Şimdi Ara

KALORİMETRELİ MERKEZİ SİSTEMLERDE FATURA HESAPLAMA (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
10
Favori
130.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: leeen

selam.

TOKİ nin yeni tamamladığı doğalgaz ortak sısıtmalı ve kalorimetreli bir ev aldım. bu gün kalorimetreler takıldı 1kaç güne de doğalgaz açılacakmış.

neyse esas sorum bu %30 luk kısmı ödediğimiz halde termostatik vanaları 1,5 tan aşağı indirmemizin (veya kalorimetre girişinden vananın kapatılmasının) yasak olması hususu.
    bu ne derece doğrudur? yasal dayanağı nedir?

çünkü bu kış evde oturmayacağım. zaten %30 luk kısmı ödemek zorundayım bir de vanaları kapatmayarak evi boşuna ısıtmak zorunda ve buradan gelecek olan (kalori metreden okunan ve payıma düşen) faturayı ödemek zorunda mıyım?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba;

Öncelikle eğer evde oturulmayacaksa her halükarda, kombili evlere göre daha masraflı oluyor. (%30 dan dolayı).

Termostatik vanaları 1,5 dan aşağı indirmeyin demelerinin sebebi, muhtemelen sizin termostatik vanalarda 1,5 pozisyonu sıcaklığın 15 dereceye ayarlı olduğu pozisyondur. Çünkü yasada merkezi sistemlerle ısınan evlerin sıcaklığının minimum 15 derece olması gerektiğini söylüyor. Yani taban sıcaklık 15 derece olarak belirlenmiş. Amaç eğer ev çok soğuk olursa, yan - üst - alt komşuların ısısının soğuk eve kaçmasını engellmek daha doğrusu en aza indirmektir. Bizim yasamızda bu 15 derece olarak belirlenmiş.

"Kalorimetre girişinden vananın kapatılmaması" yasağıda aynı şekilde düşünülmüş bir yasaktır.

Ancak yasa "benim bildiğim kadarıyla" tek tek odalardan bahsetmiyor. Evin tamamını kapsıyor. Yani siz evin iç sıcaklığı 15 derecenin altına düşmeyecek şekilde isterseniz tüm petekleri kapatıp sadece 1 petek açabiirsiniz. Zaten benim gördüğüm - incelediğim hiç bir kalorimetre sistemi de sizin evde kaç petek açtığınızı kaç petek kapattığınızı evin iç sıcaklığının kaç derece olduğunu anlayamaz. Ancak kalorimetrenin oradaki ana vanayı kapatırsanız, otomatikman eve giren tüm sıcak suyu keseceğinizden dolayı kalorimetre 0 gösterecektir. Okuma yapıldığı zamanda ana vananın kapatıldığı anlaşılacaktır.

Sonuç olarak bence evdeki en korunaklı (muhtemelen banyo) peteği açık bırakın, diğerlerini kökünden kapatın.

Eğer evlerde bir merkeze bağlı olan ve evdeki sıcaklık değişimini gösteren akıllı bir sistem yoksa ki kimseyi kandırmayalım tabiiki yok, sistem sizin evinizin 15 derecenin altına düşüp düşmediğini anlayamaz. Burada esas olan kurallara - site yaşamına riayet etmek olur, yani bence vicdan meselesidir.

Saygılar

• MRCB verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  • daire içi fiyatını bekirlerken kalorimetre dışında artı masraf ekleniyr mu?

fatura iki kısım mı geliyor.
    hesaplamaları net bir şekilde anlatırmısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaybetmenin.tiryakisi

daire içi fiyatını bekirlerken kalorimetre dışında artı masraf ekleniyr mu?

fatura iki kısım mı geliyor.
    hesaplamaları net bir şekilde anlatırmısınız

merhabalar,
    aslında örnek iki fatura konunun en başında var. Orayı da inceleyebilirsiniz. ama ben yinede kısaca anlatayım.

anlatacağım örnek sadece ısıtmanın ortak olduğu, sıcak suyun ayrı olduğu ve apartmanda bulunan her dairenin aynı metrekarede olduğu evler için geçerlidir.

1. Apartmana gelen faturanın %30 u hesaplanır.

Örneğin apartmana toplam 10 000 TL lik fatura gelmiş olsun.

