Şimdi Ara

İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN ! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
65
Favori
24.729
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aynen üstad, yeter ki neyi nerede arayacağını bil.

İngilizce hakkında milyonlarca kaynak var, ama senin derdine hangisi derman olacak onu bilmek lazım.

Araştır, bulamazsan gel ben buradayım, VATANA MİLLETE hizmete hazırım :)

Saygılar kardeşim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Şubat 2019; 0:24:28 >
  • Cambridge Grammar in Use serisini kullanacağım. İlk kitap olan Essential Grammar in Use ile beraber Oxford Bookworms kitaplarını okumaya başlayacağım. Podcast derslerini çok seviyorum. Örnek olarak Luke's English Podcast var. Konuşması çok anlaşılır.
  • kilimancero kullanıcısına yanıt
    Aksan olarak AMERICAN ENGLISH ama GRAMMAR olarak BRITISH ENGLISH..

Neden?

O zaman Amerikan İngilizcesi dil bilgisi kitaplarını neden takip etmiyorsun üstad.

Mesela Betty S. Azar..
    http://www.azargrammar.com/

...
  • Açıkçası dilimi döndürebilirsem İngiliz aksanını terih ederim. Bbc Radio 4 Extra dinlerken keyif alıyorum. Yukarıda verdiğim örnekteki Luke Podcast dinlemeyi de seviyorum. Sıkıntı yılların alışıla gelen kulak doygunluğu. Grammar in Use yazarı Raymond Murphy'nin bir videosunu izlemiştim. O kadar mütevazi bir insan ki. Adam dünya çapında çok okunan bir eser yazmış ve bir o kadar da mütevazi.
    Haklısın,

insanlar tecrübelendikçe, bilgilendikçe boyunları yükseklere kadar çıkmaz aksine eğilir..

Tabi aksanının British olmasını çok arzu ederim ama zorlama yok :)

Dil çok çabuk alışır telaffuza, yeter ki eğitmesini bil..

İngiliz aksanı da çok kolay :)

Nasıl istersen..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Şubat 2019; 0:48:11 >
  • Merhabalar hocam,

Sizi dün gece gördüm 3-4 upuzun mesajınızı anca okuyabilmiştim kalan 35+ mesajınızı da okuyacağım.
    Şunu söyleyebilirim o kadar haklısınız ki diyecek bir şey bulamadım, kelimelerim kifayetsiz kalır.

YouTube'dan hayatı rahat idame ettirebilecek kadar kazanmak için belirli sıklıktaki her bir videonun 1 milyon gibi bir rakama ulaşması gerekiyor bildiğim kadarıyla. O yüzden para hırsı gözünü kör etmiş kişiler bu milyonluk ya da buna yakın izlenme sayısına ulaşamayanlar hep ürün, hizmet satmaya çalışır (film, hizmet, abonelik, ürün, kitap, kişisel gelişim kitapları gibi).
    Amaç para kazanmaksa kemik kitleye bile ulaşılıp ürün, hizmet satmak izlenme sayısına göre daha fazla kazandırıyor.

Hocam siz gerçekten bilgili görünüyorsunuz. Gerek akla mantığa uygun şeyler söylemeniz gerekse keskin kendinden emin bir biçimde konuşmanız olsun insana güven veriyor bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Normal internet ortamında sizin gibi birine rastlamak neredeyse imkansıza yakındır. Kendi adıma teşekkür ederim.

Konunun ana mesajında belirttiğiniz BBC ve Oxford kanallar şunlar mı:
    https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish
    https://www.youtube.com/user/oxfordonlineenglish

Dilde kulak aşinalığı gerçekten önemli. Bilmediğimiz kelimeler sinek vızıltısı gibi geliyor eğer aşina değilsek :)

Şurada birine bir şey yazmıştım bakabilir misiniz doğru mu düşünüyorum sizce:
    https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/136998928
    ve bu mesaja bağlı olarak Rosetta Stone programını inceleyebilir misiniz vakit bulduğunuzda çünkü bu program Dynamic Immersion yöntemini kullanıyormuş.

