Şimdi Ara

islam hakkında sorularım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
1.159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    hah işte bu ya ayetlerin öncesi var sonrası var yaşanan bir hayatın anlatımı var

Şüphesiz siz, içinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilirsiniz. Biz onlara, “Aşağılık maymunlar olun” demiştik.

ayeti defaatle söz verip sözünden dönen belli bir kısım yahudileri anlatıyor ne demeliydi ne yapmalıydı da gelecekte insanlar aynı hataları tekrar etmesinler

maide

60— De ki, Allah yanında ceza olarak bundan daha kötüsünü size haber vereyim mi? Allah'ın lanetlediği, gazap ettiği ve kendilerinden may­mun ve domuzlar yaptığı ve Tağuta tapan kimseler (var ya), işte onlar yer itibarıyla daha şer ve düz (doğru) yoldan daha çok sapmışlardır.

61— Size geldikleri zaman, «İmân ettik» derler. Halbuki (yanınıza)

küfür ile girip, yine küfür ile ç.ktılar. Allah onların gizlediklerini çok iyi bilir.

62— Onlardan bir çoğunun günaha, haksız yere düşmanlığa, haram yemeğe yarışırcasına koşuştuklarını görürsün. Yapageldikleri şey ne de kötü!

63— Rab'dan yana olan mürşitleri ve (dinde derinleşmiş) bilginleri onları günah söylemekten ve haram yemekten alıkoysalardı ya! İşleye-geldikleri şey ne kötü!

İniş Sebebi

Ibn Abbas (R.A.) diyor ki:

Yahudilerden bir grup, Resûlüllah (A.S.) Efendimize geiip sordular: «Peygamberlerden hangisine inanırsınız?» Efendimiz onlara şu cevabı verdi: «Allah'a, bize indirilene; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene; Musa ve İsa'ya verilene ve Rableri tarafından pey­gamberlere verilenlere inandık; onları birbirinden ayırt etmeyiz. Biz Al­lah'a teslim olanlardanız.»

Yahudiler bu arada «İsa'ya verilene inandık» sözünü duyunca «Val­lahi biz dünyada da, âhirette de sizin dininizden daha az nasipli ve daha şer bir din bilmiyoruz» diyerek küstahlığın en kötüsünü ortaya koydular. Bunun üzerine yukarıdaki âyetler indi. [251]

İlgili Hadîsler

«Şüphesiz ki Allah MESHİ, soy üreme mahiyetinde yapmamıştır. Çün­kü maymu.n ve domuzlar MESH olayından önce de vardı.» [252]

Yine İbn Mes'ud (R.A.) diyor ki i

«Resûlüllah (A.S.) Efendimziden sorduk, dedik ki:

— Ey Allah'ın Peygamberi! Maymun ve domuz Yahudi neslinden mi­dir?

Cevap verdi:

— Hayır, Allah hiçbir kavmi maymun ve domuza çevirip o şekilde bir neslin üreyip vücut bulması için lânetlememiştir. Maymun ve domuzlar MESH olayından önce yaratılmışlardır. Allah Yahudilere gazap edince, on­ları meshedip maymun ve domuzlar gibi yaptı.» [253]

«Bir topluluk ve millet arasında günahlar işleyen bir adam bulunur da o topluluk onu günahlardan çevirmeğe güçleri yettiği halde çevirmez­lerse, mutlaka Allah onları ölümlerinden önce azâb ile cezalandırır.» [254]

«Herhangi bir topluluk (veya millet) arasında günah işleyen kimse bu­lunur da onlar ondan daha güçlü ve daha engelleyici bulundukları halde onu engelleyip (yönünü günahlardan) çevirmezlerse, mutlaka Allah bun­dan dolayı onlara azâb dokundurur.» [255]

Bu Konuda Hz. Ali'nin (R.A.) Nefis Bir Hutbesi

«Allah'a hamdeder. Onu gönülden överim. Resûlüllah (A.S.) Efendi­mize salât-u selâm ederim.

Ey insanlar! Sizden öncekiler günahlara daldıkları, mürşitler ve din­de derinleşen ilim adamları onları men'etmedikleri için helak olmuşlar­dır. Günah işlemeyi aralıksız sürdürünce, ilâhî adalet gereği, kötü bir so­nuç onları yakalayıvermiştir. O halde onlara inen azabın bir benzeri size inmeden iyilikle emredin, kötülükten men'edin. Bilmiş olun ki, iyilikle em­retmek ve kötülükten men'etmek ne rızkı keser, ne de eceli yaklaştırır,» [256][257]

Mesh = Maymun Ve Domuza Çevrilme Olayı

«Ve kendilerinden maymun ve domuzlar yaptığı...»

