Şimdi Ara

Kafanızda elektro gitar hakkında sorular varsa hepsini cevaplayabilirim. (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
4
Favori
2.230
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cort M600 gitarım var gitar öğrenmeye yeni başlayacağım. Dandik bir amfim var. Daha ziyade prosesörden kulaklıkla çalıp dinlemek istiyorum. İkinci el prosesör alıcam. Şu an iki prosesör arasında kaldım. Line 6 Pocket Pod ve Digitech Rp80. Rp80 efekt vs. olarak daha zengin görünüyor ama iyi bilmediğim için karar veremiyorum. Denediyseniz tavsiye verebilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pelerinli

quote:

Orijinalden alıntı: kemalcamuz

Kardeşim vallaha anlayamıyorum akord nasıl kaçıyor yani tam detaylı bi anlat :)

Akord kaçmıyor, ben akor düşürmek istiyorum. yani e a d g b e yerine atıyorum d# a# f# c# g# d# yapmak istiyorum. Ama akord yaparken nereden baktıysam adamlarınkinin aksine son ayarladığımda köprü kalkmış oluyor

Kilitleri açıp akort yaptıktan sonra gitarın arka kapağını açık köprü vidasını sıkıp köprüyü gitarın kasasına paralel hale getirmeniz gerekiyor.

Gitarınızın Cort olduğunu okudum yanlış hatırlamıyorsam.Son kontrol ettiğimde Cort'un hiçbir modelinde düzgün bir floyd rose köprü yoktu.Yani köprü yüksekliğini ayarladıktan sonra gitarın sürekli akort kaçırması muhtemel.

• quote:

Orijinalden alıntı: berdin123

ilk soru benden olsun :
    Cort x2 marka bir gitarım var ve ne kadar sürede tel değiştirmem gerektiğini, hangi marka teller kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Sert müzik için. Yardım ederseniz sevinirim.

Teller kararmaya başlayınca değiştir.Paslandıktan sonra değiştirmezsen fretleri eritir.D'Addario Fender gibi çöp tellere para verme.0,10 Elixir al.Elixir şimdiye kadar kullandığım en kaliteli tellerden.Elixir bulamazsan DR,GHS veya Ernie Ball alabilirsin.

Sert müzik için marka değil tel kalınlığı etkendir.Standart teller 0,9 dur.0,10 daha tok ses verir.

Sap ve köprü ayarlarından anlamıyorsan teli kendin takma.Numara değiştirdiğin için köprü ayarının yapılması gerekebilir.Aldığın yere taktır.
  • Teşekkür ederim bilgiler için. Bir sorum daha olacaktı:
    Elixir 0,10 un tüm telleri yani ince mi teline kadar hepsi mi daha kalın 0,9 dan ? Alt teller daha kalın olsa çok daha rahat çalarım diye düşünüyorum. Hele 1. tele basmaya korkuyorum kopucak diye, çok zarif, çıtkırıldım görünüyor :)
  • quote:

Teşekkür ederim bilgiler için. Bir sorum daha olacaktı:
    Elixir 0,10 un tüm telleri yani ince mi teline kadar hepsi mi daha kalın 0,9 dan ? Alt teller daha kalın olsa çok daha rahat çalarım diye düşünüyorum. Hele 1. tele basmaya korkuyorum kopucak diye, çok zarif, çıtkırıldım görünüyor :)

Hepsi daha kalın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sizi başka bir konudaki sorumdan haberdar ettim, onu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: F355 Berlinetta

quote:

Orijinalden alıntı: pelerinli

quote:

Kardeşim vallaha anlayamıyorum akord nasıl kaçıyor yani tam detaylı bi anlat :)

Akord kaçmıyor, ben akor düşürmek istiyorum. yani e a d g b e yerine atıyorum d# a# f# c# g# d# yapmak istiyorum. Ama akord yaparken nereden baktıysam adamlarınkinin aksine son ayarladığımda köprü kalkmış oluyor

Kilitleri açıp akort yaptıktan sonra gitarın arka kapağını açık köprü vidasını sıkıp köprüyü gitarın kasasına paralel hale getirmeniz gerekiyor.