10 000 x %30 = 3 000 TL

2. Hesaplanan bu bedel kullansanız da kullanmasanız da herkese bölünecek kısım.

Örnek verilen apartmanda birbirleri ile aynı metrekare de 30 daire olsun.

Her bir dairenin ödeyeceği ortak bedel : 3 000 / 30 daire = 100 TL (ortak ödenecek kısım hasaplanmış oldu)

3. Herbir dairenin kalorimetresinden okunan birimler toplanır.

Örneğin 1. dairenin kalorimetresi 500 kW + 2. dairenin kalorimetresi 750 kW + 3. dairenin ............... + 30. dairenin kalorimetresi 1200 kW = kalorimetrelerden okunan toplam kw'lar (örneğin) 45 000 kW olsun.

4. Apartmana gelen toplam faturanın %70 i hesaplanır.

10 000 TL x %70 = 7 000 TL

5. Kalorimetrelerden toplanan toplam kw'lar, faturanın %70 ine bölünerek 1 kW lık enerjinin fiyatı hesaplanır.

7 000 TL / 45 000 kw = 0,155 TL (1 kW lık enerjinin birim fiyatı)

6. Her dairenin ayrı ayrı kullandığı toplam tüketim hesaplanır.

Örneğin 1. daire 500 kW kullandı demiştik buradan; 500 kW x 0,155 TL = 77,5 TL

2. daire 750 kW kullandı demiştik buradan ; 750 kW x 0,155 TL = 116,25 TL .................. 30. daireye kadar ayrı ayrı hesaplanır.

7. Her daire için %30 luk kısımdan gelen pay ile kullandığından gelen pay toplanarak toplam fatura bulununr.

Yukarıdaki örnekte %30 luk kısmı 100 TL olarak hesaplamıştık. 1. dairenin tüketimini de 77,5 TL olarak hesapladık. Demekki 1. daire 100 + 77,5 = 177,5 TL ödeyecek.

2. daire; 100 + 116,25 = 216,25 TL ödeyecek

Hesaplama bu şekilde oluyor.

Umarım anlatabilmişimdir.

Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: MCRB

quote:

Orijinalden alıntı: leeen

selam.

TOKİ nin yeni tamamladığı doğalgaz ortak sısıtmalı ve kalorimetreli bir ev aldım. bu gün kalorimetreler takıldı 1kaç güne de doğalgaz açılacakmış.

neyse esas sorum bu %30 luk kısmı ödediğimiz halde termostatik vanaları 1,5 tan aşağı indirmemizin (veya kalorimetre girişinden vananın kapatılmasının) yasak olması hususu.
    bu ne derece doğrudur? yasal dayanağı nedir?

çünkü bu kış evde oturmayacağım. zaten %30 luk kısmı ödemek zorundayım bir de vanaları kapatmayarak evi boşuna ısıtmak zorunda ve buradan gelecek olan (kalori metreden okunan ve payıma düşen) faturayı ödemek zorunda mıyım?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba;

Öncelikle eğer evde oturulmayacaksa her halükarda, kombili evlere göre daha masraflı oluyor. (%30 dan dolayı).

Termostatik vanaları 1,5 dan aşağı indirmeyin demelerinin sebebi, muhtemelen sizin termostatik vanalarda 1,5 pozisyonu sıcaklığın 15 dereceye ayarlı olduğu pozisyondur. Çünkü yasada merkezi sistemlerle ısınan evlerin sıcaklığının minimum 15 derece olması gerektiğini söylüyor. Yani taban sıcaklık 15 derece olarak belirlenmiş. Amaç eğer ev çok soğuk olursa, yan - üst - alt komşuların ısısının soğuk eve kaçmasını engellmek daha doğrusu en aza indirmektir. Bizim yasamızda bu 15 derece olarak belirlenmiş.

"Kalorimetre girişinden vananın kapatılmaması" yasağıda aynı şekilde düşünülmüş bir yasaktır.