• Aslında dil taklit yeteneği konusunda iyiyimdir. Sadece biraz zaman alacak bir çalışma olacak. Emeksiz kazanç olmaz zaten.
  • Yukarida birisi de söylemiş. Rosetta stone onerir misiniz ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • WaxKitten kullanıcısına yanıt
    Merhabalar üstad,

Nasılsınız öncelikle..

Madem artık buradan bilgilendirme yapıyoruz herkese, o zaman biz de her zaman olduğu gibi bunu da profesyonelce yapalım.

Nazik sözleriniz için çok çok teşekkür ediyorum, eksik olmayınız.

İnsanoğlu AKIL/BEYİN denen bir donanımla dünyaya gelir, içi boştur ama yaratılıştan formatlanmıştır.

Siz onu nasıl eğitirseniz o onu yapar.

Ancak bu donanıma bir de YAZILIM gerek.

Yani zeka ve bunu kullanacak yetenek.

Siz beyninize hangi YAZILIMI yüklerseniz o konuda uzman olur. Saçma sapan bir yazılım yüklerseniz bozulur, yarı yolda bırakır, güncelleme yapamazsınız, kasar... vs vs

İşte DİL ÖĞRENMEK DE AYNI..

Yazılımınız iyiyse YAŞADINIZ.. İyi bir yazılım SİZCE NE KADAR EDER.. Bir fiyatı mutlaka vardır ancak PAHALIDIR..

Mesela SAHIBIBDEN.COM, güzel bir yazılım, neden herkes satın alamıyor, çünkü çok pahalı, YILLARIN VERDİĞİ TECRÜBE İLE YAZILDI GELİŞTİRİLDİ ve şuan EŞŞİZ..

Neden kimse rakip olamıyor, çünkü rakip olacak kadar kalitelisi YOK..

Peki EŞŞİZ bir İNGİLİZCE EĞİTİMİ alsanız, siz kendinizi bilmez misiniz, neler yapabileceğinizi kestiremez misiniz.

İNGİLİZCE konusunda hangi soru olursa olsun EĞER 1-2 saniyede cevabınız hazırsa, BU HEM EĞİTİMİNİZE HEM DE TECRÜBENİZE BAĞLIDIR ve beyninizdeki İngilizce yazılımı MUHTEŞEMDİR..

Ya peki sorudan sonra 5-10 dk hatta 30 dk bekleyip cevap verebiliyor yada sonra cevaplayayım diyorsanız, ozaman o kişinin beyindeki İNGİLİZCE yazılımında sorun vardır..

İnsan düşünen, mantığına soran bilgisi olduğu kadarıyla mantığına danışıp karar veren Allah'ın yarattığı eşşiz bir eserdir.

Yazılan her ne olursa olsun, mantıklı olanı bulup karar veremez mi, verir.

İŞTE biz burada insanlara ulaşamıyoruz, onlara bir şeyin yanlış olduğunu anlatamıyoruz, yanlışı bile bile DOĞRU OLANI kabul etmekten KORKUYORLAR, MANTIKLARI bizim söylediklerimize inansa da kendileri kabul etmiyor.

Körü körüne bağlanmak ve mantığı kullanmamak çok acı..

Yazdıklarım arasında MANTIKSIZ olan ne varsa kabul etmeye hazırım;

ANCAK,

BENİ yazdıklarımın YANLIŞ olduğuna İKNA edin,

BEN de sizinle HER NEYİ SAVUNUYORSANIZ onu savunayım
    .

Övgünüz için ayrıca tekrar teşekkür ediyorum.

Emin olun övgü falan almak için yazmıyorum bunları, göz göre göre insanların aldatılması çok ağırıma gitmeye başladı. Zaten bunun sonucunda buradayım.

İngilizce ile alakalı sitelere gelince..

ilk site evet, https://www.youtube.com/user/cambridgeenglishtv
    BBC Learning English..

ikinci, üçüncü..https://www.youtube.com/user/OUPELTGlobalhttps://www.youtube.com/channel/UCXyOs7yoxBiUbmDz_cRtVNA

Zaman bulursam "Rosetta Stone programı" bunu da inceleyeyim üstadım..

O konudaki yorumunuza da ayrı bir yorum yapayım, kısacık yorum olmaz ona:)

Değerli bir konu çünkü, fikirleriniz de öyle..

