Şimdi Ara

İnternetten ürün alımı (kredi kartı,havale,kargo) kısaca aklınıza gelecek her sorunun cevabı(ShifT7)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
58
Cevap
5
Favori
47.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

artık çarşı pazar yerine dükkanlar yerine hepimiz hemen hemen bir kez de olsa internet üzerinden alışveriş yapmak istemişizdir.

Bende bu konuyu çok araştırdım ama koca Türkiye'de bir insan bu konular hakkında forumda bir konu açma gereği duymamış sorularına cevap arıyanlarda bazı forumlarda konu açıp sorularını sormuş kimisi yanıtını almış kimiside almamış..

Bende tüm soruları birleştirdim kendi yorumumuda katarak tüm alışveriş yapacaklara yararımın dokunması dileğiyle bu konuyu hazırladım.Umarım beğenirsiniz ve saygıdeğer düşüncelerinizi paylaşırsınız....

KONU TAMAMEN BANA AİTTİR ALINTI TOPLAMA BİR KONU DEĞİLDİR ShifT7
    (warrocktürk,metin2 resmi sitesi dışında hiç bir forumda ShifT7 kullanıcılarıyla alakam yoktur...Aynı konu bu forumlardada bilgilendirme amaçlı yayımlanacaktır.)

1.İnternetten alışveriş yapmak güvenlimidir?
    Kesinlikle dikkat ederseniz güvenilir sitelerden yaparsanız güvenilirdir.

2.Zorlanacağım tüm sorunlar hakkında bu konu yetecekmidir?
    Evet hiç şüpheniz olmasın tüm sorularınızın yanıtını bu konuda bulacaksınız....

3.Bazı site adları verdiniz reklam olmuyormu?
    Hayır.Site adları türkiye'nin en güvenilir site isimleridir dolayısıyla tam olarak burdan alışveriş yapın ve kıyaslama olmadığından herhangi bir reklam olayı yoktur.Aynı olay tv programlarındada yapılıyor tanıtıcı reklam dışında yani şu site benim sitem hayranlarımın sitesi şu site şu konu hakkında imza sitesi gibi..Dolayısıyla aynı çerçevede inceleneceğinden bir olay söz konusu olacağını sanmam..Ama forum kurallarına aykırı olmasada modetör veyahut görevli arkadaşlarımız aksini düşünürse site adlarını silebilirim.(zaten dikkatinizi çekerim site adları tam linkleri değil)

İnternetten alışveriş yapmada ilk önce bir ürün almak isteriz arar tarar buluruz ve bulduk istediğimiz ürünü..Alcağımız site güvenilir bir sitemi ona bakarız internette araştırırız bu site güvenilirmi sorun yaşadınızmı diye.
    gittigidiyor gibi sitelerde satan kişinin yorumlarına da profil sayfasından bakabiliriz.
    Bu profil sayfasında kullanıcının satılan ürüne karşılık aldığı oylar ve negatif oylar bulunarak bir tabloda % üzerinden değerlendirilir.

Örneğin 100 satış yapıp 95 i memnun kaldıysa kullanıcı %95 - 96 memnun yazar..

Şimdi bu gittigidiyor gibi örneğini verdiğimiz sanal mağazaydı.

Birde sıfır ürünlerin satıldığı bir mağaza olarak hepsiburada'yı örnek vererek konuşalım.

1.İstediğimiz bir ürünü bulduk oradan ve sepete ekle gibi işlemlerini yapıyoruz(alıcının adres bilgileri tc numarası gibi) ardından ödeme seçeneğine gelerek ödeme işlemine geçiyoruz.

Ben kredi kartı kullanmam dolayısıyla havale yapıyorum.Ödeme işlemim adresim vb.her şey onaylandıktan sonra en son sipariş numaram mesaj olarak gelir.
    Artık siteye para ulaştırmak kaldı bu meseleyide banka numarasını siteden öğrenip en uygun bankayı seçip gidip bankaya havalemizi yaparak paramız siteye yüklenir ardından ürünü siparişimi onayla diyerek alırız..

En yakın zamanda kargolanır ve mesafemize göre gelir...

Bu Basit Bir Şekilde Anlatımımızdı ve Basit örneklerle.

Şimdi En Çok Karşılaşılan Sorun Ve Çözümlerini Yazalım..

Sipariş soruları:

1)siparişim ne zaman elime ulaşır?
    siparişinizin ne zaman elinize ulaşacağını 200-600 km için seçkin bir kargo firması 1 gün içinde bayisine ulaştırıp ertesi gün adrese teslim yapar.
    Bununla ilgili ürünü gönderilen kargo şirketinin web sitesinden araştırabilirsiniz.

