Şimdi Ara

İşlemci Pini koptu Tamiri yapan yaptıran gelebilir mi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: 21olcaybaba21

quote:

Orijinalden alıntı: checkmate34

Amd fx 6100 işlemcimin 3 ayağı mefta oldu takarken anakartın sokerti kırıldı onla beraber 3 ayak gerisi sağlam bunu yaptırmak istiyorum tamiri yapan yaptıran var mı ve bu kopan ayakların bakır yolu beraberinde koptu yinede yapılır mı ?

ah amd ah!bi değiştiremedi şu soketleri dandik dundik ayaklı işlemci üretiyo ,insanlık hali insanın eli çarpıyo gözü görmüyor kaza oluyo bi anda 300 400 liralık alet mefta oluyo

Bence AMD'nin sistemi Intel'in sisteminden çok daha iyi. AMD işlemcinin pinini kıranlar dikkatsizlikten, takarken ve çıkarırken zorlamaktan kırıyor. Ancak dikkat ettiğim kadarıyla Intel işlemciyi düzgün taksanız bile soketin sıkıştırma durumu nedeniyle pinleri eğebiliyorsunuz. Bir başka sorun ise; pin eğikliği ve kırılması dışında bir sorundan servise gidip, geriye pini eğilmiş veya kırılmış halde dönen ve pinlerdeki hasardan dolayı garanti dışı kalmış anakartlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

quote:

Orijinalden alıntı: 21olcaybaba21

quote:

Orijinalden alıntı: checkmate34

Amd fx 6100 işlemcimin 3 ayağı mefta oldu takarken anakartın sokerti kırıldı onla beraber 3 ayak gerisi sağlam bunu yaptırmak istiyorum tamiri yapan yaptıran var mı ve bu kopan ayakların bakır yolu beraberinde koptu yinede yapılır mı ?

ah amd ah!bi değiştiremedi şu soketleri dandik dundik ayaklı işlemci üretiyo ,insanlık hali insanın eli çarpıyo gözü görmüyor kaza oluyo bi anda 300 400 liralık alet mefta oluyo

Bence AMD'nin sistemi Intel'in sisteminden çok daha iyi. AMD işlemcinin pinini kıranlar dikkatsizlikten, takarken ve çıkarırken zorlamaktan kırıyor. Ancak dikkat ettiğim kadarıyla Intel işlemciyi düzgün taksanız bile soketin sıkıştırma durumu nedeniyle pinleri eğebiliyorsunuz. Bir başka sorun ise; pin eğikliği ve kırılması dışında bir sorundan servise gidip, geriye pini eğilmiş veya kırılmış halde dönen ve pinlerdeki hasardan dolayı garanti dışı kalmış anakartlar.

kardeşim öyle ama genelde anakartlar ucuz intel işlemciler pahalı oluyo anakartın bozulması sorun değil ama işlemci sorun,fakat amd de 280 liralık işlemciye 200 liralık anakart takıyolar işlemcinin bozulması bu durumda sorun

• geçmiş olsun
  • 21olcaybaba21 kullanıcısına yanıt
    Orası da öyle hocam. Ama dikkatli olursanız hiçbir sorun olmuyor AMD işlemci pinleriyle ilgili. Mesela kendi tecrübemi anlatayım. Bundan 4 yıl kadar önce ilk kez toplama bilgisayarımdaki işlemciyi sökebildim. Daha önceler de denemiştim ama termal macun yapıştırmış olduğu için soğutucuyu çekememiştim. Başka bir yerden de mi bağlı diye zorlamamıştım bunu bilmediğim için. O gün sinirlenip kuvvetli bir şekilde çekmiştim. Tabi işlemciyi yerinde bulamadım soğutucuyu kaldırınca. Soğutucunun altına baktığımda oradaydı işlemci. Zorla bıçakla falan çıkarmıştım. Tabi bir kaç tane pin yamuldu. Dikkatlice düzelttikten sonra yerine taktım. O zamanki işlemcim AMD Athlon 64 3000+'ydı. Daha sonra AMD FX 8350 işlemciye geçtim yeni sistemle. İşlemciyi ilk sökme maceramdan sonra ise hatırladığım, beni terleten tek bir sorun dahi olmadı işlemci pinleriyle ilgili; belki 15-20 kez çeşitli nedenlerle söküp takmama rağmen. Termal macun yenilemem gerektiğinde işlemciyi anakarttan çıkarmıyorum. Anakart üzerindeyken hallediyorum. Çıkarmam şartsa ya güvenli bir yere koyuyorum ya da kendi paketine koyuyorum. Sorun olmuyor.

Bu arada anakart fiyatlarından bahsetmişken anakart fiyatlarına bir göz gezdireyim dedim. 1000 TL'lik Z87 anakartlar var, Z87 çipset x79 gibi extreme bir çipset olmamasına rağmen. Aslında bir çoğu para tuzağı gibi pahalı anakartların. Daha önce MSI 990FXA-GD80 anakart kullanıyordum. Bazı sorunlar sonucu para iadesi oldu servisten. Ben de buradaki tavsiyeler üzerine Gigabyte 970A UD3P aldım ve çift ekran kartı kullanmadığım için pek bir fark da hissetmedim. Ufak tefek problemler var ama üst seviye MSI kartımda da vardı bu tip sorunlar.

• James Horner kullanıcısına yanıt
    Önce bir bacak gitti sonra ikinci sonra sinirlendim 3 oldu pes ettim sonra :)
    aynen dediğin gibi herşey soketin yüzüne oldu en iysinin soketide aynı sokette kırıldı zaten onu demiyorum bile :D
    Konunun başında yazdığım intel deki sorun, ısı pastasının anakart pinlerine girmesiydi, ve pinler yamulup kalmıştı, kırılmasın diye baya cebelleştim, ikisindede dikkat etmek gerekiyo diye düşünüyorum, ancak amd yi doğru takarsan %100 çalışır ancak çok cebelleşilmiş intel anakarta bazen işlemciyi doğru taksanda çalışmıyo, başıma çok geldi, sök tak yapmak gerekiyo, pinlerin yay şeklinde olmasından oluyor buda genellikle..
  • https://www.youtube.com/watch?v=EdDccsbv5hA

Buradaki gibi pini anakartta girmesi gereken yere yerleştirip, işlemciyi üzerine takmayı deneyebilirsiniz. Çöpe atmak yerine böyle şeyler deneyin bence en azından zevkli bir şeyler denemiş olursunuz

edit:

Aynı mantık bir de bu video var. Eski bir işlemciden almış pini de.

https://www.youtube.com/watch?v=yPqLRkj19vw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fujhen -- 3 Haziran 2014; 6:25:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fujhen

https://www.youtube.com/watch?v=EdDccsbv5hA

Buradaki gibi pini anakartta girmesi gereken yere yerleştirip, işlemciyi üzerine takmayı deneyebilirsiniz. Çöpe atmak yerine böyle şeyler deneyin bence en azından zevkli bir şeyler denemiş olursunuz

edit:

Aynı mantık bir de bu video var. Eski bir işlemciden almış pini de.

https://www.youtube.com/watch?v=yPqLRkj19vw

İnan ki ordakiler hiç 3 4 gün uğraştım ama banamasın demedi :)

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.