Selamlar üstadım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Şubat 2019; 3:52:13 >

• general4242 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

İnceleyebileceğim bir link verirseniz, hatta anlatılan ders varsa YOUTUBE'da memnuniyetle incelerim..

Selamlar
    Aynen öyle, en iyi takliti kim yaparsa o kazanır:)
  • eğitim konusundaki sahip olduğum zihniyete sahip eğitimcilerle karşılaşmak gerçekten güzel birşey. sıkıntı maalesef öğrendiğimiz ve öğrettiklerimizin hep dünya standartlarının gerisinde kalıyor oluşu. her türlü alanda tokat gibi çarpıyor bu gerçek zaten, eğitimden tutun spora, teknolojiye, yönetime.. herneyse konumuz bu değil lakin tutumunuzu çok beğendim, tebrik ediyorum hocam. konunuz takibimde mümkün olduğunca istifade etmek istiyorum tecrübelerinizden ve bilgilerinizden. orta vadede yüksek öğrenim için toefl-ielts-gre gibi sınavlara hazırlanma hedefim var. bu konuda da tavsiyelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. seviye olarak sıfır değilim lakin "Ben bu işi biliyorum." da diyemem. ancak alanımla(mühendislik) ilgili sunumlar yapabilirim, raporlar hazırlayabilirim. kısacası akademik amaçlarla öğreniyorum diyebilirim. şimdiden teşekkürler
  • ClassımDeğilsin kullanıcısına yanıt
    Estağfirullah üstad,

Hoşgeldiniz öncelikle.

Aklın yolu birdir üstadım :)

İnsanların kabul etmemesi, bize yanlışşsın demesi DOĞRU OLANI değiştirmez, yanlış yapmaz ki.

Onlar kendilerine baksın ve üzülsünler.

Socrates'ın bir sözü var "Kaliteli Eğitimin PAHALI olduğunu düşünüyorsan, CEHALETİN bedelini hesapla" diye :)

Kaliteli bir İngilizce'ye sahip olamayıp kaybedilen onca güzel şeyi bir düşünün,

Bir de nefis bir İngilizce ile neler yapılabileceğinizi, neleri başarılabileceğinizi, ne kadar maaş alıp nerelerde çalışabileceğinizi HAYAL edebiliyor olmanız bile YETER :)

Çünkü bunu HAYAL bile edemeyecek OKADAR çok insan var iken..

Her Kapı size açık, her işyeri sizin gibisini bekliyor..

Kaliteli şeyler insanlar onu kötülese bile kalitesinden hiç bir şey kaybetmez.

Biz DİL öğrenme KONUSUNDA kazanan taraftayız, umarım bizim tarafımızda kazanan insan sayısı da çoğalır.

Zamanım olduğunda sizlere daha detaylı bilgi vereyim üstadım, inşallah.

Saygılarımı sunuyorum, eksik olmayınız nezaketiniz için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Şubat 2019; 2:35:7 >

• Hocam ben konunuzu bu gece gördüm ve yazdıklarınızın hepsini okudum. Ciddi derecede beğeniyi hakediyorsunuz. Umarım siz ve sizin gibiler daha ön plana çıkar, emeklerinizin karşılığını alırsınız. Bana gelirsek, şuan ingilizce tıp için hazırlık okuyorum ve malum ikinci dönemdeyiz. Şuan ingilizcem TÜRK İNGİLİZCESİNE GÖRE :) B2 falan ama sizin bahsettiğiniz eksiklikleri ben de farkettim ve buna göre degerlendirirsek A2/B1 arası bir şeyimdir. Bu ön bilgileri verdikten sonra ilk olarak şunu sormak istiyorum: Tıp için özel olarak tavsiye edeceğiniz şeyler var mıdır ? Belki bu eğitim döneminde biraz geç kaldım fakat tıp süreci başlayana kadar yazın bolca vaktim var ve hazırlığın üzerine bir şeyler katabileceğime inanıyorum. Express Publishing'in Career Path serisi var belki duymuşsunuzdur. O seride Medical kitabı da yer alıyor o benim için bir başlangıç olabilir diye düşündüm (tıp özelinde) bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ayrıca okulda oxford un bir ders kitabıyla eğitim görüyoruz bu açıdan memnunum fakat sözlük için formatını beğendiğimden dolayı VOCABULARY.COM kullanıyorum. Boş vaktinizde onu da inceleyebilirseniz sevinirim. Bir de son olarak speaking becerisi için birkaç yönteme gerçekten muhtacım. İzlediğim TED videolarında vs. tekrar ederek pratik yapmaya çalışıyorum fakat bunlar spontane konuşmalar olmadığı için kolay oluyor. Biriyle konuşurken bundan çok daha farklı bir şey yapıyor gibi hissediyorum çünkü doğaçlama olduğundan dolayı düşünüyorum ve bundan dolayı biraz yavaş konuşuyorum. Velhasıl kelam speaking için (drekt olarak bu aktiviteyi yapmaktan, yani biriyle konuşmaktan başka 😄 çünkü bunu her fırsatımda yapmaya çalışıyorum zaten ama malum fazla fırsat da denk gelmiyor zaten.) önerilerinizi merakla bekliyorum.