2)ürünümü aldığımda yapmam gereken nedir?Neye dikkat etmeliyim.
    Her zaman için ürün geldi kimliğimizi gösterdik o kişiyiz tamamdır ürünü evimizin içine alıyoruz kargo görevlisiyle.Yanında kargomuzu ürünümüzü yani açıyoruz ardından ürünü inceliyoruz hatası varmı kusuru varmı çiziği varmı kırığı varmı faturası tammı ve en önemlisi onun yanında imzamızı atmadan tüm bunlara dikkat ediyoruz..
    Herkez dikkat ediyor güzel faturasına kadarda imzayı attıktan sonra bir manası yoktur..
    Birde ürünün kutusundan çıkacaklara mutlaka dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

3)Siparişimi almam için Yaş kısıtlaması varmı?
    Hayır siparişinizi almanız için herhangi bir yaş kısıtlaması olmamaktadır.Tc kimliğinizi gösterip kargonuz sizeyse yani sizin adınıza o tcde yazan isme göre gönderilmesi yeterlidir.

Örneğin yaşınız 14-15-16-17 internetten siparişinizi verdiniz.Parasını bankadan ödedeniz kargonuz yola çıktı evinizin zili çaldı ve kargonuz geldi.Memura kimliğinizi gösterip hemen alabilirsiniz.
    Zaten en ufak sorunda 1.dereceden akrabınızın kimliğide yeterli olmaktadır.

Kargo Soruları:

1)Kargomu almam için yaş kısıtlaması varmı?

üsttede açıkladım fakat arama yapıldığında rahat anlaşılır olması için tekrar yazıyorum.
    Kesinlikle yoktur.
    Örneğin yaşınız 14-15-16-17 internetten siparişinizi verdiniz.Parasını bankadan ödedeniz kargonuz yola çıktı evinizin zili çaldı ve kargonuz geldi.Memura kimliğinizi gösterip hemen alabilirsiniz.
    Zaten en ufak sorunda 1.dereceden akrabınızın kimliğide yeterli olmaktadır.

2)Ürünüm eksik çıktı veyahut hasarlı çıktı ne yapacam ?

Şanslısınız çünkü bu yazıyı okumuş oldunuz ne yapcağınızı biliyorsunuz.
    İmzayı hemen atmıyorsunuz ürünü rahat bir şekilde memurun yanında 5-10 dk limitli kontrol ediyorsunuz.Parçasında sorunmu var veyahut kutu içeriğimi eksik anında zabıt tutturuyorusunuz ve kargo ücretini ödeyip geriye yolluyorsunuz.

3)Kargo memuruna zabıt tutturmazsam ne olur tutturursam ne olur?

Tutturmazsanız hiç bir şekilde hukuki hakkınız ne ürünü aldığınız siteye karşı bulunmaktadır nede kargo şirketi ürünümü bozdu kırdı gibi suçlamalar için vardır.

Tutturursanız güvence altındasınızdır.Konusuna göre kargo memurunun yazılarıda hukuki belge niteliği taşıyarak aldığınız ürün hakkında elinizde artık neden iade ettiyseniz kanıt bulunur.

Banka Soruları:

1)Siteye ürünün ücretini yatırmak için banka hesabımın olması lazımmı?

Hayır.Bankanın içine girip havale kağıdı alıp gereken yerleri siteden aldığınız bilgilerle (havale bilgileriyle doldurmanız yeterlidir.)Ardından havale bölümüne gidip memura ücretiyle birlikte verirseniz o hesaba paranız aktarılır.

2)Site hesabım için bankaya ürünün ücretini yatırcam herhangi bir yaş sınırlandırması varmı?
    Hayır.Herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur.

Teslimat Soruları:

1)Teslimatım geç gelirse ne yapabilirim?
    Alışveriş yaptığınız sitede teslimatınızı sorgulayabilirsiniz.Belki yollanmamıştır ya da size yardımcı oluncak bir konu vardır.

2)Kargo kutusundan dolayı fazla miktarda gelirse?

Fazla bir şey yapılamaz ama bazı sitelerde güvence verilir ürünün ebatı budur kargo dahil bu kadar para ödeyin kargo sizden para almaksızın ürününüzü teslim eder.

Aklıma gelen soruları internette bulduğum tüm sorunları da katarak böyle bir rehber oluşturdum umarım tüm alışveriş yapmak isteyip sorusu kalanlara iyi bir rehber olmuştur.

