Şimdi Ara

İzmir Atatürk Lisesi hakkında sorularınız (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
4
Favori
42.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Babam Atatürk mezunu, girişte, solda Tübitak, kimya-fizik-matematik ödülleri varmış (İsim İ.Gazi Duman :)) Gören olursa ss alabilir mi çok merak ediyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wight94

Bu sene mezun oldum bu okuldan. Tüm samimiyetimle söylüyorum, yazmayın. Eğitim kalitesi bakımından, eski o görkemli halinden eser yok. Masanın başına oturup, projektörle ders anlatan hocalar var. Birkaç tane gerçekten işini hakkıyla yapan hoca vardı, onlar da son kanun değişikliği nedeniyle ya tayin olacaklar ya da emekliye ayrılacaklar. Yeni gelen kanuna göre bir öğretmen 8 yıldan uzun süre aynı okulda çalışamıyor ve tayin ettiriliyor. Son senemizde yönetimin neredeyse tamamı değişti bu nedenle. Bu sene de emekli olacak veya tayini çıkacak birçok hoca var. 4 sene boyunca hiçbir dersin konuları tamamen bitmedi ve biz bu açığın sonuçlarını son senemizde fazlasıyla gördük. Eski yönetim kadrosu çok iyiydi diyebilirim, ancak bu geçtiğimiz sene gelen yönetim kadrosu 'öğrenci karşıtı' bir tutum sergilemiştir tüm sene boyunca. Tek artısının şehir merkezinde oluşu ve dersanelere yakın olması diyebilirim. Yemekhane 4 yıl boyunca çok sıkıntı oldu bize. Bir türlü düzgün bir şirket ile anlaşılamadı ve 4 sene boyunca yemekhanenin önünden geçmeyen arkadaşlarım oldu. Arka bahçedeki pavyon adı verilen derslikler, güvenlik bakımından sıfırdır. İzmir'de herkesin ağzında bir laf vardır 'BAL çok bozdu' diye. Aksine İAL 124 yıllık geçmişinin hakkını verememiş ve kalitesini bozmuştur. Sorularınız olursa PM'den sorabilirsiniz. Konuyu açan arkadaşın aksine, okulun iyi halini de kötü halini de görmüş biri olarak daha fazla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Edit: Yatılı düşünen kişiler varmış. Şimdiden söyleyim ki kendinizi her şeye hazırlayın. İAL'de yatılı olmak, bir akrabanızın evinde kalmaya benzemez. Aşırı gruplaşma vardır. Yeni öğrencileri çol ezerler, söyleyim. Birkaç tane arkadaşım bu yüzden okuldan ayrılıp memleketlerine geri döndü. Yatılı-Gündüzlü çatışması hat safadadır. En küçük kıvılcımda, büyük olaylar çıkar

BAL Bursa Anadolu mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: SpyPC

quote:

Bu sene mezun oldum bu okuldan. Tüm samimiyetimle söylüyorum, yazmayın. Eğitim kalitesi bakımından, eski o görkemli halinden eser yok. Masanın başına oturup, projektörle ders anlatan hocalar var. Birkaç tane gerçekten işini hakkıyla yapan hoca vardı, onlar da son kanun değişikliği nedeniyle ya tayin olacaklar ya da emekliye ayrılacaklar. Yeni gelen kanuna göre bir öğretmen 8 yıldan uzun süre aynı okulda çalışamıyor ve tayin ettiriliyor. Son senemizde yönetimin neredeyse tamamı değişti bu nedenle. Bu sene de emekli olacak veya tayini çıkacak birçok hoca var. 4 sene boyunca hiçbir dersin konuları tamamen bitmedi ve biz bu açığın sonuçlarını son senemizde fazlasıyla gördük. Eski yönetim kadrosu çok iyiydi diyebilirim, ancak bu geçtiğimiz sene gelen yönetim kadrosu 'öğrenci karşıtı' bir tutum sergilemiştir tüm sene boyunca. Tek artısının şehir merkezinde oluşu ve dersanelere yakın olması diyebilirim. Yemekhane 4 yıl boyunca çok sıkıntı oldu bize. Bir türlü düzgün bir şirket ile anlaşılamadı ve 4 sene boyunca yemekhanenin önünden geçmeyen arkadaşlarım oldu. Arka bahçedeki pavyon adı verilen derslikler, güvenlik bakımından sıfırdır. İzmir'de herkesin ağzında bir laf vardır 'BAL çok bozdu' diye. Aksine İAL 124 yıllık geçmişinin hakkını verememiş ve kalitesini bozmuştur. Sorularınız olursa PM'den sorabilirsiniz. Konuyu açan arkadaşın aksine, okulun iyi halini de kötü halini de görmüş biri olarak daha fazla yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Edit: Yatılı düşünen kişiler varmış. Şimdiden söyleyim ki kendinizi her şeye hazırlayın. İAL'de yatılı olmak, bir akrabanızın evinde kalmaya benzemez. Aşırı gruplaşma vardır. Yeni öğrencileri çol ezerler, söyleyim. Birkaç tane arkadaşım bu yüzden okuldan ayrılıp memleketlerine geri döndü. Yatılı-Gündüzlü çatışması hat safadadır. En küçük kıvılcımda, büyük olaylar çıkar