Gitarınızın Cort olduğunu okudum yanlış hatırlamıyorsam.Son kontrol ettiğimde Cort'un hiçbir modelinde düzgün bir floyd rose köprü yoktu.Yani köprü yüksekliğini ayarladıktan sonra gitarın sürekli akort kaçırması muhtemel.

Anladim, yani ogrenene kadar pek yapmamam gerek:) ve gitarda da acikcasi sikinti yasamadim, hem gitar guzel hem de sagolsun benden.onceki sahibi iyi bakmis

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Sizi başka bir konudaki sorumdan haberdar ettim, onu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Prosesörden prosesöre değişiyor.Ben Guitar Rig kullandığım için prosesöre ihtiyaç duymuyorum onun için şu model şunu yapar diyecek kadar prosesör hakkında bilgim yok.

Ama çoğunluğu internetten indirdiğin altyapıyı çalabilir.Efektleri de dediğin gibi pedalların efektleri fakat hepsi tek cihaz altında toplanmış hali.Her ne kadar kullanışlı olsa da efektlerin pedal kadar kaliteli olmadığını kullanan hemen herkesten duyuyorum.

Parçaların altyapılarını youtube veyehttp://www.guitarbackingtrack.com/ sitesinden rahatlıkla bulabilir,bunların üzerine çalabilirsin.

• quote:

quote:

Sizi başka bir konudaki sorumdan haberdar ettim, onu da cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Prosesörden prosesöre değişiyor.Ben Guitar Rig kullandığım için prosesöre ihtiyaç duymuyorum onun için şu model şunu yapar diyecek kadar prosesör hakkında bilgim yok.

Ama çoğunluğu internetten indirdiğin altyapıyı çalabilir.Efektleri de dediğin gibi pedalların efektleri fakat hepsi tek cihaz altında toplanmış hali.Her ne kadar kullanışlı olsa da efektlerin pedal kadar kaliteli olmadığını kullanan hemen herkesten duyuyorum.

Parçaların altyapılarını youtube veyehttp://www.guitarbackingtrack.com/ sitesinden rahatlıkla bulabilir,bunların üzerine çalabilirsin.

Çok teşekkür ederim.

• quote:

quote:

quote:

Çok teşekkür ederim.

Rica ederim.

• Tekrar merhaba

Şunu sormak istiyordum ben kafamda Akustik gitar alma düşüncesi var şu an çünkü arkadaşlarla canlı müzik yapacağız ve elektro başka bir gitarım yok, fakat bir arkadaş dedi ki illa akustik gitar almak zorunda değilsin elektro gitarı da bir şekilde akustiğe çok yakın yapabilirsin dedi ses olarak bende bir bakındım ve akustik similatörler gördüm pedal şeklinde

kısacası pedallı veya pedalsız nasıl bir akustik ses elde edilir sizce kafelerde canlı müziğe (sonuçta pop çalınıp söylenecek) gider mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheFormul

Tekrar merhaba

Şunu sormak istiyordum ben kafamda Akustik gitar alma düşüncesi var şu an çünkü arkadaşlarla canlı müzik yapacağız ve elektro başka bir gitarım yok, fakat bir arkadaş dedi ki illa akustik gitar almak zorunda değilsin elektro gitarı da bir şekilde akustiğe çok yakın yapabilirsin dedi ses olarak bende bir bakındım ve akustik similatörler gördüm pedal şeklinde

kısacası pedallı veya pedalsız nasıl bir akustik ses elde edilir sizce kafelerde canlı müziğe (sonuçta pop çalınıp söylenecek) gider mi?

Kesinlikle o "havalı" aldığın sesi alamazsın, ancak dediği gibi yerine çok yakın sesler ya da belki de daha çok uyacak clean ve yumuşak tonlar alabilirsin. Belirli bir ürün söylemeyim, sonuçta ne aradığını bilmiyorum ama dinlersen ikisi arasındaki farkı bir gitar dükkanında bence daha iyi olur.
    Ben bir yerde pop çalacak olsam yine de müziğime göre uyacak bir sss gitar seçerdim açıkçası, ama bu kesinlikle tabii ki akustik gitarın yerini tutmaz. Elektro gitar seçmemin sebebi de tonları için (biraz daha oynayacağım için), ama grup akustik gitara ihtiyaç duyuyorsa da onu al.