Saygılarımla ShifT7....

• dostm daha once hic netten alısveris yapmadım.klavye almak istiyorum ne yapmam lazm kredı kartımı lazım.pesin alamazmıyım kapıda ödeme gibi mesala
  • quote:

Orijinalden alıntı: uA_emir07

dostm daha once hic netten alısveris yapmadım.klavye almak istiyorum ne yapmam lazm kredı kartımı lazım.pesin alamazmıyım kapıda ödeme gibi mesala

Siteye bağlı olarak değişiyo o , bazı sitelerde kapıda ödeme seçeneği oluyo ama çoğunlukla kredi kartı
  • quote:

dostm daha once hic netten alısveris yapmadım.klavye almak istiyorum ne yapmam lazm kredı kartımı lazım.pesin alamazmıyım kapıda ödeme gibi mesala
    öncelikle çok ayrıntılı yazdım ama genede yazmam gerekirse:

kredi kartı lazım değildir ...
    Bankadan havale eft yapılarakta alınabilir..

Sitedeki işlemi tamamlayıp banka bilgilerini bir yere not alıp bankaya gidip o bilgilere göre ücreti yatırırsanız siteye paranz ulaşır daha sonra ürününüz kargoyla adresinize yollanır..

Kapıda ödeme bildiğim çok seçkin bir sitede var fakat 100 tl ve üzeri alımlarda gerçi onun yerine banka havalesi bence daha kolay hemde anlaşmalı olan bankalar ve ziraat gibi bazı bankalar atmlerden ücret almıyorlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersin07

quote:

Siteye bağlı olarak değişiyo o , bazı sitelerde kapıda ödeme seçeneği oluyo ama çoğunlukla kredi kartı

Alıntıları Göster
    peki ben üniversite öğrencisiyim, kredi kartı çıkaracağım şöyle 150-200tl limitli. nasıl çıkarayım, hangi bankayı seçeyim internetten alışveriş için. (ekkart olmayacak bu kart.)
    paypalımada ekleyeceğim, hangisi sorun olmaz önerilerini bekliyorum. saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ShifT7

öncelikle çok ayrıntılı yazdım ama genede yazmam gerekirse:

kredi kartı lazım değildir ...
    Bankadan havale eft yapılarakta alınabilir..

Sitedeki işlemi tamamlayıp banka bilgilerini bir yere not alıp bankaya gidip o bilgilere göre ücreti yatırırsanız siteye paranz ulaşır daha sonra ürününüz kargoyla adresinize yollanır..

Kapıda ödeme bildiğim çok seçkin bir sitede var fakat 100 tl ve üzeri alımlarda gerçi onun yerine banka havalesi bence daha kolay hemde anlaşmalı olan bankalar ve ziraat gibi bazı bankalar atmlerden ücret almıyorlar..

Alıntıları Göster
    güzel paylaşım

• quote:

Orijinalden alıntı: _drmxmyt

peki ben üniversite öğrencisiyim, kredi kartı çıkaracağım şöyle 150-200tl limitli. nasıl çıkarayım, hangi bankayı seçeyim internetten alışveriş için. (ekkart olmayacak bu kart.)

kredi kartı konusunda bir önerimHSBC

ama kredi kartının yerine banka hesabı açtırsan o hesaba paranı yüklesen daha mantıklı bence ordan internetten ne düşünürsen aktarabilirsin.Şahsen arkadaşlarım öyle yapıyor.

Kredi kartına ben bulaşma gereksiz derim..

• quote:

quote:

kredi kartı konusunda bir önerimHSBC

ama kredi kartının yerine banka hesabı açtırsan o hesaba paranı yüklesen daha mantıklı bence ordan internetten ne düşünürsen aktarabilirsin.Şahsen arkadaşlarım öyle yapıyor.

Kredi kartına ben bulaşma gereksiz derim..

Alıntıları Göster
    banka hesabım var akbankta, ama havaleyle uğraşmak istemiyorum, öğrenci hesabı değil o yuzden havale de bedavaya gelmiyor. baska bir hesap açıp uğraşmak ta istemiyorum aslında(hem yıllık hesap ücretleri kesiliyor), o yuzden dediydim kredi kartını.

• quote:

Bende iş bankası derim gayet memnunum tabi kişiden kişiye değişir ama araştır derim.