BAL Bursa Anadolu mu?

Bornova Anadolu Lisesi

• quote:

Bazı derslerde tüm konular bitmedi doğru ama birkaç derste, hepsinde değil. Onun nedeni de konunun ayrıntılı bir şekilde işlenip gerekirse sınıfta testler çözüp cevaplamamızdan kaynaklanıyor. Masada oturup projeksiyondan ders işleyen öğretmen var demişsiniz, ben mi denk gelmedim acaba? Öğretmenler gayet de konuyu anlatıyor, anlamadığımız kısımları tekarar anlatıyor ve bunu masada oturarak yapmıyor. Mesela kimya derslerini laboratuvarda konusu geldiğinde deneyler yaparak işledik. Biyolojide gerekli konularda animasyonlarla işledik ama sadece deney yapıp, video seyredip konuyu geçmedik, konuyu da işledik.

Yemekhanede yiyip yememeleri arkadaşlarınızın kendi tercihidir. Okulun yaklaşık yarısı (belki de daha fazlası) yemekhanede yemek yiyor. Arkadaki pavyon dersliklerin kapısında da güvenlik var sürekli.

Yatılı kalan arkadaşlarım var gördüğüm kadarıyla hiç de gruplaşma yoktu. Yatılıların yatılı olmayanlara bulaştığını da hiç görmedim. Yeri gelmişken söyleyeyim, bazı okullarda olanın aksine okula yeni giren dokuzuncu sınıflar, büyük sınıflar tarafından eğlence aracı olarak görülmez.

• Sen henüz 1 yıl geçirdin burada ve her şeyi bilmenin imkanı yok. Evet oturup projektörle ders anlatanlar var. Fizik dersi üstelik. Benim dönemimden istediğin kişiye sorup teyit ettirebilirsin.

Yemekhanede yemek yiyenlerin neredeyse tamamı okula yeni gelenlerdir. Çünkü zamanında bizim canımız yandı kurtlu nohut, yeşil tavuk eti vs. nedeniyle.

4 yılda fizik laboratuvarını sadece 2 kez, kimyayı 7 kez kullandık. Biyoloji derslerimiz projektörle işlendiği için, dersler laboratuvarda işleniyordu. Bilgisayar laboratuvarının ise yüzünü göstermediler bize.

Pavyon kapısında güvenlik elemanı yoktur, arka kapıda vardır. Güvenlikten kastım pavyonların kendisiyle ilgili. Oraya geçince göreceksin, öğretmenlerin de söyleyecek. Herhangi bir afet durumunda kurtulma ihtimalin sıfırdır. Daracık koridor var ve en dipte okudum ben, en riskli yerde.

Son senemizde okulun bize zorla dayatmaya çalıştığı şeylere ufacık bir karşı çıkmamızdan dolayı yönetim mezuniyet balosu ve kep törenimizi yapmaktan vazgeçti. LYS'ye 1 ay kala ders çalışmayı bırakıp okulu ikna etmeye çalışan onlarca kişi oldu. O kadar kişinin çabasına karşılık alınan cevap 'kepinizi çok istiyorsanız sponsor bulup kendiniz yapın' oldu. Herkes çabalayarak bir şeyler yaptı ve zor da olsa kep törenimizi yapabildik. Okuldaki birkaç yöneticinin egoları nedeniyle olan sınav döneminde bu işlerle uğraştırılmak zorunda kalan İAL'lilere olmuştur.

Yatılının şuanki durumunu bilmiyorum fakat benim dönemimden tanıdığım 4-5 kişi okuldan ayrılmak zorunda kaldı yatılının durumu nedeniyle.

