Şimdi Ara

KALORİMETRELİ MERKEZİ SİSTEMLERDE FATURA HESAPLAMA (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
146
Cevap
10
Favori
130.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar konu ile ilgili bir seyi göz önünde bulundurmanızı istedim çok önemli bir ayrıntı dairesinin vanasını kapatanlar için veya bir iki tane odayı ısıtıp diğer yerleri dönüş vanasından kapatanlar için 15 derece şartı daireler arasında ısı kaybını önlemek için uygulanmaktadır makine mühendisleri odası türkiyeyi bölgelere ayırmış ve bu bölgelere her ay için kat sayı belirlemiş ve bu kat sayı her ay farklı örneğin ocakta farklı nisan ayı için farklı bu o ayların hava sıcaklıklarına göre değişkenlik göstermekte 15 derece şartının hesaplanması ise

a : Kalorimetrelerden toplanan değer
    b: toplam alan
    c: ortalama bir metre kare başına tüketim

d : aylık katsayı

f: 1 metre karenin ısınması için asgari kwh

g: daire metre karesi

t: toplam asgari ısınma

a/b:c
    c*d=f
    f*g:t

yani toplam kalorimetrelerden 25000 khw toplanmış olsun toplam alan ise 6100 m2 ve o ayki kay sayı 0,76 dairenin m2 si 125 m2

25000/6100 : 4,10 kwh

4,10*0,76 : 3,12

3,12*125 : 390 kwh asgari ısınma

sizin tüketiminiz eğer 390 kwh ın altında kalıyor ise otomatikmen sistem 390 üzerinden faturalandırma yapar daire tüketimi 0 olanlar için de yine sistem 390 khw üzerinden faturalandırma yapar

örneğin tüketimi 0 olan bir daire

8000 ₺ fatura gelmiş ise biraz önceki hesaplamadan gidersek

%30 : 2400/6100 : 0,39*125 : 48,75 ₺
    %70 : 5600/25000 : 0,22*390 : 85,80 ₺

toplam ödenecek fatura : 134,55₺ ödemesi gerekmektedir.

• Bu bilgi için çok teşekkür ederim. Bu sene evi kapattım ve daha küçük mobilyali bir eve taşındım. Merkezi sistemi kökünden kapattım ama bende de ortak pay haricinde harcama tutarı yansitılıyordu. Faturayı incelediğimde bir katsayı vardı, demekki nedeni buymuş. Bilgi için tekrar teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanates58

merhaba arkadaşlar konu ile ilgili bir seyi göz önünde bulundurmanızı istedim çok önemli bir ayrıntı dairesinin vanasını kapatanlar için veya bir iki tane odayı ısıtıp diğer yerleri dönüş vanasından kapatanlar için 15 derece şartı daireler arasında ısı kaybını önlemek için uygulanmaktadır makine mühendisleri odası türkiyeyi bölgelere ayırmış ve bu bölgelere her ay için kat sayı belirlemiş ve bu kat sayı her ay farklı örneğin ocakta farklı nisan ayı için farklı bu o ayların hava sıcaklıklarına göre değişkenlik göstermekte 15 derece şartının hesaplanması ise

c*d=f

yani toplam kalorimetrelerden 25000 khw toplanmış olsun toplam alan ise 6100 m2 ve o ayki kay sayı 0,76 dairenin m2 si 125 m2

sizin tüketiminiz eğer 390 kwh ın altında kalıyor ise otomatikmen sistem 390 üzerinden faturalandırma yapar daire tüketimi 0 olanlar için de yine sistem 390 khw üzerinden faturalandırma yapar

mesajınızda belirttiğiniz d:aylık katsayı aydan aya şehirden şehire değişiyor anladığım kadarıyla. Ankara'da oturuyorum Nisan 2017 faturamda katsayı 0,5 olarak belirlenmiş. Bu değerin nasıl bulunduğunu biliyor musunuz.

• Sanırım yanlış kişiye soruyu sordunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: MCRB

Sanırım yanlış kişiye soruyu sordunuz.

Siz biliyor musunuz bu katsayı hesabını. Her türlü cevaba açığım.
  • Yok, işin açıkçası bende bilmiyorum . Benim içinde yeni bir bilgi oldu.

• Merhaba arkadaşlar.

Ortak ısıtma ve sıcak su sistemi kullanan biri bu ayki fatura örneğini yükleyebilirmi acaba.

2 m3 su için 75 tl çıktı bizim sitede. Oldukca yüksek olduğunu düşünüyorum.

