Şimdi Ara

İslami Açıdan Kripto Paralar Ve Borsa (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
3.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Sen şimdi kendini çok ileri görüyorsun ya, aslında tam tersisin. Kripto paralar tam bir para tuzağı, sahtekarlık. Bilmediğin konular üzerinde bence konuşma. Kripto para Dünyasında birileri kazanıyorsa birileri kaybediyor demektir. Birileri cebini doldurmak için kripto paraları icat etti. İnsanları sisteme sokmak için sanal parayı mantıklı birşeymiş gibi gösteriyorlar ama şu anki sistemle tamamen para tuzağı. Kumardan farkı yok. İslami açıdan da buradan kazanılan para haramdır. Sen haramdan korkmuyor olabilirsin ama buna saygı duymalısın. Yıl 2021 değil, 4021 olsa bile haram haramdır. Herkes senin gibi düşünmek zorunda değil.

• Siannis kullanıcısına yanıt

Hocam bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin.

Bu sistemde birileri kazanıyorsa birileri de kaybediyor demektir. Pumpu dumpu, tamamen manüpülasyonlardan oluşan haberleriyle kripto paralar şu anki sistemle kumardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetkep

Hocam bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin.

Bu sistemde birileri kazanıyorsa birileri de kaybediyor demektir. Pumpu dumpu, tamamen manüpülasyonlardan oluşan haberleriyle kripto paralar şu anki sistemle kumardır.

Kimseyi bir şeye yönlendirdiğim yok. Kimsenin boğazına da basmıyorum bunu yapın veya yapmayın diye. Haddim de değil zaten. Her gün işim gereği farklı farklı para birimleri ile muhatap olan, yatırımcılığa ekstra ilgi duyan ve bu konuda epeyce eğitim almış, emek harcamış birisi olarak yazıyorum bunu.

Eğer piyasayı okuyabiliyorsanız, para kazanırsınız, okuyamıyorsanız, para kaybedersiniz. Söylediğim bu benim. Birisi gelip sorsa, kripto paradansa standart piyasaları kullanmak daha akıllıca derim orası ayrı. Ama aşağı yukarı para ile ilgili tüm piyasalar benzer mantıkta çalışıyor.

Ayrıca kumar, tamamen şans odaklıdır. Öngörülemez ihtimallerle çalışır o sistem. Finansal piyasalarda ise, size piyasanın nereye gidebileceğini gösteren sayısız ipucu vardır.

Bir de unutmadan, kazanan-kaybeden mantığı ile, indirimli beyaz peynir dahi almamanız gerekir. Çünkü sizden daha fazla ihtiyacı olan birisinin hakkını, indirimini çalıyorsunuz demektir. Hayat bunun üzerine kurulu zaten. İnsanları geçtim, basitçe vahşi doğada bir aslan bir geyik öldürdüğünde, aslan kendisi ve ailesi için yemek kazanıyor ama geyik hayatını kaybediyor. O geyiğin yavrusu annesini kaybediyor.

Fazla felsefi oldu belki ama hepimiz zaten her gün hayatlarımızla kumar oynuyoruz.

Bu yüzden İslami bakış açısı bu tip şeylerde bence yetersiz kalıyor. Çünkü ortaya çıktığı döneme hitap ediyor. Bugüne değil. Aynı şekilde bizim fikirlerimiz de "adam öldürmek kötüdür" vs gibi çok kesin şeyler olmadığı sürece 3021'de değersiz olacaktır elbette. 3021 ekonomisi için bu söylediklerimiz anlamsız olacaktır. İlla dini bir argüman olması gerekmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siannis -- 5 Şubat 2021; 3:58:42 >

• ahmetkep kullanıcısına yanıt
    Haram falan degildir kendi kafaniza göre fetva vermeyij siz ne allahsiniz ne peygamber
    Kuranda kriptonun haram oldu yazmiyor. Bitti yaratici bir sorun olsaydi haberdar edersi zatej size kalmadi bu
  • Nisa ﴾29﴿ Ey iman edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticaret dışında mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.

https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Nisâ-suresi/522/29-ayet-tefsiri

• quote:

Orijinalden alıntı: Siannis

Kimseyi bir şeye yönlendirdiğim yok. Kimsenin boğazına da basmıyorum bunu yapın veya yapmayın diye. Haddim de değil zaten. Her gün işim gereği farklı farklı para birimleri ile muhatap olan, yatırımcılığa ekstra ilgi duyan ve bu konuda epeyce eğitim almış, emek harcamış birisi olarak yazıyorum bunu.