Üstte de belirttiğim gibi, senin daha tuzun kuru. Toz pembe dönemini yaşıyorsun ama bunlar da bu okulun gerçekleridir

• İkinci dönem kimya derslerini laboratuvarda işledik, fizik dersinde de birkaç derste kullandık laboratuvarı.
    Mezunlara yapılanlar doğru değildi ama buna sebep olan müdür okuldan gitti zaten. Bunları biraz da kep töreni için yaşanılanlara sinirlenerek söylediğinizi düşünüyorum.
  • Hayır ben dışarıdan görünmeyen kısımları söylüyorum sadece. Neyse ileride anlayacaksın zaten. İyi günler

• Bi kere yatılı-gündüzlü kutuplaşması kesinlikle var.Yatılıların birbirini destekler ve birlik içinde hareket ederler.Gündüzlülerde ise o kadar büyük birlik yok küçük küçük gruplar vardır.
    Okulun başarısı eskisi gibi değil çünkü öğretmenler kendilerini çok yükseklerde gördükleri için başarı yok.Okula 480 ile giren arkadaşım bu sene ygs-lys ortalaması 410.
    Yeni sistemde okul sınavları önem kazandı ve ialde okul sınavları diğer okullara göre daha zordur ve bazen 3 alabilmek size 5 almış sevinci verir.
    Ayrıca okulda dışarıdan yemek almak yasak ama çoğu öğrenci bunu yapıyor ne kadar cuma günü törenlerde uyarsalarda bu iş devam ediyor.
    Okula gelince değişmeniz çok normal.Kütüphane de her salı ve cuma iddaa bültenini kapma yarışı vardır ve okulun arkasında iddaa bayi olduğu için bir kısım öğrenciler gizli gizli iddaaya başlar.
    Okulun tek avantajı yıllık geliri 600.000 tl ama bunun çoğu okulda çalışan görevlilere gidiyor.
    Okulda rehberlik etkinlikleri sıfırdır.Rehber hocalarını bile tanımıyoruz Allahtan ders seçimi zamanında ortaya çıktılar.
    Okulun en büyük avantajı merkezde olması ve ulaşımın kolay olması ayrıca dershanelerde çok yakın.
    Okuldaki hocalar konusunda ise bazıları çok iyi bazıları çok kötü artık o şansa kalmış hangisi gelirse.
    Okulun şu anki durumu pek iyi değil BAL şu anda İALden daha iyi konumda

• 1 senede okul çok iyi tanınamayabilir, mezun olan arkadaşın sözlerine güvenmek çok daha doğrı ve zaten ona katılıyorum. Ha sakın gelmeyin denecek kadar da kötü değil o da ayrı. Dersleriniz biraz şansta çok kaliteli öğretmenlerin yanında rahat öğretmenler de var. Şansınız iyiyse dersinize bilgili hocalar gelir ve verimli geçirirsiniz. Ama tek bir gerçek var 9. sınıf fizik temeliniz olmayacak :D bunu anlayan anlar. Soruları olan varsa bende yardımcı olabilirim okul hakkında elimden geldiğince.

• quote:

Orijinalden alıntı: berkxxxx

1 senede okul çok iyi tanınamayabilir, mezun olan arkadaşın sözlerine güvenmek çok daha doğrı ve zaten ona katılıyorum. Ha sakın gelmeyin denecek kadar da kötü değil o da ayrı. Dersleriniz biraz şansta çok kaliteli öğretmenlerin yanında rahat öğretmenler de var. Şansınız iyiyse dersinize bilgili hocalar gelir ve verimli geçirirsiniz. Ama tek bir gerçek var 9. sınıf fizik temeliniz olmayacak :D bunu anlayan anlar. Soruları olan varsa bende yardımcı olabilirim okul hakkında elimden geldiğince.

Koca sene sadece terazi işlemiştik, projektör ile hem de
  • Gençler Kızım Atatürk lisesini kazandı bu sene.Yazdıklarınızı okudum da dersaneye gitmesini önerirmisiniz 9.sınıfta.Fizik temeliniz olmayacak demişsiniz.Dersaneye gitse temele yardımcı olur belkide.Üniversiteye girişte ortaöğretim başarı puanı olarak artık diploma notu esas alınacak dersanenin diploma notunun yüksek olması bakımından da dersane gerekli olabilir mi sizce.Bir de özel okuldan burs almıştı özel ege lisesinden.Yazdıklarınıza baktımda özele mi gitmek lazım sizce.Teşekkür ederim hepinize.Başarılar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: letam

Gençler Kızım Atatürk lisesini kazandı bu sene.Yazdıklarınızı okudum da dersaneye gitmesini önerirmisiniz 9.sınıfta.Fizik temeliniz olmayacak demişsiniz.Dersaneye gitse temele yardımcı olur belkide.Üniversiteye girişte ortaöğretim başarı puanı olarak artık diploma notu esas alınacak dersanenin diploma notunun yüksek olması bakımından da dersane gerekli olabilir mi sizce.Bir de özel okuldan burs almıştı özel ege lisesinden.Yazdıklarınıza baktımda özele mi gitmek lazım sizce.Teşekkür ederim hepinize.Başarılar dilerim.