Sağolun.
  • Merhaba Arkadaşlar,

33 daireden oluşan 4 apartman ve toplam 117 daire den oluşan bir site de oturuyorum. Isınma ve sıcak su merkezi sistem. Her dairede ısı pay ölçer var ve ayrıca her dairenin kaleriferleri termostatlı vana. Benim merak ettiğim konu şu: haziran ayında 60 tl fatura gelmiş. mayıs ayında 74 tl gelmişti. Kalorifer hiç yanmadı. :) Bu kadar yüksek gelmesi normal mi arkadaşlar anlamadım gitti. Gerekirse site yönetiminin hesaplayıp asmış olduğu hesaplamaları atabilirim. Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisyonal -- 7 Temmuz 2017; 20:57:56 >
  • barisyonal kullanıcısına yanıt
    Benim 5 senedir oturduğum ve kullandığım sistem sadece ısınma . Sıcak suyu kapsamıyor . Ancak şunu cok iyi öğrendim makul ücretlerin ödenmesi için olmazsa olmaz şartların bir tanesi de sitenin doluluk orani. Yani tam neden o fiyatlar gelmiştir bilmiyorum ama eger sitenin doluluk oranı düşükse faturanın fazla gelme nedenlerinden biride budur.

• apartman full dolu
  • barisyonal kullanıcısına yanıt
    Tamam o zaman, bu arada ben de çevreme sordum sizin olayı, iki arkadaş dönüş yaptı

134 dairelik apartmanda mayısta 55 haziranda 45 ödeyen var.

Yine 134 dairelik apartmanda mayısta 59 ödeyen var. Bu arkadaş daha haziranı ödemediği için hatırlamıyor. Bu 2 arkadaşımın da hem isnmalari hemde sıcak suları merkezi sistem aynı sizin ki gibi.

Yani kağıt üzerinde sizinkide çok farklı durmuyor.

Umarim size yardımı olmuştur

• teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanates58

merhaba arkadaşlar konu ile ilgili bir seyi göz önünde bulundurmanızı istedim çok önemli bir ayrıntı dairesinin vanasını kapatanlar için veya bir iki tane odayı ısıtıp diğer yerleri dönüş vanasından kapatanlar için 15 derece şartı daireler arasında ısı kaybını önlemek için uygulanmaktadır makine mühendisleri odası türkiyeyi bölgelere ayırmış ve bu bölgelere her ay için kat sayı belirlemiş ve bu kat sayı her ay farklı örneğin ocakta farklı nisan ayı için farklı bu o ayların hava sıcaklıklarına göre değişkenlik göstermekte 15 derece şartının hesaplanması ise

c*d=f

Makine mühendisleri odasının aldığı karar mevcut Yönetmelikte yer almıyor. Daire sakini peteklerini 15 dereceye getirdiği andan itibaren hiç bir ceza uygulanamaz.yöneticilerin veya sistemleri arıza veren şirketlerin kafa karıştırmak için uydurduğu bahanelere kulak asmamak lazım.piyangomu oynacağız(siz şu kadar yakmışsınız ama bu yakmanız gerekiyordu),hem bu makine mühendisleri müneccim mi sıcaklığı tahmin edecek.kanuni ve bilimsel olan 15 derecenin altında peteği yoksa hiç bir ceza ödemezsin.bunun haricinde hiç bir yöntem hesaplama geçerli değil.

• Sevgili forumdaşlar,

Merkezi sistem, ısıpayölçerli bir sitede oturuyorum (Kalorimetreler, kollektöre bağlı). Arakat ve tam güney cepheyim. İki odada termometre var. Güneşli günler itibari ile fatura gelene kadar sabah en serin saatlerde 22 nin altına düşmedi, günbatımında ise ev 24-26 nın altına düşmedi. Güneşli saatlerde daha da yükseliyor ve doğal olarak aynı cephelerin ev ısısısı hep bu şekilde olacaktır.

Kuzey , üst ve alt katlar için doğal olarak merkezi sistem bir süredir açık, bunun %30 ısı farkından dolayı elbette bir fatura gelmesi gerekir.

