Şimdi Ara

İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (Robotik-Elektrik-Elektronik-Bilgisayar ilgisi olanlar) (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
441
Cevap
26
Favori
78.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Burayı yazıp yazmama konusunda tereddütte kaldım. Şimdi bu bölümle ilgili bildiklerimi söyleyim. Şimdi bu bölümden mezun olanlara baktığımda yüksek lisans yapıp akademik kariyer yapmaya çalışan bir çok insan gördüm. Özellikle sitesinin mezunlar kısmında hemen hemen hepsi o alana yönelmiş. Diğerleri de otomasyon sektörüne yönelmiş. Bu otomasyon işleri de sabit bir yerde yapılmıyor bildiğim kadarıyla. Farklı farklı şehirlere gidiyorsun. Elbet sabit bir iş vardır bu alanda; ama yine de genel anlamda okuduklarım bu yönde. Ayrıca teknik forumda itü kontrolle ilgili neredeyse %50ye varan memnuniyetsizlik gördüm.

Şimdi okula gelsem büyük ihtimalle gözlerimi boyayacaktırlar. Çünkü aktif bir kulüpleri var. Robot olimpiyatlarını felan düzenliyorlar. Yalnız biraz mantıklı düşününce Elektrik sanki çok daha mantıklı gibi geldi. Hem daha köklü ve alanı geniş olmasıyla.

Sırf bu bölümde okuyor diye değil de, objektif bir yorum almak istiyorum. Eğer ki İTÜ'ye gidersem genelde subjektif yorumlarla karşılanacağımı biliyorum.

• Kontrolün iş imkanları nasıl? mezun olup da işsiz kalan var mı? maaşları falan iyi midir bi şirkette hangi pozisyonda çalışır ne iş yapar?
  • bende bu sene tercih etmeyi düşünüyorum basitçe özet geçebilirmsiniz? sonrasındaki iş imkanları açısından
  • quote:

Orijinalden alıntı: barman

Burayı yazıp yazmama konusunda tereddütte kaldım. Şimdi bu bölümle ilgili bildiklerimi söyleyim. Şimdi bu bölümden mezun olanlara baktığımda yüksek lisans yapıp akademik kariyer yapmaya çalışan bir çok insan gördüm. Özellikle sitesinin mezunlar kısmında hemen hemen hepsi o alana yönelmiş. Diğerleri de otomasyon sektörüne yönelmiş. Bu otomasyon işleri de sabit bir yerde yapılmıyor bildiğim kadarıyla. Farklı farklı şehirlere gidiyorsun. Elbet sabit bir iş vardır bu alanda; ama yine de genel anlamda okuduklarım bu yönde. Ayrıca teknik forumda itü kontrolle ilgili neredeyse %50ye varan memnuniyetsizlik gördüm.

Şimdi okula gelsem büyük ihtimalle gözlerimi boyayacaktırlar. Çünkü aktif bir kulüpleri var. Robot olimpiyatlarını felan düzenliyorlar. Yalnız biraz mantıklı düşününce Elektrik sanki çok daha mantıklı gibi geldi. Hem daha köklü ve alanı geniş olmasıyla.

Sırf bu bölümde okuyor diye değil de, objektif bir yorum almak istiyorum. Eğer ki İTÜ'ye gidersem genelde subjektif yorumlarla karşılanacağımı biliyorum.

Obtektif yorumumu konunun önceki sayfalarında yapmıştım. Yine de cevaplayayım,

quote:

Orijinalden alıntı: drnuba
    bende bu sene tercih etmeyi düşünüyorum basitçe özet geçebilirmsiniz? sonrasındaki iş imkanları açısından

quote:

Orijinalden alıntı: sonics093
    Kontrolün iş imkanları nasıl? mezun olup da işsiz kalan var mı? maaşları falan iyi midir bi şirkette hangi pozisyonda çalışır ne iş yapar?

Şimdi arkadaşlar, bölümden mezun olup işsiz kalan tabiki var. Hangi bölümden tüm mezunlar iş sahibi çıkıyor?