Kolaylık için özet;
    1) Tıp için özel tavsiye var mı?
    2)Career Path-Medical ile bir giriş? (Express Publishing)
    3)Vocabulary.com ?
    4) Speaking için bir/birkaç yöntem

• EkremAcar E kullanıcısına yanıt
    Ekrem bey merhaba,

Siz de hoş geldiniz :)

Nasılsınız.

Nazik tavrınız için çok teşekkür ediyorum.

Samimiyetimle sözlüyorum ve sizi şerefimle temin ederim ki insanlar beğensin, övgü alayım diye yazmıyorum bu yazdıklarımı.

İçim acıdığı için yazıyorum, insanlar göz göre göre kandırlıyorlar onun için birşeyler yapmaya gayret ediyorum.

BİLGİ öyle değerli, öyle GÜÇLÜ bir şey ki, hele de o BİLGİ SAĞLAMSA, KALİTELİ ve GÜVENİLİR ise TAM ANLAMIYLA BİR SİLAHTIR.

İSTEDİĞİNİZİ yapma gücü verir size..

Peki bu bilgiyi insanların kullanımına neden sunmayalım, neden onlar da yararlanmasın.

Hep kendimize saklayalım da mesara mı götürelim.

Ancak bunu yapmamıza bile neredeyse izin vermeyecek eyyamcılar :)

Övgünüz için çok teşekkür ediyorum.

Şimdilik çok kısaca cevaplayayım sorularınızı ama detay vereceğim sizlere de..

Vocabulary.com tercih ettiğim bir site değil, ancak aradığım bilgi orada olursa tabi ki kullanırım ancak sadece bana gerekli olanı alır bir daha da kullanmam.

Tıp ile ilgili özel bir çalışma gerek mi, EVET, çok fazla kaynak var tıp adına, kitaplar sözlükler mevcut.
    Oxford'un tıp sözlüğü olması gerekiyor..

Express yayınevi İngiliz eğitim sistemini takip eder, sorun olmaz diye düşünüyorum ancak kitabı incelersem daha detaylı yanıt verebilirim.

Konuşmaya gelince, emin olun zor değil, onun için de yazayım size yarın yada hafta sonu..

Şuna emin olun, elimden gelenin fazlasını yapacağım artık sizler ve kaliteli bilgiye ihtiyaç duyan arkadaşlarım için.

Saygılarımı sunuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Şubat 2019; 2:32:1 >

• Hocam herkes gibi ben de bu birebir ve yoğun ilginizden dolayı çok minnettarım. Diğer tavsiyelerinizi de dört gözle bekliyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EkremAcar -- 12 Şubat 2019; 2:32:2 >
  • EkremAcar E kullanıcısına yanıt
    Estağfirullah Ekrem Bey,

Elimden ne gelirse yapmaya hazırım artık, yeter ki bir şeylere inanın siz.

Yapabileceğinize inanmak ne büyük bir aşamadır bilir misiniz..

Kanatlanıp uçmakla aynı..
  • Bu geceyi de TEBESSÜM ettirecek bir yazıyla bitireyim bari :)

Malum Türkiye'de İngilizce bilmeyen, hakkında ahkam kesmeyen kimse yok.

CV'ler ağzına kadar dolu, şöyle bilirim, böyle yaparım..