Nitekim bu Pazar, mevsimin ilk faturası geldi: 30 TL
     KALORİMETRELİ MERKEZİ SİSTEMLERDE FATURA HESAPLAMA

İki gün sonra yani bugün fatura düzeltmesi geldi: 50 TL
     KALORİMETRELİ MERKEZİ SİSTEMLERDE FATURA HESAPLAMA

İki fatura gelmesinin nedenine baktığımda, yeni faturada "15 °C farkı" başlığı altında tutar eklendiğini gördüm. Enerji hesaplaması yapan firmayı aradım. "Dairenin 15 derecenin altına düştüğünü nasıl anladınız da bunu eklediniz" diye sordum. "Isınma sistemini kapatmanın cezası" şeklinde bilgi verdi. Yani ben kapattığımda, altım ve üstüm etkilendiğinden bu bedeli ödüyormuşuz...!

Daireye yazın taşındığım için, online sistemden benden önceki, yani geçtiğimiz kışa ait faturaları inceledim. 15 derece farkı nedeniyle 2016 aralıkta 160 tl ödemişler. 2017 ocakta 200 tl. Dikkat, bu tutarlara %30 ortak gider henüz faturaya dahil bile değil!

Beni rahatsız eden ve soracağım konu şu: Daire en soğuk zamanda 22 nin altına düşmemişti. Ama 15 derece cezası nedeniyle ben yakıt sistemini açmam gerekiyormuş. Fakat bu kez çok sıcak olacağı için camları açmam gerekecekti. 15 derece cezası neye istinaden verliliyor, ceza oranı neye istinaden belirleniyor? Neyi gözden kaçırıyorum, bilgi verebilir misiniz? Mahkemeye vermeye kararlıyım şu aşamada.

• Merhaba,

Gönderdiğin faturadan 15 derece hesabının nasıl yapıldığı bilgisi çıkmıyor ama bizim binada uygulanan sistemi anlatabilirim.

1) İlk başta bütün sayaçların tüketimleri çıkartılır.
    2) Toplam sayaç tüketimi toplam metrekareye bölünür.
    3) Çıkan değer aylık olarak belirlenen 15 derece bölge katsayısıyla çarpılarak metrekarede tüketilmesi gereken kwh hesabı yapılır. ( Olay burada kopuyor zaten. Bu katsayının bilimsel olarak nereden geldiğini öğrenebilmiş değilim. Ankara için Ekim ayında bu katsayı 0,43 olarak belirlenmiş.)
    4) 3 numaralı maddede bulunan değer ile daire metrekaremiz çarpılır. Bizim tükettiğimiz kwh değeri burda çıkan değerden büyük ise tükettiğimiz değer, eğer küçük ise burda çıkan değer tüketimimiz olarak hesaplanır.
  • Arkadaslar ben size soyle bir ornek vereyim..merkezi sisteme gore kiyaslayin.

Bireysel kombide soyle bir durum var..ben ne yakarsam onu oderim arkadas arkama bakmam bile der, isin icinden cikarsiniz kimsede size hesap sormaz.nitekimde oyledir.

Simdi ben bireysel kombili evde isinmaya calisiyorum, alt katim bos, ust katimda 3 yildir yakti bu sene evde ikamet eden kisi sayisi 1 ve ise gidiyor aksam geliyor gece kapatiyor vs.

Bende 2 kucuk cocuk var ve 7 24 evdeyiz, bir fiil kombim sezon basi start edilir sezon sonu stop eder olay biter.

Simdi alt yok almanci, ust katta benim sayemde isiniyor zaten, ne gerek var tek kisiye kombi acmaya, alirim battaniyemi ustume uzatirim ayagimi acarim tv yi oh mis.

Bilmezki alt kattakinin ortalama 270.m3 gaz tukettigini..yani bilirde bilmemezlikten gelir..

Velhasil, ben merkezi sistemde yuzde 30 ortak isi muhabbetini siddetle destekliyorum..evet kaloriferi hic acmadan gun isigi veya 22 23 lerin altina dusmuyor demedeki enerji, binanizin icin harcanan enerjidir zaten..yani alt ve ust komsunuz yakiyordur sizede 23 derece sicaklik yetiyordur petegi acma geregi duymazsiniz, ama sizi isitan gene merkezi enerjidir..ben simdi ust kat komsuma cikip arkadas sen benim sayemde isiniyorsun ver bakiyim yuzde30 fatura tutarimi diyemem..ama merkezi sistem der..cokta guzel bence..yeterki adaletli ve guzel hesaplansin..seffaf bir hesap yapilsin.sadelestirilsin, tukeciye bir bir anlatilsin..oyle senin faturan bu al diye gozune sokulmasin..iyi ve guzel kis gecirmeniz dilegiyle.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• memati85 M kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler
    Evet 15°C farkı konusu ciddi bir konu. Ne arkadaşlarım ne de çeşitli forumlardakiler bunun farkında değil. Son yani düzeltilmiş faturamı incelediğimde, %30 bedel kadar 15°C farkı ödendiğini gördüm. Yani kabaca 15°C farkının %30 a tekabül ettiğini, dolayısı ile %60 zorunlu ödeme yaptığımızı, sadece %40 ın kendi tüketimimize bağlı olduğunu gördüm.