Ancak yasa "benim bildiğim kadarıyla" tek tek odalardan bahsetmiyor. Evin tamamını kapsıyor. Yani siz evin iç sıcaklığı 15 derecenin altına düşmeyecek şekilde isterseniz tüm petekleri kapatıp sadece 1 petek açabiirsiniz. Zaten benim gördüğüm - incelediğim hiç bir kalorimetre sistemi de sizin evde kaç petek açtığınızı kaç petek kapattığınızı evin iç sıcaklığının kaç derece olduğunu anlayamaz. Ancak kalorimetrenin oradaki ana vanayı kapatırsanız, otomatikman eve giren tüm sıcak suyu keseceğinizden dolayı kalorimetre 0 gösterecektir. Okuma yapıldığı zamanda ana vananın kapatıldığı anlaşılacaktır.

Sonuç olarak bence evdeki en korunaklı (muhtemelen banyo) peteği açık bırakın, diğerlerini kökünden kapatın.

Eğer evlerde bir merkeze bağlı olan ve evdeki sıcaklık değişimini gösteren akıllı bir sistem yoksa ki kimseyi kandırmayalım tabiiki yok, sistem sizin evinizin 15 derecenin altına düşüp düşmediğini anlayamaz. Burada esas olan kurallara - site yaşamına riayet etmek olur, yani bence vicdan meselesidir.

Saygılar

ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim .
    yönetici kalorimetreler dışında açıkta kalan alanlar için + para ilave edileceğini söyledi.
    bende net öğrenmek istedm.
    şirkete de vermiyorlar karşı çıkmama ragmer.
    şüphelerimi elemek istedim

• kalorimetre ile Edirnede ısınan binalar gördüm ama içeriği hakkında bilgim yoktu. burayı okuduktan sonra şunu anladım kalorimetre ile ısınılan eviniz varsa mutlaka oturmalısınız. yok oturamıyorsanız kolay kiraya verilebilen bir yerde olmalı.o mümkün değilse yatırım için kalorimetre ile ısınılan daire alınmamalı :) benim çıkardığım sonuç bu.
  • drezin D kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle doğru çıkarım. Ben oturuyorum, evin içi (eğer bide ara katsanız) 22-23-24 derecelerde geziyor. Evde tişörtle dolaşıyorum ama mantıklı yakıyorum kurallara uyuyorum bu ay ödediğim fatura 93,5 TL, bunun içinde 8,5 TL side hizmet bedeli. Annemler alt katta kombili evde oturuyorlar, ısındım dememelerine rağmen ödedikleri para 125 TL. Eğer kullanıcıysanız ben tavsiye ederim arkadaş
  • quote:

Kesinlikle doğru çıkarım. Ben oturuyorum, evin içi (eğer bide ara katsanız) 22-23-24 derecelerde geziyor. Evde tişörtle dolaşıyorum ama mantıklı yakıyorum kurallara uyuyorum bu ay ödediğim fatura 93,5 TL, bunun içinde 8,5 TL side hizmet bedeli. Annemler alt katta kombili evde oturuyorlar, ısındım dememelerine rağmen ödedikleri para 125 TL. Eğer kullanıcıysanız ben tavsiye ederim arkadaş

bu fiyat nasıl geliyor size :) yol gösterseniz .
    aynen katılıyorum üstteki cevaba.
    bende oturmuyorum. petekler açık. bakalım ne kadar gelecek
  • 4+1 165 m2 evde oturuyoum. Evdeki termometreye göre sıcaklık 26-24 civarında.Termostatik vanalar genelde 3/4'de duruyor. Banyo havlupanı sadece banyo zamanı çalışıyor. Ödediğim para 145 TL
  • kaybetmenin.tiryakisi K kullanıcısına yanıt
    arkadaş kendi adına cevap verir ama ben 3+1 kombili evde yılda 2000 tl civarı yakıpyrum. ev 21-22 C ne soğuk nede çok sıcak olacak şekilde. 2000/12 = 166 tl geliyor ayda. her ay 166 tl vermiyorsunuz değişken aylık ortalaması bu . bence soğuklarda 125 lira veya 100 lira çok iyi
  • quote:

size de merhabalar;

şimdi benim anladığım eğer tüm peteklerden ayrı ayrı ölçüm yaptılarsa sizin sisteminiz kalorimetre değil, ısı pay ölçer denen sistem.

Merkezi sistemler 2 şekilde enerjiyi ölçüyor.

