Şimdi Ara

Intel destek' ten ilginç cevap. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.599
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: c.staticxxx

quote:

Orijinalden alıntı: 4vc1

E dostum meseleyi çözmüşsün, güç kaynağından geldiğini anlamışsın. Farklı farklı güç kaynakları denediysen ve hepsinde de aynı sesi alıyorsan, bu da demektir ki güç kaynakları bu sesi yapıyor. Ben esasen sessiz bir ortamda bunu denemedim ancak denerim. Güç kaynağının içerisinde regülatör devreler ve bobinler olduğu için bu sesin rahatsız etmeyecek seviyede, çok hafif gelmesi de normal diye düşünüyorum.

Kanka stok ayarda ses gelmese

Overclock yapınca ses gelse tamam

Yüklenmeden dolayı ses yapıyor diyip geçecem

Ama tam tersi

Overclock yapınca ses niye kesiliyor?

Anladınmi olayı?

Dostum senin sorununu biraz araştırdım, bu dertten muzdarip olan onlarca kişi var. Birisi de demiş ki;
    "Corsair says that high efficiency PSUs seem to develop this buzzing noise". Yani corsair demiş ki yüksek verimli PSU'larda olur öyle sesler takmayın:)

Ancak buradaki arkadaş biraz daha detaylandırmış;
    http://forums.pcper.com/showthread.php?t=478050

"the last thing which worked for me is that I disabled (in addition to the previous 2 settings) the c3/c6/c7 state as well but I'm not really happy with these settings disabled because of extra useless & unncessary power consumption/heat especially that my PC is around idle most of the time."

Psu'nun güç tasarruf seçeneklerini kapatmış ve sorun çözülmüş, ancak bu sefer de CPU boştayken tüketilen enerjiden, ve bu enerjiden kaynaklı fazladan ısıdan şikayet etmiş.
    "I reduced this noise a lot to about 95% (I only hear it when I come back out from Stand by but this is for a short amount of time after which the PC is calm).
    In BIOS:
    I set "Load-Line Calibration" to disabled
    I set "C1E" to disabled
    I set " Intel Turbo Boost Tech" to disabled"

Ayarları da böyleymiş, bu ayarlar bana saçma geldi ama..

Bu da başka bi başlık;
    http://www.overclock.net/t/1093488/buzzing-noise-from-psu-on-idle

Burada da bilgisayara gelen elektriğin kaynağını değiştirin demişler. Yani evdeki topraklı olan başka bir priz varsa ona takın. O da olmadı Şebeke dalgalanması temiz başka bir evde deneyin. O da olmadı "kesintisiz güç kaynağı" ile deneyin. Diğeri de demiş ki;

"Could be coil whine... and there's really nothing you can do about that."
    Bu sızıldama bobinden gelir, uğraşma boşuna. :)

Bu da başka bir arkadaş, bunun sıkıntısı da benzer, Bilgisayar boştayken dızıldama geliyor PSU'dan ancak fareyi hareket ettirdiği zaman ya da scroll yaptığı zaman artıyor. Corsair 450 watt PSU varmış ve değişim vermişler. Ancak aldığı yeni PSU'da aynı şeyi yapmış:)
    http://forums.pcper.com/showthread.php?t=478192

Şimdi sizin iş öyle ki şebeke elektriğinden gibi görünüyor, çünkü farklı PSU'larla da denemişsin. Farklı bir şebekede dene bilgisayarı, ve kesintisiz güç kaynağı kullanarak deneme imkanın varsa onu da dene. Sorun çözülür ya da çözülmezse bildirirsen sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4vc1 -- 4 Temmuz 2012; 0:08:25 >

• Çok teşekkür ederim kardesim yaptığın araştırma için

Durum biraz profesyonel isi amatör arkadaşlarla uğraşmamak için yazmak istemiyordum ama tutamadım yine kendimi

Guc kaynağı riple sorunları ark sesleri üzerine çok araştırma yaptım bu bilgilere ulaştım

Oda yetmedi olayı iyice abarttım benim üniversitenin elektronik muh. ana bilim dalı başkanıyla olayı iyice değerlendirdik

Şimdi yıkandığımız nokta su

Stok ayar

133x21 Ram 1066mhz. Ark sesi var

145x21. Ram. 1066mhz Ark sesi yok

Guc tüketimi daha fazla sistem overclock edilmiş

Sesin dahada artması lazım ama tam tersi.