Bizdeki faturaya göre dağılıma ait kolay anlatım:
    ortak gider (%30) + 15°C farkı (%30)= %60 zorunlu ödeme.

Bu konunun bugüne kadar dikkate alınmaması hayret verici.
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler

Daha Temmuz'a yıllardır bireysel ısıtmalarda oturdum. Bahsettiğiniz durumları çok yaşadım. İlk defa bu kış pay ölçerli ısıtma olan bir yere geçtim. Geçmeden önce %30 konusunu bilirdum ve destekliyorum. Aksini isteyen yanılgı içindedir. Ancak sanırım yukarıdaki yazımdan %30 a itirazım olduğunu anlamışsınız. Asıl takıldığım şey kısaca 15C ısı farkı nın neye göre referans alındığı.
    Tespitlerime göre %30 da otomatikman buna ayırmışlar. Bu da toplam %60 yapıyor.
  • Yönetmeliğe göre araştırdım ve şunları paylaşma ihtiyacı duydum:

Merkezi ısıtmalı ve pay ölçerli sistem kullanan forumdaşlar,
    faturanızda "15 °C Farki" hesaplaması var ise bu konu sizi ilgilendiriyor.

Merkezi ısıtmalı ve pay ölçerli sistemler hakkında yönetmelik var biliyorsunuz. Bağlantı elemlanları ve hesaplamalar dahil tüm detaylar yönetmelik ile belirlenmiş durumda. Herkesin bildiği üzere %30 ortak gider ödemek zorundayız. Ayrıca radyatörlerde termostatik vanalar olmalı ve bunlar alanı en az 15 derecede tutacak şekilde açık olmalı.

Ancak yerden ısıtma bir sistemde radyatör yok, dolayısı ile termostatik vana yok. Bu tarz ısıtması olan yerlerde bazı enerji firmaları faturaya "15°C Farkı" adında zorunlu bir bedel yansıtıyor. Hesaplamasının neye göre yapıldığı belli değil.

Ben faturama baktığımda %30 ortak gider var, bu tamam. Bir de yaklaşık %30 daha bedel yansıtılıyor. Bu bedel bir nevi zorunlu kontör gibi. İster yak ister yakma, bunu ödüyorsun. Bu da toplam %60 ortak gider demektir. Size sadece %40 lık bir kendi kullanımınız kalıyor.

Oysa 14.04.2008 tarihli Resmi Gazete'nin 26847 sayısının 5 maddesinde şu fıkralar yer alır:
    (5) Tüketilen enerjiyi sınırlandırabilmek için merkezî ısıtma sistemi kullanılan binalarda TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanılır.
    (6) Merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

Aynı yönetmeliğin 8. maddesi şu şekilde:
    (1) Merkezî ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70’i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30’u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Buradan anlaşıldığında göre, 15 °C farkının %30 luk pay içinde olması gerekiyor. Ancak faturada haricen çıkıyor. Kaçırdığım bir nokta varsa bilenler uyarsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: chips

Teşekkürler

Daha Temmuz'a yıllardır bireysel ısıtmalarda oturdum. Bahsettiğiniz durumları çok yaşadım. İlk defa bu kış pay ölçerli ısıtma olan bir yere geçtim. Geçmeden önce %30 konusunu bilirdum ve destekliyorum. Aksini isteyen yanılgı içindedir. Ancak sanırım yukarıdaki yazımdan %30 a itirazım olduğunu anlamışsınız. Asıl takıldığım şey kısaca 15C ısı farkı nın neye göre referans alındığı.
    Tespitlerime göre %30 da otomatikman buna ayırmışlar. Bu da toplam %60 yapıyor.

Sanirim merdiven ve asansor boslugunu yuzde 30 almis olabilirler..diger yuzde 30 de daire hic yakmazsa yuzde 30 da oraya ekleniyor olabilir..yani tollamda yuzde 60 yapar..ama tahminim merdiven boslugunun yuzde 30 u butun dairelere bolunecegi icin asiri bir tutar gelmeyebilir..

Bunlar benim tahminim..ama bos veya dolu oldugu halde yakmayan daireye net yuzde 30 uygulanabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.