Ayrıca birçok kez internetten alışveriş yaptım şu ana kadar hiç bir sorun çıkmadı.Gayette uygun fıyatlara aldım.Alışveriş yaptığınız siteye dikkat edin derim.Gittigidiyo bence güvenliKampayalarda güzel oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torr -- 12 Haziran 2010; 19:05:35 >
  • quote:

Alıntıları Göster
    Hocam kısa bir soru, Bankalarda (diyelim Ki garanti bankası) havale kağıdı nereden bulunur ve havale ücreti ne kadardır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Neytiri

Hocam kısa bir soru, Bankalarda (diyelim Ki garanti bankası) havale kağıdı nereden bulunur ve havale ücreti ne kadardır?

Benim bildiğim eft yaptığında 3 tl kesiyorlar birde internetten havale yaparsan para kesmiyorlar diye biliyorum.İş bankasında netten para aktardgında başka bir iş bankası hesabına para kesmıyor ama havale(başka bankaya) yaparsan 3 tl-2.50 arası olması lazım para kesıldıgını görünce direk kapatmıştımda
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kissed by Fire

Alıntıları Göster
    ürünü alcağın site örneğin hepsiburada bu sitede fortis bankasıyla anlaşmalı olmasından ötürü havale ücreti almıyor.

Birde bazı bankalar atmlerinden ücretsiz transfer yatırma yani yaptırıyor örneğin ziraat bankası.
  • quote:

ürünü alcağın site örneğin hepsiburada bu sitede fortis bankasıyla anlaşmalı olmasından ötürü havale ücreti almıyor.

Birde bazı bankalar atmlerinden ücretsiz transfer yatırma yani yaptırıyor örneğin ziraat bankası.

usta hepsiburadan bisey almak istesem mesala bankaya parayı yatırsam yetıomu hepsıburadanın hesabına
  • quote:

quote:

usta hepsiburadan bisey almak istesem mesala bankaya parayı yatırsam yetıomu hepsıburadanın hesabına

Alıntıları Göster
    arkadaşlar yurt dışından saat sipariş ettim. kargo takip kodu falan yok airmail ile gelecek yani posta ile. şimdi ben adıma posta olup olmadığnı sorsam söylerlermi yada ne yapabilirim çünkü 2 gün sonra şehir dışına çıkma ihtimalim var, çıkarsam kargo kaybolurmu kapıyamı bırakırlar nolur? lütfen yardımcı olun

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    evet.ürünün bilgilerini adresi vs.girin hepsiburadadan alın gerekli banka bilgilerini öğrenin yani.Ardından o bilgilerle bankaya yatırın hepsiburada hesabında gözükünce para onay verin kargoya ürünü teslim etsinler.Ardından kargo size ulaşınca kimliğinizi gösterip alın.

• quote:

evet.ürünün bilgilerini adresi vs.girin hepsiburadadan alın gerekli banka bilgilerini öğrenin yani.Ardından o bilgilerle bankaya yatırın hepsiburada hesabında gözükünce para onay verin kargoya ürünü teslim etsinler.Ardından kargo size ulaşınca kimliğinizi gösterip alın.

kargo ucretini kım ödüyo peki
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeMETH_

arkadaşlar yurt dışından saat sipariş ettim. kargo takip kodu falan yok airmail ile gelecek yani posta ile. şimdi ben adıma posta olup olmadığnı sorsam söylerlermi yada ne yapabilirim çünkü 2 gün sonra şehir dışına çıkma ihtimalim var, çıkarsam kargo kaybolurmu kapıyamı bırakırlar nolur? lütfen yardımcı olun

hayır.evde bulamadık diye yazı bırakırlar kargoyu gidip kendin alırsın şubesinden veyahut bir dahaki sefere gelirlerse alabilirsin.
  • teşekkürler, uzun zamandır aradığım bilgiler.
  • quote:

quote:

kargo ucretini kım ödüyo peki

hepsiburada için konuşuyorsak eğer:

hepsiburadada kargo ücreti önceden ödenir.Nasıl ?

ürün 10 liralık diyelim.Hepiburada kdv ve kargosuyla toplar fiyatı ona göre rakam verir ve o rakamı havale yaparız dolayısıyla tekrardan kargo ödemeyiz.

• Çok güzel bir paylaşım. Ellerine saglık.

Birde ornegin ben hesap kartimla işlemimi yaptim. Ancak kargolammadan yada ürün hazırlanmadan siparişimi iptal ettim. Bu para tekrardan hesabıma geri mı donüyor yoksa bir daga ki alışverişime cek olarak mı kalıyor?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.