3. Pc değiştirisim daha önce prescott kullanıyordum aynı toprak hattı en ufak bı ark riple sorunu yasamadım

Gigabyte x58aud3r ilk aldığım anakartti ve guneykoprusu sorunluydu win7 kurulumu 30dk suruyodu

Anakarti Asus saberx58 ile değiştirdim win7 kurulumu 12dk sürüyor şimdi

Donanım parçaları aynı sadece anakart farklı

bence i7 alel acele piyasaya sürüldüğü için benim islemci sorunlu diye düşünüyorum

İslemci garanti bitimine 1 yıl var

Bunu Intel e garantiye nasıl gonderirim ve olayı nasıl açıklarım Intel e

Distiribitor zaten anlamazda salla onu

Ben bu sistemi bı 10 yıl kullanacam ilerleyen zamanda islemci elimde patlamasın diye uğraşıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İ7 sistemi olupta gigabyte x58a-ud3r kullanan formda xanberk isimli bı arkadas vardı

Ondada aynı çizirti sorunu vardı aynı sekilde overclock yapınca düzeldigini söylüyordu

Vatanda i7 950 sistem vardı onuda detaylı inceledim ses filan yoktu

Niye böle seyler gelir beni bulur anlamamki arkadas yaw

• quote:

İ7 sistemi olupta gigabyte x58a-ud3r kullanan formda xanberk isimli bı arkadas vardı

Ondada aynı çizirti sorunu vardı aynı sekilde overclock yapınca düzeldigini söylüyordu

Hakkaten ilginc ilginc, ipe sapa gelmez hadiseler bunlar, elektronik cihaz konusunda sanssizsin heralde:p
    Farkli bir islemciyle deneme ihtimalin var mi sistemi dostum? Kontrollu deney asamalarinda bir o kalmis. Onu da dene, kesin islemci cikarsa sorunlu, elinde sabit veri olur. Intele de mail yazariz, degisimi yaparlar merak etme;) intel o konuda bonkor.

• Benimki çözüm değil ama stok hızlarda bi şekilde belli bi akım veya gerilim sonucunda rezonansa girip ötüyor demek. Sesin tam olarak nereden geldiği belli mi acaba?
  • quote:

quote:

İ7 sistemi olupta gigabyte x58a-ud3r kullanan formda xanberk isimli bı arkadas vardı

Hakkaten ilginc ilginc, ipe sapa gelmez hadiseler bunlar, elektronik cihaz konusunda sanssizsin heralde:p
    Farkli bir islemciyle deneme ihtimalin var mi sistemi dostum? Kontrollu deney asamalarinda bir o kalmis. Onu da dene, kesin islemci cikarsa sorunlu, elinde sabit veri olur. Intele de mail yazariz, degisimi yaparlar merak etme;) intel o konuda bonkor.