Bölüme 70 kişi giriyorsa, 45i mezun olur,geri kalanı yok olur. Bunun nedeni yanlış tercih yapıp sevmediğinden okumaz, tembeldir, ya da eğlence hayatına kaymıştır vb vb. birçok nedeni var. Yani bu mezun sayısının azlığı itünün diğer bölümlerindede aynı şekilde. Evet geriye kalan 45e bakacak olursak. 7 tanesi yüksek yapar. Gerisi işe girer yada giremez.

Benim bildiğim mezunlara gelince, işte bu 45 kişiden bi kaçı nelere gitmişler söyliyeyim;

Borda teknoloji (İTÜ arı teknokentte)
    Aselsan
    Tübitak Sage
    Honeywell
    Siemens
    ABB
    Ayrıca mezunlardan biri,(kendisinden izin alırsam ismini yazarım) şuan bir şirkette tek başına arge mühendisi. Takometre satan bir şirket.
    Üst dönemlerdense trafik işaret sistemleri üzerine çalışan şirkette, 2 kontrolcü biliyorum.
    Bunlar benim tanıdıklarım.

Aslında bütün herşey size kalmış, çok süper bir mühendis olup ayda 6 milyar kazanmak da, kıytırıktan mezun olup kapı kapı iş aramak da. Bölüm size desteği verir, hocayla birşey yapmak isterseniz size destek olur, her türlü olanak sağlar ancak siz birşey yapmadıktan sonra kimse sizin peşinizde koşmaz. Sizin kovalamanız lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XMERTCANAVAR2X -- 22 Temmuz 2012; 0:11:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: XMERTCANAVAR2X

quote:

Burayı yazıp yazmama konusunda tereddütte kaldım. Şimdi bu bölümle ilgili bildiklerimi söyleyim. Şimdi bu bölümden mezun olanlara baktığımda yüksek lisans yapıp akademik kariyer yapmaya çalışan bir çok insan gördüm. Özellikle sitesinin mezunlar kısmında hemen hemen hepsi o alana yönelmiş. Diğerleri de otomasyon sektörüne yönelmiş. Bu otomasyon işleri de sabit bir yerde yapılmıyor bildiğim kadarıyla. Farklı farklı şehirlere gidiyorsun. Elbet sabit bir iş vardır bu alanda; ama yine de genel anlamda okuduklarım bu yönde. Ayrıca teknik forumda itü kontrolle ilgili neredeyse %50ye varan memnuniyetsizlik gördüm.

quote:

bende bu sene tercih etmeyi düşünüyorum basitçe özet geçebilirmsiniz? sonrasındaki iş imkanları açısından

quote:

Kontrolün iş imkanları nasıl? mezun olup da işsiz kalan var mı? maaşları falan iyi midir bi şirkette hangi pozisyonda çalışır ne iş yapar?

Şimdi arkadaşlar, bölümden mezun olup işsiz kalan tabiki var. Hangi bölümden tüm mezunlar iş sahibi çıkıyor?

Bölüme 70 kişi giriyorsa, 45i mezun olur,geri kalanı yok olur. Bunun nedeni yanlış tercih yapıp sevmediğinden okumaz, tembeldir, ya da eğlence hayatına kaymıştır vb vb. birçok nedeni var. Yani bu mezun sayısının azlığı itünün diğer bölümlerindede aynı şekilde. Evet geriye kalan 45e bakacak olursak. 7 tanesi yüksek yapar. Gerisi işe girer yada giremez.

Benim bildiğim mezunlara gelince, işte bu 45 kişiden bi kaçı nelere gitmişler söyliyeyim;

Aselsan
    Tübitak Sage
    Honeywell
    Siemens
    ABB
    Ayrıca mezunlardan biri,(kendisinden izin alırsam ismini yazarım) şuan bir şirkette tek başına arge mühendisi. Takometre satan bir şirket.
    Üst dönemlerdense trafik işaret sistemleri üzerine çalışan şirkette, 2 kontrolcü biliyorum.