Bu konuyla ilgili, biri Bakara, biri Mâide, biri de A'raf sûrelerinde ol­mak üzere üç âyet inmiştir. Bakara ve A'raf sûrelerinde Yahudilerden ço­ğunun veya bir kısmının cumartesi gününe hürmetsizlik edip azgınlıkta bulundukları konu edilerek, bundan dolayı, «Hor ve hakîr birer maymun olun!» mealindeki âyetle, ilâhî gazaba çarpıldıkları açıklanılmakta; ancak A'raf süresindeki âyet daha detaylı bilgi vermekte, bir bakıma Bakara sü­resindeki âyeti açıklamakta, olayın asıl nedenlerine parmak basmaktadır.

Mâide süresindeki âyetle bu husus -yeri gelmişken- yeniden hatırla­tılıyor ve MESH olayının sadece maymunlaşma değil, domuzlaşmayla da il­gili bulunduğu belirtiliyor, [258]

• sendemail kullanıcısına yanıt
    zamane hocaları değil müslümanların ittifakla kabul ettiği meal ve tefsirler okunmalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

zamane hocaları değil müslümanların ittifakla kabul ettiği meal ve tefsirler okunmalı

öncesi ve sonrasini da okudum merak etme. ayrica direk meal okuyorum bana gelip burda yav anlami anlaşılmıyor tefsir oku gibi seyler soyleyeceksen tartismayalim. kaçış yolunuz bu çünkü. tefsir okuyacaksam tanri bosa yazmis bu kitabi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ghostt15 G kullanıcısına yanıt
    cevap direk sana değildi. iki ism verilmiş özellikle ona verilen cevabın genele hitap edebileceğini düşündüğüm için bağımsız cevaplamıştım
  • Arabistan da kölelik var ve ben bunun bir insanlık suçu olduğunu biliyorum. Ama köleliği direk kaldıramam çünkü çok tepki alırım. Bende ortamı yumuşatarak bunu zamana yayıp şartları hafifletiyorum. Bu direk politik bir davranış. Tanrı yüceyse, uluysa doğruya doğru yanlışa yanlış derdi ve köleliği kesin çizgilerle net ifadelerle yasaklardı. Bu davranış bir siyasetçi davranışı olmuş. Günümüzde benzerlerini görebilirsiniz.

Kadın erkek eşitliği yok ve kadın dövülebilen bir varlık. Günümüzde ülkemizde hala bu sağlanamamış. Buradaki olay da yüce bir karar değil tamamıyla beşeri bir unsur. İleride insan eşitliğini, hukuku hesaplayamamış bir açıklama var.

Yaratıcı , yüce varlık ramazan ayında cinsel birlikteliği yasaklıyor ama sonrasında bu yasağı törpüleyip oruç zamanı ile kısıtlıyor. Bu da yüce bir karardan ziyade ilk olarak verilen kararın çok tepki almasından dolayı kararın yanlış olduğuna karar verip , yeni bir açıklama yapan biri ve aynı politikacıya çok benziyor.

Yaratıcı için insanlığın kitabı olan , en önemli bilgi kaynağı olan kutsal kitabına peygamberin kimlerle ilişkiye girip giremeyeceği gibi gereksiz onlarca bilgiyi ekliyorsun. Bu da pek yüce bir davranış gibi durmuyor.

İşin özeti ; tabularından,korkularından,endişelerinden,baskılardan kurtulabilenler bu gerçekleri görüp , dinlerin hepsinin tamamıyla insanlardan çıkma olduğunun farkına varabilir. Tanrı içinse önümüzde büyük bir bilinmezlik var. Olabilir de olmayabilir de , bunu net olarak asla öğrenemeyeceğiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Venerable

Arabistan da kölelik var ve ben bunun bir insanlık suçu olduğunu biliyorum. Ama köleliği direk kaldıramam çünkü çok tepki alırım. Bende ortamı yumuşatarak bunu zamana yayıp şartları hafifletiyorum. Bu direk politik bir davranış. Tanrı yüceyse, uluysa doğruya doğru yanlışa yanlış derdi ve köleliği kesin çizgilerle net ifadelerle yasaklardı. Bu davranış bir siyasetçi davranışı olmuş. Günümüzde benzerlerini görebilirsiniz.

Kadın erkek eşitliği yok ve kadın dövülebilen bir varlık. Günümüzde ülkemizde hala bu sağlanamamış. Buradaki olay da yüce bir karar değil tamamıyla beşeri bir unsur. İleride insan eşitliğini, hukuku hesaplayamamış bir açıklama var.

