Şimdi Ara

Intel’in gürültülü soğutucularına kâğıtlı çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
689
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Intel’in gürültülü soğutucularına kâğıtlı çözüm

Zaman zaman teknoloji devlerinin ürünlerinde ortaya çıkan rahatsız edici durumlara resmi bir çözüm olmayınca kullanıcıların ilginç çözümleri ortaya çıkıyor. Intel’in stok soğutucularındaki gürültü sorununa farklı bir çözüm geliştirilmiş.

Intel stok soğutucularda gürültü sorunu

Alder Lake mimarisi ile birlikte stok soğutucularda tasarım elden geçirildi ancak tam yükte ortaya çıkan gürültü kirliliğinin bir türlü önüne geçilemedi. Piyasada ekstra masraf yaparak bu gürültüden kurtaracak çözümler bulmak mümkün. Para harcamak istemeyen ise ilginç bir çözümü deneyebilir.

Ayrıca Bkz.Intel Arc mobil ekran kartları tanıtıldı: İşte detaylar

Oyun geliştirici Patrick Bene fanın etrafını 2.5cm yükseliğinde kâğıt şerit ile çevirmiş. Bu sayede gürültü seviyesinin azalmasını sağlamış ancak soğutma performansı düşmüş. 4cm yüksekliğe kadar olan kâğıt şeritlerin de belirli bir ölçeğe kadar gürültüyü engellediği ifade edilmiş. Bene elde ettiği gürültü kayıtlarını kaynak linkindeki sitesi üzerinden paylaşıyor.

Kaynak:https://pubby.games/papermod.html

• Ekrem71 denen editör bir haberi de düzgün yapsa şaşıracağım... Kimin torpillisi ise yıllardır kurtulamadık kendisinden de, saçma sapan, yalan yanlış haberlerinden de...

Haberde "... hem de soğutma verimliliğinin artmasını sağlamış." yazılmış ama kaynak sitedeki tabloya göre; CPU kağıt kaplı değilken maksimum 80 dereceye ulaşıyorken, bir inç boyunda kağıt uygulanmış hali ile maksimum 85 dereceye çıkıyor. Haberde yazan durum ile tam tersi bir durum söz konusu. İki sütunluk tabloyu okumaktan da mı acizsiniz?
    Kardeşim 1600af için 3600x stok soğutucu, ben ise 5600x için ise 3700x in yanında verilen wraith prism kullanıyorum. Sıfır sıkıntı.
    İntelin stok soğutucuları her zaman rezildi. Bu konuda hiç şaşırmadık.

İntel almayı düşünen, anakart, ve soğutucuya mutlaka önem göstermeli.
    Amd tarafında ise ram ayağına ve anakart için chipset-destek-stabilite durumuna mutlaka bakılmalı.
  • Ekrem71 denen editör bir haberi de düzgün yapsa şaşıracağım... Kimin torpillisi ise yıllardır kurtulamadık kendisinden de, saçma sapan, yalan yanlış haberlerinden de...

Haberde "... hem de soğutma verimliliğinin artmasını sağlamış." yazılmış ama kaynak sitedeki tabloya göre; CPU kağıt kaplı değilken maksimum 80 dereceye ulaşıyorken, bir inç boyunda kağıt uygulanmış hali ile maksimum 85 dereceye çıkıyor. Haberde yazan durum ile tam tersi bir durum söz konusu. İki sütunluk tabloyu okumaktan da mı acizsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NimbleSoul -- 31 Mart 2022; 21:57:11 >
  • i3 üstü işlemci alanın stok soğutucu ile hiç işi olmaması lazım.

• Kardeşim 1600af için 3600x stok soğutucu, ben ise 5600x için ise 3700x in yanında verilen wraith prism kullanıyorum. Sıfır sıkıntı.
    İntelin stok soğutucuları her zaman rezildi. Bu konuda hiç şaşırmadık.

İntel almayı düşünen, anakart, ve soğutucuya mutlaka önem göstermeli.
    Amd tarafında ise ram ayağına ve anakart için chipset-destek-stabilite durumuna mutlaka bakılmalı.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Kağıtla soğutucu yapraklarının önünü kapatmak hangi akla hizmet ediyor ki zaten. Haber kaynağı lise kantini herhalde.

• Intel'in stok soğutucuları kaynana dırdırından farksız. 10 yıl önce i5 3570K alırken paraya kıyıp Thermaltake Contac21 almıştım. Fıstık gibi çalışmaya devam ediyor. 4 yıl önce aldığım Ryzen 7 1700'ün ise kutusundan çıkan Wraith Spire Led soğutucusunu kullanıyorum. Sessiz ve sakin bir şekilde işini yapmaya devam ediyor.

• Celeron veya i3 üstüne özel soğutucu kullanmak lazım, uzun vadede işlemcinin günlük uzun süreler 80-90 derecelerde çalışması işlemcinin yıpranmasına,

yapısındaki maddelerin aşınmasına ve stabilitesinin düşmesine yol açacaktır.

• O kağıt yanarsa ben görürüm sessiz çalışmayı ??

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    230 dereceleri görürse evet o kağıt tutuşabilir. Öyle bir sıcaklıkta o işlemci o anakart çalışır mı?

• hala q8300 kullandığım için benlik sorun yok :D

• İntel o kadar işlemci geliştirdi ama malesef şu fan sistemini bir türlü rayınıı otutturamadı halen eski soket canların peşinde amd bu konuda 1 adım önde. Binlerce liraya işlemci satıyor ama yanında beş para etmez canlar verşyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.