Şimdi Ara

İş (Reel Time Veri işleme) için kullanılacak sistem önerileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bundan 11 yıl önce, lise zamanlarimda forumda sistem önerileri kısmında insanlara yardımcı olmaya çalışıyordum. Yaptığım iş gereği kullandigim Macbook Air artık yeterli gelmemeye başladı. Bu sebeple bir kasa toplayacağım. Bütçe olarak 5 civarına çıkarım ama ekran kartına ihtiyacım olmadigi için aşmasını da istemiyorum. Yaptığım iş gereği CPU ve Ram benim için çok önemli.

Biraz araştırdım aşağıdaki komponentler içime sindi fakat kasa, p.supply, soğutucu gibi bilesenlerde karar veremedim.

anakart:B450m-A pro max

işlemci: Amd ryzen 5 3600 (emin değilim önerilerinizi bekliyorum)

Ram: tekli bir 16 GB ram alacagim (anakartta 2 socket var, ileride bı 16 daha eklerim buna)

Ekran kartı : burada da ucuzundan bir kart onerebilirsiniz en azından 2-3 monitörü bağlayacak bir kart olabilir, çok oyun oynamam, belki cs go falan

Kasa + power supply: 650w civarı bir kasa onerebilirsiniz işimi görür

Hard disk: 512 GB bir SSD onerebilirsiniz

Harici soğutucu falan gibi bir bileşene ihtiyacım olur mu bilmiyorum.

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam tavsiyem burada bilgili arkadaşlardan yorum almadan toplamayın.

Yararlı olabileceğini düşündüğüm birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Ryzen alacaksanız sonu G ile bitmeyen işlemcilerden görüntü alamazsınız. Ekran kartı takmanız mutlaka gereklidir.

Sıfır ekran kartlarında stok sorunu yaşıyor. Fiyatlar karaborsacılar yüzünden 3-4 katına çıkmış durumda.

Ram alırken dual channel çalışması çok önemli. Şimdi 16 alayım, sonra 16 daha eklerim diye düşünmeyin. Aldığınız modülün birebir aynısını bulsanız (ki bulamayabilirsiniz) dual channel çalışacağının garantisi yok. Özellikle ryzen sistemlerde aldığınız ram'in model kodları arasında %10 kadar performans farkı var.

Mac kullanmaya alışkınsanız windows/linux ortamında RAM yönetiminin Mac kadar verimli olmadığını fark edeceksiniz.

İşleyeceğiniz veriler kritik önem taşıyorsa Xeon serisi işlemci ve ECC özellikli RAM kullanmanız gerekebilir. Veri bozulmalarına karşı da RAID yapılandırmanız gerekebilir. Bunlar oldukça pahalı olsa da ikinci el makul seviyede bulabilirsiniz.

Sıfır kuracaksanız, sadece süs olsun diye giriş seviyesi bir ekran kartı almak yerine Intel sistem toplamanızı tavsiye ederim. Sonu F ile bitmeyen işlemcileri alırsanız, VGA/HDMI/DP çıkışlı bir anakart seçerseniz ekran kartına ihtiyaç duymadan birden fazla monitör bağlayabilirsiniz. Harici soğutucudan kastınız CPU için sıvı soğutma veya hava soğutma ise Intel sistemlerde gereklidir. Ryzen serisinde yanlış hatırlamıyorsam en üst sınıf harici tümünde stok soğutucu bulunuyor.

• Hocam valla çok teşekkürler, çok güzel bilgiler vermişsiniz, dediğiniz sistemler üzerine biraz araştıracağım. Hepsi bana çok yabancı geliyor şu an :)

Normalde çalıştığım kurumun verdiği bilgisayarı kullanıyorum, onda dediğiniz gibi Xeon işlemci var fakat bu iş istasyonu olduğu için fiyatı 30k civarında, kendi kuracağım sistemde max 6-7 e çıkabilirim diye düşünüyorum.

Kullandığım veriler aslında çok da hayatı öneme sahip değil. Algo trade yapıyorum ve yazdığım projelerin testini sadece lokalde yapıyorum, haricinde prod ortam için zaten Aws ten server kiralamam gerekiyor. O yüzden kullanmış olduğum streaming event process programını rahat kaldıracak, backtestlerini sıkıntısız yapabileceğim bir sistem yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Mevcutta evden çalışıyorum fakat pandemi.sonrasi bir ofis ortamına geçme durumu ihtiyaç olduğunda mac mini tarzı M1 işlemcili bir PC de işimi görebilir mi diye düşünüyorum. Bu konu hakkında bir fikrini var mı hocam ?

Ayrıca konuyla ilgili arkadaşların da sistem önerilerine her daim açığım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.