Kreş, Anaokulu, İlkokul İNGİLİZCE tam hızıyla devam..

Ortaokul, LGS
    Lise LYS
    İngilizce kursları çeşit çeşit, ama içerisindeki öğretmen kaliteli mi değil mi soran var mı :)
    Üniversite İngilizce Hazırlık
    Yüksek Lisans
    ÜDS
    YDS
    TOEFL
    IELTS...

Uzayıp gitsin

AMA BİZİM DERDİMİZ ÖNCE KALİTE..

İNGİLİZCEYİ KAÇ YIL DERS OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ İSTEMİYORUZ Kİ BİZ,

sadece o İngilizce şuan işine yaarıyor mu yaramıyor mu onu soruyoruz,
    yoksa 30 sene İngilizce okuman birşey ifade etmiyor,
    şuan eğer hala İngilizce ile sorun yaşıyorsan muhtemelen ya YOUTUBE'da hangi kanal İyi İngilizce öğretiyor diye geziyorsun
    YADA google amcaya soruyorsun énasıl İngilizce öğrenebilirim" diye..

karşına ya bizim konu çıkıyor yada FERHAT YILDIZ :)

sonra ferhat yıldız'a bakıyorsun, videosuna gidiyorsun ama seni yine tatmin etmiyor ve bizim konuya geliyorsun..

VEE...
    Sen de hoşgeldin..

Biz de zaten İngilizce'den bahsediyorduk, nasıl olacak, nasıl öğreneceğiz diye..

Komşum, kızını ODTÜ özel okula gönderiyor ve yıl sonunda 8 ay geçmiş diyor ki..
    Hadi kızım en azından İngilizce tek bir cümle söyle de en azında oraya verdiğimiz paraya yazık ettik demeyelim.
    Sonra istediğini alamıyor tabii ki, ayda 2000+ TL para veriyor oraya.
    VEE..
    KARAR: kızını oradan alıp normal bir ilkokula veriyor.

Aslında söylemek istediğim şu, Türkiye'de İNGİLİZCE öğretiminin bir kalitesi, standardı yok, İSMİNİZ ne olursa OLSUN farketmiyor

Mesela çok açık ve net söylüyorum,

YDS ACADEMY, .. şubesini çok çok iyi tanıyorum, kendileri OXFORD'un il temsilcisi ve adını kullanarak çok iş yapıyorlar.
    Kurucu müdürünü özellikle ziyaret ettim, ismi OXFORD olduğu için, ancak 1 saatlik sohbetten sonra HAYAL KIRIKLIĞIMI anlatacak cümle bulamadım.

SÖYLEDİKLERİNİ AYNEN AKTARIYORUM..
    "Hocam ben ticari bir işletmeyim, öyle şeylerle uğraşacak vaktimiz yok bizim, bu işletmenin dönmesi gerekiyor, senin söylediklerini yaparsak aç kalırız biz. Bu kurumsa biz öğretmenlere bir kitap veririz ve sadece onu anlatırlar, onun dışına çıkamazlar, çıkmasına da izin vermeyiz, öğrencinin gelip şikayet etmesi öğretmenin sonu olur, belirli kalıplarımız vardır onları es geçemeyiz, biz sınava hazırlarız, eğer öğrenci konuşmaya dinlemeye okumaya yönelik özel çalışmak isterse özel ders alır, bunlarla uğraşamayız biz."

Şimdi burası bir dil kursu, adı da YDS Academy, OXFORD TEMSİLCİLİĞİ..
    Eğer bukadar güvendiğim yer bu mantıktaysa, diğer dil kurslarını düşünmek bile istemiyorum.

Dil kursu açıp para kazanmak okadar kolay ki, hele benim için çocuk oyuncağı,

YA KALİTE,
    YA HİZMET
    YA GÜVEN..

Bunları sağlamak için sadece 1 kişi yetmiyor, benim kursumda derse girecek öğretmenin beni İKNA ve TATMİN etmesi gerek bilgisiyle,

Eğer benim istediğim kıvamdaysa SAATİNE kaç para istiyorsa kendi belirlesin..
    Ama bu her kurs için geçerli mi acaba..

