Şimdi Ara

Intel, rakiplerinin önüne geçebilir: ASML'nin son teknoloji cihazının ilk müşterisi olacak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Hocam bu konuda geçen makineler Çipteki Transistörleri yaparken hangi madeni kullanıyor? Bakırı mı yoksa silisyumu mu? Yani kısaca demek istediğim misal arası 4 nm olan bu transistörler neden hangi malzemeden yapılıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emurat -- 27 Aralık 2023; 17:51:5 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Boşnak Ağa kullanıcısına yanıt

Hoca sağolasın benim anladığım kısaca Yani zenginleştirme ara işlemler ve yan kullanılan malzemeleri saymazsak Transistör için ana malzeme olarak yarı iletken olarak silisyum ve iletken olarak ta bakır kullanılıyor.

Hocam o zaman o ASML makinede alttaki tabakanın üzerine bu malzemeleri mi işliyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emurat -- 27 Aralık 2023; 19:26:26 >
  • Boşnak Ağa kullanıcısına yanıt

Eline emeğine sağlık hocam şimdi Şemaları görünce tam oturdu. Bu işlemleri saç telinin 1000 de 1 inde yapıyorlar ya Cidden adamlar ne bilimsel çalışmalar yapıyorlar helal olsun.

Hocam birde neden hep İntel i örnek gösteriyorsun. İntelin Amd ye göre üstünlüğü nedir. Şuan benim gördüğüm nm olarak geride kaldı. Son teknolojiyi kullanmadığı için daha ucuza mal edebiliyor burada fiyat artısı var tabi. Bende misal 12500H işlemci kullanıyorum. Ama 3 nesildir de 11-12-13 hep aynı nm de kaldı. Bizim göremediğimiz başka bir artısı var mı öğrenmek için soruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emurat -- 28 Aralık 2023; 9:23:43 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.