Yaratıcı , yüce varlık ramazan ayında cinsel birlikteliği yasaklıyor ama sonrasında bu yasağı törpüleyip oruç zamanı ile kısıtlıyor. Bu da yüce bir karardan ziyade ilk olarak verilen kararın çok tepki almasından dolayı kararın yanlış olduğuna karar verip , yeni bir açıklama yapan biri ve aynı politikacıya çok benziyor.

Yaratıcı için insanlığın kitabı olan , en önemli bilgi kaynağı olan kutsal kitabına peygamberin kimlerle ilişkiye girip giremeyeceği gibi gereksiz onlarca bilgiyi ekliyorsun. Bu da pek yüce bir davranış gibi durmuyor.

İşin özeti ; tabularından,korkularından,endişelerinden,baskılardan kurtulabilenler bu gerçekleri görüp , dinlerin hepsinin tamamıyla insanlardan çıkma olduğunun farkına varabilir. Tanrı içinse önümüzde büyük bir bilinmezlik var. Olabilir de olmayabilir de , bunu net olarak asla öğrenemeyeceğiz.

aynen hocam dediğin gibi. o korkulardan tabulardan kurtulanlar olarak kendimizi çok şanslı hissetmeliyiz. gercekten kafeste gibiymisim diyorum eskiden.

• Venerable kullanıcısına yanıt
    hep aynı mantık sorun şu allah var mı yok mu kuran allahın kitabı mı değil mi
    bu cevaplara göre değişir anlayışın
    allah var kuran allahın kitabı dersen allahı tanrı kabul edersen zaten bu niye böyle yaptı deme hakkın yok niye onu tanrı kabul etmişsin yanlış yapan değil öyle istemiş öyle olmuş
    allah yok dersen zaten kurana hiç bakmaman gerekiyor çünkü olmayan şeyin kitabı da olmaz ya da onun değildir eleştirdiğin zaten allah değildir
    allah var ama din islam değil kuran tanrı kitabı değil dersen yukarıda sayılan maddeler sayılır herşey kusur olarak önüne serilir
    bir ayet açıklıyor durumu
    kuran mümine iman, kafire küfür kaynağıdır nasıl görmek istersen öyle görürsün
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

hep aynı mantık sorun şu allah var mı yok mu kuran allahın kitabı mı değil mi
    bu cevaplara göre değişir anlayışın
    allah var kuran allahın kitabı dersen allahı tanrı kabul edersen zaten bu niye böyle yaptı deme hakkın yok niye onu tanrı kabul etmişsin yanlış yapan değil öyle istemiş öyle olmuş
    allah yok dersen zaten kurana hiç bakmaman gerekiyor çünkü olmayan şeyin kitabı da olmaz ya da onun değildir eleştirdiğin zaten allah değildir
    allah var ama din islam değil kuran tanrı kitabı değil dersen yukarıda sayılan maddeler sayılır herşey kusur olarak önüne serilir
    bir ayet açıklıyor durumu
    kuran mümine iman, kafire küfür kaynağıdır nasıl görmek istersen öyle görürsün

hocam kuranı kuran ile islami islam ile mi ispatlayacaksin. hadi bir din ariyorum diyelim. tanrinin bir din indirdigine inaniyorum diyelim. peki bunun islam oldugunu ben nerden anlayacagim ekstra bi sebep mi var digerlerine bakarak. ayrica senin dedigine gore babadan gorme neyse oyle devam eder zaten oyle de

• ghostt15 G kullanıcısına yanıt
    amacım islamı ispatlamak değil mantık hatası var anlatımda onu diyorum alıntıda
    tekrar gibi olacak ama önemli değil benim öğrendiğim islam
    hz ademle başlayıp hz muhammedle biten risalet arasındaki bütün HAK dinler aynı idi adı da islam idi aynı esaslar üzerine oturan inanç devrin şartlarına, insanların gelişmesine göre küçük değişikliklerle devam etti. esaslar unutuldukça yeni peygamber gönderildi. diğer dinler zamanla değiştirildi kitaplarına bakılınca anlaşılır kaç çeşit incil var gibi
    kuranı kerimi okurken dedim sana yazdığım ilk kitapta iman gözüyle bakmazsan şaşırırsın bunu bilen yaratıcı mekke dönemi ayetlerinde (13 yıl) namaz dışında bir hüküm ayeti indirmiyor. kalbe iman yerleşmeden emirler anlaşılamaz bunun için islamı anlatmaya anlamaya besmeleden başlamak zorundasın
    hayata besmele nazarıyla bakıp Allahı idrak ettikten sonra devam etmelisin hayatın kuralı bu insan için emekleden koşmak olmuyor.
    sıfırdan başlayan bir inancım olmadığı için diğerlerini araştırma ihtiyacı duymadım. ama araştıranlar var hatta internette görmüştüm hristyan 12 yaşında bir çocuk karşılaştırıyor sıarayla .hristyanlık-yahudilik-müslümanlık videonun sonunda şehadet getiriyor. kuranın eski dinlere yönelik açıklamaları bana yetti hatta bu formda arkadaşın biri sümerlere ait inançla günümüz arasındaki inancın benzerliğinden bahsetti 124000 peygamber değişik değişik yerler en başta anlattığımı desteleyen anlatımlar

