Şimdi Ara

Intel’den 28 çekirdekli işlemci geliyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Tamam kabul ediyom sinirlenme amd en eyisi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trollu blokladim, buranin ortalama zekasi firladi... rahatmis boyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD Ryzen Threadripper 2 CPU su 32 çekirdekli

• 1 ev parası ister artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Bu intel islemciyi objektif bir sekilde bak... islemci -10 ortam sicaliginda calistirildi.

Temelde xeon islemci, mimarisi skylake x ile ayni ve xeon olarak fiyati 10k dolar. Artik fiyati ne olur bilemiyorum.

Amd'nin sunumunda ne yapacagini bildigi icin apar topar hazirladilar ve insanlari salak yerine koymaya calistilar desek yalan olmaz.

Hic bir normal ev kullanicisi bu islemciyi 5 ghz'e yakin bile calistiramaz. Extreme oc gruplarindan biri yapsa gayet normal karsilarim ama bu intel firmasinin kendisi.

Resmen salaga bagladilar.

Simdi Amd'nin 32 cekirdekli islemci icin uretim maliyetini dusun. 8 cekirdekli bir ccx'in maliyeti gecen sene 80 veya 120 dolar idi. 4 tanesini ve memory kontrolcusu gibi mikro mimari icin gereken i/O fln fisman maliyeti hesapla, intel karsisinda devede kulak kalir. Intel'in bir silikondan kac tane 28 cekirdek cikarabilir sence. En olgunlasmis 14nm+++ da tas catlasin 5 tane. Bi de bunlarin arasinda 4ghz makul guc tuketimde bulabilecek kac tane cikar, bir dusun.

Amd 8 cekirdekli ccz modullerinden en iyi binn edilmis olanlari secince zaten 32 cekirdekiyle 250w tdp cekiyor.

Intel icin oyun bitti. 2-3 yil sonra o topladigi teknoloji gurulariyla yeni mimari (emib uretim teknolojisi) ile yarisacak.

Ek; fx ciplerinden bahsetmen de, su an bircok yerde gordugumuz Turkiye'de 70'lerde ekmek kuyrugu vardi muhabetine benziyor. Rica ediyorum yapma.
    Guzel anlatmissiniz fakat siz ne kadar anlatirsaniz anlatin karsinizdaki sizi, anlayabilecegi kadar anlar. Bu tipki bardaktaki su gibidir. Bosalttiginiz bardakta ne kadar yer varsa o kadar su alir daha fazlasini almaz.

3 yildan fazla 5960x kullandim ki esdegeri 6900k dir. X299 cikana ve windowsun kerneli oturana kadar sacimizi yoldurdu. Daha onceleride 3960x,3970 ve 4960x kullandim. Sonuclar hic degismedi bu islemcileri bu platforma hep 1000 dolar ve uzerinde satti intel. Eger amd nin eli 6 yil boyunca armut toplamiyor olsaydi intel 10 cekirdekli 6950x gibi islemcilere hala daha 1700 dolar uzerinde satiyor olacakti. Gerci intel hala daha musterisini keriz yerine koymaya devam ediyor orasi baska olay. Mesela 5 ghz lik 56 cekirdek faciasi gibi usage core yada spesific core gibi kullanicilarin gozunu boyamak gibi isleride var. Kimsede cikip sormuyorki; yahu 56 cekirdekle 7 bin kusur cb alan testte amd nin tr 1. Nesil islemcisi nasil 8 bin kusur aliyor. 2 cekirdegi 5 ghz yap adi 5 ghz lik islemci olsun. Bunun adi goz boyamaktir. Render dunyasinda oc nin adi gecmez asil olan 7/24 stabil calisan sistemdir. Oyun oynayan islemci ile devamli yuk altinda calisan islemci yi kiyaslamak abesle istigaldir. 7820x gibi bir copu 1800x gibi anaakim islemcisi ile kiyaslamak yerine tr 1920x le niye kiyaslamiyorsunuz diye sorarlar. Lane sayisi ise lane quad ram ise quad ram. Hadi yeni platformdur diye 2.nesilini bekledik ama intelin su anda cikan tr2 islemcilere verebilecegi bir cevap yok ve sizde zaten aciklamasini yapmissiniz. Artik eskisi gibi amd yaniyor oyunda i5 lere bile yetisemiyor laflarini insanlar yemiyor. Herkes bir mal alirken iyisini kotusunu arastirarak aliyor. Kaldiki bir donanim forumunda yazi yazarken kullanmadigi donanimi ove ove bitirememek yada elestirdigi donanim hakkinda google dan bir iki arastirma yaparak dogrusunu gordugu halde buraya gelip sacma sapan yorumlar yapmak cok komik duruyor.

• xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    quote:

7820x gibi bir copu 1800x gibi anaakim islemcisi ile kiyaslamak yerine tr 1920x le niye kiyaslamiyorsunuz diye sorarlar.

Aha da cevap veriyorum,çünkü 1920X 12 çekirdekli de ondan fanboy. 7820X'e de çöp diyor ki buna sadece gifini atıyorum. Daha 1920X i 8 çekirdek sanan ve 7820Xilekıyaslayan çocuklara laf anlatmaya çalışıyoruz şaka gibi

7820X vs 2700X kıyaslamamın nedeni vamp denilen elemanın 1800X vs 6900K kıyaslamasıydı,saçmalıktan ibaret çünkü 6900K çıktığında başka alternatif yoktu alan adam mecbur onu alacaktı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• İlginç bir şekilde DH haberi doğru vermiş ancak nasıl olduysa Intel sunumunda işlemcinin 5ghz'e ulaşırken hızaşırtmaya uğradığını söylemeyi "unutmuş". Tabi bu fizik kurallarını zorlayan hızaşırtma için çok özel bir su soğutma sistemi kullanılmış: Hailea HC-1000B. 300-2500L kapasiteli 1 beygir gücünde ve sadece kendisi 1000w güç kullanan bir sistem. Test sisteminin de 1300w harcadığını da eklersek tüm sistem 2300w güç kullanıyormuş.

https://www.tomshardware.com/news/intel-28-core-cpu-5ghz,37244.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sansa Stark

quote:

7820x gibi bir copu 1800x gibi anaakim islemcisi ile kiyaslamak yerine tr 1920x le niye kiyaslamiyorsunuz diye sorarlar.

Aha da cevap veriyorum,çünkü 1920X 12 çekirdekli de ondan fanboy. 7820X'e de çöp diyor ki buna sadece gifini atıyorum. Daha 1920X i 8 çekirdek sanan ve 7820Xilekıyaslayan çocuklara laf anlatmaya çalışıyoruz şaka gibi

7820X vs 2700X kıyaslamamın nedeni vamp denilen elemanın 1800X vs 6900K kıyaslamasıydı,saçmalıktan ibaret çünkü 6900K çıktığında başka alternatif yoktu alan adam mecbur onu alacaktı.
    7820x islemcisinin cop oldugunu soyluyorum. Kullandim ona gore soyluyorum. Ayni islemciyi kullandigin zaman gel burda yorum yap. Su anda 7900x kullaniyorum ve amd fanboyuyum!! Yazi yazarken biraz usturup olsun hic olmazsa su sanal yerde biraz agirliginiz olsun yahu.

Aynen hocam, markaların adı tersi olsa yazacaklarım değişmezdi sadece marka isimleri değişirdi. Ortada çok basit gerçekler var. Silikon üretim maliyetleri, yield (üretim verimi), yeni mimarilerin oluşturulmasının yıllar alacağı ve bunlara bağlı olarak yol haritası. Intel bu konuların hepsinde yanlış adımlar attı, monolithic üretim çok maliyetli, yüksek çekirdeklerde, başarılı bir mcm üretimle yarışamazsın, üretim verimi son derece düşük (10k dolar çıkış fiyatı var 28 çekirdekli xeon işlemcinin)... neyse.

İşin ilginç tarafı Intel'in 2014'den beri multi core bir tasarımı, bunun da patenti var. Patenti alınmış ama üzerinde pek durulmamış gibi düşünüyorum. Nitekim şimdi de EMİB teknolojisi var elinde. Ileride masaüstüne/enterprise'a taşıyacaklardır ama bu zaman alıyor.

Tahminim, ryzen mimarisi başlarda AMD'nin yol haritasında olmayan bir projesi olması ve sonradan eklendiğinden, Intel'in bundan haberi yoktu. Radarına girince artık biraz geç kalınmıştı. Ve tabi başarılı bir ürün çıkıp çıkmayacaklarını bilmiyorlar. Intel'in iç işleri hakkında söylentiler okudum, ne kadar doğru ne kadar yalan kesin bilemem, Intel Ceo'sunun ümidini ryzen'in başarısız olmasına bağlamış. Ayrıca mühendisleri kullan at mantığı ile yaklaşıyorlarmış, o yüzden de pek mutlu değillermiş, fln fişman. Çok da önemli değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Aynen hocam, markaların adı tersi olsa yazacaklarım değişmezdi sadece marka isimleri değişirdi. Ortada çok basit gerçekler var. Silikon üretim maliyetleri, yield (üretim verimi), yeni mimarilerin oluşturulmasının yıllar alacağı ve bunlara bağlı olarak yol haritası. Intel bu konuların hepsinde yanlış adımlar attı, monolithic üretim çok maliyetli, yüksek çekirdeklerde, başarılı bir mcm üretimle yarışamazsın, üretim verimi son derece düşük (10k dolar çıkış fiyatı var 28 çekirdekli xeon işlemcinin)... neyse.