Özel Ege Lisesi başarı ciddi anlamda yüksek olan bir lise, ancak duyduğuma göre aşırı baskı varmış öğrenciler üzerinde. Oradan bizim okula gelen birkaç kişi olmuştu, onların söyledikleri bunlar. İAL'de fizik dersi tam bir muammadır, gelen hocaya bağlıdır. Çok iyiler de var, daha önce yazdığım gibi çok kötü olanlar da var. 9.sınıf konuları düzgün bir çalışmayla toplanabilir ancak kötü diyebileceğim hocaların diğer senelerde de gelebilmesi. Sizin kararınız artık gerisi

• quote:

Orijinalden alıntı: letam

Gençler Kızım Atatürk lisesini kazandı bu sene.Yazdıklarınızı okudum da dersaneye gitmesini önerirmisiniz 9.sınıfta.Fizik temeliniz olmayacak demişsiniz.Dersaneye gitse temele yardımcı olur belkide.Üniversiteye girişte ortaöğretim başarı puanı olarak artık diploma notu esas alınacak dersanenin diploma notunun yüksek olması bakımından da dersane gerekli olabilir mi sizce.Bir de özel okuldan burs almıştı özel ege lisesinden.Yazdıklarınıza baktımda özele mi gitmek lazım sizce.Teşekkür ederim hepinize.Başarılar dilerim.

9. sınıfta pek dersaneye ihtiyaç duyacağını sanmam ben, giden çok az kişi olur zaten. Sıkmaya gerek yok bence. Evde düzenli bir kaç saat tekrarla zaten dersleri idare edebilir. Fizik konusunda da yine biraz kendi çabası gerekir. Korkmanıza gerek yok o kadar berbat da bir eğitimi yok İlk mesajımda da, arkadaşın da dediği gibi biraz şans. Umarım şansı yaver gider kızınızın. Dersaneye de 10'da başlayabilir, 10. sınıf zor geçiyor 9'a oranla okul yazılıları olarak falan. Özel konusunda ise bir fikrim yok maalesef.

• UP
  • ben de yerleştim bu yıl ingilizce bölümüne 484.692 ortalama ile..
  • up up up up up [size=7]up
  • İzmir Atatürk Liseliler'le ilgili bir konu açtım, katılım olursa sevinirim :)http://forum.donanimhaber.com/m_65211956/mpage_1/f_/key_//tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Proopiomelanocortin -- 2 Eylül 2012; 2:52:57 >
  • Arkadaşlar merhabalar kızımı bu yıl İAL'ye yeni yazdırdık özellikle okuyan yada öğrencisi olan kardeşlerimden bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim. Öncelikle yeni yazılan öğrencilerede hayırlı olmasını dilerim. Kısaca sorum şöyle; biz karşıyaka atakent civarında oturduğumuz için biraz uzaktayız malumunuz metro güzergahı üzerinde değil bu durumda iki ulaşım var otobüs ve vapur yada bunların hiçbirisi değil yalnız servis. Malumunuz servisler zamanında ulaştırır ama erken hareket eder çok dolaştığı için birde tabii ki işin ekonomik yönüde var sizce hangisini tercih etmeliyiz? Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akkaynak

Arkadaşlar merhabalar kızımı bu yıl İAL'ye yeni yazdırdık özellikle okuyan yada öğrencisi olan kardeşlerimden bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim. Öncelikle yeni yazılan öğrencilerede hayırlı olmasını dilerim. Kısaca sorum şöyle; biz karşıyaka atakent civarında oturduğumuz için biraz uzaktayız malumunuz metro güzergahı üzerinde değil bu durumda iki ulaşım var otobüs ve vapur yada bunların hiçbirisi değil yalnız servis. Malumunuz servisler zamanında ulaştırır ama erken hareket eder çok dolaştığı için birde tabii ki işin ekonomik yönüde var sizce hangisini tercih etmeliyiz? Saygılar.

Hayırlı olsun. Bence öncelikle otobüs ve vapur ulaşımını denesin, eğer zor geliyorsa servise yazılmayı düşünebilirisiniz. Tabii eğer sonradan servise yazılmayı düşünüyorsanız serviste yer kalıp kalmayacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.