• pelerinli kullanıcısına yanıt
    Evet yine de deneyeceğim fakat kesinlikle bir akustik sesini veremediğini videolardan falan bile anlayabiliyoruz sonuçta hepsi ayrı bir dünya

O zaman bir soru daha sorayım, gitarı akustik de alsam bir amfi almayı kafaya koydum (evdeki zevki arttırmak için) ama şu da var ki 4 5 ay sonra bir de elektro gitar alma
    olasılığım yüksek diyorum ki şimdiden elekto gitar amfisi alsam da onu şimdi alacağım akustikle de kullanırım elektro aldığımda da amfim hazır olur ve başka masraf olmaz.

tek sorun bazı yerlerde akustik gitarı elektro amfileriyle kullanmanın zararlı olduğu yazıyordu bu konu hakkındaki görüşleriniz ne acaba?

Bu arada düşündüğüm akustik gitar Lag T500DCE , bir süre sonra alacağımdan dolayı tabii fikrim değişmezse elektro gitar olarak Meksika Stratacoster düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheFormul

Evet yine de deneyeceğim fakat kesinlikle bir akustik sesini veremediğini videolardan falan bile anlayabiliyoruz sonuçta hepsi ayrı bir dünya

O zaman bir soru daha sorayım, gitarı akustik de alsam bir amfi almayı kafaya koydum (evdeki zevki arttırmak için) ama şu da var ki 4 5 ay sonra bir de elektro gitar alma
    olasılığım yüksek diyorum ki şimdiden elekto gitar amfisi alsam da onu şimdi alacağım akustikle de kullanırım elektro aldığımda da amfim hazır olur ve başka masraf olmaz.

tek sorun bazı yerlerde akustik gitarı elektro amfileriyle kullanmanın zararlı olduğu yazıyordu bu konu hakkındaki görüşleriniz ne acaba?

Bu arada düşündüğüm akustik gitar Lag T500DCE , bir süre sonra alacağımdan dolayı tabii fikrim değişmezse elektro gitar olarak Meksika Stratacoster düşünüyorum.

Gitarlara karismiyorum, zevkin neyse en iyisi odur ancak simdiden amfi almak gereksiz geldi, cunku zaten iyi bir akustik gitar ev icin yeter de artar bir ses verecektir. Hele bir de dedigin gibi zarar verme durumu olursa daha kotu (bilgim yok). Bence bekle elektro alana kadar, biriktir parani. Hem ikisini ayni anda alirsan uyumlarini da daha rahat test edersin ve ona gore alirsin aklindakileri (atiyorum gitardan kisar amfiye verirsin ya da bilgisayara baglarim diye gitari alirsin tum paranla vs)

İlla ses yukselticili kullanacagim diyorsan gitara baglanabilen mikrofonlari vardi sanirsam, hem sahneye de yardimci olur oyle bir ekipman

• 1000 tl limitim var belki 1500e de çıkabilir bi müzik marketten pazarlıkla 0 alacağım les paul sabit köprü rock ağırlıklı arada metal çalacağım bi gitar lazım başka da önerebilirsin bir de amfi lazım
  • pelerinli kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederim cevaplar icin

• iyi günler benim gitar temizliği ile ilgili sorularım olcak. konuyu açmamın üstüne henüz gördüm bu konuyu. burda tekrar yazmıcam direk alıntılıyorum;
    arkadaşlar elektro gitarıma bakım yapcam. klavyede limon yağı kullanmam gerektiğini biliyorum ancak gövde ve metal aksamda ne kullanacağımı bilmiyorum. gitarın gövdesinde çok fazla leke ve ufak çizikler var. hem çiziklerin giderilmesini hem de gövdenin temizlenmesini istiyorum. metal aksamda da vidalar ve manyetiklerde paslanmalar kararmalar var. bunlarında parlatılmasını istiyorum. internette onca ürün ve yorum var ancak bu konuda temizlik hakkında tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum. hangi ürünü hangi kısım için kullanabilirim? yalnızca gitar temizliğinden anlayan arkadaşlar yazarsa sevinirim. iyi forumlar.
    http://forum.donanimhaber.com/m_106612206/tm.htm
    yardım ederseniz sevinirim :)