İşin ilginç tarafı Intel'in 2014'den beri multi core bir tasarımı, bunun da patenti var. Patenti alınmış ama üzerinde pek durulmamış gibi düşünüyorum. Nitekim şimdi de EMİB teknolojisi var elinde. Ileride masaüstüne/enterprise'a taşıyacaklardır ama bu zaman alıyor.

Tahminim, ryzen mimarisi başlarda AMD'nin yol haritasında olmayan bir projesi olması ve sonradan eklendiğinden, Intel'in bundan haberi yoktu. Radarına girince artık biraz geç kalınmıştı. Ve tabi başarılı bir ürün çıkıp çıkmayacaklarını bilmiyorlar. Intel'in iç işleri hakkında söylentiler okudum, ne kadar doğru ne kadar yalan kesin bilemem, Intel Ceo'sunun ümidini ryzen'in başarısız olmasına bağlamış. Ayrıca mühendisleri kullan at mantığı ile yaklaşıyorlarmış, o yüzden de pek mutlu değillermiş, fln fişman. Çok da önemli değil.
    Geçen sene söyledik,2018 Amd'nin işlemci tarafında yılı olacak diye;güldüler.
    Şimdi ben gülüyorum 1.5 sene anlamadan geçti,elemanlar hala anlamıyorlar.
    Donanım açıkları kimin umurunda diye başlık açan keratalar ayrı,savunanlar ayrı.
    2019 yılının Amd adına daha da parlak geçeceği bariz ortada.
    2600x ile sistem kullanıma girdi nihayet Fx 6200 çöpünden sonra çağ atladı Pc resmen.
    Tek çekirdek skoru Kraken x72 soğutucu ile 5.4 ghz gördü Ryzen profili ile O.c yok bu arada.
    Gtx 680 çoştu,ekran kartı tarafında ise 'AMD yapacağın işi .....' diyorum.
    Vega 56 yılın ekran kartı iddiam hala sürmekte ama kendisi fahiş fiyatlardan satılmakta.

• woundedknee kullanıcısına yanıt
    Ilk ciktiginda soyledim, server pazarinda ryzen'nin ram'lerden dolayi yasadigi nispeten daha dusuk performans, pro yazilimlarda ayni sekilde gorulmediginden, bu alanda cok iddiali.

Cekirdek sayisi arttikca, intel'in daha yuksek cekirdek hizlari da anlamamsiz kaliyor. Server pazari o tarafla cok ilgilenmez bile. Uretim maliyeti, uretim verimliligi acisindan cok buyuk bir avantaji var Amd'nin.

Intel ceo'su kendisi bile aciklamis, su an hasar kontrol modunda, cok fazla pazar payi kaptirmama derdinde. Bakalim nasil yapacak bunu, yine skandal yontemlere bas vurursa sasirmam.

Ayrica gecen haberde gordum, yeni 14nm++ seri cikaracakmis intel ve yuksek cekirdek sayili ilsemcilerde mcm yontemine gideceklermis, duyum bu simdilik ama illa bu yola girmeleri gerekecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 13 Haziran 2018; 18:38:20 >
  • 2020 e kadar her çıkan amd - intel ve bazı arm cpu güvenik açığı var specre hediyeli beş para etmez alternatif cpu üreticisi olsa çoktan iflas ederdi bunlar.

amd intel made in usa

ms windows , apple mac os-ios, linux hepsi usa

tüm açıklar sistemler usa için çalışıyor devlet kurumlarımıza yazık bbg evine döndü...
    Fiyatın da bir etken olduğu intel fanboyları tarafından es geçiliyor maalesef. Gülücüklere gif demesi de ayrı üzdü.
  • zaq999 kullanıcısına yanıt
    Linux'a USA demek su şişeleri abdde icat edildi demekki su amerikadan geliyor demek gibi birşey.
    Pardus'u hatırlar mısınız?

İşlemcileri/sistemleri tasarlamanın zorluğu basit kod öğrenince bile anlaşılıyor. Adamlara saygım sonsuz, açık çıkması da gayet normal. Benim şaşırdığım daha fazla açık çıkmaması.
  • Ne bu kardeşim ayçiçeği tarlasından mı topluyorlar bu çekirdekleri saçmalık işlemci alıyorsun 2 güne 1 yeni işlemci anakart haberi adam gibi yapın ne yapacaksanız millet onu alsın her gün 1 haber. Amd ile bunlar anlaşmalı iş yapıyorlar herhalde

• AMD yapınca ne gerek var derler intel yapınca muhteşem iş derler... intele tapan troller ana okulunda anca...
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.