buna göre son olan en mükemmeli olmalı dedim

• quote:

Orijinalden alıntı: sendemail

Yaşar Nuri Öztürk,

İhsan Eliaçık oku,

hocam sorununuz bu ben neden bir insanı okuyorum benim beynim yok mu ben tanrinin ne diyebileceğini anlayamayacaksam o kitap neden var ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ghostt15

quote:

Orijinalden alıntı: sendemail

Yaşar Nuri Öztürk,

İhsan Eliaçık oku,

hocam sorununuz bu ben neden bir insanı okuyorum benim beynim yok mu ben tanrinin ne diyebileceğini anlayamayacaksam o kitap neden var ?

Kıymetli kardeşim,

Sorduğun sorunun cevabı ;bir çeviri okumak durumundasın ,

En sarih çeviriyi bunlar yapmış Yaşar Nuri Öztürk,İhsan Eliaçık , bir de Düccane Cundioğlu var ,Süleyman Ateş var.

Şöyle bir örnek verme ihtiyacı hissettim.

İlk suredir "Alak" Suresi .

1.Sure , hani bütün olayın başı , mağarada ilk gelen vahiy.

Klasik çevirilerde şöyle başlamakta.

Bismillahirrahmanirrahim .
    -Yaratan Rabbinin adıyla oku , O insanı bir kan pıhtısından yarattı ....

Bu kan pıhtısı ,100 tane meal varsa 90 nında kan pıhtısı olarak çevirilmiş.

Oysa ki , Kan pıhtısı yani sureye ismini veren "alak" kelimesi , aynı zamanda "ilgi,alaka,sevgi" anlamına da gelmekte.

Şimdi ; Sureyi tekrar düşünelim . Türkçesiyle ;

Sevgi ve Merhameti Sonsuz Allah'ın adıyla ,

Duyur ! O insanı Sevgiden/İlgiden/Alakadan yarattı ,

Şimdi kan pıhtısı nerede ? Sevgi, ilgi nerede ?

Yahu iyi de Allah beni neden yarattı diye için için soran bir kişiye verilecek güzel cevaplardan biri değil midir Sevgi ?

Bununla beraber ,
    Her çeviri ,çevirenin yorumudur ,çünkü çevirenin kapasitesi bazında çeviri yapılmaktadır.
    Ziyadesiyle , ÇEVİREN TERCÜME EDEN KISACA MEAL YAZAN KİŞİNİN ÇEVİRİSİNİ YAPTIĞI DİL ,ilgili kitabın oluştuğu zamana hakim olması gerekir.
    Bahsettiğim kişiler ,sırf arapçaya hakim olmamakla birlikte dinler tarihini ,tarihi iyi bilen ,çeşitli disiplinlere hakim kişilerdir.

Kısaca bir çeviri okumak zorundasın ,

Yani , heee Allah'a bak tek bir dilde kitap gönderiyor sonra bütün insanlar sorumlu tutuluyor diye hayıflanmak boşa çabadır.

Dini anlamak için ,Kuranı okumak yetmez anlamak lazımdır.

Ayrıca ,şunu da belirteyim .
    Aynı zamanda güçlü bir kavrayışa sahip olma adına başka kitapları da önerebilirim ya da yazarları,

Tolstoy oku ,Balzac oku , irvin yalom oku ,Ali şeriati oku ....vs.r vs.r

daha sonra biraz daha bahsederim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sendemail -- 17 Mart 2018; 18:19:41 >

• Allah'ın varlığına inanmak içten gelen bir şeydir, mantığına oturtman ve inanmayı istemen gerekir.http://harunyahya.org/tr/Kitaplar/1025/yaratilis-gercegi bak sana şöyle bir makale bırakayım kardeşim. Oku incele düşün, hatta diğer bölümlerini de oku, :)
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.