Şimdi Ara

İntegral çıkmazı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
4
Favori
20.124
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sorunun çok benzerini bu sabah (Daha doğrusu dün sabah.) bizim dershanenin Mat-2 tekrar testlerinde çözdüm.

∫e^(√x)dx = ?

Bu soruyu değişken değiştirme ve ardından kısmî integrasyonla çözebiliyoruz. Sonucu uzun, karışık bir ifade çıkıyor.

∫e^(x^2)dx ifadesini de aynı yolla çözmeye çalıştım. Kısmî integralin sağ kısmından ("uv - ∫vdu" ifadesindeki "∫vdu" kısmından) kurtulamıyoruz. Sürekli orada kısmî integral çıkıyor. İlk ifadenin özdeşini bulsam karşıya geçirip sonuca ulaşırım, dedim. Ama çıkmıyor. u^(-3/2) geldi. Sonrakinde u^(-5/2) geldi. Paso türev aldığımız için alakasızlaşıyor bu u'nun üssü.

Bu sorunun sonucu integralli bir şey olabilir. Ama integralsiz, net bir ifade çıkmıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Bu sorunun sonucu integralli bir şey olabilir. Ama integralsiz, net bir ifade çıkmıyor.

İntegralin sonucu integralli olacak ?

Boşuna uğraşmayın, bu sorunun çözülmesi çok çok zordur. Euler açılımı falan gerektirir, işlem kısa sürmez. Öyle kısmi integrallerle çözülecek sorulardan değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 10 Haziran 2010; 8:02:13 >
  • bu sorunun belirsiz integral olarak çözümü yok sadece belirli integral olursa nümerik(yaklaşık) çözümü var
  • quote:

Orijinalden alıntı: ck1991

quote:

Orijinalden alıntı: ozanunal

quote:

Orijinalden alıntı: ck1991

soru kısmi integral sorusu doğru u ve dv yerleşimini yaprsan uzunda olsa soruyu çözersin

Alakası yok kısmi integralle.

final dergisinde sorunun aynısı var üstel fonksiyon 1.dereceden olmadığı için kısmı integralle çözülüyor. kısmı integrale benzmediğinin bende farkındayım ama çözüm öyle ..

Hocam sen soruları karıştırıyorsun bence, bu sorunun final dergisinde filan işi olmaz, varsa da çözümü hatalıdır. ÖSS seviyesi birşey değil çünkü.

• beyler konuyu canlandıracam ama :d
    ' x^2/(1-x^2)^1/2 ' bunun yada
    ' (x^2e^x)/(x+2)^2 '
    bunun integralinin çözümünü yapabilecek olan varmı paintten
    felan çözse bana mesaj atsa bayaa bi uğraştım çıkaramadım

wolfram alfadan sadece sonuç gözüküyo

http://integrals.wolfram.com/index.jsp?expr=x%5E2%2F%281-x%5E2%29%5E1%2F2&random=false

http://integrals.wolfram.com/index.jsp?expr=%28x%5E2e%5Ex%29%2F%28x%2B2%29%5E2&random=false

• Vay arkadas euler açılımi yuksek matematik cozumu yok,oss seviyesi degil falan denmis :D baya hort oldu bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jordan Belfort -- 20 Nisan 2016; 23:58:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gokhius G kullanıcısına yanıt
    Play store da ücretli olan uygulama mı 8.51 tl sanırım

• Jordan Belfort kullanıcısına yanıt
    Mutlumusun 2010daki adama etiket attım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lejyoner1 -- 20 Nisan 2016; 23:36:02 >
  • cevap hatalı :) anlayanaaaaa

• quote:

Orijinalden alıntı: Jordan Belfort

Mutluyum da forumda bi tane yapan cikmamis simdi cogu kisi yapar. Seviye baya yukselmis.bunda apotemi vs. Gibi kitaplarin etkisi fazla tabi eskiden yoktu pek

Kök x i mi xkareyi mi

• Lejyoner1 kullanıcısına yanıt
    kokxliyi dedim bu daha sertmis :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jordan Belfort -- 20 Nisan 2016; 23:55:33 >
  • Jordan Belfort kullanıcısına yanıt
    Neyse allahtan ikisini de yapamam zaten :D

• Yalnız adamlar doğru söylemiş. E üzeri x karenin integralindr hata fonksiyonu geliyor. Ama e üzeri kökx in integrali kısmi ile rahatça alınıyor. Bu adamların dediğine göre üstün derecesi 1 olmazsa pratik yapamıyoruz.

• niye uzattınız lo çözülemiyorsa dağılın.
  • Kareliyi belirli integralde nasıl yaparız bir soruda karşıma çıktı çünkü

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lejyoner1 kullanıcısına yanıt
    Uzun zamandır giriş yapmamıştımi mesajı şimdi görebildim.

Mesajı 6 sene önce atmışım, üniversiteyi bitireli 1 sene oldu. Şimdi önüme en kolay integral sorusunu koysanız büyük ihtimalle çözemem. Ama o zamanlar biliyormuşum sanırım anladığım kadarıyla.

Program o zaman ücretsizdi sanırım. Ya da torrentten falan indirmişimdir ama para vermediğimden eminim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gokhius

Uzun zamandır giriş yapmamıştımi mesajı şimdi görebildim.

Mesajı 6 sene önce atmışım, üniversiteyi bitireli 1 sene oldu. Şimdi önüme en kolay integral sorusunu koysanız büyük ihtimalle çözemem. Ama o zamanlar biliyormuşum sanırım anladığım kadarıyla.

Program o zaman ücretsizdi sanırım. Ya da torrentten falan indirmişimdir ama para vermediğimden eminim.

Zaman çabuk geçiyor değil mi :D
  • LaçinCanATIŞ kullanıcısına yanıt
    Bende direk seni çağırcaktım :D yazını görmeyince gerçi 1 ay olmuş ama
  • biraz hort gibi olacak ama geçen senenin calculus 2 vize sorularında e^-x^2 yi sormuşlar şuan tıkandım kaldım resmen. nedir bunu çözümü ?
  • fonksiyon integrallenebilir ancak normal integral alınarak cozulmez simpson yontemıyle belırlı bır aralıkta ıntegral alınabılır
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.