Şimdi Ara

iPhone 6dan 7ye mi geçeyim 8e mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Iphone X aldım 3 sene 4 sene sonra bariz yavaşlama olacaksa çöpe atayım cihazı. Satın mı alıyoruz kiralayor muyuz? En az 5 yıl olmalı elektronik ömrü.
    Sanki cihazlar arasında muhteşem farklar var! nesil farkı olduğundan yavaşlıyor! Telefonları yavaşlatmadan ömrünü olabildiğince uzatmak için sürümleri optimize edebilirler.

Kardeşim için iphone 6s almayı düşünüyordum fiyatına bakıyorum 2500tl, siz burada ne diyorsunuz iki üç yıl sonra normaldir yenisine bakın. Neden satıyorlar kaç yıl önce çıkmış telefonu. Kaç gündür yazılanlara bakıyorum değerlendiriyorum artık zoruma gitmeye başladı. Satarım yarı fiyatına telefon alırım geri kalanıyla LCD TV alırım en az 10 sene kullanırım. Tüketici toplumu yaptılar sömürüyorlar bütün paramızı akıtıyoruz ama 10 sene kullanamıyoruz, akıllı çamaşır makinesi alırım hem kurutma özelliği var 2 küsür telefonun 3 de biri fiyatına. Telefonun yaptığı işlemler nedir bir de üstüne yavaşlayacak.

Verdiğim para zoruma gitmiyor kesinlikle ama uzun yıllar kullanamayacaksan keriz yerine konulmak istemiyorum fakirin birisine veririm al sat derim duasını alırım. Her yıl yeni telefon çıkarıyorlar şu özellik var bu yenilik var hepsi yalan her yerde telefon reklamları gençlerimiz de görüyor ben neden alamıyorum neden sahip olamıyorum. Teknolojiyi bunlardan ibaret sanıyorlar. Bağımlısı olduk ve aşırı savunuyoruz. Gerek yoktur savunmaya, savunmazsan ne olacak sanki sattığı telefona el mi koyacak veya satışlardan cebimize para mı giriyor. Ülkemizde kaç kişi mahkemeye gidip dava açmıştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: cedric...

Ömründe ilk kez iphone gören yorum yapmasın allasen. Ben 9,5 yıldır iphone kullanıyorum hayatımda başka marka akıllı telefon kullanmadım. Dolayısıyla evet iphonların hepsi güncellemeyle yavaşlatılıyor. Ama abarttığınız gibi 1-2 güncellemeyle değil 3. yılında yani 3. aldığı güncellemeyle hantallaşır 4. yılında iyice yavaşlar. Bi telefonu 5-6 yıl kullananda bi zahmet 3310 alsın iphone o kadarda dayanıklı değil hele hele samsung hiç değil. Şuan herkesde 5 görebilirsiniz ama muadili s3 mü s4 mü s5 mi hatırlamıyorum. Zaten bırakın bunları s6 bile yok kimsenin elinde. Olay oda değil aslında yavaşlıyosa eğer gider yenisini alırsın bu kadar basit herşeyde bu geçerli gider araba alırsın 100 bine 3 yıl sonra yeni kasa çıkar bakar kalırsın “ama ben buna 100 bin verdim 20 yıl kullanıcaktım havası söndü” dersin. X alanlarda kendini kandırmasın 2-3 yıl sonra şimdiki 5s-6 ayarında bir şey olacak. Çokda kafa patlatmaya gerek yok hoşunuza gideni alın sıkılınca yenisini alıp 3-5 liralık şey bikaç aylık maaşa bakar zoruna giden samsung j5 alsın sıfırı 700 lira

Kendini kandırmışsın. iPhone 5 kullananı ayırt edemezsin zira 5-5S ve SE aynı kasaya sahip. Sadece led flaştan ayırt edilebiliyor. S6 kullanan görmemiş. S6 konusunu açta bir bak. S3 konusu bile hala yorum alıyor.