1. bizim de kullandığımız ve hesaplaması / anlaması daha kolay olan kalorimetre sistemi. Bu sistemde sıcak su eve tek bir noktadan (bir borudan) girer ve aynı kombi gibi evin içinde peteklere ayrılır. Bu sistemde eve giren sıcak su ve evden çıkan sıcak su borusunun oraya kalorimetre yerleştirilir ve bu alet sayesinde peteklerin hangisi yanıyor hangisi yanmıyor a bakılmaksızın evin tükettiği toplam enerji bulunur.

2. Kullanması ve anlaması daha zor olan ısı pay ölçer sistemidir. Bu sistem kazandan 1 den fazla ana boru olan sistemlerde kullanılır. Örneğin sizin mutfak ve salonun petekleri, kazandan gelen bir boruya bağlı fakat yatak odası ve çocuk odasındaki petekler kazandan gelen başka bir boruya bağlıdır. Bu gibi sistemlerde her petekteki harcanan enerji ayrı ayrı ölçülür. Ama genel prensip aynıdır.

Ben 1,5 senedir falan forumda bu konuyu takip eden ve yorumda bulunan birisi olarak ""teknik olarak çok hakim olmasam da"" 2. sistem daha zor ve 1. sisteme göre şeffaf değil diyebilirim. Ama tabii ki teknik olarak bildiğimden değil, sadece burada ısı pay ölçer sistemini kullanıp da yorum yapan arkadaşların yorumlarından edindiğim izlenimdir.

şimdi gelelim sorunuza, su parasının ısınma parasından fazla gelmesinin nedeni "bence" temelde 2 şeye dayanıyor.

1. Muhtemelen apartmanın tamamen dolu olmamasından kaynaklanıyor. Aslında bu ısınma parası için de geçerlidir. Geçen sene forumda çokça tartışılan ve yorum yapılan bir konuydu. Şimdi, siz ısınsanız da ısınmasanız da o apartman 60 dairelik se, o kazan 60 dairelik sıcak su üretir. Çünkü 60 daireliğe göre dizayn edilmiştir. 60 daireliğe göre kapasitede kazan seçilmiştir. Ee ama 60 dairenin örnek veriyorum 15 dairesi boş olunca ne olur?? birim fiyat yükselir ve suyu kullananlar daha fazla ücret öder. Hala fotoğraflar görünüyor mu bilmiyorum ama bu konuyu ilk açtığım zaman art arda gelen 2 faturamın taramasını koymuştum. Eğer fotoğraflar görünüyorsa oradaki birim fiyatlara bakın ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır. Daha da net örnek vermek gerekirse, örneğin sizin 1.9 lt motor hacminde arabanız var ve 5 km yol gidecekseniz. Gerçekte 5 km yolu 1.3 lt motorlu araçla daha ucuza gidersiniz. Ama elinizdeki araç yoldan bağımsız olarak 1.9 olarak dizayn edilmiş. Bundan dolayı siz az gitsenizde o çok yakacaktır. Umarım anlatabilmişimdir.

eğer apartman tam doluysa bu dediğim tabii ki önemini yitirir. O zaman sistemi incelemek, herhangi bir yanlışlık var mı bakmak, faturalandırmanın doğru yapılıp yapılmadığını incelemek gerekir.

2. %30' u tam anlamamışlar demişsiniz ya. İşte birim fiyatı arttıran diğer bir husus budur. Çünkü eğer yönetmelikteki gibi gelen faturanın %30 unu kullansanız da kullanmasanız da herkese (evin metrekaresine göre) eşit dağıtsalardı kullanılan kısmın hesaplamasında faturanın %70 ni baz almaları gerekirdi. Buda birim fiyatı düşürürdü.

Buna örnek vermek gerekirse;
    Örneğin 40 dairesi olan ve her dairenin aynı metrekare olduğu bir apartmana 10 000 TL fatura gelmiş olsun. Ayrıca okumalar sonucu bu apartmanın harcadığı enerji 35 000 kWh olsun.

Siz 10 000 TL / 35 000 kWh yapmışsınız. Buradan enerjinin birim fiyatını 0,285 TL bulmuşsunuz.

