Şimdi Ara

İNTEL 660P 2TB NVME SSD MİNİ İNCELEME

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

14 Temmuz günü N11 üzerinden Boss Bilişimden aldığım İntel 660P 2 TB SSD bugün geldi. Bununla ilgili olarak sıcak fırsatlara konu açmıştım.
    https://forum.donanimhaber.com/intel-660p-ssd-2-tb-1417-tl--144540271

Disk gayet güzel paketlenmişti. Fatura ve garanti belgesi de beraberinde gönderilmiş. Garanti Belgesinde satıcı firma Boss Bilişim, ithalatçı firma Dinç Bilgi Teknolojileri İth.Ltd.Şti. olarak gözüküyor.

Diskin montajı basit. M2 slotuna takıp vidasını sıktım. Biosta sorunsuz olarak tanındı. (Anakartım Gigabyte B450 Gaming X) Windows’ta ise Disk yönetiminden tanıtıp biçimlendirmem gerekti. Format sonrası disk kapasitesi 1,86 TB.

Şu an için bu diske yeni Windows kurulumu yapmayacağım. Özellikle büyük boyutlu oyunlar için kullanmayı düşünüyorum.
    Birkaç sentetik test yaptım. Değerler olması gerektiği gibi.

Ayrıca içinde çok sayıda resim ve video olan bir klasör kopyaladım. Toplam 18,5 GB. İçinde 56 Klasör 3776 dosya vardı.

Bu arada bu disk QLC 3D NAND yonga kullanıyor. İntel bu diskte intelligent dynamic slc caching diye bir önbellek teknolojisi kullanmış. Bu önbellek miktarı toplam disk boyutuna göre değişiyor ve 2 TB'lık modelde 280 GB civarında.

işte bu nedenle tek seferde çok büyük boyutlu dosyaları kopyalarken (280 GB ve üstü) önbellek dolduğu için diskin performansı düşüyor. Ancak normal kullanımda (en azından benim için) bu gibi durumlarla pek karşılaşılmayacağı için çok önemli bir durum değil gibi.

Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar.
    Sormak istediğiniz bir şey veya yapmamı istediğiniz bir test varsa yardımcı olmaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi std350 -- 17 Temmuz 2020; 18:33:35 >

• Teşekkürler hocam.
  • Boss bilişim ürün gönderiyormuydu ya. Heryer boss bilişimden aldım göndermedi, para iademi yapmadı gibi şikayetler var
  • işin doğrusu ben N11'e güvenerek sipariş vermiştim. Gönderimde sorun olursa da N11 üzerinden iptal ederim dedim.
    1417 TL'ye (33 TL kuponla 1384 TL) 2 TB SSD almış oldum.
  • Linus, neden bilmiyorum ama bu nvme ssd'yi fena gömmüşdü. Sanırım sıkıntı yalnızca büyük dosyaların kopyalanmasında değil, aynı zamanda ssd'nin doldukça aşırı yavaşlamasında. Bununla da kalmıyor, ssd'nin kullanım ömrü de çok düşük gibi.

Ne dediğini tam çeviremedim ama açık açık ileri ki zamanlarda hard diskten bile daha kötü değerler alabileceğinden bahsediyordu sanırım.

Sağlam bir pc donanım youtuber'dır Linus, ben severek takip ediyorum, boşa sallamazdır diye tahmin ediyorum.
  • Merhaba.

Ben de Linus dahil birçok inceleme izledim. Bu disk testlerde genellikle ortalama değerler elde etmiş. Normal kullanıcının ihtiyaçlarını fazlasıyla görür bence. 400 TBW ömürde yeterli.

Ancak belirli bir dosya büyüklüğünden sonra diskin hızının düşmesi QLC NAND Bellek ve İntelin önbellek teknolojisinin bir sonucu. Bu diskin en zayıf noktası da bu zaten.

Doldukça yavaşlama konusunda bir sıkıntısı yok bildiğim kadarıyla.Diğer konuda bu diski uzun süredir kullanan bir arkadaş test sonucu atmıştı. %79 dolulukta gayet iyi değerleri vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Spinata

Linus, neden bilmiyorum ama bu nvme ssd'yi fena gömmüşdü. Sanırım sıkıntı yalnızca büyük dosyaların kopyalanmasında değil, aynı zamanda ssd'nin doldukça aşırı yavaşlamasında. Bununla da kalmıyor, ssd'nin kullanım ömrü de çok düşük gibi.

Ne dediğini tam çeviremedim ama açık açık ileri ki zamanlarda hard diskten bile daha kötü değerler alabileceğinden bahsediyordu sanırım.

Sağlam bir pc donanım youtuber'dır Linus, ben severek takip ediyorum, boşa sallamazdır diye tahmin ediyorum.
    Parada anlaşamamıştır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • std350 S kullanıcısına yanıt
    Siz haklıymışsınız ssd'yi değil qlc'yi gömmüş. Fakat normal kullanıcı standartlarında alınabilecek en uygun nvme ssd demiş. Onu kaçırmışım. Üstelik bu konuda bahsettiğimiz 2 tb olanı ki her zaman her senaryo için yeterli boş alana da sahip olacaktır. Bahsettiğiniz gibi çok yüksek 100 gb larca verilerin kopyalanması veya yazılmasında belki dezavantajları hissedilebilinir ama oda genel kullanım senaryolarının çok dışında olan bir şey.

Yalnız 2 tb yerine adata'nın 1 tb xpg sx8200 pro'sunu almanızı tavsiye ederdim. Hem hız hem de tbw için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spinata

Siz haklıymışsınız ssd'yi değil qlc'yi gömmüş. Fakat normal kullanıcı standartlarında alınabilecek en uygun nvme ssd demiş. Onu kaçırmışım. Üstelik bu konuda bahsettiğimiz 2 tb olanı ki her zaman her senaryo için yeterli boş alana da sahip olacaktır. Bahsettiğiniz gibi çok yüksek 100 gb larca verilerin kopyalanması veya yazılmasında belki dezavantajları hissedilebilinir ama oda genel kullanım senaryolarının çok dışında olan bir şey.

Yalnız 2 tb yerine adata'nın 1 tb xpg sx8200 pro'sunu almanızı tavsiye ederdim. Hem hız hem de tbw için.
    Sx8200 pro takip ettiğim ve beğendiğim bir ssd zaten. Ancak 1 TB'lığın fiyatı bile 1300 TL civarının altına düşmedi. Bir ara 2 TB'lık 8200pro'yu 1950 TL civarında bulmuştum ama kredi kartına taksit yapıldığında 2000 TL üzerine çıktığı için alamamıştım. Benim tercihim yüksek performanstan ziyade kapasitenin büyüklüğü olduğu için bu disk benim için ideal oldu. 1800/1800 okuma-yazma hızları ve 400 TBW benim için gayet yeterli.

Önceliği yüksek performans olanlar için 8200 pro serisi veya diğer markaların benzer üst seviye disklerine yönelmesi daha uygun olur bence de.

• boss bilişim n11 üzerinden mecbur yollamak zorunda :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.