• quote:

Arkadaşlar uzun süredir gitarla uğraşırım hatta bu FORUM da çok konu açtım elekto gitar hakkında ve artık çoğu şeyi bildiğime inanıyorum.

Sorularınız varsa sap, manyetik, ağaç kalitesi, hangi marka ve model hangi tarza uygundur vs vs bana sorabilirsiniz.

Bütçe 500-700 tl mümkün olursa amfi+gitar tavsiyesi istiyorum.Ben daha hiç çalmadım kendim çalışacağım 1-2 yıl yetse bana olur.
    Cort x2 ve marshall amfi öneri geldi bide jackson js11 öneri geldi.Tarzım heavy metal,çok sert metal çalmak istemiyorum.Bide ben fall out boy-Centruis şarkısı var.Youtube da bi adam bu şarkıyı elektro gitarla cover yapmış linkide burda.Bu videodaki seslere yakn ses veren gitar heavy metale uygun olur mu?

https://www.youtube.com/watch?v=0jBaMKEaBQg

https://www.youtube.com/watch?v=tquC1Yg0Z_s

Daha çok 2. link gibi olması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: quatrox

quote:

Arkadaşlar uzun süredir gitarla uğraşırım hatta bu FORUM da çok konu açtım elekto gitar hakkında ve artık çoğu şeyi bildiğime inanıyorum.

Sorularınız varsa sap, manyetik, ağaç kalitesi, hangi marka ve model hangi tarza uygundur vs vs bana sorabilirsiniz.

Bütçe 500-700 tl mümkün olursa amfi+gitar tavsiyesi istiyorum.Ben daha hiç çalmadım kendim çalışacağım 1-2 yıl yetse bana olur.
    Cort x2 ve marshall amfi öneri geldi bide jackson js11 öneri geldi.Tarzım heavy metal,çok sert metal çalmak istemiyorum.Bide ben fall out boy-Centruis şarkısı var.Youtube da bi adam bu şarkıyı elektro gitarla cover yapmış linkide burda.Bu videodaki seslere yakn ses veren gitar heavy metale uygun olur mu?

Öncelikle tarzım Heavy metal demişsin ama sert tonlar istemiyorsun heavy sert türdür.
    Öneri olarak ben de senin gibi elektroya alışmak için Epiphone les paul special 2 aldım memnunum ondan alabilirsin cort x2 de iyidir ama jackson js11 uzak dur kalitesiz gitardır .
    Amfiyi ikinci el alabilirsin ses çıksın yeter zaten anlamazsın tonu öğrenince sağlam bişeyler alırsın 0 alıcam diyosan blackstar , line6 markalarına bakmanı tavsiye ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: gogogo.

quote:

Orijinalden alıntı: quatrox

quote:

Öncelikle tarzım Heavy metal demişsin ama sert tonlar istemiyorsun heavy sert türdür.
    Öneri olarak ben de senin gibi elektroya alışmak için Epiphone les paul special 2 aldım memnunum ondan alabilirsin cort x2 de iyidir ama jackson js11 uzak dur kalitesiz gitardır .
    Amfiyi ikinci el alabilirsin ses çıksın yeter zaten anlamazsın tonu öğrenince sağlam bişeyler alırsın 0 alıcam diyosan blackstar , line6 markalarına bakmanı tavsiye ederim

iron maideni falan bu gitarla ton olarak yakalayabilirmiyim?Bide onerdigin gitar guzel sagol tel dizilimi nasil bu gitarin?Cort x2yi onermissin ama nedenini bilmedigim bir sekilde cort eziliyor neden?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.