• ahmet_yıldırann kullanıcısına yanıt
    Geçen haftaya kadar 6 kullanıyodum 3,5 yıllık telefon evet pert oldu. Olay o değil tamam iphone almayalımda ne alalım o zaman ? Araştırdım 2014 de 6 çıktığı yıl s5 çıkmış s5 alsak bugün ki kullanımı randımanlı olurmuydu ? İphonu savunmuyorum alternatifi olsa zaten ilk başta ben almam 6 bine telefon mu olur hawai xminomi bilmem ne haltsa işe yarasa gider 1500 liraya onlardan alır geçerim. Benim demek istediğim telefonda olsa arabada olsa evde olsa buzdolabıda olsa zamanı gelince eskiyor. Bi telefonun ortalama 2-3 yıl kullanıldığını varsayarsak güncellemeyle yavaşlatılması sorun olmaması gerekir ki örnekdeki s5 çok mu hızlı şuan ? Başka markalarla ilgilenmediğim için örnek veremiyorum ama 2014 de çıkan telefonların hepsi çöp şuan. Burayada bi arkadaş x yavaşlamaz kolay kolay yazmışda ordan yola çıkıpda geldim konu saptı bi anda son olarak 5sdede ilk 64 bit işlemci kullanıldığı için 10 yıl kullanırız zannederek almışlardı 2 yıl anca kullandılar zamanında.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O zaman şöyle söyleyim beni anlamak zorunda değilsiniz herkesin kendi aklı fikri var. Geçen hafta 3 yıllık 6 mı 1200 e sattım. 1200 tl az para değil heleki 3 yıllık cılkı çıkmış bir telefon için çok fahiş ben almazdım ama alan bulunuyor bugün bir sürü 6 yine satılmıştır ve satılmayada devam edecek. Yani olay apple ın telefonları yavaşlatması değil insanların tepkisizliği. Herkes birlik olup boykot etseydi bakın bakalım x e 6 bin tl fiyat çakabilirmiydi , nühnebiden kalma 6 nın sıfırına 1900 tl gibi uçuk bir rakam isteyebilirmiydi. Bir türlü anlatamadım size kısaca apple şöyle böyle diye ağlıyosunuz yine gidip bayılıyosuz paraları iphona almayın o zaman tekrar söylüyorum samsung j5 alın 700 tl hemde sıfır. Şimdi 2500 e 6s alıpda seneye “aa yavaşladı bu apple politikası bilerek yavaşlattı ee ama niye satılıyo böyle cihaz o zaman” demeninde bi mantığı yok o zaman bastır 4000 ni 8 yada 700 e j5 derler adama. Bunları konuşmak bile saçma durum bu beğenen alır gider beğenmeyen bırakır kaçar.

• 11.2.2 güncellemesi ile tüm iPhone islemcileri meltdown acigini kapamak icin yavaslatildi. Özellinle i6 larda %30 a varan performans kaybi oldu. Son güncellemeyi yapmayin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Geçen haftaya kadar 6 kullanıyodum 3,5 yıllık telefon evet pert oldu. Olay o değil tamam iphone almayalımda ne alalım o zaman ? Araştırdım 2014 de 6 çıktığı yıl s5 çıkmış s5 alsak bugün ki kullanımı randımanlı olurmuydu ? İphonu savunmuyorum alternatifi olsa zaten ilk başta ben almam 6 bine telefon mu olur hawai xminomi bilmem ne haltsa işe yarasa gider 1500 liraya onlardan alır geçerim. Benim demek istediğim telefonda olsa arabada olsa evde olsa buzdolabıda olsa zamanı gelince eskiyor. Bi telefonun ortalama 2-3 yıl kullanıldığını varsayarsak güncellemeyle yavaşlatılması sorun olmaması gerekir ki örnekdeki s5 çok mu hızlı şuan ? Başka markalarla ilgilenmediğim için örnek veremiyorum ama 2014 de çıkan telefonların hepsi çöp şuan. Burayada bi arkadaş x yavaşlamaz kolay kolay yazmışda ordan yola çıkıpda geldim konu saptı bi anda son olarak 5sdede ilk 64 bit işlemci kullanıldığı için 10 yıl kullanırız zannederek almışlardı 2 yıl anca kullandılar zamanında.