normalde cok sanslıyım elektronik cihazar konusundada

bunda sole bisivar

almadan oncede biliyordum. lga1366 platformu intel in server icin tasarladıgı ancak amd nin rahat durmayıp baba işlemciler piyasaya cıkartması sonucu alel acele masaustu sisteme cevirip piyasaya ben en buyugum diyip surmesi sonucu cıktı

buda benim isime geldi 10yıl kullanacam ben bu sistemi

cf 16x 36hat 2tane yuva destegi var harbi crossfire olayı 3kanal bellek falan filan

eger amd rahat dursaydı benim tanıdıgım intel bu platformu masaustu sistem olarak piyasaya kesinlikle surmezdi

alel acele oldugu icin gerekli kontroller yapılmadı ve tuketici sorunla karsılastı

prescott kullandım yıllardır en ufak sorun yasamadım

islemci denemek icin farklı işlemci bulamadım cok ugrastım

suan keyserideyim

istanbulda olsam islemci bulurdum ogrencilik bitince kaldım ortada

butun donanım parcaları degistirince sistem duzelmeyince geriye tek ihtimal kalıyor oda islemci

bide stokta ses yapıp

overclockta ses kesilince benim tahminim işlemci

sence?

• quote:

quote:

quote:

bunda sole bisivar

almadan oncede biliyordum. lga1366 platformu intel in server icin tasarladıgı ancak amd nin rahat durmayıp baba işlemciler piyasaya cıkartması sonucu alel acele masaustu sisteme cevirip piyasaya ben en buyugum diyip surmesi sonucu cıktı

cf 16x 36hat 2tane yuva destegi var harbi crossfire olayı 3kanal bellek falan filan

eger amd rahat dursaydı benim tanıdıgım intel bu platformu masaustu sistem olarak piyasaya kesinlikle surmezdi

alel acele oldugu icin gerekli kontroller yapılmadı ve tuketici sorunla karsılastı

suan keyserideyim

butun donanım parcaları degistirince sistem duzelmeyince geriye tek ihtimal kalıyor oda islemci

bide stokta ses yapıp

sence?

Benim tahminim de işlemci diyesim geliyor, ama denemeden de emin olamayız. Tek değiştirmediğin bileşen o kalmış.

• quote:

quote:

quote:

quote:

bunda sole bisivar

suan keyserideyim

bide stokta ses yapıp

sence?

Benim tahminim de işlemci diyesim geliyor, ama denemeden de emin olamayız. Tek değiştirmediğin bileşen o kalmış.

Makina süper kankam çok memnunum

Çok kafa yordum toplarken

Bellek denetliycisi işlemcide 3 kanal bide kalorifer gibi ısınıyor

Aerocool vs9 kasa önüne 2 tane 12 lik fan taktım

İşlemcide xigmatek çift fan soğutucu

Bide kasa arkasında 12 lik egzost fani

2 tane hd5870 cf

Isı filan kalmadı boşta 35 yükte 55 max gördü

Ssd yide takınaca

Çok deli bı tasarım oldu

Bide su sesi halletsem önüme geçemez kimse

Geçenlerde 3 buçuk çekirdekli bı amd topladım

Eve geldim benim makinayı öpesim geldi o derece

Kankam bı debeleniyim bı islemci bulursam denerim

Olmadı ilerleyen zamanda özelden msj atarım intele göndeririz islemciyi.

• Tamam dostum, sistemin gerçekten güzel. İşlemcide bulursak sorunu göndeririz maili. Şimdilik sistemin keyfini çıkar:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Benimki çözüm değil ama stok hızlarda bi şekilde belli bi akım veya gerilim sonucunda rezonansa girip ötüyor demek. Sesin tam olarak nereden geldiği belli mi acaba?

Kanka okadar detay istiyorki olaya bak şimdi

İslemci tek basına 130w guc istiyor

Fsp epsilon 800w güç kaynağı 4 rail

12v1. 12v2. 12v3. 12v4. Her rail e eşit yük düşüyor guc kaynağında aktif guc dağıtım sistemi yok kullanilmayan rail deki gücü diğer hatlara aktaramiyor

Sıfır aldım vatandan taktım sistem açıldı bu cizirtiyida gecti çığlık atmaya başladı

Bı oyun actım hasirt mavi ekran sistem pert

Vatana guc bela verdim

Toughpower xt 675w aldım single rail. Tek hat

Aslında 2 hat ama aktif yük dağıtım sistemi var hangi bilesen guc istiyor gücü oraya gönderiyor