Aslında 10 000 TL x %30 = 3 000 TL (ortak gider)
    10 000 TL x %70 = 7 000 TL (hesaplamada kullanılacak kısım) ve buradan 7 000 TL / 35 000 kWh = 0,2 TL bulmanız gerekirdi.

Gördüğünüz üzere iki hesapta da birim fiyat farklı çıktı. ama doğru olan 2. hesaptır.

Hatta örneğin 500 kWh enerji kullanan bir daire ilk hesapta 500 kWh x 0,285 TL = 142,5 TL öder. İkinci hesapta ise (3 000 TL / 40 daire) + (500 kWh x 0,20 TL) = 75 + 100 = 175 TL ödemesi gerekir.

2. hesabın 1. hesaptan fazla olmasının nedeni yine %30 luk kısmıdır. Çünkü 1. hesapta yani sizinkilerin yaptığınız hesapta kullanmayanlara yada boş dairelerin ödemesi gereken ortak pay, kullananlara yükleniş. Aslında iki hesapta, kullanılan kısımlar incelendiğinde 1. hesapta örnek verilen daire 142,5 TL öderken aynı daire 2. hesapta 100 TL ödemiş olur.

Fazla uzattım fazla detaya girdim. Umarım kafanızı karıştırmamışımdır. Temel sıkıntınız %30 luk payı hesaplamamanız ve apartmanın boş olan daireleri diyebiliriz.

Saygılar

teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. aklıma takılan bir şey daha var. aslında mantığını anladım ama emin olmak için soruyorum.
    bizim ev 2. bahsettiğiniz kritere giriyor sanırım, ısı pay ölçer denen sistem. bir tuvalette bir de hol olamk üzere 2adet ölçüm aleti var.
    tuvalette olan ölçüme sıcak su diyorlar ama sizin anlattıklarınıza göre sıcak su değil değilmi?
    çünkü oradaki ölçüm sonuçlarını dikkate aldığımızda sıcak su parası çok fazla çıkıyor bu da imkansız.
    biz hesap yaparken hem tuvalette hemde holdeki ölçüm sonuçlarını toplayıp, daha sonra sizin anlattığınız hesaba göre şekillendireceğiz sanırım.

• ilhanak38 İ kullanıcısına yanıt
    Günaydın;

Eğer evinizdeki her petekte ayrı ayrı ölçüm aleti bulunmuyorsa, siz de aslında 1. sistemdesiniz demektir. Yani benim anladığım aslında sizinki de kalorimetre sistemi ama sizin benim kullandığımdan farkınız, ben sadece ısınmayı ortak kullanıyorum siz sıcak suyu da ortak kullanıyorsunuz.

Sistem aslında ikisi içinde basit ve aynı. Isınma için sizin evde koridora, sıcak su içinde banyoya kalorimetre yerleştirmişler benim anladığım kadarıyla. Yani bunlar her daire için ayrı ayrı değerlendirilecek ve toplanıp bir fatura oluşturulacak. Yani muhtemelen onlar doğru söylüyorlar.

Faturaların yüksek çıkmasına genel anlamda boş daire sayısının fazla olması - termostatik vana kullanımı azlığı (ısınma için) - kazan ve tesisatın yerleşimindeki mühendislik hataları ve kazanın yanlış kullanımı gibi etkenler yatıyor. Mesela o kadar uyarmama rağmen bizim kazan ihtiyaçtan fazla sıcak çalıştırılıyor. Yani belkide 60 derecede çalışsa (örnek veriyorum) herkes için yeterli olacak ama onlar 80 derecede çalıştırıyorlar. Sonra ne oluyor?? Termostatik vanası olan daireler zaten ev belirli sıcaklığa ulaşınca sıcak su akışını kesiyor, normal vanalı daireler de çok sıcak olunca peteği kapatıyor ama kazan kullanılmamasına rağmen ısıyı üretmeye devam ediyor. buda özellikle %30 luk kısımların çok yüksek gelmesine neden oluyor.