Eğer piyasayı okuyabiliyorsanız, para kazanırsınız, okuyamıyorsanız, para kaybedersiniz. Söylediğim bu benim. Birisi gelip sorsa, kripto paradansa standart piyasaları kullanmak daha akıllıca derim orası ayrı. Ama aşağı yukarı para ile ilgili tüm piyasalar benzer mantıkta çalışıyor.

Ayrıca kumar, tamamen şans odaklıdır. Öngörülemez ihtimallerle çalışır o sistem. Finansal piyasalarda ise, size piyasanın nereye gidebileceğini gösteren sayısız ipucu vardır.

Bir de unutmadan, kazanan-kaybeden mantığı ile, indirimli beyaz peynir dahi almamanız gerekir. Çünkü sizden daha fazla ihtiyacı olan birisinin hakkını, indirimini çalıyorsunuz demektir. Hayat bunun üzerine kurulu zaten. İnsanları geçtim, basitçe vahşi doğada bir aslan bir geyik öldürdüğünde, aslan kendisi ve ailesi için yemek kazanıyor ama geyik hayatını kaybediyor. O geyiğin yavrusu annesini kaybediyor.

Fazla felsefi oldu belki ama hepimiz zaten her gün hayatlarımızla kumar oynuyoruz.

Bu yüzden İslami bakış açısı bu tip şeylerde bence yetersiz kalıyor. Çünkü ortaya çıktığı döneme hitap ediyor. Bugüne değil. Aynı şekilde bizim fikirlerimiz de "adam öldürmek kötüdür" vs gibi çok kesin şeyler olmadığı sürece 3021'de değersiz olacaktır elbette. 3021 ekonomisi için bu söylediklerimiz anlamsız olacaktır. İlla dini bir argüman olması gerekmiyor.

Alıntıları Göster

Bu kripto para camiasında şöyle bir argüman var. "Teknik analiz bilmezseniz kaybersiniz" diye. Peki herkes teknik analiz bilse, bu konuda uzman olsa herkes kazanabilir mi?

Sistem büyük balina diye tabir edilen kişilerin daha fazla zengin olmasına kurulu ya da internette birkaç yüz kişi birlik olarak aynı anda alım yaparak pump ile kazanç elde edebiliyor.

Ben bu sisteme para gömmüş biriyim. 2017 den beri sistemdeyim. Paramı kurtardım çıktım ama neler döndüğünü çok iyi anladım. Benim için tecrübe oldu. Çokça teknik analizler çokça twitter fenomenlerinin yazılarını okudum bu zaman zarfında.

Yani piyasayı hiç bilmeyen aşırı muhafazakar ve bağnaz bir kimlikle yazmıyorum buraya. Bunu bilin istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zeen

Haram falan degildir kendi kafaniza göre fetva vermeyij siz ne allahsiniz ne peygamber
    Kuranda kriptonun haram oldu yazmiyor. Bitti yaratici bir sorun olsaydi haberdar edersi zatej size kalmadi bu

Siz nasıl haram değildir diye söyleyebiliyorsunuz peki? Kuran 1400 yıl önce inmiş, tabi yazmaz kripto paralar haram değil diye. Sistemi anlayınca zaten fark ediyorsun. İslami bir uzman kişiye sorun isterseniz. Önemli olan niyet tabi. Ben mesela 2017de ilk girdiğimde yatırım amaçlı girmiştim. Sonra fark ettim ki bunlar tezgah. Belki siz daha o aşamaya gelmediniz. Bende ilk zamanlar haram diyenlere hadi ordan diye yorum yapmıştım.

• Emeksiz kazanç haramdır.Birde dindar, müslüman geçinen var ülkede.

Aslında kumar olan ama ülkende sırf kılıfına uydurulmuş şans oyunlarıda haramdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 7 Şubat 2021; 12:25:16 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.