Iphone X 3GB ram var, bilgisayarım şu an 4GB kullanıyor ve 12GB boşta bekliyor. Bir telefon için 3GB çok olmalı yani her işini rahatlıkla yapmalısın 2 sene sonrası için yazmışsın oradan aklıma geldi. Konusunu açtım forumda ram yetmiyor belki biraz zorluyorum test yapmış gibi oluyorum ama öyle rahat rahat yetmeyeceği ortada. Boşta 2GB üstü kullanım var, bir oyun açarsam sağlam kalabiliyor ama uygulama açmaya başlayınca veya bir oyun daha çalıştırınca sıfırlanmaya başlıyor.

Anlayacağın şimdiden yavaş bir telefon ram aşırı kullanılıyor sistem özelliğinden diyeceksin ama neden daha fazla ram koymamışlar 4GB olsaydı ama seneye ne satacaklar değil mi. Bence seneye 3GB yapacak ondan sonraki sene 4GB yapar veya plus modelinde 4 olur. Telefonun maliyeti ne kadar ki 1GB ram ne kadar olacaktı.

Eskiyen ürün yok, olsaydı tamamen haklı olurdun yazdıklarına göre, eski teknolojiyi satın alıyoruz. 6000 TL ye bilgisayar alırsın her işini görür senelerce kullanırsın modası geçer ama teknolojisi işe yarar. i7 işlemci var 6 sene olmuş. 4K oyun oynuyorum ekran kartı gtx 1080 ti. İlla ki güncellemem gerekmiyor. Telefon ne işlemi yapıyorda iki üç sene sonra yavaşlayacak. Tamamen tüketicileri yönlendirme operasyonu yapılmakta.

• darknet D kullanıcısına yanıt
    Bende onu söylüyorum bende isterdim 3 yıl önce aldığım iphone 6 yı 8-10 yıl kullanabilmek ama apple izin vermiyo bir şekilde uzatmicam bu konuyuda gene 3-4 yıl önce laptop aldım içinde gtx850m var 2 gb o zamanlar iyiydi bayağı kendimde mimarım işim gereği ekran kartının iyi olması lazım ama şuan kullandığım programların 2016-2017 versiyonlarında kasım kasım kasıyo çöp oldu keşke 700 liraya onboard ekran kartlı laptop alsamda param cebimde kalsa şimdi laptop alıyım desem gtx1080ler 4000 den aşağı yok ki alsanda 3-4 yıla oda çöp olacak pek bilgim olmasada gta 5 in 60 gb olduğunu duyunca şaşırmıştım benimkinde zaten topu topu 250 gb ssd var zamanında bir sürü para verdim hddsi bile yetersiz. Bu konuya mesaj yazmakdan bunalıma girdim valla içim karardı. Hem herşey çok pahalı hem çabuk eskiyor.

• quote:

Bende onu söylüyorum bende isterdim 3 yıl önce aldığım iphone 6 yı 8-10 yıl kullanabilmek ama apple izin vermiyo bir şekilde uzatmicam bu konuyuda gene 3-4 yıl önce laptop aldım içinde gtx850m var 2 gb o zamanlar iyiydi bayağı kendimde mimarım işim gereği ekran kartının iyi olması lazım ama şuan kullandığım programların 2016-2017 versiyonlarında kasım kasım kasıyo çöp oldu keşke 700 liraya onboard ekran kartlı laptop alsamda param cebimde kalsa şimdi laptop alıyım desem gtx1080ler 4000 den aşağı yok ki alsanda 3-4 yıla oda çöp olacak pek bilgim olmasada gta 5 in 60 gb olduğunu duyunca şaşırmıştım benimkinde zaten topu topu 250 gb ssd var zamanında bir sürü para verdim hddsi bile yetersiz. Bu konuya mesaj yazmakdan bunalıma girdim valla içim karardı. Hem herşey çok pahalı hem çabuk eskiyor.

Dedim ya eski teknoloji kullanıyoruz. 20 sene öncesinin telefonları anında açılıyor hizmet vermeye başlıyor. Yenilik diye yapsınlar bakalım aynısını. Parmak izi, iris tarama, yüz tanımayla bizi fişleyeceklerine. 5 sene 10 sene öncesinin bilgisayarını kullanan çok fazla insan var onlara yetiyor hiç sorun etmiyorlar. XP desteği kesileli kaç yıl oldu.