Aslında bütün herşey size kalmış, çok süper bir mühendis olup ayda 6 milyar kazanmak da, kıytırıktan mezun olup kapı kapı iş aramak da. Bölüm size desteği verir, hocayla birşey yapmak isterseniz size destek olur, her türlü olanak sağlar ancak siz birşey yapmadıktan sonra kimse sizin peşinizde koşmaz. Sizin kovalamanız lazım

Ben çap konusunda şunu merak ediyorum . Mesela uçak müh . çap yapmak istiyorum benim lys siralamam uçağı tutması gerekiyor mu ?

13600 lerdeyim elektrik ve kontrol arasında gidiyorum .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: lord_general

quote:

quote:

quote:

quote:

Aselsan
    Tübitak Sage
    Honeywell
    Siemens
    ABB

Ben çap konusunda şunu merak ediyorum . Mesela uçak müh . çap yapmak istiyorum benim lys siralamam uçağı tutması gerekiyor mu ?

benmde sıralama o civar bende aynı şekilde 2si arasında gidip geliyorum

• quote:

Eğer uçak müh. okumak istiyorsanız tercih listenizi 1.Uçak müh. 2. Uzay müh olarak yazın. Ne okumak istiyorsanız en başa onu yazın, çünkü kazanıp kazanamamanız tamamen şans işi. Uzay müh.ün uçak mühten çok az farkı var, bunu 2 bölümün ders programlarına bakarak görebilirsiniz, ama uçak ile kontrolün arasında uçurum var.

Çap olayına gelirsek;

Çap bu sizin üniversite seçimine benzer, 32 kredi vermişseniz, 1. sınıfın yazı veya 2. sınıfın(sadece kendi fakültendeki bölüme) yazı itü sistemde tercih bölümü açılır.

Gerekli koşullar,

Bölümde ilk %20de olmak
    Hiç bir dersten kalmamış olmak(FF veya VF)
    3.0 üstü ortalama

Bunlar genel gerekli koşullar ama şöyleki, mesela uçak müh. çap kontenjanı 4 kişi, bunu isteyen bir sürü kişi var(aynı öss gibi). O zaman alım sırasında not ortlamasına bakılıyor(Öss puanı gibi). Sonuç olarak gerekli koşulları sağladıktan sonra, çap için 3.50 üstünde ortalama yapman lazım.

• yurt durumları,yurt fiyatları erkek öğrenci yurtları okula yakınmı bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz?
  • quote:

quote:

Eğer uçak müh. okumak istiyorsanız tercih listenizi 1.Uçak müh. 2. Uzay müh olarak yazın. Ne okumak istiyorsanız en başa onu yazın, çünkü kazanıp kazanamamanız tamamen şans işi. Uzay müh.ün uçak mühten çok az farkı var, bunu 2 bölümün ders programlarına bakarak görebilirsiniz, ama uçak ile kontrolün arasında uçurum var.

Çap olayına gelirsek;

Çap bu sizin üniversite seçimine benzer, 32 kredi vermişseniz, 1. sınıfın yazı veya 2. sınıfın(sadece kendi fakültendeki bölüme) yazı itü sistemde tercih bölümü açılır.

Gerekli koşullar,

Bölümde ilk %20de olmak
    Hiç bir dersten kalmamış olmak(FF veya VF)
    3.0 üstü ortalama

Bunlar genel gerekli koşullar ama şöyleki, mesela uçak müh. çap kontenjanı 4 kişi, bunu isteyen bir sürü kişi var(aynı öss gibi). O zaman alım sırasında not ortlamasına bakılıyor(Öss puanı gibi). Sonuç olarak gerekli koşulları sağladıktan sonra, çap için 3.50 üstünde ortalama yapman lazım.