Gelelim biz TÜRKLERİN İNGİLİZCE ÖĞRENİRKEN/ÖĞRETİRKEN beyninin nasıl KODLANDIĞINA..

Önünüze ilk çıkana sorun sabahleyin..

O bildik ilk cümleyi, WHAT IS YOUR NAME? Ama Türk aksanıyla. /wat iz your neym/ :)

Alacağınız cevabı zaten siz de biliyorsunuz, MY NAME IS ... .

Peki farklı cevap alırsanız hemen yazın bana, bakalım kaç tane farklı cevap aldınız.

Eğer farklı bir cevap veren olursa onu hemen tebrik edin, çünkü alternatif üretmesi için birileri onu teşvik etmiş.

Muhtemel cevapların şöyle olamsı lazımdı..

My name is ..
    Ahh, my name, ...
    Ok, my name, ..
    My name, ..
    Yes, my name, ..
    my name, ..
    DİREK İSMİNİ söyleyen ..

Karşıdaki İnsan sorduğunda ilk soru ne? aynı şeyi tekrar
    Peki şöyle olsa,

And what is your name, please:)
    Your name?
    Your name, please..
    Yours?
    let me know yours please..

YANİ yeter ki düşünün, okadar çok ki alternatif cevaplar,

SİZİN düşünmenizi engelleyen bir sistem nasıl olur da sizin İNGİLİZCE konusunda İYİ olmanızı sağlar.

DÜŞÜNME ARAŞTIRMA ALTERNATİF BULMA yoksa KALİTE DE YOK, Ortama ayak uydurma da yok..

İLLA Kİ My name is'le başlayan cümle yapmak zorunda mıyım ben yahu.
    Sadece ismimi söylesem?
    YOK olmaz, NEDEN olmaz, OLMAZ işte :)

Peki..

Bir de şöyle sorun ama İNGİLİZ AKSANIYLA "What is your name? /wot iz yoo neym/, Biraz tuhaf geldi biliyorum :)
    Ama anlayan ve cevap veren kaç tane olur, your name kısmını anlar ancak gerisini bir daha sorsana der:)

YA SAAT SORMA konusu,

Aman Allahım, hele bu konu ÖMRÜMÜZÜ YER BİTİRİR,
    Ne olur bana kimse saat sormasın İNGİLİZCE, sıralamayı bilemiyorum ve söyleyemiyorum.

Ee peki benim garibanım, bunun başka yolu yok mu. YOK.
    Neden YOK. YOK İŞTE..
    Peki ben her seferinde saati söyleyemeyince karşıdaki ile bir çift laf edemeyecek miyim :)

Halbuki saati söylemek okadar kolay iken..
    Mesela şuan saate bakıyorum 03.18 = IN ENGLISH ;) Three Eighteen. İşte cevap, bu kadar basit iken ben neden saat bilmem kaçı kaç geçiyordu ve acaba "past" mı kullanacaktım "to" mu kullanacaktım demek zorundayım.

What is the time? What time is it?

It is eighteen minutes past three.
    Acaba "minutes" kelimesi kullanılacak mıydı,
    Acaba "o'clock" kullanacak mıydım.

Saati aynen okurum olay biter.

Eğer alternatif üretmezsen beyni kullanmazsan, yada KULLANDIRILMAZSAN sonuç KONUŞAMAMAK olur.

Peki Günaydın diyeceksiniz, ilk söylediğiniz ne :)

GOOD MORNING !

peki ama MORNING ! olsa sadece, olmaz, neden, nedeni olmaz işye yahu niye üsteliyorsun, niye ısrarla soruyorsun.
    Tamam hocam pardon:)

BAKINIZ,

kalite tabii ki ilk KRİTERİMİZ ancak pratik zekayla KALİTEYİ birleştirin, tek bir cevap değil çoklu cevaplar.

Kelime bilgisi, tecrübe, okuma, dinleme, yazma, grammar, konuşma bunların hepsi sizin İNGİLİZCE'nizi geliştiren şeyler.

Bunların hepsinde iyi olduğunuzda İNGİLİZCE ile dalga geçersiniz artık. Çünkü o size değil SİZ ONA HÜKMEDERSİNİZ.