Telefon donanımları basit programları kaldırmak için fazlasıyla yeter, zaten ben stabilite olayından dolayı ilk kez iphone aldım kullanıyorum, bu kadar şikayet olduğunu bilseydim kafamdan hemen silerdim. 4 yıl öncesinin telefonu vardı işimi de görüyordu herkes sürekli yenilik peşinde değil ki ama arayüz yavaşlamasından bahsedenler var, basit programı açıyorum 5 saniye bekliyorum diyenler var bunlar eskime değil bilerek yavaşlatma. Bunalıma girmen için neden yoktur sohbet ettiğimizi düşün.

• quote:

Orijinalden alıntı: _turbo_

11.2.2 güncellemesi ile tüm iPhone islemcileri meltdown acigini kapamak icin yavaslatildi. Özellinle i6 larda %30 a varan performans kaybi oldu. Son güncellemeyi yapmayin.

"Bu açıklama ile iPhone, iPad ve Apple bilgisayarlarının Meltdown ve Spectre'den etkilendiğini resmi olarak ilk kez açıklandı. Apple aynı açıklamada Mac bilgisayarlar, Apple TV'ler, iPhone'lar ve iPad'ler için en yeni işletim sistemi güncellemelerinin kullanıcıları Meltdown saldırısına karşı koruduğunu ve cihazları yavaşlatmadığını ekledi."

Gördüğüm bu şekilde yazıyor doğru bilgi olup olmadığını bilmiyorum. Tüm cihazlar dediniz iphone X de yavaşlama hissetmedim. Benchmark testlerinde sorun yoktur.
  • cedric... C kullanıcısına yanıt
    Ben 6 sene iphone kullandim hala kullaniyorum.cok kisi ile android ios karsilastirmasi yaparak tartistim.benim kadar fan olmus musundur bilmem ancak bu son olayin savunalacak hicbir yani yok.benim icin apple bitmistir.iphone 6 son iphone um olacak.hatta imkanim oldugu an degistirecegim o kadar sinirliyim yani.benim gibi apple markasina bagli birini bile bu hale getirdilerse kusura bakma kardes bu isin savunulacak bir yani yok yapmayin etmeyin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • technoB T kullanıcısına yanıt
    iPhonea en iyi alternatif cihazlar Huawei Honor serisidir. Kesinlikle iOS menüsünü aratmaz cünkü nerdeyse ayni ve cok akici calisiyor üstelik 3 yillik cihazlara son güncellemeleri sunmaktalar. Aklinin bir kösesinde dursun derim.

• _turbo_ kullanıcısına yanıt
    Dostum Honor serisi de Turkiyede satilmiyor hatta ithalatci garantili bile yok sanirim.Huawei pahali satiliyor ayriyetten gozum one plus 5t de :)

• Uzun uzun video izlemeleri sonucu 8plusa karar verdim sanırım. Onunda ekran kasa oranı çok az ama olsun ios sisteminde kalmak istiyorum. Çift kamerası da +. Biraz s7 edge ve iphone x kullandım. Androidte hala arayüzde ufak kasmalar ve uygulama hataları var. Bana eski yıllarımı hatırlattı ve note8 ve s8 düşüncemi anında sildim. Ayrıca o kadar çerçevesiz ve kaliteli ekran gözlerimi ağrıttı iPhone x'e gelince home button bulunmaması, çentik ve face id beni 8plusa yönelten olay oldu. Tabii bir de parası.

• quote:

Orijinalden alıntı: VIKINGS

Uzun uzun video izlemeleri sonucu 8plusa karar verdim sanırım. Onunda ekran kasa oranı çok az ama olsun ios sisteminde kalmak istiyorum. Çift kamerası da +. Biraz s7 edge ve iphone x kullandım. Androidte hala arayüzde ufak kasmalar ve uygulama hataları var. Bana eski yıllarımı hatırlattı ve note8 ve s8 düşüncemi anında sildim. Ayrıca o kadar çerçevesiz ve kaliteli ekran gözlerimi ağrıttı iPhone x'e gelince home button bulunmaması, çentik ve face id beni 8plusa yönelten olay oldu. Tabii bir de parası.

En mantıklısı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.