Teşekkür ederim cevabınız için .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

yurt durumları,yurt fiyatları erkek öğrenci yurtları okula yakınmı bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz?

http://www.yurtburs.itu.edu.tr/

buradan bilgi alabilirsin
  • ben orayı okudum kişisel yorumlarını merak ediyorum yurttan memnunmusun,git gel sıkıntı oluyormu,sence verdiğin paraya değiyormu bunları merak ediyorum
  • quote:

ben orayı okudum kişisel yorumlarını merak ediyorum yurttan memnunmusun,git gel sıkıntı oluyormu,sence verdiğin paraya değiyormu bunları merak ediyorum

yanlış anlamışım k.bakma. Ben ailemle kalıyorum, normalde istanbulluyum. Ama yurtta kalan arkadaşlarımdan bildiklerimi söyleyeyim. Vadi yurdu en ucuz yurt, ama fakültelere bayağı bir uzak, okulun sağladığı mekik servisiyle git gel yapabiliyorsun ancak o da kalabalık oluyor haliyle. Vadi kalacaksan bir bisiklet alabilirsin. Diğer yurtlar ise fakültelere yakındır baya, bi gümüşsuyundaki maslağa uzak. Eğer makina, taşkışla fakültelerinde okumucaksan, orayı tercih etme.
  • galiba 2 tane erkek yurdu var gümüşsuyu ve vadi,kontrol düşünüyorum hangisine gitmeliyim ?
  • quote:

galiba 2 tane erkek yurdu var gümüşsuyu ve vadi,kontrol düşünüyorum hangisine gitmeliyim ?

vadi yurdu ve elektrik-elektronik fakültesi ayazağa kampüsünde bulunuyor, dolayısıyla vadi daha iyi bi seçim olacaktır. zaten duyduğum kadarıyla gümüşsuyu genellikle makine okuyanlara çıkıyor.

ayrıca gölet erkek öğrenci yurdu da var, bu da ayazağa kampüsünde. hatta fakültelere vadiden daha yakın, ama fiyatı vadinin yaklaşık 2.5 katı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walkerx -- 22 Temmuz 2012; 14:51:35 >
  • quote:

İTÜ nün genel profili öyledir , kontrole özel olarak sadece bizim bölümün hocaları öğrencilerle iyidir baya ( arada bi kaçtane var tabi). Yani Kontrol müh. koridoruna gidip istediğin prof.un odasına girip muhabbet edebilirsin, şayet ben yapıyorum . Derslerde seni zorlarlar, çünkü öğrenmeni isterler, onlar kadar çaba göstermeni beklerler.
    Zaten iyi bir mühendis olmak istiyorsan, bunları yapmalısın. 1 haftada 2 sunum,3 rapor, 5 ödev 2vizeye girceğin dönemler olcaktır.

robotların dengede yürümesini sağlayan kontrolcüler demişsiniz . Bunun gibi kontrolcülerin ne yaptıklarıyla ilgili somut örnekler verebilir misiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mR.760 -- 23 Temmuz 2012; 2:16:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mR.760

quote:

İTÜ nün genel profili öyledir , kontrole özel olarak sadece bizim bölümün hocaları öğrencilerle iyidir baya ( arada bi kaçtane var tabi). Yani Kontrol müh. koridoruna gidip istediğin prof.un odasına girip muhabbet edebilirsin, şayet ben yapıyorum . Derslerde seni zorlarlar, çünkü öğrenmeni isterler, onlar kadar çaba göstermeni beklerler.
    Zaten iyi bir mühendis olmak istiyorsan, bunları yapmalısın. 1 haftada 2 sunum,3 rapor, 5 ödev 2vizeye girceğin dönemler olcaktır.

robotların dengede yürümesini sağlayan kontrolcüler demişsiniz . Bunun gibi kontrolcülerin ne yaptıklarıyla ilgili somut örnekler verebilir misiniz

Real Steel filmini izlemiş miydin? Orada mesela Hugh Jackman bir kontrol mühendisini canlandırıyor.

