan ibaret değil sarmal gelişim,altyapı üstyapı,tarihsel materyalizm vs. bunları da bilmeniz lazım.

Metafizik/Mekanik düşünce ile Diyalektik düşünce farkını kavramadan Diyalektik Materyalizm anlaşılamaz.
  • Marx'ın temellendirdiği marksist felsefe bugün uygulanması çok çok zor bir ideolojidir. Marx'ın temel olarak Hegel'in öne sürdüğü diyalektik mantığı geliştirerek ortaya attığı diyalektik materyalizm fikriyle Zengin-Fakir, Kapitalizm-Sosyalizm vb. gibi sınıfsal karşıtlıklara yönelik bir uzlaşma veya sentez arayışı içerisinde ortaya attığı düşünceleri vardır. Marx, kapitalizm karşısında emekçinin hakkını koruyacağını düşündüğü sosyalizm öğretisini savunmuştur. Bu ideoloji bana göre globalleşmiş dünya üzerinde uygulanabilmesi tamamen imkansız bir düşten ibarettir. Teorik olarak her ne kadar çekici bulunsa da, pratikte birçok eksiği vardır. Eksik bir ideolojidir.

Marx hakkında burada daha birçok bilgi yazılabilir ancak yüzeysel olarak anlatmak istedim. Marx ya da herhangi bir düşünürü tanımanın en iyi yolu onların eserlerini okumaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Schwartzenius -- 27 Ağustos 2017; 2:3:12 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.