Şimdi Ara

Jenaratör Mazotu Hakkında Bilgisi Olanlar Yardımcı Olabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2
Cevap
0
Favori
2.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Foruma genelde mevcut konulardan bilgi almak için giriyordum fakat aradığımı tam olarak bulamayınca üye olarak aranıza katıldım.

Bir apartmanın yöneticiliğini yapmaktayım ve apartman sakinleri olarak, bu aralar sıklaşan elektrik kesintilerinden dolayı jenaratör satın almaya karar verdik fakat maliyeti konusunda şüphelerimiz mevcut.

12 dairelik bir apartman için 15 Kva'lık yeter diye düşünüyorum. Bu konuda fikirleriniz nedir?

Birde jenaratörü aldık diyelim olası 3-4 saatlik bir elektrik kesintisinde bize maliyeti ne kadar olabilir? Sanırım onun içinde bir depo alıp, mazot stoğu yapmak lazım. Mazot için apartmanımızın yakınlarında kuzey petrol diye bir firma buldum. Normal araçlar için aldığımız mazotun litre fiyatından daha uyguna veriyorlar. Jenaratör için olan mazot ile araçlara kullanılan mazot arasında fark var mıdır?

Tecrübeli ve bilgi sahibi arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

• 15 kVA demek daire bası (15/12) 1250 watt elektrik demek
    apartman sakinleri daire bası 1250 watt ile rahat edecekler mi?

jeneratorler sabit devirde calıstıkları için yakıt tüketimleri g/kw*h cinsinden verilir
    yani ne kadar guc ceker,ne kadar uzun sure calıstırırsanız o kadar yakıt harcarlar
    soyle de bir olay var 15 kVA lık jenerator tahmini 18-20 KW lık dizel veya benzinli motora baglanır
    piyasadaki dizellerin cogu 250-320 g/kw*h harcarlar saatlik
    kaba 1 hesap ile 20kw * 3 saat * 320g = 19.2 lt dizel
    benzinli kullanırsanız da kabaca 1.5 veya 1.7 ile carpmanız gerekir

yakıt standart dizeldir, biodizel kesinlikle onerilmez
    ureticinin tavsiyesine gore 1/30 - 1/50 oranında ince yag katılır yakıt deposuna
    stok olayı tamamen size baglı koyacagınız yerde bos alan varsa 300lt lik depo cok rahat o ay için yeter
    cok buyuk depo alırsanız bekleyen dizelin kalitesi bozulur motorda sorun cıkar uzun vadede

hepsinden gectim bilindik firmaların kendi servisleri var bu hesapları yapıp size teklif sunan
    yerinizde olsam onlara basvururdum AKSA jenerator v.s.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.