4.2ghz overclock gta4 actım uuzerinde 14cm lik fan var fan en yavasta donüyor

Anliycan takmadı bile

Çok deli bı guc kaynağı cougar üretiyor. Sakın turuncu renkli cougar var satıyorlar nette alma. Riple sorunu olanları almış getirmiş ithalatçı Abi'lerimiz giydirmeye çalışıyorlar

Cougar in sitesine gir ikinci sürümü var onu al

Olay dediğin gibi belli frekansta otuyor

133x21 stok ayarda sorun var

İsin tuhaf tarafı stok ayarda herturlu işkenceyi yaptım bı kerede donma mavi ekran sorunu yasamadim

Garantinin yolları tastan Intel sen çıkardın beni zivanadan.

Garanti yolları görünüyor gene nefret ediyorum garanti belası ile uğraşmaktan.

Ama hakkını yemeyim LOGOSOFT harika bı firma ben bu kadar anlayışli bı firma görmedim arkadas yav

Wd caviarblack traktör gibi ses çıkartıyor ben kullanmam dedim anında iade aldılar

Gittim ssd aldım medeniyete kavuştum

• quote:

Tamam dostum, sistemin gerçekten güzel. İşlemcide bulursak sorunu göndeririz maili. Şimdilik sistemin keyfini çıkar:)

Teşekkürler kardesim :))

• Kısaca Üründeki işlemci bizim ama sonucta bu laptop bir firmaya ait ve garantiye o firmaya gönder diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CasTingFaiL3D

Kısaca Üründeki işlemci bizim ama sonucta bu laptop bir firmaya ait ve garantiye o firmaya gönder diyor.

Hocam sen çok yanlış geldin ya :)

Hangi başlığın gönderisi bu?

Edit: Konu başlığı doğru da biz konuyu farklı bir soruna taşımıştık hocam, o sizin cevabını verdiğiniz konu kapandı sanırım:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4vc1 -- 5 Temmuz 2012; 3:27:56 >
  • quote:

Tamam dostum, sistemin gerçekten güzel. İşlemcide bulursak sorunu göndeririz maili. Şimdilik sistemin keyfini çıkar:)

Baba hallettim olayı

çok kafa yordum en sonunda cözdüm olayı

bak simdi

eski anakart gigabyte x58a-ud3r idi ilk onla basladım anakartın güneykoprusunde sorun vardı iyiki degistirmisim bidaha giga mı benden uzak olsun

simdiki anakart asus x58 saber

bios update yaptıktan sonra bi secenek geldi bios ta

i7 950

i7 965

hangisini secersen anakart o islemci var gibi calısıyo kısaca overclock ayarları kayıt edilmis sectigin ayarları uyguluyor islemciye

i7 950 de uzun bi sure kullandım

sonra default yaptım

default ayarda işlemci voltajı 0.980

overclock yapınca voltaj 1.200

yani işlemci 0.980v ses cıkartıyor

ama voltajı 1.200v yapınca ses kayboluyor

default ayarda everst ile sisteme yuklendim

133x22=3.0ghz (turbo acık) voltaj otomatik 1.220 verdi

ses filan yok

cpu-z den anlık baktım

carpan kilidi 12x ile 22x arasında degistiriyor yapılan isleme göre ama

sistem anlık carpan degisimlerinde voltajı 0.980v verdigi için ses yapıyor

aslında carpanı 12x den 22x ye otomatik cıkardıgında voltajıda yukseltse ses filan yapmayacak ama nedense onu beceremiyor kabiliyetsiz

bende soyle yaptım

defaultta kullanıyorum vt ile ht kapattım makina daha iyi oldu turbo ve steep acık

oyun oynarken carpan yukseldigi icin voltajıda yukseltiyor ses filan yok

internette gezerekn bazen anlık carpan yukseltiyor bende o amacla masaustu kullanmak yerine iphone kullanıyorum

iste bole sacma sapan bi soruna sacma sapan bi acıklama getirdim

bu sorundan sikayetci bisuru arkadas var

umarım bunu okuyup huzura kavusurlar

• quote:

quote:

Baba hallettim olayı

bak simdi

eski anakart gigabyte x58a-ud3r idi ilk onla basladım anakartın güneykoprusunde sorun vardı iyiki degistirmisim bidaha giga mı benden uzak olsun

i7 950

i7 965

hangisini secersen anakart o islemci var gibi calısıyo kısaca overclock ayarları kayıt edilmis sectigin ayarları uyguluyor islemciye

sonra default yaptım

ses filan yok

cpu-z den anlık baktım

aslında carpanı 12x den 22x ye otomatik cıkardıgında voltajıda yukseltse ses filan yapmayacak ama nedense onu beceremiyor kabiliyetsiz

bende soyle yaptım

defaultta kullanıyorum vt ile ht kapattım makina daha iyi oldu turbo ve steep acık

internette gezerekn bazen anlık carpan yukseltiyor bende o amacla masaustu kullanmak yerine iphone kullanıyorum

Tam çözüm olmamakla birlikte, isine yarayacak bir metod gelistirmis olman guzel. Mesele o ki, islemci 1volt altinda besleme aldiginda neden ses yapiyor? Bu sorunun cevabini bulabilseydik, ona gore dahq vrrimli cozumler arastirabilirdik. Bu arqda sabertooth candir, hayirli olsun :)

• quote:

quote:

quote:

Baba hallettim olayı

bak simdi

i7 950

i7 965

sonra default yaptım

ses filan yok

cpu-z den anlık baktım

bende soyle yaptım

Tam çözüm olmamakla birlikte, isine yarayacak bir metod gelistirmis olman guzel. Mesele o ki, islemci 1volt altinda besleme aldiginda neden ses yapiyor? Bu sorunun cevabini bulabilseydik, ona gore dahq vrrimli cozumler arastirabilirdik. Bu arqda sabertooth candir, hayirli olsun :)

Kankam onun cevabı çok basit ki

0.980v olunca islemci gereken amper degeri düşük geliyor islemci istediği amperi çekebilmek için psu içindeki kondansatöre yükleniyor titreşim sonucu psu dan ses geliyor

1.200v olunca gereken amper sağlanıyor ve psu cizirdamiyor

Benim kafama takılan İntel bunu nasıl hesaplamaz?

İnteli çileden çıkartan eup sistemi varya o düşük enerji tüketimi sağlayacak falan filan greenpace çi yaklaşım

Ama İntel gibi dev sunu hesaplamaliydi

İslemci her çarpan yükseltme faaliyetinde aynı sekilde voltajida yukseltebilmeliydi

Windows yuklenirken çarpan yükseliyor voltaj yükselmiyor ses yapıyor

Catalst control center açınca anlık hem çarpan hem voltaj yükseliyor ses gelmiyor

Bu duruma sinirlendim :)))))

Çizirti yapması psu kondansatörlerine hersekilde zarar veriyor bunun önüne geçmem gerekiyordu

Vt ve ht kapattım voltajida bios tan 1.200v yaptım olması gereken şeyi aslında ben yaptım

Yemisim greenpace yi thermaltake xt psu mdan dahamı kıymetli :))))))

• Loadline calibration high veya disabled fark yaratıyor muydu?
  • Bilgisayarin bios u destekliyorsa olur. Mesela bende i7 720qm var. Official bios desteklemiyor ama ben 2 ay boyunca ugrastim ve biosta kilitli olan tum ozellikleri actim. Suruyle extra menu kazandim. Ht yi kapatabiliyorum su an ancak performans dusuyor %20 civari. Kapatmak gereksiz.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.