Kim iyiyse o kazanır :)

Sıkmayın kendinizi,

Hem zeki olun hem pratik
    Hem kaliteli hem hızlı

Yani CV'de yazdığı gibi kalmasın, HAYATA UYARLAYIN..
    PRATİK YAPIN..

Özgürce ve Korkmadan, ama yanlış olarak değil.

Beyninizdeki o kalıpları da kırın, yıkın, atın..
    Modern dünya, modern İngilizce..

İngilizceyi hayatınıza sokmadan, onunla yaşamadan ondan nasıl bir dostluk bekliyorsunuz?

"TRAIN THE BEST, SHOOT THE REST" mi yapalım?
    Yoksa herkese ulaşalım mı?

Selamlar..

BİZ OKULLARDA ÇOCUKLARIMIZA PRATİK YAPTIRAMADIKÇA

YETERLİ DERS SAATİ OLMADIĞI İÇİN SADECE NOTA YÖNELİK ÇALIŞMA YAPTIĞIMIZDAN

SINIF MEVCUTLARI ÇOK OLUP PRATİK YAPTIRMA İMKANI BULAMADIĞIMIZDAN

KİTAPLARDA SUNULAN KONULAR ÇOK UZUN SIKICI VE ÇOK FAZLA ZAMAN ALDIĞINDAN

.....

BİZİM BU EKSİĞİMİZİ KAPATMAK İÇİN
    dil bilmediği halde kendisini dünyanın en iyi öğretmeniyim diye tanıtan DİL CAHİLLERİ ortaya çıkacak ve insanlarımız sanki bir kurtarıcı gelmiş gibi ona sarılacak.

Vay benim Türkiyem vay..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oxford English -- 12 Şubat 2019; 4:11:30 >

• Oxford English kullanıcısına yanıt
    hocam sıcağı sıcağına yazmışsınız sizi bozmak istemem ancak takıldığım bir husus var.

quote:

İNGİLİZLER kendi dilleri söz konusu olduğunda ASLA ama ASLA hata yapmaz ve dil öğretimini KESİNLİKLE şansa bırakmazlar.

bende koyu bir OALD fanıyımdır, fonetik alfabesi yüzünden daha çok seviyorum merriam-webster ile karşılaştırınca.

oxford'un sözlüğü emin olun mükemmel olmaktan çok uzak. bazı kelimelerin alternatif telaffuzlarına hiç yer verilmezken, bazı kelimelerde fonetik yazılış ile sesli okunuşlar birbirleriyle örtüşmüyor. senelerce (2011 yılında okula başladığımda bu hatayı fark ettim) "rappel" kelimesinin fonetiğini düzeltmediler, daha yeni fonetik okunuş ile tutmaya başladı.

aklıma gelen bir başka kelime ise prescient, telaffuzlarında alternatif (ki yaygın kullanılanı) yok. hala eklenmemiş. merriam-websterda ise telaffuzu yaygın kullanımın ikincil ek sesli olanına yer vermişler.

kıssadan hisse demeye çalıştığım şey, asla tek sözcük için bile tek sözlük kullanmamak gerekiyor -eğer bu işin doğrusunu öğrenmek amaç ise. OALD benim için çok kıymetli bir sözlüktür, ancak merriam-websterdan karşılaştırmazsam yazanı doğru kabul etmem.

dediklerinize genel hatlarıyla katılıyorum. sadece ufacık bir noktaya parmak basmak istedim. dil öğrenmek bir heves, sevda işidir, sevmiyorsanız, istemiyorsanız dünyanın en iyi hocası gelse öğretemez.

edit: bu da aklımda kalan ilginç haberlerden https://punchng.com/nigerian-lawyer-sues-oxford-university-over-wrong-dictionary-definitions/
    edit2: hocam buarada benim nasıl bir manyak olduğumu anlamanız için bir örnek vereyim öyle gideyim sözlüğüme kaydettiğim ilginç kelimelerden bir kısmını seçiyordum ve bu kelimeleri içeren kısa hikaye yazmaya zorluyordum kendimi. sadece kelime seçimim yüzünden ilginç hikayeler çıkarmışlığım var edebiyat dersi için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaiberdono -- 12 Şubat 2019; 4:49:36 >

• Beyler kitap önerileri de yaparsanız çok memnun kalırım. Grammer okur, okuma kitabı olur...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.