• Ben şunu merak ediyorum. Kontrol müh. daha çok yazılım üzerine çalışıyorlar anladığım kadarıyla peki kontrol müh. zaten kısıtlı olan iş alanlarında bilgisayar müh. de söz sahibi midir ? Değilse neden değil ?
  • quote:

Ben şunu merak ediyorum. Kontrol müh. daha çok yazılım üzerine çalışıyorlar anladığım kadarıyla peki kontrol müh. zaten kısıtlı olan iş alanlarında bilgisayar müh. de söz sahibi midir ? Değilse neden değil ?

Kontrol mühendisleri tamamen yazılım üzerine çalışmıyorlar.

Robot, mikrokontrolör sistemleri, PLC gibi konuların yazılımla ilgili kısımları var evet ama işleri yazılım değil. İTÜ'de kontrol mühendisliğine en yakın bölüm elektrik mühendisliği diyebilirim. Çok fazla elektrik dersi alıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meniz

quote:

Orijinalden alıntı: mR.760

quote:

Real Steel filmini izlemiş miydin? Orada mesela Hugh Jackman bir kontrol mühendisini canlandırıyor.

Filmi an itibariyle izledim ve efsane bişeydi kendimi kaptırmadım diyemem Ama bunun günümüze daha uygun örneklerini görsem daha iyi olur gibi

• quote:

Orijinalden alıntı:
    mR.760

Somut örnek olarak, türkiyede gidip gördüğüm yapılan kontrol işlerinden bahsedeyim.

ASELSAN- Tanklardaki atış kontrol sistemi

Şuan ASELSANdaki kontrolcülerin uğraştığı konulardan biri. Açıklayacak olursam, normalde bir tankın hedefi vurabilmesi için durup nişan alması gerekir. Hareket halindeyken nişan alsa bile, engebeli arazide bir çukura girdiğinde namlu da aşağı doğru inmekte ve bu da hedeften sapmaya yol açmakta. İşte bu bir kontrol problemidir. Eğer tank kulesi(topun bulundugu kısım) hareketli bir sistem sayesinde çok hassas bir şekilde, tankın girip çıkmasına ters tepki verecek şekilde kalmayı başarırsa, hedefinden sapmaz. Ocak ayında gidip görmüştüm, sistemi üçgen bir platformun üstüne konmuş tank kulesi ve pistonlarla simüle ediyorlardı.

TÜBİTAK SAGE- Güdümlü füze

En son projesi amerikanın tomahawk'ının tamamiyle türk mühendislerine ait olan SOM projesi. Bir füzenin hedefini kanatçıklarını hareket ettirerek yapar, ancak çok yüksek hızlarda kanatçıklarındaki 1cmlik açı bile 100 metre sapmasına neden olmaktadır. İşte bu çok hassas bir sistemdir. Burada direk ana problem olan kontrol problemi çözülmektedir.

Örnekleri daha da detaylandırabilirim, şuan zamanım yok aceleyle ve mümkün olduğunca anlayabileceğiniz şekilde yazdım. Özetle aslında kontrol müh.ün hassaslık için olduğunu, yani bir sistemi en hızlı şekilde istenen değere oturmasını sağlayan bir bölüm olduğunu görmüşsünüzdür. Bizim ile bilg. müh arasındaki farkı şuna benzetebiliriz:
    Biz o atışkontrol sistemindeki tank kulesinin sabit kalmasını sağlıyoruz, bize sadece değerler lazım( hedefin yeri, tankınz hızı vb vb). Bilg müh bu değerlerin girildiği arayüz programını yapar. (çok kabaca anlattım, bilg. mühteki arkadaşlar yanlış anlamasın)

Kontrolün amacı bir sistemi istenen değere en hızlı oturtmak olduğuna göre;

Arabaların fren sistemlerinde, Uçakların otopilotlarında ( En komplex kontrol sistemlerinden biri), ısıl sistemlerde(kombi-klima) vb vb heryerde vardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XMERTCANAVAR2X -- 23 Temmuz 2012; 20:07:34 >

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.