Şimdi Ara

İşlemcinin aşırı ısınması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Benim pc de i5 3470k var, uzun süredir kullanıyorum (Yaklaşık 3 yıldır). Bir süredir özellikle bf1'de düşük grafik ayarlarında oynamama rağmen fps düşmeye başladı (60 fps den bir anda 30-40 lara felan düşüyor). Diğer oyunlar da fps düşüşü çok olmuyo mesela war thunder da 60 fps den en fazla 50 felan düşüyordu. Ani fps düşüşlerinin nedenini araştırırken işlemcinin oyundayken 105 dereceye kadar ısındığını gördüm. Bf1 ve War Thunder da ikisinde de işlemci 100-105 dereceye kadar ısınıyor, hatta cs go da bile. Oyunlar kapalıyken sadece masaüstünde ısısı 45 - 60 derece arası, daha önce overclok da yapmadım. İşlemcinin fanını çıkarıp baktım(stok fan), üzerinde hiç termal macun kalmamış. Ama termal macundan dolayı 105 dereceyi göreceğini düşünmüyorum. En kısa zamanda termal macununu yeniliyeceğim ama sizce termal macunu yenilesem ısısı normale döner mi yoksa başka sıkıntılar olabilir mi ? Yoksa işlemcinin ömürü mü dolmuş sizce ? Birde COOLER MASTER SEIDON 120V V3 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ alsam işlemci ısısı normale döner mi ?

Not : işlemciyi yaklaşık 3 yıl önce ikinci el almıştım ama şuana kadar sıkıntı yoktu. Daha önce nasıl kullanıldı overclok v.s. yapıldımı bilmiyorum.

Sistem : i5 3470k - 8 gb ram - 250 gb hd - r7 265 ekran kartı

Masaüstü

Oyun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Achilles06 -- 24 Aralık 2018; 17:17:25 >

• 1 ram yetersiz geliyordur 8 gb ram var ise

2. işlemci bf1 ve güncel oyunlar için eski kalıyor artık

3.macun ve sogutucunun temizligni yap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 17 Aralık 2018; 0:13:23 >
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Aynen işlemci eski ve 8 gb ram var ama 105 derecede çok fazla, açıkçası işlemci yanacak diye korkuyorum. Zaten en kısa zamanda termal macunu yenileyeceğim.
  • +++++
  • ne +++ sı
    macun kalmadı dıyorsun takıp ve hala kullanıyorsun. orta kalıte bır macun al ıyıce surdugune normal surdugune emın ol ve stok fanını tak o.c da yokken soğutucu tam oturmamışken ne bekliyorsun tabıkı 105 derece olucak.
    hemen acılen termal macun satın alın.
  • Termal macunu yeniledim zaten, 3 gün sonra hala aynı olduğu için +++ koydum. Belki başka bilgisi olan biri görür ve cevap verir diye. Bence biraz sakin ol.
  • fazla yada az surmussunuzdur. 2 pirinç tanesi kadar tam urtasına surup, onu dağıtınız tamamına plakanın.
  • İşlemci ile fanın metal heatsink'i arasında sürülerek, iki madde arasındaki ısı iletimini kolaylaştırmak için kullanılan maddeye termal macun adı verilir.

işlemcinin sıcaklığını düşürmek için işlemcinin üzerine takılan heatsink+fan ikilisi kullanılır.

Macunu düzgünce yenilirsen (herkes düzgün yaptım diyorda açıp bakınca oyle olmuyor) fakat hala sıcaklıklar yüksek ise işlemci fanın görevini düzgün yapamıyordur değiştirirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 24 Aralık 2018; 12:46:9 >
  • Sağol termal macunu silip tekrar süreceğim.
  • Nerd Miner kullanıcısına yanıt
    COOLER MASTER SEIDON 120V V3 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ bunu almayı düşünüyorum. Sizce iyi bir soğutucumu ? Ayrıca bence stok fan çok bir işe yaramıyor gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Achilles06 -- 24 Aralık 2018; 17:9:25 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.