Şimdi Ara

İşlemcide 'nm' Ne Demektir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
3.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: athlon_35

quote:

Orjinalden alıntı: serhatiskodra

quote:

quote:

quote:

nm değeri azaldıkça ısı azalır çünkü direnç azalalır.direncin azalmasının sebebide mos transistörün küçülmesidir.Transistörler sıkışmaz çünkü nm değeri küçüldüğünden mos transistörde küçülür.
    .nm azalırsa transistör ısınır diye birşey duymadım hep aksine duydum

Dostun fazla kurcalam derim sen al bi agustos chip yada pc magazine oku bence lutfen yanlıs anlama ama cekişmeye gerek yok...

çekişmeye filan gerek yok tabiki.
    ya şimdi sana bu işi uzunca anlatacak vaktim yok.Ama sana şu kadarını söyleyim sen bi kabloyu uzattığın zaman mı direnç artar yoksa kısattığın zaman mı?veya sana şöyle anlatmaya çalışacağım bir tane yal var ama bu yolun denizden geçmesi gerekiyor ve o noktada bir köprü var sen o köprü daha küçük olursa daha hızlı geçersin değil mi tabi burda saat hızı veya örneğimizde arabanın hızı sabitliyoruz.
    Bu galiba daha anlaşılır oldu

Vay güzel kardesim forumun en kibar tartısmacısı tebrik edrim azını bozmadan fikrini savunuyorsun

dogru diyosunda işlemcideki köprü uzamıyor kısalıyor yani işlemciler birbirine yaklasıyor yaklasınca direc düser demişsin ama buseferde transistörlerde birbirine yaklasıyor yani transistör kuculuyor ama sayıc artıyor
    orn/130 nm de vapura 100 tır sıgıyor 65 nm de vapura 300 ARABA sıgıyor ...
    yani tırlar araba oluyor ama sayıca artıyor...

öncelikle teşşekkürler
    Şimdi zaten ben köprünün kısaldığını yazmıştım.galiba sen köprü diyerek transistörün kendini anlıyorsun.benim anlatmak istediğim köprü diyerek kontrol terminali (gate terminali)dir.yani bu terminal mos transistörün sadece bir bileşenidir.ve nm bu kontrol terminalinin (polysilicon) uzunluğudur.eğer transistör yapısı nm değişimi ile doğru orantılı ile değişisirse sıkışma veya buna bağlı olarak işlemcinin ısanacağını zannetmiyorum.bakınız (core 2 duo serisi).birde bence burda şu noktaya da temas etmem lazım işlemci nm siyle ısı alakalıdır.fakat ısıya tek etmen nm değildir.mesela intel p4 ile amd athlon lar 90 nm wafer teknolojisine sahipler ama p4 daha çok ısınırlar işte bunun sebebi sizin temas ettğiniz nokta .intel işlemcisine daha fazla transistör koyuyor ve transistörler birbirine daha fazla yaklaşıyor ve daha fazla ısınıyor.

Rica edrim dogrusunu soyluyorum senin ve benim sayemde konu cok guzel bir sekilde acıklanmıs oldu...
    kesek herkez senin gibi azını bozmadan fikrini savunsa...
    Tabiki tek etmen nm degildir aynen dedigin gibi amd nin ısınmayıp intelin ısınması bu yuzden onlarda durumu anladı ve core 2 duo larda bu mimariyi degistirdi

• Aklın yolu birdir

Evet gerçekten bu konuyu çok güzel bir şekilde açıklandı hem teknik hemde anlaşılır oldu galiba.

Not :pm attım
  • quote:

Kısmen dogru ama eksik nm degeri kücüldükce ısı degeri artar cünkü nm degeri attıkca işlemci icindeki ransistör degeri artar ve ısı degeri artar yani transistörler birbirini ısıtır...

Arkadaşım sen diyorsunki transistör küçüldükçe ısı artar.