Vs Vs Vs

Saygılar

• Arkadaslar Yenı yapılmıs bir binaya tasındım.her binada kapı girişinde kalorimetre cihazı takılı..neyse ilk ay geçti..toplamda 3600 tl fatura gelmiş..ve kalorimetreleri okudular bazı kisilerin kalorimetresi bozuk diye herkes bu ay ortak vericek dediler..bu yapılan ne kadar doğru? ben 2 hafta olmamama ragmen kilowatt anlamında en az yakanlardan biri olarak bu ucreti ödemek zorunda kaldım..artı boş dairelerin sahipleri evdeboş diye hiç bir ödeme yapmıyormus...artı bu kalorimetresi bozuk olanlarının kalorimetlerinin değişmesi uzun sürebileceğinden dolayı onumuzdeki aylarda da herkes eşit miktarda ödeme yapılacacak dendi...bunlar ne kadar doğru?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi draym -- 8 Ocak 2014; 14:04:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: draym

Arkadaslar Yenı yapılmıs bir binaya tasındım.her binada kapı girişinde kalorimetre cihazı takılı..neyse ilk ay geçti..toplamda 3600 tl fatura gelmiş..ve kalorimetreleri okudular bazı kisilerin kalorimetresi bozuk diye herkes bu ay ortak vericek dediler..bu yapılan ne kadar doğru? ben 2 hafta olmamama ragmen kilowatt anlamında en az yakanlardan biri olarak bu ucreti ödemek zorunda kaldım..artı boş dairelerin sahipleri evdeboş diye hiç bir ödeme yapmıyormus...artı bu kalorimetresi bozuk olanlarının kalorimetlerinin değişmesi uzun sürebileceğinden dolayı onumuzdeki aylarda da herkes eşit miktarda ödeme yapılacacak dendi...bunlar ne kadar doğru?

külliyen yanlış.

bazılarının kalorimetresi bozuk diye ortak ödeme diye bir şey yok. Sonuçta siz bilemezsiniz o kalorimetre gerçekten bozuk mu yoksa birileri ortak ödeme adına yalan mı söylüyor?

Boş dairelerin sahipleri peteklerini tamamen kapatsa bile %30 luk ortak katılım payını ödemek zorundalar.
    Zaten %30 luk payın ortak katılım payı diye adlandırılmasının sebebi kullansanda kullanmasanda herkese kazanın genel giderlerinden pay ödetmektir. Yani buda yanlış.

Bence sizin yöneticilerin kalorimetre sisteminden hoşnutsuzluğu var ve çeşitli bahaneler sürerek eski düzen götürmeye çalışıyorlar. (sadece bir yorum)

Saygılar

• quote:

Boş dairelerin sahipleri peteklerini tamamen kapatsa bile %30 luk ortak katılım payını ödemek zorundalar.
    Zaten %30 luk payın ortak katılım payı diye adlandırılmasının sebebi kullansanda kullanmasanda herkese kazanın genel giderlerinden pay ödetmektir. Yani buda yanlış.

Saygılar

bu da yanlış derken ?
  • quote:

quote:

Saygılar

bu da yanlış derken ?

İşte onlarım yönetiminin yaptığı yanlış diyorum.

1. yanlış bozuk kalorimetre var diye hesabı ortak yapmak

2. yanlış kullanılmayan daireleri hesaba hiçbir şekilde katmamak
  • quote:

quote:

quote:

Saygılar

bu da yanlış derken ?

İşte onlarım yönetiminin yaptığı yanlış diyorum.

1. yanlış bozuk kalorimetre var diye hesabı ortak yapmak

2. yanlış kullanılmayan daireleri hesaba hiçbir şekilde katmamak

bizim yönetim öyle bir katıyor ki boş daireyi soygun mübarek

• MCRB M kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler yorumun için.. aybasında yıne ortak odencek derler ben de vermeyeceğim..bakalım nolucak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: draym

Tesekkurler yorumun için.. aybasında yıne ortak odencek derler ben de vermeyeceğim..bakalım nolucak...

bu ayki faturayı bende vermeyeğim :D

bir de sizinle faturayı ne şekilde paylaşıyorlar öğrenebilrmiyim
  • kaybetmenin.tiryakisi K kullanıcısına yanıt
    valla bize herhangi bir fatura vermiyorlar..Sadece genel doğalgaz faturasını aparman panosuna asıp direk kaç kişi oturuyorsa apartmanda o sayıya bölüp,herkes ...'şer lira yöneticiye ödesin deniyor o kadar :D
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.