Halbuksem aynı ebatta bir çekirdeği düşünürsek daha küçük transistörlü işlemcide, transistör aralarında daha fazla boşluk kalacağından dolayı daha az ısınacaktır. Yani transistör küçülürse ısı artar mantığı yanlıştır. 135 mm2 çekirdek ölçüsünü baz alırsak Bu çekirdeğe daha sık aralıklarla yerleştirilen 90nm lik 125 milyon transistörlermi yoksa daha seyrek yerleştirilen 65 nm lik 125 milyon transistörmü daha fazla ısınır?

• Bu sorunun cewabı için 2-3 tane faktör war.Bunu sadece nm boyutlarına yada transistor sayısına bağlarsak olmaz..2-3faktörüde göz önüne alarak çözüm bulunabilir.

Yukardaki arkadaşlarda gayet güzel bir şekilde uzun uzun yazarak açıklamışlar
  • Aslında güzel yazmışlar ikisinide tebrik ederim. Ama:

Bence daha uzun yazıp bu faktörüde belirtmeliydiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DELTA53 -- 2 Eylül 2006; 17:48:53 >
  • nanometre teknolojiisinde üretilmişdir demek
  • quote:

Orjinalden alıntı: DELTA53

Aslında güzel yazmışlar ikisinide tebrik ederim. Ama:

Bence daha uzun yazıp bu faktörüde belirtmeliydiler.
    şu faktörleri bizde bilsek

• Bn basıtce soleyım sız tartısmaya devam edın dogrusu su sekılde olmalı;

NM kuculdukce ıslemcı daha az ısınır daha cok oc olur

Yanı;

65nm 90nm ye gore daha az ısınır ve daha fazla Overclock yapabılırsınız
  • Kısacası, işlemci içindeki Transistörlerin birbirine olan uzaklığı... Transistörlerin birbirine yakın olması işlemci içindeki transistörlerin artması demek buda işlem hacminin artması demek...
  • Bilmemne kanununa göre mikroçip üreticileri her sene çipin içine yerleştirilen transistörlerin sayısını 2 katına çıkarmalıydı..bu kanun 20 sene filan önce 2 sene de 2 katına çıkarmalı diye değiştirildi...TRT nin ""intel inside"" belgeselinden..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rockford Fosgate

Bn basıtce soleyım sız tartısmaya devam edın dogrusu su sekılde olmalı;

NM kuculdukce ıslemcı daha az ısınır daha cok oc olur

Yanı;

65nm 90nm ye gore daha az ısınır ve daha fazla Overclock yapabılırsınız

biz burda tartışma filan yapmıyoruz ki serhatiskodra ve ben zaten senin dediğinde anlaşmıştık fakat biz daha fazla ayrıntıya girerek olayı hem teknik hemde normal bir vatandaşın anlıyabileceği biçimde açıkladık .ve ayrıntıya girdiğimiz zaman bu işlerle uğraşan profesyonel insanların karşılaştığı sorunlarla karşılaştık.ve bu sorunu istişiareyle çözdük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi athlon_35 -- 3 Eylül 2006; 13:04:04 >

• quote:

Orjinalden alıntı: andofthehorizons

Kısacası, işlemci içindeki Transistörlerin birbirine olan uzaklığı... Transistörlerin birbirine yakın olması işlemci içindeki transistörlerin artması demek buda işlem hacminin artması demek...
    hayır daha deminden beri bu konudan mahsettim nm transistör arası uzaklık diye bilinmektedir.bu yanlıştır. nm toplayıcı ile dağıtıcı arasındaki köprünün uzunluğudur.
  • Biraz daha açarmısın...Köprü?? Dağıtıcı?? yazdın sa bunları bana bir quote et..ok..merak ettim..
  • quote:

Bilmemne kanununa göre mikroçip üreticileri her sene çipin içine yerleştirilen transistörlerin sayısını 2 katına çıkarmalıydı..bu kanun 20 sene filan önce 2 sene de 2 katına çıkarmalı diye değiştirildi...TRT nin ""intel inside"" belgeselinden..
    evet bu yasanın adı moore yasasıydı.ve bu yasa intel'în ortaklarında Moore tarafında ortaya atılmıştır.Bu kanunun temel amacı transistörlerin birbirine seri bağlanmasıyla alakalıdır.ve moore bu yasayı koyduğunda bu yasa 20 yıl geçerliliğini koruyacak demiştir.bu kanunun süresi 2008 de dolacaktır.Ve bazı firmalar bu hantal yasayı yıkmak için çalışmalara başladı.2008 den sonra işlemci tahminen ışık(intel in tkolojisi) veya hücre(amd nin projesi) mimarisi olacak

• quote:

Biraz daha açarmısın...Köprü?? Dağıtıcı?? yazdın sa bunları bana bir quote et..ok..merak ettim..
    tamam kardeşim açıyorum

ilk öncelikle transistör ne işe yarar onu söyleyim:transistör küçük akımlarla büyük akımları kontrol etmeye yarayan mikro devredir
    bizim mikroişlemcilerimizde kullanılar transistör mos transistörlerdir.
    Mos transistör kabaca 3 bölümden oluşur.
    1. bölüm:Toplayıcı:büyük elektrik akımı burdan gelir
    2.Bölüm:dağıtıcı:geçen elektiği dışarıya verir
    3.Bölüm :Köprü:kısaca toplayıcı ve dağıtıcı arasındaki mikro anahtardır.dağıtıcı ve toplayıcı arasında bulunur.yarı iletkendir ve çok küçük bir akımla iletken hale gelir.yani biz devreyi açmak istediğimizde buraya 1 sinyali gönderilir ve elektik akımı burdan geçer.buranın uzunluğuda nm cinsinden belirlenir
    şimdi oldu mu

• quote:

quote:

Biraz daha açarmısın...Köprü?? Dağıtıcı?? yazdın sa bunları bana bir quote et..ok..merak ettim..
    tamam kardeşim açıyorum

ilk öncelikle transistör ne işe yarar onu söyleyim:transistör küçük akımlarla büyük akımları kontrol etmeye yarayan mikro devredir
    3.Bölüm :Köprü:kısaca toplayıcı ve dağıtıcı arasındaki mikro anahtardır.dağıtıcı ve toplayıcı arasında bulunur.yarı iletkendir ve çok küçük bir akımla iletken hale gelir.yani biz devreyi açmak istediğimizde buraya 1 sinyali gönderilir ve elektik akımı burdan geçer.buranın uzunluğuda nm cinsinden belirlenir
    şimdi oldu mu

Güzel açıklama. Herkesin anlayamayacağı belli bu konuları. O yüzden böyle bir açıklama şarttı.

• quote:

Orjinalden alıntı: DELTA53

quote:

quote:

tamam kardeşim açıyorum

şimdi oldu mu

Güzel açıklama. Herkesin anlayamayacağı belli bu konuları. O yüzden böyle bir açıklama şarttı.
    sağ ol arkadaşım ne demişler "Bilgi paylaşıldıkça güzeldir"

• Herkese verdiği bilgiler için teşekkür ederim. İnce bi mevzuyu daha öğrenmiş olduk

• yanlış anlamadıysam köprü ile dağıtıcının uzaklıklarının küçülmesi direkt olarak transistörün boyutunun küçülmesi anlamına geliyor..değil mi
  • quote:

yanlış anlamadıysam köprü ile dağıtıcının uzaklıklarının küçülmesi direkt olarak transistörün boyutunun küçülmesi anlamına geliyor..değil mi
    evet arkadaşım köprünün uzunluğunun küçülmesi direkt olarak transisötörün boyutunda küçülme meyfana getirir.fakat dağıtıcının boyu devamlı sabittir
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.